Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...
 Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra
 Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari
 Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?
 

Ma mut din Basarabia in Romania. Am nevoie de sfaturile Dvs.

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#19
Excelsior01

Excelsior01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 24.07.2019

 aurblack, on 10 iunie 2020 - 16:52, said:

Buna, dragi membri!!!
Scriu aici din numele familiei mele (mama+tata si 2 copii de 2 si 4 ani Posted Image), cu speranta de a primi niste sfaturi utile de la voi.
La moment locuim in Chisinau, dar ne macina gandul sa ne mutam cu traiul in Ro.
Avem cetatenie Ro.
Ne gindim orientativ la zona - Iasi.

- Ce pareri aveti despre Iasi, comparativ cu alte orase din zona Moldovei?

Daca sa alegem Iasi-ul, ce zona/sector ati recomanda pentru un trai mai linistit? Sa fie mai putin industriala zona si cu aer mai putin poluat, poate si undeva in suburbie?

Multumesc frumos!!!

Dupa cum ziceau colegii,daca ai rezolvat problema locului de munca, cel putin pentru tine, ar fi bine...in IS se castiga bine pe IT,iar alte sanse e sa gasesti de munca la Delphi(nu-s salariile asa mari), sau la Continental(salarii bune) ; deocamdata stiu ca e nasoala treaba, Continental a pus pe hold ceva proiecte, e o vreme mai tulbure;alte locuri de munca gasesti in comert,Lidl,Carrefour,Kaufland,dar salariile nu sunt stralucite(nu stiu ce asteptari salariale ai).
Eu ti-as recomanda sa alegi Pacurari/Canta/Alexandru cel Bun, Zimbru/Dacia...astea sunt zone semicentrale,chiar si la pas,ajungi relativ repede pe Stefan,Independenta,Copou...o alternativa(pt mine) ar fi Cug/Nicolina,dar e mai nasol cu traficul....alta varianta ar fi Bucium si Valea Lupului...dar astea sunt si mai nasoale cu traficul...
Alte orase din Moldova,pe care le-as alege,ar fi Piatra Neamt,Suceava,Bacau...relativ mai ieftine,fata de IS,dar locuri de munca nu prea gasesti,iar ce gasesti,sunt prost platite...cel putin Piatra Neamt e cochet,micut,dar nasol cu munca...preturile la chirii, in toate orasele,e mai ridicat,per total,mai ales cu familie,o sa te coste mult,pentru un trai decent.
Daca ai posibilitatea si dorinta,vino in Romania, e mult mai bine,fata de MD(nu ma intelege gresit),pe educatie,sanatate,infrastructura...iar daca in Romania o sa te simti 'judecat' ca esti basarabean,nu-i judeca rau pe romani,ca nu toti sunt la fel...

#20
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014

 aurblack, on 10 iunie 2020 - 17:37, said:

- Fiind vorba despre Iasi, care zone(sectoare, suburbii) sunt mai "putin" industriale/poluate? Cu exceptia zonelor VIP Posted Image
Muta-te in Miroslava, cea mai bogatã comunã din Romania.

#21
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Te muti in orasul in care lucrezi.
Locuiesti in zona pe care ti-o permiti.

#22
Thuraya_123

Thuraya_123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 18.10.2017

 aurblack, on 10 iunie 2020 - 16:52, said:

... La moment ...

Nu trebuia sa ne spui ca esti basarabean, de dadeam usor seama din expresia "la moment". Posted Image

Nu te astepta la mare diferenta. Mie imi place mai mult Chisinaul decat Bucurestiul, e mult mai cochet si iti da o senzatie mai mare de libertate. Ma rog, e perspectiva unui roman care merge anual in Chisinau.

In Romania, nu te astepta la lapte si miere. In Bucuresti daca vii vei avea parte de un soc, in sensul ca basarabenii nu sunt vazut extraordinar. Nu intelege din faptul ca te-ar ura nimeni, nici gand asta. Dar nici 2 muci nu dau oamenii unii pe altii. Vei fi unul din cei multi veniti pe aici.
Daca reusesti sa-ti gasesti repede un apartament ok, un loc de munca decent, o scoala ok si sa te adaptezi, bravo tie.

Edited by Thuraya_123, 10 June 2020 - 23:25.


#23
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 Excelsior01, on 10 iunie 2020 - 20:14, said:

Eu ti-as recomanda sa alegi Pacurari/Canta/Alexandru cel Bun, Zimbru/Dacia...astea sunt zone semicentrale,chiar si la pas,ajungi relativ repede pe Stefan,Independenta,Copou...o alternativa(pt mine) ar fi Cug/Nicolina,dar e mai nasol cu traficul....alta varianta ar fi Bucium si Valea Lupului...dar astea sunt si mai nasoale cu traficul...
Daca vrei liniste si aer curat, nici intr-un caz in oras!!! Dancu ar fi prima alegere, ai tramvai pana in oras, practic nici nu iti dai seama ca esti la tara. Au un Carefour acolo. Holboca, dar e cam aproape de zona "mirositoare". Tomesti e linistit, ai autobuz pana in oras, ai Penny. Carlig e si mai linistit, dar aici sunt doar case.

#24
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,140
  • Înscris: 19.05.2005

 aurblack, on 10 iunie 2020 - 17:37, said:

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri!!!

- Fiind vorba despre Iasi, care zone(sectoare, suburbii) sunt mai "putin" industriale/poluate? Cu exceptia zonelor VIP Posted Image


Ai copii mici, dar cel mare acusi e la scoala, asa ca ia in considerare asta cand alegi unde vrei sa stai.
Apoi conteaza si ce vreti sa faceti voi, va angajati sau faceti o afacere, si asta poate sa influenteze unde e mai bine sa locuiesti.

Suburbia iti ofera niste avantaje dar cam depinzi de masina, iar unele zone au trafic infernal.
Cartiere OK sunt destule, Pacurari (aici stau eu Posted Image), Copou un pic mai scump, Tatarasi mai linistit, Dacia Alexandru mai ieftin dar OK, Bularga mai bine nu Posted Image

Edited by cristiandrei, 11 June 2020 - 08:55.


#25
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,500
  • Înscris: 25.04.2007
Nu mai repet ce ti-au spus cei carora le-am dat like dar ignora-l pe rich1974 ca asta e.... vai de mama lui, nu spun mai mult.

In Ardeal inca o sa te mai izbesti de ura impotriva moldovenilor romani, foarte posibil sau cu atat mai mult si impotriva celor din republica. Nu multi sunt asa dar sunt si cei cu idei preconcepute si care nu recunosc ca si la ei sunt destui cu aceleasi defecte pe care le reclama la moldoveni. Eu ii apreciez pe toti romanii de calitate, indiferent de regiunile in care traiesc.

In Iasi e frumos si sunt oameni foarte de treaba, in general moldovenii din Romania sunt de treaba si nu au vreo xenofobie,  pacat ca nu ai spus si ce specialitate ai ca poate te indrumau colegii si mai bine.
Mult succes in intreprinderea ta si daca esti om corect sa te ajute Dumnezeu sau soarta!

#26
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,210
  • Înscris: 05.06.2002

 rich1974, on 10 iunie 2020 - 20:01, said:

eu char nu inteleg, macar daca vreu sa pleci din moldova, pleaca frate in bulgaria.
intre timp, nenorocitii astia ai nostri ce gandesc la prelingirea starii de alerta, ca sa iti dai seama in ce mizerie vrei sa te muti.
tu iti inchipui ca el vrea sa emigreze dintr-o tara independenta si neatarnata, care nu depinde de ue, unde omv, sweihoffer & co nu le fura bogatiile, le ramane lor tot si din cauza asta au un nivel de trai la care noi oropsitii numai visam. psd-ul lor poate sa faca ce vrea, nu le spune ue care-i gaura corecta, pot sa fie cat de ortodocsi si rusofili vor... ce viata pot sa aiba basarabenii si nu o apreciaza... una ca tine ce n-ar da pt o asemenea viata...

#27
iuzera

iuzera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 11.01.2004
Eu as lua in considerare si riscul seismic, Iasi-ul poate fi in zona rosie Posted Image
Succes in a lua cea mai buna decizie pentru voi!

#28
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
De vai de mama lor sunt slugoii, nu eu, ca eu macar sunt constient.
Oricum, initiatorul face o grava greseala prin mutarea in Romania. Tara asta e condusa de un spirit malefic.


#29
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
@initiator

fratele meu, Romania are o conducere ticaloasa. tine cont de asta cand iti alegi tara in care vrei sa pleci. in timp ce lumea se deschide, Romania o sa intre iar in starea de urgenta.
si in timpul comunismului a fost mult mai rau decat in celelalte state comuniste. nu te mai lua dupa propagandisti ca o sa regreti amarnic. majoritatea dintre cei care posteaza au fugit din Romania dar te sfatuiesc pe tine ce bine e aici.

#30
MindMachine-

MindMachine-

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 24.05.2020

 TheShen, on 10 iunie 2020 - 18:16, said:

Iasi sau Ardeal (Cluj, Sibiu, Brasov). Ideal ar fi sa alegeti orasul in functie de ocupatia voastra, sa aveti oferte de munca acolo si sa va angajati cat mai repede.
Lasa sa nu vina in Ardeal. E plin Clujul de voi astia care ati auzit ca e bine si hopa gata mergem si noi.
Stati acolo pe fundurile voastre. Mergeti in Bucuresti, e perfect pentru cei cu gandirea asta!
Cat despre amicul nostru Moldovean, mult succes in Iasi, nu-i asculta pe cei ce incearca sa iti spuna altfel!

#31
Thuraya_123

Thuraya_123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 18.10.2017
Nu-ti fura tie nimic. De unde atata ura?

#32
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
daca spun experienta mea la cluj, nu mai vreau sa ajung acolo in veci.
am fost prin august.....era o caldura de te sufocai. efectiv nu am patit asa ceva nicaieri, si nu veneam de la cercul polar, stau in sudul tarii. dar va spun ca era de nerespirat. am stat cateva ore in mall ca altfel muream de cald.

#33
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,393
  • Înscris: 07.05.2018

 MindMachine-, on 20 iunie 2020 - 08:41, said:

Lasa sa nu vina in Ardeal. E plin Clujul de voi astia care ati auzit ca e bine si hopa gata mergem si noi.
Stati acolo pe fundurile voastre. Mergeti in Bucuresti, e perfect pentru cei cu gandirea asta!
Cat despre amicul nostru Moldovean, mult succes in Iasi, nu-i asculta pe cei ce incearca sa iti spuna altfel!

Pai si care e problema? Daca initiatorul vrea sa mearga in Cluj, se duce in Cluj. E cumva trecut orasul pe numele tau si nu stim?

#34
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,782
  • Înscris: 20.10.2015

 rich1974, on 20 iunie 2020 - 08:21, said:

@initiator

fratele meu, Romania are o conducere ticaloasa. tine cont de asta cand iti alegi tara in care vrei sa pleci. in timp ce lumea se deschide, Romania o sa intre iar in starea de urgenta.
si in timpul comunismului a fost mult mai rau decat in celelalte state comuniste. nu te mai lua dupa propagandisti ca o sa regreti amarnic. majoritatea dintre cei care posteaza au fugit din Romania dar te sfatuiesc pe tine ce bine e aici.

Nu-l asculta pe Rich. E travestit, uite-te la avatar, :lol:

#35
Thuraya_123

Thuraya_123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 18.10.2017

 rich1974, on 20 iunie 2020 - 09:00, said:

daca spun experienta mea la cluj, nu mai vreau sa ajung acolo in veci.
am fost prin august.....era o caldura de te sufocai. efectiv nu am patit asa ceva nicaieri, si nu veneam de la cercul polar, stau in sudul tarii. dar va spun ca era de nerespirat. am stat cateva ore in mall ca altfel muream de cald.

Oi fi prins tu perioada de canicula. Clujul fata de Bucuresti e mult mai respirabil si mai placut.
Tot din sud sunt si eu, iar bucurestiul e ca sita la un DPF vechi si infundat.

#36
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,782
  • Înscris: 20.10.2015

 Thuraya_123, on 20 iunie 2020 - 19:18, said:


Oi fi prins tu perioada de canicula. Clujul fata de Bucuresti e mult mai respirabil si mai placut.
Tot din sud sunt si eu, iar bucurestiul e ca sita la un DPF vechi si infundat.

Se traieste si in Cluj si-n Bucurfesti.
Asculti toate stifturile?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate