Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Problema telekom factura

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 21.04.2009
Intuiam ca telekom asta ar fii o mizerie, dar nu prea aveam de ales, și îmi asum ca sunt in prost ca am acceptat sa fac contract cu ei, dar asta nu înseamnă ca sunt constrâns sa rămân cu ei cât vor ei.
Sa o luam cu începutu, anu trecut mutat la casa noua trebuia sa îmi bag tv, deși ma uit la el foarte foarte rar, doar la sport și atât, cum a fost pandemia asta nici ca l-am mai aprins de vreo 3 luni încoace.
In Noiembrie 2019 am mers sa fac contract la telekom pentru tv, mi s-a oferit bineînțeles tv la
Tigaie cum spun eu, satelit am zis ca vreau sa am programe de sport atât, dar toate, omu mi-a zis Ok program tv L 34 de lei pe luna, ca mai am nu știu ce alte programe bla bla, am
Zis 34 nu e mult, aia e. Înainte sa îmi facă contractu mi-a zis ca nu se poate face pana nu plătesc 200 de lei, adică sa fac un depozit la ei, am întrebat de ce, nici el nu știa sa-mi spună, ca așa trebuie, și ca banii aia o sa-i primesc înapoi după 6 luni dacă nu întârzii cu plata facturilor(bineînțeles ca am întârziat o data, efectiv am uitat, aia e) dar după se resetează și o ia de la început 6 luni de plata constant la Timpu. Am plătit mi s-a făcut contract, s-a montat, totu era Ok. Prima factura 34 de lei a 2a la fel după îmi vine vreo 36 după după 38, 41 și acuma ultima oară 68, zic ce naiba frate !?? In fiecare luna creste factura ce naiba. Pentru un tv 68 de lei?! Care nici măcar nu prea mai ma uit la el nu e posibil.
Ma duc la ei, le explic problema, mi s-a zis ca a venit atât de mult pentru ca eu am avut 50% reducere dar eu NU ȘTIAM ASTA!!  Iar apoi a venit normal, cât tre sa vina, am luat-o ușor,
Sa rezolvam problema sa ne fie bine amandurora, nu aveai frate nicio șansa, am cerut un program
Mai mic, cel mai mic posibil, nu se poate, am spus haideți sa rezolvam totuși problema, cumva, nu avem ce sa rezolvam, asta e contractu, m-am enervat, și am zis ca vreau rezilierea, nu se poate, adică eu sunt constrâns 2 ani de zile sa va plătesc eu 68 de lei???? Zice aia așa scârbit, din păcate da, ca așa scrie in contract, efectiv m-am enervat, m-am ridicat, am
Zis ca demontez eu singur antena, le-o arunc, și sa vina facturi ca le
Plătesc eu, dacă e, sa ma dea in judecată.
Ba oameni mai nesimțiți ca mizeria asta de la telekom n-am văzut, deși știam din auzite, m-a pus dracu sa ma duc la ei.
Problema a rămas puțin in aer, am sa mai ma duc mâine încă odata sa vorbesc cu nu știu cine, manager cred.
Voi ce credeți? Ce ar trebuie sa fac, problema e ca plătesc prea mult pentru o tigaie de tv,

Edited by Calypsso, 09 June 2020 - 17:52.


#2
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,392
  • Înscris: 06.11.2014
Viata e trista cand semnezi ca primarul... Ai citit contractul inainte sa il semnezi?

Edited by iZet, 09 June 2020 - 17:51.


#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu ai citit ce ai semnat ?

#4
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 21.04.2009
Nu am citit tot, contractu, am sa-l citesc sa văd dacă Ă®mi scrie ca coada 68 de lei pachetu asta, dar nici măcar nu am fost informat, obositul ala de operator nu știa cum sa-și mai facă target.
N-ai cum nici așa frate, sa abuzezi.
Din câte știam exista o lege in Care poți renunța la contract, plătind dacă exista, valoarea bunului primit, eu le dau înapoi dacă e reciverul și antena, le plătesc și cablu dacă e nevoie.
Numa sa scap de ei

Edited by Calypsso, 09 June 2020 - 17:58.


#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am avut și eu o peripeție cu cei de la telekom. Nici nu vreau să mai aud de ei.

#6
Tehnicianul090370

Tehnicianul090370

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 18.10.2018
Ai avut "reducere promotionala" 3 sau 6 luni,apoi ai revenit la pretul de lista,cel cu tarifele standard.Intre timp, Telekom a mai "operat" si niste scumpiri (si NU mici ci destul de mari),vezi chiar aici pe forum ca s-a discutat si de aici... ce patesti acum.
Da,este neplacut... vezi ce poti rezolva maine dar nu cred ca mare lucru.Eventual poti obtine o reziliere inainte de termen cu o plangere la ANPC, ca sa nu platesti "taxa de justa despagubire".
Succes si nervi super-tari!

#7
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001
Nu înțelegi o factura?? Scrie exact ce și cum.
Asta de 68 nu cumva e una de 34 și încă una de 34 restanță?
Sfat: citește și înțelege.

#8
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 05.06.2006
Din cate stiu, Telekomul este cu un picior in groapa.
Am o cunostinta care lucreaza acolo...

#9
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,392
  • Înscris: 06.11.2014

View PostCalypsso, on 09 iunie 2020 - 17:55, said:

Nu am citit tot, contractu, am sa-l citesc sa văd dacă ĂŽmi scrie ca coada 68 de lei pachetu asta, dar nici măcar nu am fost informat, obositul ala de operator nu știa cum sa-și mai facă target.
N-ai cum nici așa frate, sa abuzezi.
Din câte știam exista o lege in Care poți renunța la contract, plătind dacă exista, valoarea bunului primit, eu le dau înapoi dacă e reciverul și antena, le plătesc și cablu dacă e nevoie.
Numa sa scap de ei


Inainte sa semnezi vreun document/contract, citesti inclusiv zonele cu * (steluta). Ei ti-au facut o oferta, tie ti-a convenit si ai semnat. Din pacate, ei sunt acoperiti, asa ca nu te salveaza nimeni cand semnezi ca primarul.

Edited by iZet, 09 June 2020 - 18:01.


#10
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Pfai ...
Vecinul s-a lovit exact de problema asta
Stii ce i-au facut ? Au lungit procedura de reziliere vreo 8 luni
Practic, dupa ce si-au amortizat echipamentul (pe banul clientului bineinteles) s-a reziliat contractul

#11
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,662
  • Înscris: 23.10.2006
Ti-ai luat-o... Singura sansa este sa mareasca tariful sau sa scoata programe si atunci poti rezilia fara penalizare. Urmareste orice modificare si ai sanse sa scapi de ei inainte de terminarea contractului.

#12
dionenina424

dionenina424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 21.04.2020
Hai sa ne distram dar si sa te ajutam pina la capat.
Pune poze cu contractul (toate paginile) si primele facturi, alea reduse.
Daca vrei poti sa stergi datele personale Posted Image

Edited by dionenina424, 09 June 2020 - 18:35.


#13
trandafirdoru

trandafirdoru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 11.03.2010

View PostCalypsso, on 09 iunie 2020 - 17:46, said:

nu se poate face pana nu plătesc 200 de lei, adică sa fac un depozit la ei, am întrebat de ce, nici el nu știa sa-mi spună, ca așa trebuie,

View PostCalypsso, on 09 iunie 2020 - 17:46, said:

Zis ca demontez eu singur antena, le-o arunc, și sa vina facturi

Eu zic ca este clar de ce :)

#14
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,184
  • Înscris: 26.06.2009
...mai bine pune o factura aici (blureaza datele personale) si te lamurim. Poate te uiti la suma totala de plata (si ai factura anterioara + cea curenta). De majorat nu cred ca s-a majorat asa de mult (cred ca era undeva la 1 euro).

Depozit ai platit pentru ca, probabil, era client nou la Telekom. Cred ca orice operator cere depozit pentru un client nou (in afara de portari) caruia ii dau echipamente in custodie/chirie.

Oricum ramane lectia: citesti intotdeauna inainte sa semnezi ceva. Poti face reclamatie la ANPC, dar ei ce sa iti mai faca daca tie ti se factureaza ceea ce scrie in contract?

Edited by Xman_ghio, 09 June 2020 - 20:01.


#15
drive-x

drive-x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 25.10.2016
Este practica uzuala a operatorilor de a oferi o perioada la reducere, si apoi pret intreg.
Cat despre contract, putine sanse sa poti renunta la el. Cum spunea cineva mai sus, se poate rezilia doar in caz de modificare a tarifelor sau schimare in grila de programe.

Eu am stat un an si ceva cu abonament activ, fara sa il folosesc, fiindca mi s-a cerut sa platesc pentru reziliere anticipata fix cat costa abonamentul pana la finalul contractului.
In ziua 2 dupa expirare m-am dus peste ei cu receiverele si cartelele de TV si nu a scos niciunul o vorba. Reziliat instant, desi in cont scrie ca mai am de plata 7.5 Ron (sper sa nu vina cu executorii dupa mine pt 2 Euro)

#16
apurimac

apurimac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 17.07.2008
Vezi aici: https://ithot.ro/rez...elekom-romania/
Succes, la mine a mers.

#17
dionenina424

dionenina424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 21.04.2020
Nu cred ca se aplica.
In acel articol erau niste contracte vechid e 5 ani (prelungite tacit) - adica fara oferte speciale.
Initiatorul nostru a beneficiat de o reducere in primele luni, s-ar putea sa nu fie asa simplu la el.
Poate sa incerce, bineinteles.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate