Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Achizitie laptop

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#19
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,531
  • Înscris: 21.12.2006
Ai găsit globul de cristal și știi ce se va întâmpla peste 5 ani? Tehnologia evoluează rapid și TU nu poți garanta cum va funcționa un dispozitiv peste 5 ani. Importantă e fiabilitatea, degeaba scoți azi 5 fps în plus, iar la sfârșitul perioadei de garanție plângi lângă o pungă de piese în formă de laptop visând la ce bine s-ar fi mișcat la sfârșitul cincinalului.

Edited by nei-k, 13 June 2020 - 07:41.


#20
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Thinkpadul e Thinkpad. In special seria T. Cu cateva exceptii notabile (T61 cu nVidia Quadro) sunt niste exemple de fiabilitate.
Am maritat anul asta in T420 care mergea exemplar din 2012, nu il mai foloseam si strangea praf.
Am primit inapoi primul meu Thinkpad, un T60, dupa ce s-au jucat cu el copii, au turnat chestii pe el si a zburat de pe masa cel putin odata.
Are o ciupitura langa tastatura, cateva taste lipite de la Al de Sus stie ce smecleu au turnat pe el, dar booteaza si ruleaza fara probleme. Si are deja buletin.
Parca l-as restaura de dragul vremurilor apuse, dar mna, timp sa fie. Daca nu reusesc sa il rezolv in cateva saptamani ajunge la reciclat.
Acum folosesc un T460 ca laptop de munca si un T450 ca laptop de experimente. Stiu ca au 4, respectiv 5 ani, ma alearga compania sa schimb T460-ul, dar astept T14 sa ajunga la noi sa vedem cum se comporta. Poate cu Ryzen.

Daca m-ai intreba acum ce laptop sa cumperi pentru facultate, sa tina macar 4 ani, as zice oricand un Thinkpad Refurbished cu garantie. Gasesti T460-T470 la preturi bune, se pot upgrada RAM si SSD si procesorul ajunge linistit pentru programare, filme, etc. Nu duc jocuri, dar nu sunt facute pentru asta.
Evident daca nu e buget de un Thinkpad T nou.

Edited by danX, 14 June 2020 - 08:07.


#21
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020

View PostdanX, on 14 iunie 2020 - 08:07, said:

Thinkpadul e Thinkpad. In special seria T. Cu cateva exceptii notabile (T61 cu nVidia Quadro) sunt niste exemple de fiabilitate.
Am maritat anul asta in T420 care mergea exemplar din 2012, nu il mai foloseam si strangea praf.
Am primit inapoi primul meu Thinkpad, un T60, dupa ce s-au jucat cu el copii, au turnat chestii pe el si a zburat de pe masa cel putin odata.
Are o ciupitura langa tastatura, cateva taste lipite de la Al de Sus stie ce smecleu au turnat pe el, dar booteaza si ruleaza fara probleme. Si are deja buletin.
Parca l-as restaura de dragul vremurilor apuse, dar mna, timp sa fie. Daca nu reusesc sa il rezolv in cateva saptamani ajunge la reciclat.
Acum folosesc un T460 ca laptop de munca si un T450 ca laptop de experimente. Stiu ca au 4, respectiv 5 ani, ma alearga compania sa schimb T460-ul, dar astept T14 sa ajunga la noi sa vedem cum se comporta. Poate cu Ryzen.

Daca m-ai intreba acum ce laptop sa cumperi pentru facultate, sa tina macar 4 ani, as zice oricand un Thinkpad Refurbished cu garantie. Gasesti T460-T470 la preturi bune, se pot upgrada RAM si SSD si procesorul ajunge linistit pentru programare, filme, etc. Nu duc jocuri, dar nu sunt facute pentru asta.
Evident daca nu e buget de un Thinkpad T nou.

Tu toata viata nu ai atins decat thinkpad. Eu zic ca esti puternic influentat, partinitor, cu puternice prejudecati formate. Nu sunt de incredere sfaturile de genul asta. Ele trebuie taiate de pe lista la fel ca in patinajul artistic: cea mai mica si cea mai mare nota a arbitrilor sunt automat eliminate.

Eu zic ca de la 1500 de euro in sus, orice mare casa Dell, Asus, HP, Lenovo, Acer, Microsoft, MSI, Toshiba, scoate varfuri de lance care se bat in mod egal pe segmentul lor de pret. Toate brandurile au experienta doldora in constructia de laptopuri premium.

Asa ca intreb si eu: de ce nu un XPS refurbished de exemplu? De ce nu un Tecra refurbished? samd.

#22
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Tecra nu mai e tecra, e dat la Dynabook. Dell XPS nu e concurent direct cu seria Thinkpad T/W, ci cu ultrabook-urile din seria Carbon. Dell are Latitude pentru asa ceva.

#23
bluke424

bluke424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 30.06.2011
păi și Latitude-urile high-end nu sunt practic tot un XPS cu Quadro în loc de GeForce? iar Quadro dpdv hardware este un GeForce cu drivere axate pe modelare grafică în loc de jocuri.

eu unul nu sunt adeptul prețurilor foarte mari la laptopuri (și nu numai). în 2-3 ani tehnologia avansează mult prea mult. un laptop de 3500 lei la ora actuală joacă în picioare orice laptop de 10.000 lei de acum 3 ani, chiar și pe cele de gaming (GTX 1650 > 980M).

eu prefer să iau laptopuri din gama 3000-4000 lei, le folosesc 2-3 ani (cât au garanție) și după ce ies din garanție, le vând cu 1500-2000 lei, mai pun o diferență de încă atât și iau altul nou, așa nu investesc în baterii noi sau upgrade-uri, nu stau cu morcovul că poate pică vreo componentă scumpă șamd.

Edited by bluke424, 21 June 2020 - 11:31.


#24
SSpantzer

SSpantzer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,325
  • Înscris: 19.03.2019
Singurele componente scumpe sunt displayul si placa de baza, ca restul sunt consumabile !


#25
callatis06

callatis06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 26.01.2007
Bună dimineața!
Aș dori să îmi cumpăr un laptop de 13.3" sau 14", 8Gb RAM, în jurul sumei de 2000 lei.
Momentan am găsit, la asemenea preț un HP Pavilion 14-ce3023nq (https://altex.ro/lap...tm_campaign=aff), dar nu găsesc pe nicăieri review-uri despre el. A avut cineva de-a face cu un asemenea model? Mă puteți ajuta cu alte modele apropiate la prețuri asemănătoare?
Mulțumesc!

#26
SSpantzer

SSpantzer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,325
  • Înscris: 19.03.2019
E rezonabil, daca iti vine bine.
Nu te impiedica in numere, poti gasi info si separat despre procesor si placa video si despre sasiu.
Uite de exemplu unul cu i5, citesti despre restul si despre procesor faci un benchmark si vezi cu cat e mai slab i3-ul.
Produsele sunt diferite in functie de pietele pe care se vand.
https://laptopmedia....h-expectations/

#27
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

View Postmurdar, on 14 iunie 2020 - 10:37, said:

Tu toata viata nu ai atins decat thinkpad. Eu zic ca esti puternic influentat, partinitor, cu puternice prejudecati formate. Nu sunt de incredere sfaturile de genul asta.
Am mai avut prin familie si pe la prieteni Navigatoare de la Flamingo, Toshibe pe vremea cand erau Toshiba, nu dynabook (care BTW sunt niste porcarii acum, ventilatoare zgomotoase, taste care sar fara vreo interactiune speciala), Asus, Samsung, MSI, Acer inclusiv Predator de 150 mil, HP Probook, Elitebook, Dell Precision si Latitude.

Dell XPS13 si HP Spectre - faine si imi plac, dar sunt cam in afara bugetului.

Daca scrii mult, tastatura de pe T series nu are comparatie.

Edited by danX, 24 June 2020 - 16:15.


#28
callatis06

callatis06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 26.01.2007

View PostSSpantzer, on 24 iunie 2020 - 12:12, said:

E rezonabil, daca iti vine bine...
Mulțumesc pentru sfat. L-am comandat deja.

#29
Brojbeanu

Brojbeanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 23.11.2011
As vrea sa stiu daca  merita achizitia acestui laptop: Laptop 2-in-1 DELL Inspiron 7791, Intel Core i7-10510U pana la 4.9GHz, 17.3" Full HD Touch, 16GB, SSD 512GB, NVIDIA GeForce MX250 2GB, Windows 10 Pro, argintiu.
Va multumesc frumos.

#30
cristifull

cristifull

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 06.04.2010
Depinde ce faci cu el si cat costa. Pentru task-uri office si medii face fata cu brio, chiar si in ceva jocuri ce nu necesita placa video dedicata mai puternica.
O configuratie asemanatoare am si eu, pana acum nu m-a dezamagit. Ce-i drept nu ma joc pe el, nu ma pasioneaza domeniul.

Edited by cristifull, 12 October 2020 - 16:08.


#31
Brojbeanu

Brojbeanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 23.11.2011
.www.flax.ro › laptop-2in1-dell-inspiron-7791-intel-cor...

View Postcristifull, on 12 octombrie 2020 - 16:07, said:

Depinde ce faci cu el si cat costa. Pentru task-uri office si medii face fata cu brio, chiar si in ceva jocuri ce nu necesita placa video dedicata mai puternica.
O configuratie asemanatoare am si eu, pana acum nu m-a dezamagit. Ce-i drept nu ma joc pe el, nu ma pasioneaza domeniul.
M-ar interesa sa vizionez filme pe ..Netflix,ceva jocuri..

#32
cristifull

cristifull

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 06.04.2010
Clar va face fata cerintelor tale, este chiar mult peste. O singura observatie, exceptand cazul in care doresti acest model, mi se pare putin cam scump pentru aplicatiile la care-l vei folosi. Daca poti renunta la acel ecran tactil si design, ai putea gasi unul cu aceleasi specificatii, sau mai bune, cu mai bine de 1000 ron mai ieftin, ca de ex asta

Vezi ce-ti place, pana la urma trebuie ca un produs sa ne satisfaca, indiferent daca platim ceva in plus.

#33
mary_champ

mary_champ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 01.09.2005
Buna ziua

As dori sa achizitionez un laptop pentru scoala online , sa ruleze decent un win10, un film, un program TV, un joculet, buget undeva pana in maxim 2000 lei
Ce imi recomandati?
Multumesc

#34
Tehnicianul090370

Tehnicianul090370

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 18.10.2018

View Postmary_champ, on 29 octombrie 2020 - 12:16, said:

Buna ziua

As dori sa achizitionez un laptop pentru scoala online , sa ruleze decent un win10, un film, un program TV, un joculet, buget undeva pana in maxim 2000 lei
Ce imi recomandati?
Multumesc

Tu... ai vazut ce preturi sunt acum la laptopuri?
Gaseste-mi  ceva decent la 2000 lei... unde vrei tu!
Celeroanele ce erau acum 6 luni 1200 lei... sunt: priveste aici ce pocnitoare gasesti in bugetul tau:  ajung si la 2400 lei tot Celeron.
https://www.bocris.r...-silver-175r8ea

Cum va functiona? Nu ma intreba pe mine.... are HDD si asta spune totul, ere si Celeron si costa... cat nu face!
Ai bugetul prea mic pentru timpurile astea si cerinte decente.Mai bine te orientezi spre piata second hand si refurbished.

Edited by Tehnicianul090370, 30 October 2020 - 16:40.


#35
SSpantzer

SSpantzer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,325
  • Înscris: 19.03.2019

View Postmary_champ, on 29 octombrie 2020 - 12:16, said:

Buna ziua

As dori sa achizitionez un laptop pentru scoala online , sa ruleze decent un win10, un film, un program TV, un joculet, buget undeva pana in maxim 2000 lei
Ce imi recomandati?
Multumesc
Eu iti recomand sa mai astepti minim pana la 15 Decembrie, asta nu e o perioada propice achizitiilor de electronice, it si orice in general.
E Romaniansucker days vreme de o luna !


#36
mathew1

mathew1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 03.12.2017
Bună, as dori sa achiziționeze și eu un laptop pentru surioara  mea. Îi trebuie în primul rând la școală, deci cameră web, o baterie bunicică, daca este posibil sa se și joace ceva pe el ok, dar nu este un criteriu eliminatoriu.
Vreau sa îl cumpăr de la eMag.
Va mulțumesc.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate