Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Cenzura Bugs Bunny

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#37
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,428
  • Înscris: 29.04.2008

View PostCr1spy, on 11 iunie 2020 - 07:38, said:

Ba da, vrei sa interzici eliminarea armelor de foc din desene animate.
De ce vrei desene animate cu impuscaturi ? Stii  sau esti doar "impotriva" ?

Deci eu sunt extremist pentru ca vreu sa interzica ceva care vrea sa elimine Posted Image Posted Image

View Postandreic, on 11 iunie 2020 - 07:52, said:

Nu vrea sa interzica nimeni desene animate... e fake ideea de cenzura. In subiect e vorba de a face desene noi cu mai multa responsabilitate, alea vechi raman asa cum sunt si cum ne-au placut cand eram mici.
Grupurile media care detin boadcasting-ul raspund unor reglementari si cerinte de la public mai moderne si mai potrivite pentru dezvoltarea individului.



ai fost, in trecut, membru de partid?

#38
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Acela era raspunsul la alt post. La ultimul te-am intrebat daca stii sa raspunzi. :)

Edited by Cr1spy, 11 June 2020 - 07:59.


#39
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,055
  • Înscris: 20.06.2009

View PostCr1spy, on 11 iunie 2020 - 06:31, said:

Uita-te-n jur si ai sa vezi cati retarzi o percepeau ca "asa da". Retarzi care pretind ca fac doar glume, dar ei sunt violenti si promoveaza violenta si abuzurile.
Păi, nu vă supărați, locul acestor „retarzi” este altundeva, în nici un caz pe stradă! Nu cred că e nevoie să vă mai și explic ce înseamnă „altundeva”, nu...?

View Postandreic, on 11 iunie 2020 - 07:52, said:

(...)
Nu stiu de ce-i faci prosti pe psihologi si pe oamenii care au trecut prin astea deja si vor sa reduca violenta in educatia copiilor... tu ai impresia ca cei care doresc reducerea violentei in desene animate nu au fost si ei copii ? Stiu si ei foarte bine si vor sa indrepte greselile trecute.
Ba da, sînt proști! Și știi de ce? Pentru simplul motiv că nu își dau seama că au căutat (și găsit) analogii într-un nenorocit de desen animat!!! Ce dracu' să cauți analogii într-un desen animat? Scuză-mă, cînd faci lucrul ăsta nu mai ești la locul tău, ai o „ceva” lipsă!

View Postandreic, on 11 iunie 2020 - 07:52, said:

Unde sunt demonstrate gresite ? Toate studiile stiintifice arata ca bombardarea mediatica cu violenta duce la indivizi dereglati. De ce crezi tu ca unor oameni le place sa-si faca live cand comit atrocitati, de unde crezi ca au invatat asta... nu din media ??? Posted Image(...)
În nici un caz de la desene animate! În primul rînd că o analogie presupune o situație asemănătoare, deci un tip violent a văzut la televizor un alt tip violent, aproximativ de aceeași vîrstă, de aceeași culoare și cu aproximativ aceleași idealuri! Asta e analogie! Nicidecum dintr-un desen animat, în care un tip aleargă cu pușca (și nu-l prinde în vecii vecilor) UN IEPURE!!!
Și da, și eu cred că bomabrdarea mediatică tip „Știrile de la ora 5” face extrem de rău societății, dar na, „democrație”, „libertate de expresie”, „fără cenzură”! E evident de ce am pus ghilimele, nu?

#40
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003

View Postiladi, on 11 iunie 2020 - 07:54, said:

ai fost, in trecut, membru de partid?
Nope.

View Postcrislacor, on 11 iunie 2020 - 08:15, said:

Ba da, sînt proști! Și știi de ce? Pentru simplul motiv că nu își dau seama că au căutat (și găsit) analogii într-un nenorocit de desen animat!!! Ce dracu' să cauți analogii într-un desen animat? Scuză-mă, cînd faci lucrul ăsta nu mai ești la locul tău, ai o „ceva” lipsă!
Analogiile nu dispar cand nu le cauti, ele tot exista.

View Postcrislacor, on 11 iunie 2020 - 08:15, said:

În nici un caz de la desene animate! În primul rînd că o analogie presupune o situație asemănătoare, deci un tip violent a văzut la televizor un alt tip violent, aproximativ de aceeași vîrstă, de aceeași culoare și cu aproximativ aceleași idealuri! Asta e analogie! Nicidecum dintr-un desen animat, în care un tip aleargă cu pușca (și nu-l prinde în vecii vecilor) UN IEPURE!!!
Și da, și eu cred că bomabrdarea mediatică tip „Știrile de la ora 5” face extrem de rău societății, dar na, „democrație”, „libertate de expresie”, „fără cenzură”! E evident de ce am pus ghilimele, nu?
Vezi, sugerezi ca detii o certitudine fara argument. Analogiile transcend forma si marimea Posted Image In toate cercetarile din ultimii ani se releva ca orice aspect cat de enesential ni se pare noua, modeleaza dezvoltarea peraonalitatii la copii.

La a doua idee, raspunsul e valabil si pentru iladi care sugera ceva cu un partid... exact libertatea si democratia a dus la o putere mai mare a societatii in a crea filtre si a imbunatati continutul media destinat copiilor. Da... exact ea... noua ne place libertatea numai cand putem face ce vrem noi dar nu o acceptam la altii ? Posted Image

Edited by andreic, 11 June 2020 - 08:46.


#41
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,055
  • Înscris: 20.06.2009

View Postandreic, on 11 iunie 2020 - 08:45, said:

(...)
Vezi, sugerezi ca detii o certitudine fara argument. Analogiile transcend forma si marimea Posted Image In toate cercetarile din ultimii ani se releva ca orice aspect cat de enesential ni se pare noua, modeleaza dezvoltarea personalitatii la copii.
Yeah right! Și calu' ce-o zis?! Deci, pe bune, îți dai seama ce enormități scoți pe gură?! Ce spui tu acolo o fi valabil dacă ai făcut copilu' și apoi îl lași să crească liber și în voia lui! Atunci da, „orice” îi poate modela personalitatea și caracterul! Dar dacă ești un părinte responsabil, ai grijă care din acele aspecte ajung să influențeze creșterea copilului tău!

View Postandreic, on 11 iunie 2020 - 08:45, said:

(...) exact libertatea si democratia a dus la o putere mai mare a societatii in a crea filtre si a imbunatati continutul media destinat copiilor. (...)
O laie bălaie! A dus la dreptul fiecărui idiot să-și dea cu părerea! Și la dreptul și mai multor idioți să-l urmeze!

#42
satulcuprimari

satulcuprimari

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 05.06.2020
Stai sa vezi cate vor cenzura prin Tom si Jerry ca acolo se folosesc arme albe - cutite, ciocane, topoare, scaune ca la Wrestling, muscaturi, intepaturi, turtiri.  
E mai multa violenta in desenul asta animat decat in filmele cu Bruce Willis, Arnold,  Steavan Seagal , The Rock si  Jackie Chan, si decat in toate meciurile de wrestling care au devenit niste glume proaste de la o vreme , efectiv personajele ajung sa moara si sa fie apoi readuse la viata.  

Si in Familia Flinstones ar fi cate ceva de cenzurat pentru ca sunt multe glume sexuale si misogine  cu sens explicit.  Adica cum, Welma sa stea numai la cratita si Fred care vine de la munca de macaragiu   sa paraziteze pe fotoliul din piatra sa manance halci de dinozauri? Pai ce aia?

Ar trebui Welma sa se duca sa munceasca la macaraua cu sauropod si cand vine acasa sa lancezeasca, iar Fred sa gateasca, sa spele ,sa faca curat si sa aiba grija de Pebbles.

#43
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003

View Postcrislacor, on 11 iunie 2020 - 09:14, said:

Yeah right! Și calu' ce-o zis?! Deci, pe bune, îți dai seama ce enormități scoți pe gură?!
Right, eu si o intreaga lume :) Ma minunez ce preconceptii ai gen sa nu te ocupi de educatia copiilor...
Pe scurt nu cred ca esti abilitat sa discuti subiectul daca nu pui sanatatea mentala a copiilor pe locuri fruntase, adica nu are sens e din start kaput.

View Postsatulcuprimari, on 11 iunie 2020 - 17:24, said:

Stai sa vezi cate vor cenzura prin Tom si Jerry ca acolo se folosesc arme albe - cutite, ciocane, topoare, scaune
Sa nu crezi ca nu exista.. in Franta la gradinita parintilor li se recomanda exact ce trebuie evitat :) De ce crezi ca Tom si Jerry moderne sunt "altfel" ? :)

#44
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,055
  • Înscris: 20.06.2009

View Postandreic, on 11 iunie 2020 - 21:09, said:

(...) Ma minunez ce preconceptii ai gen sa nu te ocupi de educatia copiilor...
Pe scurt nu cred ca esti abilitat sa discuti subiectul daca nu pui sanatatea mentala a copiilor pe locuri fruntase, adica nu are sens e din start kaput.(...)
Tu citești pe diagonală, ca femeile?! De unde din fraza de mai jos ar rezulta că nu mă interesează educația copiilor?

View Postcrislacor, on 11 iunie 2020 - 09:14, said:

(...) Dar dacă ești un părinte responsabil, ai grijă care din acele aspecte ajung să influențeze creșterea copilului tău!(...)
Pui sănătatea mentală a copiilor pe primul plan, dar pînă unde? Să ajungă ca la americani, de la 8-10 ani la psihiatru că l-a văzut pe unu' pișîndu-se pe gard? Sau să ia Xanax că a văzut pe Animal Planet cum lupu' mănîncă oaia? Am nevoie de un copil sănătos mintal, nu de unul care să mă întrebe la fiecare pas ce să facă, pentru simplul motiv că nu știe singur să facă deosebirea între bine și rău! Oricum, discuția asta nu-și are rostul, nu mă cunoști și nu te cunosc, așa cum nu ne știm nici copiii! Eu unul sînt mîndru de copilul meu și de cum a crescut pînă acum!

P.S. Și acum îmi dau seama cît de idioți trebuie să fi fost părinții noștri, de i-a durut în cur de „sănătatea noastră mentală” și ne-au dat Tom și Jerry, Bugs Bunny, Coyote și Roadrunner, ș.a.!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate