Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Casa Mobila (rot resort. ro)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
sorryn_pirates

sorryn_pirates

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 22.07.2006
Deschid acest topic dedicat caselor mobile gen celor importate de cei de la Sălaj, nu fac reclama...

Doresc sa cunosc cât este eficient de izolata? Respectiv cum se transmite vara căldură și iarna frigul în interior? Sau alte păreri.

#2
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018
la cat cer pe vechiturile alea faci o cabana din lemn.atat avantaj au ca o iei si ai cabanuta dar de regula unde ai vrea cabanuta nu   poti transporta casa mobila.

Edited by EMPP, 11 June 2020 - 05:46.


#3
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
Sunt foarte scumpe.

Daca ai intrat pe ele ai vazut ca unele au 3cm de vata in pereti, altele ceva mai gros in acoperis, dar cred ca la anotimpurile noastre e ca si cum n-ar avea deloc.

#4
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Daca sunt luate de noi, o poti modifica (compartimenta si dota) cum vrei tu. FOstul sef al sotiei are una mobila de vreo 3 ani si nu s-a plans. A costat aproximativ 20.000E cu absolut totul (casa mobilata si utilata (frigider, aragaz si boiler) plus ce a mai dotat el (aer conditionat, izolatie de 10 in loc de 5 si nu mai stiu ce a mai bagat).

In principiu, sunt bine izolate, depinde cat esti si tu dispus sa platesti. Standardul e ok. Acum, daca stai in camp la ... campie si n-ai un pic de umbra, ma indoiesc sa faca fata la 40 grade (la umbra) sub soare dogoritor.

#5
dsarewq

dsarewq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 04.06.2020
Foarte scumpe, unele second hand ies și la 1000 de euro/mp cât la un apartament în oraș.

#6
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Sunt cam scumpe iar peretii subtiri. Vad pereti de 12 cm la una de 48mp noua.
Astea sunt practic niste rulote pe care poti sa ti le transporti. Daca le compari cu rulotele, nu mai sunt chiar asa scumpe.
Adevaratele mobile home (alea americane) sunt cam altfel.

#7
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Cam astea sunt casele mobile: niste rulote mai bine ranforsate. La noi nu prea prind din cauza ca aproape toti vor din prima casa de caramida, desi ar putea incepe cu una mobila pe care, ulterior, o pot extine sau trece la una traditionala.

Sa nu uit: casele mobile vin deja mobilate si utilate si de aici pretul apropiat unei case traditionale.

Aiciai alt model de casa si pret.

#8
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,636
  • Înscris: 28.11.2001
Am cochetat cu ideea unei case mobile dar pana la urma am ales container .... izolatie relativ asemanatoare 6cm .... suficient sa nu ai pierderi mari dar zero inertie termica ... adica este oki sa functioneze radiatorul la jumatate din capacitate dar nu sa l opresti de tot. Similar pentru racoare ...  zilele acestea folosesc ziua ac ul iar noaptea radiatoarele :)

Edited by Tarzy, 11 June 2020 - 06:35.


#9
superbec

superbec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 04.03.2006
e plina Olanda de trailerparks cu din astea, stau in general minoritatile lor "conlocuitoare" si asistatii social pe viata.

Aici le permite clima, rar ai sub 0 celsius , mare parte din iarna nici nu scade sub 5.

Am vazut palatele facute din mai multe case mobile, au pastrat rotile doar sa nu mai plateasca impozitul pe propietate , alea de pe site la 8k le gasesti aici pe la 2k , alea mai ieftine le iei si gratis.

#10
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 Tarzy, on 11 iunie 2020 - 06:34, said:

Am cochetat cu ideea unei case mobile dar pana la urma am ales container .... izolatie relativ asemanatoare 6cm .... suficient sa nu ai pierderi mari dar zero inertie termica ... adica este oki sa functioneze radiatorul la jumatate din capacitate dar nu sa l opresti de tot. Similar pentru racoare ...  zilele acestea folosesc ziua ac ul iar noaptea radiatoarele Posted Image
De ce nu aplici inca 12-15 cm de polistiren lipit cu spuma pe exterior ?
Peste care sa dai o masa de spaclu cu plasa, si apoi o tencuiala decorativa ?
Si deasupra sa-i faci o sarpanta din lemn acoperita cu tegola.
Ar avea rol de pod.

 superbec, on 11 iunie 2020 - 10:32, said:

e plina Olanda de trailerparks cu din astea, stau in general minoritatile lor "conlocuitoare" si asistatii social pe viata.

Aici le permite clima, rar ai sub 0 celsius , mare parte din iarna nici nu scade sub 5.
In Olanda, Belgia ai foarte mici diferente de temperatura.
Ierni blande si veri racoroase.
Nu se compara cu clima excesiv continentala.

#11
ZamrA

ZamrA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 27.09.2015
Astea sunt mișto dacă ai teren pe la țara și vrei sa mergi 2 - 3 weekend-uri pe an, vara. Cu o casa mobilă ai tot ce-ti trebuie și scapi de construit, autorizatii etc, că n-ai nevoie de nimic fiind doar o rulota mai mare. Ce nu mă da pe mine pe spate este ca sunt aduse din Anglia, și alea second hand sunt destul de vechi, și fac pariu ca din cauza umiditatii au mult mucegai prin pereti,

#12
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,636
  • Înscris: 28.11.2001

 Hunor_66, on 11 iunie 2020 - 10:35, said:

De ce nu aplici inca 12-15 cm de polistiren lipit cu spuma pe exterior ?
Peste care sa dai o masa de spaclu cu plasa, si apoi o tencuiala decorativa ?
Si deasupra sa-i faci o sarpanta din lemn acoperita cu tegola.
Ar avea rol de pod.

....

am analizat/socotit/ etc ... doar varianta pod dar o chestie facuta cat de cat cu cap (izolat, materiale de calitate, etc) ma costa peste 10.000 lei .... asa am "investit" pana in 1200 intrun aparat de aer conditionat .... de restul de bani cred ca rugineste contrainerul si tot nu apuc sa-i toc.

despre izolat pereti nici nu se pune problema, mai ales ideea de finisaje imi provoaca frisoane - la apartamentul de la bloc am amanat schimbarea termopanelor 10 ani fix pe acest motiv .... sa nu umplu casa de praf si miros de zugraveala.

Raman cu acoperisul platforma taman bun sa intind pe el un colac de teava pehd si o sa economisesc GPLul ptr apa calda .... nu am facut asta pana acum din lene si comoditate .... butelia umpluta anul trecut nu a scazut sub jumatate, dar este in planul de lucrari pentru aceasta vara ... sper sa reusesc sa-l si implementez .... instalatia este deja facute ... trebuie doar sa cumpar teava si niscaiva mufe.

Edited by Tarzy, 12 June 2020 - 22:20.


#13
sorryn_pirates

sorryn_pirates

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 22.07.2006
Mulțumesc pt sfaturi și idei, terenul este lângă oraș la câmpie.

#14
ravy21

ravy21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 793
  • Înscris: 27.07.2004
Buna ziua. Readuc la viata acest topic in speranta ca mai exista persoane care si-au achizitionat o astfel de casa mobila pe roti si ne pot impartasi niste pareri pertinente.
Doresc sa-mi achizitionez si eu una (maxim 8.000 Euro) de aprox. 25 mp. Nu ma grabesc, am tot timpul la dispozitie sa gasesc ceea ce imi doresc mai ales ca vin vremuri din ce in ce mai grele iar oamenii vor fi obligati sa mai lase la pret.

#15
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
  • traiul este (aproape) identic cu cel intr-o casa traditionala (la inceput vei avea senzatia ca stai, oarecum, intr-o rulota, sentiment ce va trece)
  • mobilierul va fi putin diferit, in sensul ca nu vei putea pune mobilier din lemn masiv (nu este recomandat)
  • confortul este la fel
  • are un avantaj major: majoritatea caselor mobile pot fi extinse si repozitionate (in cazul tau, cumperi una de 25mp, peste 4 ani mai cumperi un modul si le imbini, iar intregul modul (cel vechi si cel nou) va putea fi recentat pe teren, daca va fi nevoie si in functie de necesitati)
  • un alt avantaj: partea electrica poate fi schimbata mult mai usor (munca si cheltuieli) la nevoie.
  • un mare dezavantaj: fiind un bun mobil, nu se poate ipoteca, deci va fi nevoie de un imprumut de nevoie personale. Poate banca va gasi o solutie sa "impamanteneasca" acea casa de teren, dar nu stiu in ce conditii (daca se poate). La ce suma iti propui sa cheltui, nu cred ca ar fi o problema, dar ar fi bine de stiu pe viitor (cum ziceam mai devreme, poate vrei sa extinzi suprafata locuibila).


#16
ravy21

ravy21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 793
  • Înscris: 27.07.2004
Multumesc frumos Pololica. Eu vreau doar sa scap de praful si nebunia din Buc. si sa petrec 2-3 zile/saptamana cu familia in aceasta casa mobila (exceptie iarna). Nu cred ca as avea nevoie de ceva mai mare pe viitor, 25-30mp ne sunt suficienti. Am utilitati la poarta deci asta nu ar fi o problema. Singurul lucru pe care l-as face ar fi sa o izolez la exterior (in felul asta mai protejez si lemnul in timp). Inca nu sunt foarte hotarat daca sa fac pasul dar mai astept nu ma grabesc fiindca acum dupa asa-zisa pandemie au crescut preturile nejustificat de mult.

#17
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Izolație se poate pune ca la o casa normala. Dacă e de 10, stai in maieu iarna. Îți recomand sa te informezi bine. Dacă toate sunt cum trebuie, s-ar putea sa rămâi între Weekend-URI acolo 🙂. Pe YouTube sunt câțiva care fac diverse prezentări, eventual bagi o fiola la vânzători.

Apropo: una noua, complet mobilată și utilată, bate undeva pe la 20.000€ (fostul șef al soției a plătit acum vreo 4 ani sub 20.000€ la cheie, cu tot ce trebuie: mobilier de Bucătărie , camera complet mobilată, frigider, aragaz și plita electrice, aer Conditionat, izolație de 10, in loc de 5, cum era standard, etc. In doua zile de la montaj, i se mutase mama in casa respectiva, cu tot cu haine)

#18
ravy21

ravy21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 793
  • Înscris: 27.07.2004
Dupa cum spuneam mai mult de 7000 - 8000 E maxim nu voi investi fiindca nu dispun. Mai trebuie sa fac si o fundatie pentru a o instala, un acoperis peste ea fiindca nu vreau sa stea in ploaie etc. si iti dai seama ca toate costa bani si nu putini. Ma uitam in Anglia la diverse firme care vand asa ceva, acolo le gasesti la 4-5.000 Lire (adica aprox. 5-6000 Eur) si cu siguranta arata mai bine fata de astea din Ro care se vand la 10.000 Euro. Intradevar te mai costa si transportul de acolo si pana in Ro 2-3000 Euro si tot la 10.000 Euro ajungi dar cel putin stii ca o iei direct de acolo nu din Ro la a 10-a mana. O sa urmaresc piata sa vad ce si cum....pana nu gasesc ceea ce imi place si la suma dorita, nu voi cumpara.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate