Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras
 Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC
 Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...
 Gaoyue 858

Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...
 

Ajutor floricultura incepator

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
dflorea99

dflorea99

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 26.09.2017
Salut! Va urez o zi faina si va multumesc frumos ca v-ati oprit pentru cateva minute sa cititi sau eventual sa lasati un raspuns pentru mica mea solicitare! Inseamna mult pentru mine.

Pentru inceput am 20 de ani si brusc am dezvoltat o pasiune pentru flori.( Pentru gradinarit o am in sange deoarece tatl meu cultiva legume si in solar si in gradina) De curand am incercat sa cresc niste flori ( craite , petunii , panselute, verbena, gura leului, muscate , begonii...) dar simt ca nu am facut ceva bine. Din start, tot ce am semanat a fost la ghivece g9 (mda...) , le-am udat la 2 zile, au iesit dar nu stiu daca au nevoie de fertilizant, daca aveau nevoie de la inceput ce trebuie sa le mai fac . As urma cu fericire sfaturile voastre. Daca se poate as fi dorit niste explicatii mai detaliate( am mai gasit ceva franturi pe forum ici colo) cum ar fi perioada de semanare, in ce alveole ( nu mai fac greseala direct in ghivece) ce pamant/turba, seminte ( eu am folosit de la brico... au iesit ele dar m-am mai informat si cred ca daca ma apuc serios o sa ii contactez pe cei de la anthesis) , ingrasamant/fertilizant la inceput/sau in ce perioade, repicat . As dori sa incep cu flori simple si usoare ( chiar daca m am lacomit sa incerc mai multe pentru un incepator). M-am gandit ca cel mai pretabile ar fi craitele si petuniile. Pe acestea as dori sa ma specializez sincer :) Va multumesc frumos inca o data si astept cu nerabdare sfaturile si sugestiile tuturor !

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Iti recomand sa folosesti ingrasaminte cu eliberare prelungita gen Osmocote.
Pentru semant poti folosi tavite rasad impreuna cu Tava udat.

Edited by pasilla, 08 June 2020 - 13:59.


#3
dflorea99

dflorea99

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 26.09.2017

View Postpasilla, on 08 iunie 2020 - 13:54, said:

Iti recomand sa folosesti ingrasaminte cu eliberare prelungita gen Osmocote.
Pentru semant poti folosi tavite rasad impreuna cu Tava udat.

Pentru aceste ingrasaminte sa folosesc Osmocote Start in alveole de 288 apoi repicare in alveole de 45 , adaugand Osmocote Bloom ? Este o idee buna? Si inca ceva : Aceste ingrasaminte se amesteca direct in substrat nu? si Ce fel de substrat este nevoie ? Turba speciala sau pamant de flori simplu la intamplare ? Multumesc frumos!

#4
lucav

lucav

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 05.02.2016
Știu că răspunsul meu vine foarte târziu pentru tine dar ți as recomanda să citești topicul ,,cultivarea florilor in solar,, Găsești acolo foarte multe informații .Succes!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate