Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Salarii medici chirurgi privat

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#19
takis

takis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,634
  • Înscris: 22.03.2007
Am un prieten chirurg. Mi.a spus asa: jumatate din banii pe care ii platesti pentru o consultatie la privat ii intra lui in buzunar.
El lucreaza si la stat si la privat. De cand il stiu, cam de 15 ani, si.a luat 2 apartamente de 4 camere, 2 masini, una e SUV de 30.000 de euro, casa de vacanta la munte si copil la scoala privata, cam 10.000 de euro pe an. Plus bani pusi deoparte pentru liceul si facultatea odraslei pe care vrea sa le faca in Vest. Nu sunt invidios, doar atat va spun: a refuzat sa ramana in Germania, unde castiga jumatate din banii din Romania.

Edited by takis, 10 June 2020 - 21:09.


#20
roby26

roby26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 29.12.2013
Una peste alta, nu chiar am o problema cu cât câștiga, nu neapărat fiindcă și eu sunt viitor medic, e o grămadă de învățat. Nu cred ca i-ar pasa cuiva cât timp asta nu ar afecta sistemul public de sănătate.

#21
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009

 pasilla, on 10 iunie 2020 - 21:07, said:


E OK. Oamenii au drepturi. Altele nu sunt in regula si ar trebui ca Statul sa le corecteze/amendeze.
nu e deloc ok, ar trebui sa nu se permită, asa se jecmaneste pacientul în folos propriu.

#22
roby26

roby26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 29.12.2013
Acum sper sa nu îmi schimb ideile :)), personal nu înțeleg de ce îți trebuie 10-15.000 euro lunar, salariile de la stat chiar au crescut destul de mult acum pentru medici, dar ma rog, probabil e mentalitatea, Audi, după încerci un BMW și hai și un Mercedes, ca doar ești medic, no? Prea fug după bani unii medici, paradoxal chiar medici buni, chirurgii de la privat nu sunt din șanț.

Edited by roby26, 10 June 2020 - 21:16.


#23
dsarewq

dsarewq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 04.06.2020

 roby26, on 10 iunie 2020 - 21:15, said:

Prea fug după bani unii medici, paradoxal chiar medici buni, chirurgii de la privat nu sunt din șanț.

Cei mai buni chirurgi care pot fi comparați cu chirurgii din spitalele de stat din Israel unde intră femeia cu cancer de sân și iese și cu sânul reconstituit doar cu asigurarea medicală sunt în spitalele de stat, nu la privat.

Sunt cei mai buni chirurgi la stat, nu la privat.

Edited by dsarewq, 10 June 2020 - 21:21.


#24
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Medicina e profesie liberala la fel ca avocatura  de ex .
Pt contractele la privat negocierea este undeva la 50 % din incasari uneori se duce in 60%  urmand ca medicul sa-si plateasca taxele aferente din suma incasata
Ex : te duci la privat  pt operatia de apendicita   tu fiind asigurat CAS,   platesti pt interventie 3000 lei plus 400 lei fiecare zi de spitalizare
La aceasta interventie CAS deconteaza pt un asigurat 750 lei  prin urmare incasarile din interventie vor fi de 3750 lei si 800 lei pt doua zile de cazare
Retributia medicului chirurg plus anestezistul este de 50-60 % din 3750lei  aprox 900 ron de caciula brut ,  din care 47%se duc pe taxe la stat ,ramane cu net in mana in jur de 500 ron

Spitalul privat  plateste salariu la asistente si personal auxiliar, analizele ,medicamente, materiale, dezinfectanti ,etc plus taxele fiscale aferente

Edited by ciine, 10 June 2020 - 21:29.


#25
roby26

roby26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 29.12.2013
O întrebare bună ar fi dacă nu majoritatea acestei elite de chirurgi de la stat nu lucreaza și la privat. Parca ne învârtim în jurul cozii, ne întoarcem de unde am plecat :)). Fiindcă asta zic, nu prea vad pe nimeni sa lucreze doar într un loc, cel puțin din "monștrii sacri" pe care ii știu din zona, chirurgi și medici. Știu asta fiindcă vorbele umbla repede prin facultate.

Edited by roby26, 10 June 2020 - 21:29.


#26
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

 roby26, on 10 iunie 2020 - 21:27, said:

O întrebare bună ar fi dacă nu majoritatea acestei elite de chirurgi de la stat nu lucreaza și la privat. Parca ne învârtim în jurul cozii, ne întoarcem de unde am plecat Posted Image). Fiindcă asta zic, nu prea vad pe nimeni sa lucreze doar într un loc, cel puțin din "monștrii sacri" pe care ii știu din zona, chirurgi și medici. Știu asta fiindcă vorbele umbla repede prin facultate.

O profesie liberala o faci acolo unde exista cerere  fara limitari de nici o  natura

#27
roby26

roby26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 29.12.2013

 ciine, on 10 iunie 2020 - 21:31, said:



O profesie liberala o faci acolo unde exista cerere  fara limitari de nici o  natura
Da, corect. Ma rog, m am lămurit, fac o grămadă de bani unii, ca în orice profesie. Tot cred ca e mai pretios timpul decât sa alergi de la spital la spital după mai mulți și mai mulți bani.

#28
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

 roby26, on 10 iunie 2020 - 21:33, said:

Da, corect. Ma rog, m am lămurit, fac o grămadă de bani unii, ca în orice profesie. Tot cred ca e mai pretios timpul decât sa alergi de la spital la spital după mai mulți și mai mulți bani.

Amice un chirurg incepe sa castige dupa varsta de 35-40 ani daca a intrat la timp in facultate  si n-a pierdut timpul
Orice om gospodar  cu o munca normala la 40 ani are de toate
Oricine in tara asta poate sa ajunga chirurg , numai sa vrea , sa-l tina neuronii si bineinteles sa investeasca multi bani in facultatea de medicina care nu e ieftina

Edited by ciine, 10 June 2020 - 21:42.


#29
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011

 pasilla, on 10 iunie 2020 - 20:59, said:


La privat ?
Pai da..
Am plătit consultația tatălui 200 lei la recepție si in cabinet i-am mai băgat 100 la dr in buzunar.. Că ..deh,e cardiologie ..inima.
Crezi că a refuzat ?

 dsarewq, on 10 iunie 2020 - 21:07, said:

La stat un chirurg fără șpăgi ia cam 4000 de euro.

Depinde si ce chirurg...si in ce oras..

#30
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 missionnad, on 10 iunie 2020 - 21:39, said:

in cabinet i-am mai băgat 100 la dr in buzunar..
De ce ai facut asta ? Ce te-a determinat ? La Stat, de regula (scuze fata de medicii care isi fac datoria ) te determina faptul ca daca nu dai, nu esti bagat in seama.
Treaba cu Că ..deh,e cardiologie ..inima, nu are nici o relevanta.

Edited by pasilla, 10 June 2020 - 21:46.


#31
roby26

roby26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 29.12.2013

 ciine, on 10 iunie 2020 - 21:38, said:



Amice un chirurg incepe sa castige dupa varsta de 35-40 ani daca a intrat la timp in facultate  si n-a pierdut timpul
Orice om gospodar  cu o munca normala la 40 ani are de toate
Da, nu zic, dar când vezi mașinile de prin parcarea spitalului, nu știu dacă mai este vorba "are de toate". Una peste alta gospodarul normal nu umbla cu s class coupe. Ma rog, asta era ideea, în opinia mea, o fuga după și mai mulți bani după ce deja câștigi mai mult decât probabil 90% dintre romani.

Oricum, nu trebuie făcută o regula sau o generalizare, un chirurg foarte bun își va face imediat nume și da, vor curge banii peste el fiindcă toți pacienții îl vor dori. Ca un jucător star de fotbal, ca și o analogie.

#32
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

 roby26, on 10 iunie 2020 - 21:46, said:

Da, nu zic, dar când vezi mașinile de prin parcarea spitalului, nu știu dacă mai este vorba "are de toate". Una peste alta gospodarul normal nu umbla cu s class coupe. Ma rog, asta era ideea, în opinia mea, o fuga după și mai mulți bani după ce deja câștigi mai mult decât probabil 90% dintre romani.

Oricum, nu trebuie făcută o regula sau o generalizare, un chirurg foarte bun își va face imediat nume și da, vor curge banii peste el fiindcă toți pacienții îl vor dori. Ca un jucător star de fotbal, ca și o analogie.

Da eu ma tot minunez , ce frumoasa, usoara si banoasa  e meseria de chirurg  cind o privesti de pe marginePosted Image nu-i asa
De regula in chirurgie sunt numai oameni care au la origine o familie saraca pt care cartea,scoala,  seriozitatea ,munca pina la epuizare  este adevarata valoare , asa ca lasati invidia deoparte si nu judecati , e bine sa nu ai nevoie de ei  dar si cind se intampla face toti banii si nu numai

Edited by ciine, 10 June 2020 - 21:53.


#33
roby26

roby26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 29.12.2013

 missionnad, on 10 iunie 2020 - 21:43, said:


Pai da..
Am plătit consultația tatălui 200 lei la recepție si in cabinet i-am mai băgat 100 la dr in buzunar.. Că ..deh,e cardiologie ..inima.
Crezi că a refuzat ?


Ca și idee, paradoxal bolile cardiovasculare este cauza care face cei mai mulți morți anual, peste 15 milioane. Nu zic ca e vina cardiologilor, fereasca:)), dar doar ca idee, este ramura medicinii cu cele mai multe decese.

#34
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011

 pasilla, on 10 iunie 2020 - 21:44, said:


De ce ai facut asta ? Ce te-a determinat ?
Ca să-i prescrie un tratament mai bun.

#35
roby26

roby26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 29.12.2013

 ciine, on 10 iunie 2020 - 21:52, said:



Da eu ma tot minunez , ce frumoasa, usoara si banoasa  e meseria de chirurg  cind o privesti de pe marginePosted Image nu-i asa
De regula in chirurgie sunt numai oameni care au la origine o familie saraca pt care cartea,scoala,  seriozitatea ,munca pina la epuizare  este adevarata valoare , asa ca lasati invidia deoparte si nu judecati , e bine sa nu ai nevoie de ei  dar si cind se intampla face toti banii si nu numai
Știu ca fac toți banii, un chirurg practic își cam oferă viata ca și ofranda. Citatul ca "chirurgul trăiește într un cimitir cu toți oamenii pe care i-a pierdut pe masa de operație" nu e doar un citat, cunosc chirurgi, dacă ii lași puțin sa se gândească îți vor spune ca nu sunt asa siguri ca beneficiile vieții de chirurg sunt mai mari decât sacrificiile. Dar asta i-a atras, asta fac.

Edited by roby26, 10 June 2020 - 22:02.


#36
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 roby26, on 10 iunie 2020 - 21:53, said:

Ca și idee, paradoxal bolile cardiovasculare este cauza care face cei mai mulți morți anual, peste 15 milioane.
Ce nu se spune prea des. este ca acele boli cardiovasculare sunt generate de alte patologii.
Mori de "inima", dar cauza este o afectiune a sistemului digestiv...de care nu nu afli.

 missionnad, on 10 iunie 2020 - 22:00, said:

Ca să-i prescrie un tratament mai bun.
Adica pentru 100 de lei renunta la contractul cu o "Farma" si ii recomanda ce trebuie?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate