Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Cenzura Bugs Bunny

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
satulcuprimari

satulcuprimari

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 05.06.2020
Din cauza unor criminali din America care comit impuscaturi in scoli si din cauza manifestarilor anti-rasism,   producatorii de la Warner Bros au relansat seria Bugs Bunny eliminand armele de foc si inlocuindu-le cu arme albe - cutite, topoare,coase,  carlige.  


[ https://cnet3.cbsistatic.com/img/C55LBSLyFjUvuo4uEuTEIFWlTdU=/2020/06/08/94abe790-8e6d-40dc-8335-394ea81c2e7d/twitter-in-stream-wide-new-looney-tunes-scythe.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Quote

The Looney Tunes și-au închis armele în dulap. Bugs Bunny, Daffy Duck, Titi, Sylvester și toate personajele vesele din desenele animate ale Warner Bros. au revenit într-o nouă serie, difuzată începând cu 27 mai, în Statele Unite, pe platforma de streaming HBO Max.
Episoadele, în format foarte scurt, reiau stilul primelor aventuri amuzante dezvăluite publicului la începutul anilor 40. Doar că tratarea violenței a căpătat noi forme: armele de foc au fost scoase de pe ecran.
Nu mai folosim arme de foc”, a declarat Peter Browngardt, producătorul seriei animate, pentru The New York Times.
Pentru producător, decizia de a elimina puștile și pistoalele a fost luată pentru a adapta desenele animate la „sensibilitățile moderne”, într-un moment în care demonstrațiile împotriva violenței exercitate de polițiști abundă în Statele Unite. Totodată, legea armelor de foc este controversată și contestată peste ocean.
Elmer Fudd vânează cu o coasă
Warner Bros. Studio a lansat pe YouTube un episod al seriei, în care Bugs Bunny și Elmer Fudd continuă să se lupte între ei. Dar de data aceasta, vânătorul preferă să atace iepurele cu o coasă, relatează Mediafax.
Sam piratul și-a schimbat pistolele cu un cârlig.
Susținătorii celui de-al doilea amendament, care garantează fiecărui cetățean al Statelor Unite dreptul de a purta arme, au contestat decizia echipei de creație de a interzice armele.
Scenaristul Johnny Ryan subliniază că violența din Looney Tunes nu este restrânsă.
„Suntem într-o epocă anti-bullying, toți trebuie să fie prieteni, toată lumea trebuie să se înțeleagă. The Looney Tunes sunt aproape antiteza. Sunt personaje aflate în conflict, uneori foarte violente”, afirmă scenaristul.

Sursa:
Desene animate fără pușcă, dar cu arme albe. Elmer îl vânează acum pe Bugs Bunny cu o coasă

In mod sigur au eliminat secventele considerate rasiste in care apareau personaje de culoare in ipostaze nefavorabile.

[ https://s.hdnux.com/photos/12/23/05/2699610/6/920x920.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://blackthen.com/wp-content/uploads/2015/02/southern-fried-rabbit.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://img.fireden.net/co/image/1567/41/1567418084744.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://static.independent.co.uk/s3fs-public/thumbnails/image/2018/04/30/16/bugs-bunny.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,111
  • Înscris: 30.04.2007
si hbo a retras "pe aripile vintului" din program, tot pe considerente rasiale ..

a inebunit lupul .. :(

hai sa scoatem si noi capra cu 3 iezi, pentru ca e rasista si are imagini cu un puternic impact emotional .. cum sa-si inchipuie saracii copii ca lupul, un amimal bliiiind si frumos, ca este ars de viu de sadica capra ..

#3
dionenina424

dionenina424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 21.04.2020
F*ck me, am vazut prima poza pe net zilele trecute, am crezut ca era vreo gluma !

#4
N0Trust

N0Trust

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 04.01.2020
In curand o sa vedem de astia politic corecti ca incep sa dispara fara urma.
Deja lumea normala acumuleaza nervi.

In filmul asta: https://www.cinemagi...tlemen-2621425/ (The Gentlemen 2019)

La un momentdat este luata la misto propaganda marxista, apare o replica in care intr-o sala de BOX, un alb ii spune unui negru asa:

" - esti un rrom prost", la care ala rrom i se adreseaza antrenorului spunand ca albul e rasist l-a facut rrom prost, iar antrenorul ii raspunde genial:

"- nu e rasit, a zis ca esti rrom prost, nu ca tiganii sunt prosti, si e adevarat, tu esti si rrom si uneori esti si prost".

Edited by N0Trust, 10 June 2020 - 18:33.


#5
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,111
  • Înscris: 30.04.2007
ma gindesc cu groaza la tom si gerry .. aia se trozneau cind si pe unde apucau ...

#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
As fi avut o copilarie trista cu astfel de desene!

#7
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,562
  • Înscris: 13.06.2004
Hmm, de parcă coasa sau cuţitul sau sabia...
Ăla cu Negru e rasist. Şi cât de cât ăla cu Yosemitte Sam în uniformă Confederată, deşi sunt luaţi la mişto Sudiştii (probabil). Celalte 2 sunt făcute în timpul W.W. 2 şi duşmanii sunt luaţi la mişto.
Se găsesc din fericire pe net. Aşa că mumu CeNzurA.

Edited by djl, 10 June 2020 - 18:44.


#8
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,861
  • Înscris: 06.10.2003

 djl, on 10 iunie 2020 - 18:43, said:

[...]Se găsesc din fericire pe net. Aşa că mumu CeNzurA.
Se lucrează și la asta: responsabilitatea providerului asupra conținutului platformei. Așa că vor tăia și ce trebuie și ce nu trebuie bicoz political correctness și fake news (sic!) - exemplu.

#9
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Astept sa se interzica si caricaturile / chestiile de satira. Pentru ca par prea reale. Nu ar fi exclus, dat fiind ca majoritatea "omenilor liberi din online" cred ca, daca un text are un fundal cu Einstein intr-un meme, sigur-sigur Einstein a zis/scris acel text.

No, foarte bine. Mult succes in continuare.

 shiva, on 10 iunie 2020 - 18:54, said:

Se lucrează și la asta: responsabilitatea providerului asupra conținutului platformei.
Eh, cine e vinovat ca lumea se inghesuie la mierea FB? Daca asta vor, asta primesc. Simplu. Fie ca discutam de "creatori de continut", "formatori de opinii", fie ca discutam de "consumatori".

Edited by dexterash, 10 June 2020 - 18:57.


#10
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,562
  • Înscris: 13.06.2004
Dacă nu platforme, atunci torrenţi. Vreţi gâlceavă, luaţi.

 r_murphy, on 10 iunie 2020 - 18:32, said:

ma gindesc cu groaza la tom si gerry .. aia se trozneau cind si pe unde apucau ...

Ah, stai, şi stăpâna era Negresă şi grasă în primele 2 serii.

#11
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,242
  • Înscris: 05.06.2002
indata rescriem si istoria... palaria mea, daca se fac chestii sa se faca pt viitor, nu sa modifice chestiile facute intr-un cu totul alt context istoric.

Edited by Fane, 10 June 2020 - 19:00.


#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Nu numai. Au mai zis de niste desene care vor apare cu armele eliminate din ele - sezon nou.
N-am fost prea atent.

O prietena mi-a zis acum cateva ore ca si pe Disney+ au cenzurat niste desene animate facute de Walt Disney. Pur si simplu au disparut.

#13
ptap

ptap

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,787
  • Înscris: 09.12.2005
Bugs Bunny a fost printre primele cenzurate, cred ca sunt vreo 10 ani, cam de cand au inceput sa cenzureze si Tom si Jerry pentru violenta, rasism si imagini cu fumat(diverse episoade).

#14
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,562
  • Înscris: 13.06.2004
Mă uitam azi-noapte pe YouTube să văd dacă nu cumva un documentar pus pe vimeo.com e şi pe acolo. Dau de filmarea de mai jos. Merită citite şi comentariile de acolo. Păi dacă Milenialii nu sunt în stare să priceapă chestia aia simplă, atunci de ce ne mirăm că se iau după unele chestii din desenele animate. Ce bandă perforată să le mai cerem?
"Capra cu trei iezi" mi se pare totuşi prea violentă.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/t-Clx0K8WP4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#15
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005
Le este frica sa nu aiba soarta CNN-ului.
Dupa ce trece valul si se mai invecheste situatia le repun pe ecran pe cele originale .
Momentan au preferat sa se faca frate cu dracu' pana trec puntea .
Si cred ca multi vor proceda la fel .

#16
Cmd199306

Cmd199306

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 15.07.2019
O să scoată și scenele cu stăpâna lui Tom ? Poate că e prea durdulie și nu promovează un stil de viață sănătos.

#17
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003

 r_murphy, on 10 iunie 2020 - 18:16, said:

hai sa scoatem si noi capra cu 3 iezi,
Nope, noi trebuie sa scoatem Miorita.

Oricum foarte multi parinti cauta sa le ofere copiilor desene mai putin violente, s-au adpatat ca sa vanda altfel canalele pentru copii nu le mai luau.

Trebuie sa ne intelegem, desenele astea vechi au fost create intr-o lume cu mult mai putine reglementari si grija pentru continutul educativ, a fost entertainment la baza. De aia si-au permis si glume rasiste si violenta, arme de foc etc... e normal intr-un desen animat pentru copii  sa vedem arme de foc in actiune ? Posted Image Alea pentru adulti deja reprezinta alta treaba...
Oricum desenele vechi nu le scoate nimeni, asa raman, Warner relanseaza variante moderne.

Edited by andreic, 10 June 2020 - 19:39.


#18
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,111
  • Înscris: 30.04.2007

 andreic, on 10 iunie 2020 - 19:33, said:

e normal intr-un desen animat pentru copii  sa vedem arme de foc in actiune ? Posted Image

suntem o generatie care am crescut cu filmele astea "cu violenta", asta inseamna ca trebuie sa fim toti subiect de stirile de la ora 5?
violenta din acele filme o percepeam ca "asa nu"  ...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate