Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cenzura Bugs Bunny

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,681
  • Înscris: 22.01.2015
Nu am fost solidar cu ,,Je suis Charlie(Hebdo),,   Dar fml, daca nu salvez link permanent pe monitor!   Ca nu sant ,si nu am fost politic correct niciodata! Si clasicii B.U.G.-,, IUBESC LA NEBUNIE ///CULOAREA PIELII MELE,,

#20
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,744
  • Înscris: 30.07.2006
Daca ar fi sa cenzuram si noi povestile lui Creanga si a altora de-ai nostri,nu am mai avea ce sa citim copiilor inainte de culcarePosted Image

#21
crislacor

crislacor

    Cui îi pasã...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,044
  • Înscris: 20.06.2009

View Postandreic, on 10 iunie 2020 - 19:33, said:

(...)
Trebuie sa ne intelegem, desenele astea vechi au fost create intr-o lume cu mult mai putine reglementari si grija pentru continutul educativ, a fost entertainment la baza. De aia si-au permis si glume rasiste si violenta, arme de foc etc... e normal intr-un desen animat pentru copii  sa vedem arme de foc in actiune ? Posted Image Alea pentru adulti deja reprezinta alta treaba...
(...)
Băi nene, cu desenele astea au crescut generații întregi și lumea a evoluat! Și toată lumea era capabilă să gîndească că sînt doar niște desene animate! Ai și tu o vîrstă, vrei să spui că desenele astea te-au prostit cumva?
Acum, de cînd cu ultimele „evoluții” în materie de „bio-diversitate”, uite, tre' să le spui la ce să se uite, ce să citească, ce să creadă și ce să nu creadă! Ia-le telefoanele din mînă și pe marea majoritate i-ai nenorocit, încep să bolborosească singuri! Și cică îs mai deștepți decît generațiile trecute! Uită-te în jurul tău, se duce dracului lumea asta!!!

#22
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,463
  • Înscris: 30.10.2003
In SUA a aparut fraza "don't try this at home". Se pare ca nu functioneaza.

#23
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007

View Postr_murphy, on 10 iunie 2020 - 18:16, said:

si hbo a retras "pe aripile vintului" din program, tot pe considerente rasiale ..

a inebunit lupul .. Posted Image



Nu a innebunit.

Sunt actiuni concertate, pregatite dinainte, de papusarii PC-ului.
S-a asteptat doar momentul prielnic - vantul din pupa.

Da, e o tentativa de rasturnare a valorilor, de intoarcere a firescului cu susul in jos.
E un asediu cultural.

Edited by sylvius, 10 June 2020 - 20:40.


#24
ptap

ptap

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,787
  • Înscris: 09.12.2005

View Postr_murphy, on 10 iunie 2020 - 18:16, said:

si hbo a retras "pe aripile vintului" din program, tot pe considerente rasiale ..

a inebunit lupul .. Posted Image

hai sa scoatem si noi capra cu 3 iezi, pentru ca e rasista si are imagini cu un puternic impact emotional .. cum sa-si inchipuie saracii copii ca lupul, un amimal bliiiind si frumos, ca este ars de viu de sadica capra ..

Ca fapt divers copilul meu a inceput sa planga cand i-am citit Bubico, cred ca abia incepuse clasa zero. Zi-mi ca nu l-a aruncat pe geeaam!! Aaa, ba daa! Oribil!
Eu imi amintesc ca am ras cand am citit Bubico. Si acum zice ca e o prostie maxima, cum sa arunci caini pe geamul trenului, ce e de ras?? Nu l-a luat Politia?
De-atunci chiar am mai intrebat si n-am intalnit niciun copil caruia sa-i placa Bubico.  Prin anii 90 stiu ca abia asteptam la TV Bubico(Birlic , Caragiu sau Malaele), Vizita, D-ale Carnavalui, O scrisoare pierduta. Le-am vazut de zeci de ori cred.
In schimb Agatha Christie i-a placut din prima. Adica e oribil sa arunci un caine pe geam, dar crime e acceptabil? Daca stau sa ma gandesc n-o vad prea bine pe Agatha Christie. Cred ca una dintre cele mai cunoscute carti ale ei se numeste (inca!) in romana "Zece negri mititei", in engleza i-au schimbat de mult titlul in "Then there were none".

#25
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,097
  • Înscris: 30.04.2007
băbăieți ... incepe sa miroasa a fahrenheit 451 ...

am auzit ca l-au reecranizat ..

#26
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,411
  • Înscris: 29.04.2008

View Postr_murphy, on 10 iunie 2020 - 20:58, said:

băbăieți ... incepe sa miroasa a fahrenheit 451 ...

am auzit ca l-au reecranizat ..

Te miri? Avem si pe Softpedia:

View Postandreic, on 10 iunie 2020 - 19:33, said:

Nope, noi trebuie sa scoatem Miorita.
Oricum foarte multi parinti cauta sa le ofere copiilor desene mai putin violente, s-au adpatat ca sa vanda altfel canalele pentru copii nu le mai luau.
Trebuie sa ne intelegem, desenele astea vechi au fost create intr-o lume cu mult mai putine reglementari si grija pentru continutul educativ, a fost entertainment la baza. De aia si-au permis si glume rasiste si violenta, arme de foc etc... e normal intr-un desen animat pentru copii  sa vedem arme de foc in actiune ?  Alea pentru adulti deja reprezinta alta treaba...
Oricum desenele vechi nu le scoate nimeni, asa raman, Warner relanseaza variante moderne.


#27
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,411
  • Înscris: 29.04.2008
Problema mare este ca unii nu se pot uita la un flim sau un desen animat fara a face o analiza politica. Ei nu sunt in stare sa se uite ca la un act de creatie artistica. Ei sunt genul de idioti utili ai corectitudinii politice care se uita la un desen animat ca la o manifestatie politica si se simt datori sa scormoneasca rahatul doar, doar vor gasi ceva care sa nu le convina. Apoi incep "lupta sfanta" pentru aducerea pe "calea dreapta".  Cred ca multi ideologi de extrema dreapta si extrema stanga isi freaca mainile fericiti. Pacat ca noi, majoritatea, suferim din cauza prostiei si limitelor lor.

Edited by iladi, 10 June 2020 - 21:57.


#28
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,097
  • Înscris: 30.04.2007

View Postiladi, on 10 iunie 2020 - 21:36, said:

Te miri? Avem si pe Softpedia:
cred ca a fost ironic - sarcasm ... caz in care, personal, as fi pus niste zimbareti, ca sa elimin orice dubiu ...

#29
Failsafe

Failsafe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 25.04.2020

View Postandreic, on 10 iunie 2020 - 19:33, said:

parinti cauta sa le ofere copiilor desene mai putin violente,

desenele astea vechi au fost create intr-o lume cu mult mai putine reglementari si grija pentru continutul educativ, a fost entertainment la baza
Asta este una dintre probleme grave curente ale omenirii: prea multi prosti care "CRED" ca diverse lucruri "cauzeaza" diverse comportamente(lucru fals in totalitate): ca desenele animate "violente" cauzeaza cauzeaza comportament violent la copii, idem cu jocurile, idem cu filmele samd. Idem cu teoriile despre adulti. E ca un fel de religie. Omenirea a trait bine mersi cu toate astea, miliarde si miliarde de oameni n-au dezvoltat niciun comportament "violent" datorita mediei, dar prostii "cred" in efectele mass mediei. La celalalt capat avem state sarace si salbatice, unde lumea nu poate consuma media datorita saraciei, dar nivelul de violenta este enorm! Ceea ce demonstreaza cu certitudine totala si absoluta ca teoriile potrivit carora privitul de media ce ilustreaza violenta ar cauza violent, este in totalitate gresit!

Acesti paranoici prosti care cred in aceste teorii paranoice (media violenta = violenta) trebuie identificati si indepartati din societate! De asemenea pedepsite extrem de aspru orice raspandiri ale acestor teorii demonstrat gresite!

#30
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View Postr_murphy, on 10 iunie 2020 - 19:40, said:



suntem o generatie care am crescut cu filmele astea "cu violenta", asta inseamna ca trebuie sa fim toti subiect de stirile de la ora 5?
violenta din acele filme o percepeam ca "asa nu"  ...
Uita-te-n jur si ai sa vezi cati retarzi o percepeau ca "asa da". Retarzi care pretind ca fac doar glume, dar ei sunt violenti si promoveaza violenta si abuzurile.

Edited by Cr1spy, 11 June 2020 - 06:42.


#31
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,411
  • Înscris: 29.04.2008
Pai in cazul asta poate ar trebui sa oprim internetul, sa inchidem librariile si sa ne rezumam la biblie. Oh wait, am mai fost acolo si se pare c-am uitat.

#32
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Cred ca esti cam extremist si vezi extreme acolo unde nu sunt. :)

#33
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,411
  • Înscris: 29.04.2008

View PostCr1spy, on 11 iunie 2020 - 07:05, said:

Cred ca esti cam extremist si vezi extreme acolo unde nu sunt. Posted Image

Eu? Nu eu sunt cel care vrea sa interzica ceva (sper ca ti-ai dat seama ca la #31 am fost ironic)

#34
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003

View Postr_murphy, on 10 iunie 2020 - 19:40, said:

suntem o generatie care am crescut cu filmele astea "cu violenta", asta inseamna ca trebuie sa fim toti subiect de stirile de la ora 5?
violenta din acele filme o percepeam ca "asa nu"  ...
Nu poti sa stii cum percepe fiecare... nu toti se manifesta la fel.

View PostCr1spy, on 11 iunie 2020 - 06:31, said:

Uita-te-n jur si ai sa vezi cati retarzi o percepeau ca "asa da". Retarzi care pretind ca fac doar glume, dar ei sunt violenti si promoveaza violenta si abuzurile.
Nu mai zic de cazul recent cu vloggerul ala...

View Postcrislacor, on 10 iunie 2020 - 20:13, said:

Băi nene, cu desenele astea au crescut generații întregi și lumea a evoluat! Și toată lumea era capabilă să gîndească că sînt doar niște desene animate! Ai și tu o vîrstă, vrei să spui că desenele astea te-au prostit cumva?
Nene, am crescut cu ce am avut... daca era cum sugerezi nu mai aveam rasism Posted Image Hai sa nu mai generalizam impresiile personale ca si cum toata lumea s-ar alinia la ele. Unii dintre noi am inteles altfel, altii nu si dovada este ce se intampla in lume cu ura si violenta. Toate au o cauzalitate, nu e nimic din neant.

View Postcrislacor, on 10 iunie 2020 - 20:13, said:

Acum, de cînd cu ultimele „evoluții” în materie de „bio-diversitate”, uite, tre' să le spui la ce să se uite, ce să citească, ce să creadă și ce să nu creadă! Ia-le telefoanele din mînă și pe marea majoritate i-ai nenorocit, încep să bolborosească singuri! Și cică îs mai deștepți decît generațiile trecute! Uită-te în jurul tău, se duce dracului lumea asta!!!
Nu se duce nimic, teama asta este data de conflictul dintre generatii, intre lumea noastra si viitor. Asta s-a intamplat si intre bunicii nostri si noi, se va intampla si inter noi si generatia tanara.

Edited by andreic, 11 June 2020 - 07:37.


#35
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View Postiladi, on 11 iunie 2020 - 07:28, said:



Eu? Nu eu sunt cel care vrea sa interzica ceva (sper ca ti-ai dat seama ca la #31 am fost ironic)
Ba da, vrei sa interzici eliminarea armelor de foc din desene animate.
De ce vrei desene animate cu impuscaturi ? Stii  sau esti doar "impotriva" ?

#36
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003

View Postiladi, on 11 iunie 2020 - 07:28, said:

Eu? Nu eu sunt cel care vrea sa interzica ceva (sper ca ti-ai dat seama ca la #31 am fost ironic)
Nu vrea sa interzica nimeni desene animate... e fake ideea de cenzura. In subiect e vorba de a face desene noi cu mai multa responsabilitate, alea vechi raman asa cum sunt si cum ne-au placut cand eram mici.
Grupurile media care detin boadcasting-ul raspund unor reglementari si cerinte de la public mai moderne si mai potrivite pentru dezvoltarea individului.

View PostFailsafe, on 11 iunie 2020 - 05:09, said:

Asta este una dintre probleme grave curente ale omenirii: prea multi prosti care "CRED" ca diverse lucruri "cauzeaza" diverse comportamente(lucru fals in totalitate): ca desenele animate "violente" cauzeaza cauzeaza comportament violent la copii, idem cu jocurile, idem cu filmele samd. Idem cu teoriile despre adulti. E ca un fel de religie.
Nu stiu de ce-i faci prosti pe psihologi si pe oamenii care au trecut prin astea deja si vor sa reduca violenta in educatia copiilor... tu ai impresia ca cei care doresc reducerea violentei in desene animate nu au fost si ei copii ? Stiu si ei foarte bine si vor sa indrepte greselile trecute.

View PostFailsafe, on 11 iunie 2020 - 05:09, said:

Acesti paranoici prosti care cred in aceste teorii paranoice (media violenta = violenta) trebuie identificati si indepartati din societate! De asemenea pedepsite extrem de aspru orice raspandiri ale acestor teorii demonstrat gresite!
Unde sunt demonstrate gresite ? Toate studiile stiintifice arata ca bombardarea mediatica cu violenta duce la indivizi dereglati. De ce crezi tu ca unor oameni le place sa-si faca live cand comit atrocitati, de unde crezi ca au invatat asta... nu din media ??? Posted Image

Carcaterul cum crezi ca se formeaza...

View PostBursul, on 10 iunie 2020 - 20:24, said:

In SUA a aparut fraza "don't try this at home". Se pare ca nu functioneaza.
Sa stii ca da... nu merge oriunde si in orice conditii.

Edited by andreic, 11 June 2020 - 07:51.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate