Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Cabinet practica medicala la ultimul etaj

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Bughy

Bughy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 12.12.2004
Buna ziua,
Exista vreo lege sau dispozitie prin care cabinetele medicale se pot infiinta doar la parterul blocurilor?

Detin un apartament la un etaj tehnic, acces cu lift pana la acest ultim etaj, si doresc sa infiintez un cabinet de practica individuala pentru fizio-kinetoterapie.
Am cautat peste tot in lege dar nu gasesc nimic legat de vreo limitare in acest sens. Doar ca prin ordinul 1.378/2018 s-a renuntat la obligativitatea existentei unei intrari separate in cabinetele infiintate in scari de bloc, fapt ce m-ar avantaja.

Multumesc!

#2
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009
Ordinul de care zici (care modifică normele de igienă și sănătate publică) spune că etaje pot fi înființate/organizate doar birouri:

Art. 6. -
(1) La parterul clădirilor de locuit sau structuri similare conform documentației cadastrale cum sunt demisolul, parterul înalt sau mezaninul:
a) se pot amplasa/amenaja unități comerciale, unități de prestări servicii, cabinete medicale ambulatorii fără paturi, laboratoare de analize medicale, puncte externe de recoltare de probe biologice ale laboratoarelor de analize medicale, furnizori de servicii de îngrijiri la domiciliu, cabinete de practică pentru servicii publice conexe actului medical și cabinete medicale veterinare pentru animale de companie, cu excepția celor menționate la art. 5 alin. (1);

(3) Activitățile de birou se pot organiza și la alte etaje ale imobilelor de locuit dacă se obține acceptul vecinilor direcți.

#3
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
Am trecut printr-un proces de autorizare, acum un an, in Bucuresti. Cabinet la etaj din P+1.
Cerinta DSP a fost ca ori toata cladirea sa fie declarata (la fisc) drept nerezidentiala, deci inclusiv vecinul de la parter sa fie nerezidential, ori ca vecinul de la parter sa dea declaratie notariala ca nu locuieste in mod curent la adresa respectiva.
Deci poti avea cabinet la orice etaj vrei tu intr-o cladire in intregime nerezidentala (de birouri, magazine, etc) ori sa fii la parter intr-o cladire mixta. Cel putin asa cerea DSP.

#4
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006
Fizio-kinetoterapie la ultimul etaj?
Si cand nu merge liftul ce faci? Cari tu clientii in spate pe scari?
In afara de faptul ca niciodata nu vei obtine autorizatie de functionare pe bune in acel spatiu.

#5
Bughy

Bughy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 12.12.2004

 viceroy56, on 10 iunie 2020 - 14:11, said:

Fizio-kinetoterapie la ultimul etaj?

Da, pentru ca in afara de etaj, locatia este perfecta pentru asa ceva.

 viceroy56, on 10 iunie 2020 - 14:11, said:

In afara de faptul ca niciodata nu vei obtine autorizatie de functionare pe bune in acel spatiu.

Nu obtin pe bune, nu fac. De-aia si intrebarea aici. Nu am dat spaga si nici nu voi da vreodata pt ceva. Daca nu se poate, inseamna ca n-a fost sa fie :)

#6
negociator1

negociator1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 15.03.2021
Bughy, cum ai rezolvat pana la urma? Ai reusit sa faci cabinet la ultimul etaj? Eu am emotii pentru un cabinet  medical la parter de bloc - mi s-a sugerat ca ar fi obligatorie intrarea separata (adica nu prin intrarea comuna a scarii)...

#7
Bughy

Bughy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 12.12.2004

 negociator1, on 22 mai 2021 - 19:00, said:

Ai reusit sa faci cabinet la ultimul etaj?

Scuze ca raspund dupa 1 an jumate - nu, n-am reusit

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate