Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Ce gresesc la acest exercitiu?

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
aidept1

aidept1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 22.01.2018
Va rog, fac pentru piept si lucreaza in principal bicepsii.
Nu am mai facut de multa vreme, si dupa primul antrenament m-au durut bicepsii 3 zile destul de rau.
Dupa al doilea antrenament la fel ii simt, lucreaza mai mult ei, muschii pieptului mai deloc.
Unde gresesc?
Pozitia e culcat, nu ca in poza. Gantere usoare.
Multumesc. Sunt amator.

Attached Files



#2
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,721
  • Înscris: 07.02.2011
Zici ca folosesti gantere usoare, deci ar trebui sa poti executa miscarea corect,.
Cotul si incheietura manii sa fie blocate, miscarea o faci din umar.
In cazul tau probabil nu blochezi articulatia cotului.
https://www.machomen...-cu-gantere.mp4

#3
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2005
daca esti genul care sta foarte mult la birou probabil bicepsii sunt scurtati fiindca stai cu mainile indoite toata ziua.
cand faci fluturari, in pozitia de jos, bicepsii se intind mult si daca nu esti invatat poti face febra musculara

pectoralii nu ii simti fiindca, probabil din cauza bicepsilor scurtati, nu poti intinde ectoralii destul de mult incat sa ii lucrezi cum trebuie..


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/uqO6GGebKXA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,797
  • Înscris: 20.10.2015

View Postaidept1, on 10 iunie 2020 - 01:56, said:

Va rog, fac pentru piept si lucreaza in principal bicepsii.
Nu am mai facut de multa vreme, si dupa primul antrenament m-au durut bicepsii 3 zile destul de rau.
Dupa al doilea antrenament la fel ii simt, lucreaza mai mult ei, muschii pieptului mai deloc.
Unde gresesc?
Pozitia e culcat, nu ca in poza. Gantere usoare.
Multumesc. Sunt amator.

:lol:

Mi-au trebuit 3 saptamani de investigatii..., :lol:
SI nu de durere de biceps, dar si antebrat...

M-a dezlusit o fata frumoasa, doctorita

M-a dus in sala de terapie si m-a pus sa fac exercitiul
Apoi m-a luat la intrebari pentru ca m-a vazut cu casca de moto

Greseala mea, si cred ca si a ta este ca intimpul exercitiului fara sa-ti dau seama strangi gantera aia pana-i curgea zeama din ea.
Incearca sa controilezi asta

La mine a fost salutara.

Dar aveam dureri asa de mari ca noaptea dormeam cu mana dreapta legata de o scandura...

#5
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013
Fa la inceput cursele mai scurte nu deschide bratele pana la pamanat, pentru ca asa cum a zis un coleg mai sus ai muschii scurtati si poti face o ruptura de fibra musculara si aia doare ca dracu.

#6
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,989
  • Înscris: 06.09.2008
Si nu simti pieptul fiindca n-ai cum sa-l simti la greutati usoare de cateva kg, gandeste-te ca la flotari faci cu ~80% din greutatea corpului...

Ganterele de cateva kg sunt pt incalzire, dupa care trebuie crescut

Edited by sirgoofy, 10 June 2020 - 08:13.


#7
mihai93

mihai93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 10.05.2007

View Posttakillya, on 10 iunie 2020 - 05:22, said:

daca esti genul care sta foarte mult la birou probabil bicepsii sunt scurtati fiindca stai cu mainile indoite toata ziua.
cand faci fluturari, in pozitia de jos, bicepsii se intind mult si daca nu esti invatat poti face febra musculara

pectoralii nu ii simti fiindca, probabil din cauza bicepsilor scurtati, nu poti intinde ectoralii destul de mult incat sa ii lucrezi cum trebuie..


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/uqO6GGebKXA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
''bicepsii sunt scurtati fiindca stai cu mainile indoite toata ziua''- Ce studii ai de poti afirma ca bicepsii se scurteaza?
''pectoralii nu ii simti fiindca, probabil din cauza bicepsilor scurtati, nu poti intinde ectoralii destul de mult incat sa ii lucrezi cum trebuie'' - really?
sa inteleg ca nu ai nicio treaba cu sportul , altfel nu puteai debita asa ceva...

Edited by mihai93, 10 June 2020 - 08:18.


#8
aidept1

aidept1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 22.01.2018
Mulțumesc pentru sfaturi. Voi face cum ați zis, pare logic totul.

#9
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
Fa exercitiul fara greutate intr-un mod in care sa simti ca lucreaza pieptul, se cheama sa recrutezi grupa respectiva.
Dupa aia pui mana pe gantere.

#10
aidept1

aidept1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 22.01.2018

View Posttakillya, on 10 iunie 2020 - 05:22, said:

daca esti genul care sta foarte mult la birou probabil bicepsii sunt scurtati fiindca stai cu mainile indoite toata ziua.
cand faci fluturari, in pozitia de jos, bicepsii se intind mult si daca nu esti invatat poti face febra musculara

pectoralii nu ii simti fiindca, probabil din cauza bicepsilor scurtati, nu poti intinde ectoralii destul de mult incat sa ii lucrezi cum trebuie..


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/uqO6GGebKXA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Multumesc. Am facut cum arată fata din video și mă dor de îmi dau lacrimile! �� Clar sunt varză bicepșii. Am să mi-i încălzesc așa înainte de fluturări.

#11
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
Poti face intai acelasi ex la aparatul de fluturari, ala de stai in fund, acolo te cam forteaza sa folosesti pectoralii.

#12
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2005

View Postmihai93, on 10 iunie 2020 - 08:17, said:

''bicepsii sunt scurtati fiindca stai cu mainile indoite toata ziua''- Ce studii ai de poti afirma ca bicepsii se scurteaza?
''pectoralii nu ii simti fiindca, probabil din cauza bicepsilor scurtati, nu poti intinde ectoralii destul de mult incat sa ii lucrezi cum trebuie'' - really?
sa inteleg ca nu ai nicio treaba cu sportul , altfel nu puteai debita asa ceva...

hai, mergi cu trollatul in alta parte.

#13
mihai93

mihai93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 10.05.2007

View Posttakillya, on 10 iunie 2020 - 12:45, said:

hai, mergi cu trollatul in alta parte.
Da-mi si mie un link in romana/engleza/franceza unde se explica fenomenul de scurtat muschii , si cum sa stai cu mainile indoite toata ziua ?
Chiar sunt curios.

Edited by mihai93, 10 June 2020 - 19:01.


#14
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,660
  • Înscris: 24.10.2015
Vrei si tu doar link-uri mura-n gura. Cauta si informeaza-te. Fenomenul e des intalnit, mai ales la persoanele care stau in pozitia asezat toata ziua, grupele de muschi cele ma vizate sunt bicepsii femurali. Pune un sedentar de birou sa se aplece in fata cu picioarele drepte si genunchii blocati si o sa vezi ca abia face 90 de grade in sold.

Exercitiul din topic implica si bicepsii, chiar daca e facut pentru piept si multi cred ca astfel izoleaza pieptul cel mai bine. In pozitia de jos tensiunea in bicepsi e foarte crescuta si daca mai tii cont de fapul ca ei sunt si intinsi ( in pozitia cand muschiul e intins are forta mai slaba si e mai fragil) poate sa apara febra. Problema e ca, dupa a spus si Takillya, are bicepsii contractati, si-au pierdut capacitatea de a se intinde pana la capat, e nevoie de intinderi regulate. Dar poate fi si din cauza structurii anatomice, lungimea oaselor si insertiile.

Pana una alta trebuie de adaptat tehnica. Cand executi pur si simplu impins de la piept cu gantere sunt implicati destul si tricepsii, cand faci o fluturare implici bocepsii ( chiar daca ei lucreaza static) trebuie gasit calea de mijloc, pozitia neutra intre fluturare si impins. Astfel tricepsul si bicepsul vor fi implicati foarte putin doar pentru stabilizare.

In programul pentru bicepsi de introdus flexiile scott si intinderi obligatorii intre seturi. Astea trebuie facute la toate grupele.

#15
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2005

View Postmihai93, on 10 iunie 2020 - 18:57, said:

Da-mi si mie un link in romana/engleza/franceza unde se explica fenomenul de scurtat muschii , si cum sa stai cu mainile indoite toata ziua ?
Chiar sunt curios.

https://en.wikipedia...cle_contracture

Quote

Muscle contractures can occur for many reasons, such as paralysis, muscular atrophy, and forms of muscular dystrophy. Fundamentally, the muscle and its tendons shorten, resulting in reduced flexibility.

Case in point: when the muscles which dorsiflex (flex the foot upward) are less functional than the muscles which plantarflex (flex the foot downward) a contracture occurs, giving the foot a progressively downward angle and loss of flexibility.

se intampla foarte frecvent ca femeile care folosesc foarte mult pantofii cu toc sa sufere de scurtarea muschilor gambei si sa aiba dureri mari cand nu folosesc tocuri

sau un alt exemplu. daca stai foarte mult la birou vei observa ca iti va veni din ce in ce mai greu sa ridici mainile deasupra capului. de ce? din cauza ca muschii lateral-dorsali si pectoralii se atrofiaza si se scurteaza

era de ajuns sa cauti muscle contracture direct in google sau sa te duci la pagina de wiki.
dar pana mea, trebuie sa vii cu studii pentru un lucru pe care il stiu si elevii de liceu

#16
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,488
  • Înscris: 04.05.2007
Poate ca este vorba si de ceea ce spuneti voi...dar noi acum vorbim doar pe datele foarte putine date de el.
La fel de bine poate implica bicepsul la fluturari si daca flexeaza bratele concomitent cu miscarea de adductie a bratelor, probabil constrans fiind si de o greutate prea mare. Se intampla frecvent asta, daca te uiti prin sali o sa vezi ca la foarte multi incepatori exercitiul asta implica miscare atat in articulatia umarului dar si a cotului.

Eu i-as recomanda sa dea jos de pe gantere 50% din greutatea de acum si sa incerce sa execute miscarea fara sa mai flexeze si bratele.

#17
aidept1

aidept1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 22.01.2018

View Postthe_lion, on 10 iunie 2020 - 22:37, said:

Poate ca este vorba si de ceea ce spuneti voi...dar noi acum vorbim doar pe datele foarte putine date de el.
La fel de bine poate implica bicepsul la fluturari si daca flexeaza bratele concomitent cu miscarea de adductie a bratelor, probabil constrans fiind si de o greutate prea mare. Se intampla frecvent asta, daca te uiti prin sali o sa vezi ca la foarte multi incepatori exercitiul asta implica miscare atat in articulatia umarului dar si a cotului.

Eu i-as recomanda sa dea jos de pe gantere 50% din greutatea de acum si sa incerce sa execute miscarea fara sa mai flexeze si bratele.

am gantere f mici, dar nu am mai lucrat de foarte mult timp (exercitiul asta foarte rar, deobicei faceam flotari) si m-am mirat cum de febra musculara s-a simtit pe bicepsi si nu pe pectorali

voi tine cont de sfat, multumesc

Edited by aidept1, 11 June 2020 - 14:35.


#18
MateiIonescu

MateiIonescu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 18.10.2020
Greutatea trebuie sa o echilibrezi in functie de numarul de repetari, undeva intre 8 si 14, cate repetari ai facut?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate