Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

De ce din 1960 filmele au decazut asa de mult?

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#1
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Zilele astea am fost putin nostalgic si am vizionat niste filme vechi si am constatat ca intre anii 1935 si 1959 filmele se vedeau super fain in plus de asta parca si regia si actorii jucau mult mai bine
Din anu 1960 parca sa dus dracu si calitatea vizuala,dar si actoriceasca si regizorala
Care sa fie motivele cu claritatea,dupa 1960 se foloseau alte pelicule mai slab calitative?

Edited by I2O, 10 June 2020 - 09:59.


#2
N0Trust

N0Trust

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 04.01.2020
Calitatea imaginii a crescut, nu a scazut, dar se foloseste mult efect bokeh, ca sa scoata in evidenta doar personajele principale.
O prostie dupa parerea mea.

#3
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,590
  • Înscris: 31.01.2010
Pai n`au mai facut rusii filme de razboi!
:D

#4
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,054
  • Înscris: 10.09.2005
Calitatea filmelor a scazut dar nu in imagine, ca vorba aia azi avem de la full HD la 8k unde se vede si parul din nas. Insa da au scazut calitativ, uite de exemplu n-am mai vazut o comedie noua calumea, numai mizerii.

#5
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View PostI2O, on 10 iunie 2020 - 09:58, said:

Zilele astea am fost putin nostalgic si am vizionat niste filme vechi si am constatat ca intre anii 1935 si 1959 filmele se vedeau super fain in plus de asta parca si regia si actorii jucau mult mai bine
Din anu 1960 parca sa dus dracu si calitatea vizuala,dar si actoriceasca si regizorala
Care sa fie motivele cu claritatea,dupa 1960 se foloseau alte pelicule mai slab calitative?

Eu spun ca dupa 2000 a scazut calitatea, iar de cand a aparut treaba asta cu 3d a depasit limita.

Din punctul meu de vedere chestiile gen Transformers si in general filmele pt efecte speciale nu sunt filme, cel mult jocuri video. Avantajul lor insa e ca nu trebuie sa te concentrezi foarte tare, practic au inlocuit comediile alea americane de prin anii 90 la care te uitai fara vreo asteptare, ori telenovelele sudamericane.

Pune tu 100 de oameni sa urmareasca Lista lui Schindler, apoi aceiasi trimite-i la Transformers. Pun pariu ca la primul se vor da batuti multi dupa jumatate de film.

Edited by giuliani, 10 June 2020 - 10:17.


#6
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Un motiv ar fi ca actorii din perioada respectiva veneau din teatru si cinematografie era extra (ceva mai mult sau mai putin nou). Erai mai bine vazut ca actor de teatru decat de film.. Dupa 1990, cel putin, actorii de teatru nu prea mai sunt asa cautati (sau prefera sa ramana pe Broadway, decat la Hollywood).

Cat despre efectele vizuale... Doar doua comparatii: King Kong (1933) vs (2005) si The Time Machine (1960) vs (2002). Din punctul meu de vedere, efectele speciale cam omoara jocul actoricesc. Desi cele doua filme King Kong enumerate (1933 si 2002) le vizionez pe amandoua cu placer, il prefer pe cel din 1933.

#7
satulcuprimari

satulcuprimari

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 05.06.2020

View PostI2O, on 10 iunie 2020 - 09:58, said:

Zilele astea am fost putin nostalgic si am vizionat niste filme vechi si am constatat ca intre anii 1935 si 1959 filmele se vedeau super fain in plus de asta parca si regia si actorii jucau mult mai bine
Din anu 1960 parca sa dus dracu si calitatea vizuala,dar si actoriceasca si regizorala
Care sa fie motivele cu claritatea,dupa 1960 se foloseau alte pelicule mai slab calitative?

Ai dreptate,
La fel am observat si eu ca parca filmele  din anii 50 aratau mai bine.  




Ben Hur din 1959
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NR1ZHKw09n8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]




Spartacus in 1960
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/HcIMY1Ah3aw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

The Ten Commandments 1956
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/sOa64YH8-8I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cleopatra 1962
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qepcw9Abw3E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

The Searchers 1956
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ii_7QnXPQxA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

The Good, the Bad, and the Ugly 1966
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WCN5JJY_wiA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Bridge On The River Kwai 1957
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/RlC7XBayj0s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Lawrence of Arabia 1962  
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/a3tuBFHuYV4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


HOW THE WEST WAS WON" (1962)  a aratat totusi bine:  

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/MM_UUB6J-Fw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#8
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,562
  • Înscris: 13.06.2004
La imagine nu au scăzut. La frumuseţe a culorilor au scăzut după anii '80 şi 199x, când probabil au introdus culori care să reprezinte mai fidel natura. Nu au nici un farmec filmele care nu au culorii mai vii.
Alb-negru oferea însă imagine destul de foarte clară încă de prin anii '50.
Vedeţi că unele din exemple din postul anterior celui al meu nu sunt filmate pe 35 m.m, ci pe 70 m.m.  70 m.m. clasic, nu IMAX. La Sala Palatului din Bucureşti erau 3 proiectoare "Bauer" U-2 care permiteau folosirea atâta de peliculă de 35 m.m., cât şi de 70 m.m. Nu ştiu dacă mai există vreunul. Şi nici nu ştiu dacă au mai fost altele de genul pe la noi... posibil să fi adus şi ceva "Meopta" Ceheşti. "How the West was won/Aşa a fost cucerit Vestul" folosea o metodă cu 3 camere de filmare (şi 3 proiectoare la cinematograf) - "Cinerama" se numea: https://en.wikipedia.org/wiki/Cinerama

D.p.d.v. al calităţii artistice au scăzut pentru dacă le merge cu prosteală şi iese mai uşor banul, de ce să nu o facă. Gusturile în materie de artă şi design ale omenirii din păcate sunt într-o scădere continuăă. Asta nu înseamnă că nu se mai fac filme bune, dar se fac într-un număr mult mai mic.
Dar da, în anii '60 au început să se producă nişte filme din alea care o fi fost la modă pe atunci, dar azi sunt aiureli. Nici nu ştiu dacă au vreo denumire - mie m-a trecut prin cap acum să le zic silly films.
Uite unul documentar parţial silly din cauza muzicii

[ https://player.vimeo.com/video/128146913 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by djl, 10 June 2020 - 10:40.


#9
trafalgar20

trafalgar20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 19.11.2017
Actoria a decazut ,la nivel de imagine sunt foarte bune dar actoria foarte slaba...unde mai pui ca nu e film sa nu aiba o secventa lgbt.

#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
A scazut calitatea scenariilor. Altceva nu.
Pur si simplu nu mai au idei. SI asta nu de ieri de azi. Filmele din anii 60-70 se inspirau din idei din filmele din anii 40-50, cele de acum se inspira dupa cele din anii 60-80... dar si chiar din cele recente - au fost destule filme cu acelasi subiect lansate in acelasi an de ex. Sau seriale.

In plus o mare parte din filmele de-acum au alt target decat cel de pe vremuri.

Edited by eiffel, 10 June 2020 - 10:37.


#11
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Posteiffel, on 10 iunie 2020 - 10:37, said:

A scazut calitatea scenariilor. Altceva nu.
Pur si simplu nu mai au idei. SI asta nu de ieri de azi. Filmele din anii 60-70 se inspirau din idei din filmele din anii 40-50, cele de acum se inspira dupa cele din anii 60-80... dar si chiar din cele recente - au fost destule filme cu acelasi subiect lansate in acelasi an de ex. Sau seriale.

In plus o mare parte din filmele de-acum au alt target decat cel de pe vremuri.

Se promoveaza mizerii pt ca asta cere societatea. Idei sunt, filme bune sunt doar ca aflam rar de ele. In cinema ruleaza doar transformers si alte mizerii, la tv baga doar mizerii.... filmele bune le gasesti daca ti le cumperi.

#12
dionenina424

dionenina424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 21.04.2020
Nu e asa

Edited by dionenina424, 10 June 2020 - 10:45.


#13
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,562
  • Înscris: 13.06.2004
Măcar de s-ar inspira astea de acum de cele din anii '80-'90. Dar ăştia de azi nu sunt în stare să copieze prea bine din trecut; zici că-s Românii care copiau după anii '60 - început de anii '70... Sovieticii reuşeau mai bine. Eu aş putea să fac un film cu maxim anii 2007-2008. Cu ceva de azi, în nici un caz. Nu înţeleg lumea de azi.
Însă nu cred că în trecut toate filmele erau copiate sau inspirate de filme mai vechi. Şi la televizor şi pe net am văzut destule filme din trecut.
Publicul ţintă are anumite gusturi. Dar gusturile pot fi modelate. S-a ales modelarea gusturilor folosind "matriţe" de proastă calitate.
Posibil (asta o zic cu riscul de a mi se sări în cap că iară sunt prea nostalgic) să se fi dus în jos şi din cauza tehnologiei. Că dacă e mai uşor să faci ceva, nu-ţi mai baţi aşa de mult capul, deci gândeşti mai puţin. Plus e mai uşor pentru proşti să se bage pe fir.
În cinematografe mai ajuns şi filme bune uneori. Acum 2 ani am fost la "First man/Primul om pe Lună". Asta după 9 sau 10 ani de când nu mai intrasem într-un cinematograf. Mi-a plăcut filmul. Mă gândeam că din ţările comuniste doar România şi fost Iugoslavie au transmis aselenizare în direct şi la sfârşitul filmului arată şi ceva din România - reacţia oamenilor!

Edited by djl, 10 June 2020 - 10:57.


#14
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 16.03.2014

View PostIon_Bumbu, on 10 iunie 2020 - 10:13, said:

Pai n`au mai facut rusii filme de razboi!
Posted Image

Posted Image Mai exact filme cu partizani sarbi smecheri si nazisti tampiti, loviti in moalele capului de primii. Omu-i mare fan a lui Milosevici&comp. Momentul 0 a fost 1971 Clokwork orange a lui Kubrick, interzis vreo 2 ani in cinema USA,......a fost pctul de inflexiune (parerea celor mai multi critici de film) Dupa filmul asta totul s-a schimbat. Cand il revad, Kubrick pare un novice pe langa Tarantino, Rodrigues......

#15
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Încă sunt filme bune dar trebuie să știi la ce să te uiți.

#16
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,999
  • Înscris: 14.03.2013

View Postdionenina424, on 10 iunie 2020 - 10:45, said:

Nu e asa
Ok, clar. Daca asa ai decretat, subiectul poate fi inchis.

On-topic: calitatea actorilor a scazut in mod constant, la fel si calitatea scenariilor. In plus, cum zicea cineva mai sus, se baga la greu scene si actori lgbt.
Dar asta este cam la fel ca si in fotbal: in momentul in care nu mai faci lucrurile pentru ca iti place si vrei sa depui efort, calitatea este scazuta. Actorii acuma se cauta dupa cat de bine arata si ce orientare au nicidecum ca stiu sa joace si au talent. Banul conteaza. Cam majoritatea filmelor si serialelor din ziua de azi au aceeasi problema.

#17
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Eu nu cred ca nu ar mai exista idei noi......nu mai sunt acceptate anumite idei la holiud,se merge pe un anumit tipar,daca ai iesit din tiparu ala nu te ia nimeni.....
In plus de asta cand vedeai un film cu jean marais,alain delon,tyron power,errol flynn...etc,oamenii aia parca erau chiar din peisaju respectiv
Incearca sa faci acum un film de genu the adventures of don juan sa vezi daca mai gasesti actori care sa se potriveasca in peisaj
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PiouhPyDMkM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by I2O, 10 June 2020 - 11:00.


#18
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,529
  • Înscris: 30.08.2017
Hollywood oferă ce vrea audiența. Vrea Transformers, le dă Transformers. Totul e despre bani iar filmele astea sunt foarte profitabile.

Apoi, dpdv vizual calitatea a crescut, in schimb jocul actoricesc a scăzut pentru ca nu e necesar. Publicul e ok cu jocul mediocru dacă acțiunea și efectele speciale sunt la înălțime. Așa ca, de ce sa iei actori de top, scumpi, când poți sa faci miliardul cu Daisy Ridley?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate