Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Casa pe colt P+1 (Bucuresti)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#37
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 brawnie, on 22 iunie 2020 - 12:06, said:

Serios?
Bre, omul spunea ca lucreaza in domeniul Gaze Naturale, e normal sa incerce sa te convinga sa nu pui izolatie, trebuie sa castige si el ceva de undeva...

#38
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
M-am cam amuzat un pic cand am citit ca nu poti face un calcul.... pai nu de asta ne-am tocit coatele pe bancile facultatilor?

#39
ydan

ydan

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 28.05.2020

 brawnie, on 22 iunie 2020 - 12:45, said:

M-am cam amuzat un pic cand am citit ca nu poti face un calcul.... pai nu de asta ne-am tocit coatele pe bancile facultatilor?

Depinde de calcul, de aia e bine sa apelam la specialiști pentru anumite calcule.

#40
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

 kolfleading, on 22 iunie 2020 - 12:41, said:

Bre, omul spunea ca lucreaza in domeniul Gaze Naturale, e normal sa incerce sa te convinga sa nu pui izolatie, trebuie sa castige si el ceva de undeva...
Da, e o situatie de hazard/bias moral dar probabil el nu stie ce inseamna asta nici cu wiki.. :)))))))

#41
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019

 kolfleading, on 22 iunie 2020 - 12:41, said:

Bre, omul spunea ca lucreaza in domeniul Gaze Naturale, e normal sa incerce sa te convinga sa nu pui izolatie, trebuie sa castige si el ceva de undeva...
Bre , pe mine nu ma conving calculele astea in care nu apre factorul om / mod de locuire si confort .
Economie nu inseamna lipsa confortului .
Si bre , eu nu vind gaze ...inca ....dar urmeaza !Posted Image

#42
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Aha....deci tu esti un fel de Toma necredinciosul.... Pai mai arunca o privire in primul rand din tabel si vezi tu acolo ca este trecuta temperatura interioara de calcul de 22 de grade...Nu stiu ce inseamna pentru tine temperatura de confort dar la temperatura asta setata pe termostat eu asta iarna am dormit in chiloti acoperit cu o pilota. Mai departe cum am calculat eu pierderile de caldura si cum am ajuns in final la un rezultat atat de aproape de realitate nu iti mai zic   Posted Image

#43
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019
Pe mine nu ma entuziasmeaza statisticile si calculele ...realitatea este alta , si am precizat , nu se ia in calcul o locuire activa si confortul . Absolut deloc . Pe de alta parte , suma aia este uriasa pt o asa o investiti , raportat la suprafata .

#44
marius_ra

marius_ra

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 09.06.2020
Multumesc pt tabel, foarte util sa pot vizualiza pe el datele unui caz concret. (m-ar fi ajutat daca si echipa de proiectare putea sa ma puna sa aleg fix asa, poate ar trebui sa il dau ca exemplu)

Imi aduc aminte si de un banc: Concurs de calculat volumul unei mingii rosii, matematicianul aplica formula sferei, fizicianul scufunda mingea si aplica legea lui arhimede iar inginerul cauta in tabel volumul unei mingii rosii.

Acum cred ca totusi in calculul final al facturii platite intra si alte aspecte, cum ar fi etanseitatea casei. Zic asta deoarece am exemplul unui prieten care la 300 mp utili, 30cm BCA + 20cm polistiren, nu a platit mai mult de 180 de lei/luna iarna aceasta (care nu a fost adevarata, ce-i drept si lui ii si place mai la 20 de grade). Drept pt care ma gandesc ca trebuie sa gasesc compromisul intre tamplarie de calitate, ventilatie si termoizolare.

@brawnie, ai cumva un jurnal din care pot afla mai multe detalii, precum daca ai incalzire in pardoseala? (in speranta ca poate asa cei 5cm de xps propusi mie se mai ingrosa cu cea de la incalzire)

#45
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
am unul plin de peripetii si tampenii... :) la mine s-a rasturnat caruta cu dorei....
PS: Da am IPAT atat la parter cat si la etaj, 10 cm de termoizolant la pardoseala, 15 pe pereti si 30 in pod.

#46
marius_ra

marius_ra

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 09.06.2020
Greseala nr. 7: Daca vrei sa folosesti podul fara sa faci scamatorii, mai bine il ceri ca mansarda sau explicit pod circulabil.
Daca faci ce zice "arhitectul care iti ia banii" si iti promite ca nu e nevoie sa cerem mansarda ca pod circulabil e suficient pt o camera de depozitat hainele de blana ale copiilor,
o sa ai o surpriza la discutia cu "arhitectul care deseneaza casa" si te anunta ca nu poti sa faci scara de beton la pod ca atunci pare ca vrei sa ciupesti inca un etaj practic.
Si la inaltimea parapetului cica fac autoritatile competente figuri, ca miroase a mansarda si te freaca, chiar daca esti berechet sub regimul maxim de inaltime.

Acum ca pare ca solutia de arhitectura s-a finalizat, in asteptarea solutiei de rezistenta, incep capitolul de lectura de vara a legislatiei, ca pare ca nu strica.
Un link care le contine pe toate actualizate: https://www.isc.gov....gislatie_2.html

Attached Files



#47
marius_ra

marius_ra

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 09.06.2020
Revin dupa o pauza lunga cu constructia casei. Actele sunt gata si spre surprinderea mea autorizatia a iesit repede, in cam o luna. Mai mult decat atat, sfaturile primite si micile modificari cerute au fost foarte utile.

De exemplu mi-a cerut sa schimb sensul scarii, astfel incat langa usa sa fie rampa care urca, nu golul de la cea care coboara, din motive de siguranta.

Am realizat organizarea de santier pt curentul electric.
Se pare ca orice bransament nou trifazat se poate realiza doar subteran acum, iar asta implica costuri mari (refacerea trotuarului, etc), drept urmare am ramas la cel monofazat.
Am realizat si impamantarea pt BMP-ul pus exterior, cu 3 tarusi de impamantare, ocazie cu care am constatat pe pielea mea ca cel putin 1m de pamant este plin de pietroie si caramizi.

Urmeaza sa gasesc furnizorii de materiale de materiale si apoi sapatura fundatiei.

O zi frumoasa.

#48
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019
Am descoperit jurnalul tau abia acum, of. Imi pare rau sa citesc despre experienta neplăcută avuta cu proiectantul, si eu am fost in aceeasi situatie neplacuta, rezolvata intre timp cu un avocat. Ma bucur sa aud ca ai primit AC, spor la treaba!

Cand mai ai timp, postează te rog si poze cu executia (cand va incepe), vreau sa ma inspir :-)



#49
marius_ra

marius_ra

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 09.06.2020
Am realizat trasarea si ridicarea topo.
Mi-ar fi placut sa:
- fi fost desenate plansele cumva integrat; arhitectul a dat cota zero de la finisajul pardoselii, structuristul a dat-o de la limita superioara a placii de beton (sau nu am stiu noi sa vedem bine sectiunea).
- o cota 0 de +0,50 fata de trotuar data de arhitect de la finisaj e mult prea mica, la cum arata terenul sunt practic la nivelul strazii in zonele mai inalte ale acesteia.
- inginerul topo sa dea punctele pt axe la nivelul cotei 0; altfel, acum am cate doua puncte pt fiecare axa/cota si am intins vreo 12 sfori prin curte, sa fiu eu sigur; o nivela cu laser ajuta
- 2kg de var pt trasare nu ajung, era vorba de 2 saci; ajunge si unul singur da sa fie mare :)

Urmeaza sa fac sapatura. O zi frumoasa.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate