Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Alternativa la paduchi gaini Reldan

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
vldsnz97

vldsnz97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 22.04.2018
Ce îmi recomandați la paduchi pentru gaini? Am încercat multe, dar Reldanul a fost singurul care a mers, dar din păcate nu se mai găsește nicăieri, nici la farmacii nici pe net.
Ce alternative îmi recomandați?

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Motorina in cotet, aerisit bine si un loc de "scaldat" cu nisip fin ( preferabil zeolit).

#3
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,974
  • Înscris: 18.12.2007
Daca gasesti cenusa, adu-le-o pe aceea sa se scalde in ea.

#4
vldsnz97

vldsnz97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 22.04.2018

 AlexEn, on 10 iunie 2020 - 18:38, said:

Daca gasesti cenusa, adu-le-o pe aceea sa se scalde in ea.


Foloseam înainte cenușă, dar par mai puternici acum

#5
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,974
  • Înscris: 18.12.2007
Mai bun dezinfectant decat cenusa si natural nu cred sa fie.
Cred ca mai bine postai aici: https://forum.softpe...ina-veterinara/

#6
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Untura de porc. Ungi bine cu untura  interiorul cotetelor, (poti s-o topesti putin si s-o dai cu o pensula lata) si unge si  fiecare gaina putin pe cap, pe langa creasta. Eventual, inainte de a da cotetul cu untura, varuit bine cu pompa de stropit, ca sa intre varul in toate crapaturile lemnelor. Si cenusa si nisip cat cuprinde in locurile unde se scalda.

#7
marco68

marco68

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 23.12.2007
Pe langa ce au spus colegii , fa gheme , /ruleaza carton sa iasa in final ca pumnul ,si mai mici , leaga-le cu ata/rafie sa nu le desfaca gainile, planteaza cite 10-15 suluri din carton  prin tot cotetul, cuibare, si le scoti la 10-15 zile........de curios , dezleaga un sul si vezi citi paduchi au deja cuib si pui acolo, (n-o sa ai rabdare sa- numeri pe toti) ,convins fiind , aduni toate ghemele pe o tabla, le dezlegi usor si le dai foc........acum sper sa nu sara la gitul meu cei cu protectia ...paduchilor.......Repeti smecheria de cite ori crezi ca e nevoie si tii sub control parazitii.In paralel eu am si cenusa cu nisip intr-un cauciuc taiat si intors.

#8
romeo2

romeo2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 15.06.2007
diazol uz veterinar 20 ml la o galeata de apa, stropit cotetul cu el.

#9
cincicinci

cincicinci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 20.02.2013
Ulei de ceai verde dat cateva picaturi pe cap si coada.

#10
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Stiu ca uleiul de neem e bun contra puricilor, poate e bun si contra păduchilor de pasari. Pamantul de diatomee usuca paraziții externi.
https://www.emag.ro/...rch-Action=view
Despre Reldan:
Retras la data de 16.02.2020 ca urmare a aplicării prevederilor Reg. (UE) nr. 17/2020, privind nereînnoirea aprobării substanței active clorpirifos-metil. Se acordă, o perioadă de grație până la 16.04.2020, pentru eliminarea stocurilor existente pe teritoriul României (inclusiv la utilizatori).

Edited by Freddy12, 29 January 2023 - 18:59.


#11
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Uleiul de Neem este unul dintre cele mai puternice insecticide naturale. Acest compus chimic împiedică păduchii să se reproducă și calmează mâncărimea. Aplicarea regulată a uleiului de neem poate ajuta, în timp, la eliminarea păduchilor.

Timp de secole, uleiul de neem a fost utilizat ca medicament tradițional pentru tratarea păduchilor, în special în Asia. Acesta promite rezultate de succes și nu are efecte secundare.
Ulei de neem contra păduchilor la păsări

Uleiul de neem este eficient contra păduchilor dacă se dilează o lingură mare în doi litri de apă și se stropesc găinile o dată la două zile – la început, apoi o dată pe săptămână, până dispar păduchii.
https://agrointel.ro...revenire-semne/

Edited by Freddy12, 29 January 2023 - 19:42.


#12
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Alternativa inseamna alti paraziti.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate