Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Consumul de zahar in exces pe langa diabet poate provoca si cancer?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
techuser

techuser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 05.04.2020
Consumul de zahar in exces pe langa diabet poate provoaca si cancer? Nu de putine ori intalnim termenul de "moartea alba" sau "alimentul favorit al cancerului.".

Aceasta teorie nu este noua, ea avand o vechime de peste 5 decenii si cu toate acestea studii clinice serioase, credibile, asupra acestui subiect au fost foarte putine si aplicate doar in ultimii ani.

https://www.medlife....-si-cancer.html

Edited by techuser, 08 June 2020 - 06:39.


#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
DA, poate provoca si cancer.


O idee buna ar fi inlocuirea zaharului cu consumul de fructe.  Eu nu mai consum niciun tip de zahar de vreo 5 ani. Am inlocuit cu fructe. Mult mai sanatos, mai multe vitamine si minerale.

#3
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,907
  • Înscris: 18.12.2007
Nu neparat mult mai sanatos. Depinde si ce fel de fructe mananci. Merele, de exemplu, au foarte multe zaharuri.
De fapt beneficiul primar al fructelor care cresc pe la noi in mod natural este continutul de fibre. Fructele exotice, gen banane, au intr-adevar si cantitati mai importante de vitamine si minerale.

#4
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Ma, nu stiu. Eu pana nu mananc o ciocolata, o prajitura cu crema, un tort, inghetata etc. nu ma simt satul. Fructe si rahatisuri din astea nu ma satisfac, parca mananc aer.

#5
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
asta pentru ca gustul dulce da dependente. consumul de fructe este sezonier. ele apar in perioada cand organismul trebuie sa se ingrase pentru a rezista iernii.

#6
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Pentru organismul meu e iarna tot timpul. Ger ca in Siberia.

#7
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

 MembruAnonim, on 08 iunie 2020 - 07:19, said:

DA, poate provoca si cancer.


O idee buna ar fi inlocuirea zaharului cu consumul de fructe.  Eu nu mai consum niciun tip de zahar de vreo 5 ani. Am inlocuit cu fructe. Mult mai sanatos, mai multe vitamine si minerale.
Depinde ce fel de fructe, daca consumi in majoritate din cele care contin fructoza e cam la fel de nociv... de ex, struguri, ananas etc. Zaharul contine 50% fructoza-50% glucoza. Fructoza e cea pacatoasa...
Alternativa mai sanatoasa cu fructele ar fi cu cea cu fructe de padure : mure, zmeura, afine, merisoare plus capsuni.

 rich1974, on 08 iunie 2020 - 08:37, said:

asta pentru ca gustul dulce da dependente. consumul de fructe este sezonier. ele apar in perioada cand organismul trebuie sa se ingrase pentru a rezista iernii.
Adevarat... doar ca din pacate fructele precum struguri, banane  ananas, portocale si alte fructe care "ingrasa" se gasesc din plin si in perioada iernii...

#8
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,229
  • Înscris: 27.10.2007

 techuser, on 08 iunie 2020 - 06:38, said:

Consumul de zahar in exces pe langa diabet poate provoaca si cancer?
de ce ai consuma zahar in exces, mai ales ca stii ca provoaca diabet? diabetul are o gramada de complicatii, ti se pare mai ok decat cancerul?

#9
danut100

danut100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,342
  • Înscris: 08.11.2014
Din cate stiu provoaca. Nu prea e sanatos asa mult zahar.

#10
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,907
  • Înscris: 18.12.2007

 strongsss, on 08 iunie 2020 - 09:04, said:

de ce ai consuma zahar in exces, mai ales ca stii ca provoaca diabet? diabetul are o gramada de complicatii, ti se pare mai ok decat cancerul?

Ca nu stii cat zahar e in ce consumi? Ca zaharul da dependenta (are acelasi mecanism de actiune asupra creierului ca si cocaina)?

#11
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,229
  • Înscris: 27.10.2007

 AlexEn, on 08 iunie 2020 - 11:04, said:

Ca zaharul da dependenta (are acelasi mecanism de actiune asupra creierului ca si cocaina)?

iti dai seama ca eram toti niste zombi, daca fraza de mai sus era adevarata.
acum scrie pe toate etichete cat zahar contine produsul, scuza N-am stiut ca un pahar de cola are 44 lingurițe de zahăr nu tine. nu te obliga nimeni sa mananci o ciocolata odata, in unele situatii poti folosi indulcitori, solutii exista. nu prea exista scuza pentru excesul de zahar, alta decat ca esti prost si nu faci un efort minim sa te abtii.

Edited by strongsss, 08 June 2020 - 13:41.


#12
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
asta cu abtinutul la zahar am intalnit la putini. multi romani beau zahar din cola si alte sucuri in cantitati industriale

eu am renuntat la sucuri, pur si simplu nu beau cola sau fanta sau whatever, desi uneori ma apuca pofta de giusto, un suc din pacate cu mult zahar (desi iau si din ala de portocale) si beau cam mult din el. cu giusto m-am obisnuit. ijn schimb coca cola sau fanta sau pepsi sau altele n-am mai baut de ani de zile si nici no sa beau
nici zahar la cafea (cappucino) nu pun

#13
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 strongsss, on 08 iunie 2020 - 13:38, said:

esti prost si nu faci un efort minim sa te abtii.

Sa crezi tu ca e minim.

#14
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,907
  • Înscris: 18.12.2007

 strongsss, on 08 iunie 2020 - 13:38, said:

iti dai seama ca eram toti niste zombi, daca fraza de mai sus era adevarata.
acum scrie pe toate etichete cat zahar contine produsul, scuza N-am stiut ca un pahar de cola are 44 lingurițe de zahăr nu tine. nu te obliga nimeni sa mananci o ciocolata odata, in unele situatii poti folosi indulcitori, solutii exista. nu prea exista scuza pentru excesul de zahar, alta decat ca esti prost si nu faci un efort minim sa te abtii.

Faci confuzie intre 'mecansimul de actiune' si 'cantitatea necesara pentru a obtine un efect similar'.
De la zahar nu o sa ajungi sa ai halucinatii.

Exista informatia dar cati au suficienta educatie ca sa o citeasca, sa o inteleaga si sa fie si constienti de ce inseamna exces? Aici nu vorbim de ciorba, cu toate ca jumate de oala de ciorba de legume ar putea avea mai putine calorii decat o sticla mica de cola.

#15
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,802
  • Înscris: 15.08.2014
@alexen: unii medici sustinnca zaharul nu da dependenta si ca de fapt e vb de o tulburare comportamentala, ceea ce so eu inclin sa cred. Nu stiu daca esti fumator, dar am fost. Stii cit de greu renunti la nicotina si prin ce chinuri treci ? Si de anul trecut am redus drastic si consumul de zahar industrial, prefer sa il iau din fructe. Plm, am tinut o sticla de suc 3 luni fara sa ma ating de ea si nici ca am simtit nevoia.
M am lasat de fumat, dar tot consum nicotina pt ca vapez, si sper ca pina la sf anului sa ajung la lichid cu 0 nicotina. Sper, nu s sigur. Dulciuri pot sa nu maninc cu lunile si daca le am nu mi fac cu ochiul.
Am impresia ca traim intro lume unde se prefera ase gasi scuze in loc de a ne privi in oglinda si de a ne recunoaste slabiciunile si defectele.

#16
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Zaharul nu provoacă nici diabet si nici cancer.
    De fapt zaharul adică glucoza este alimentul de bază al organismului indiferent dacă e zahar industrial sau provenit din fructe.
    Diabetul este o boala. Cauzele nu sunt precizate. În caz de diabet organismul nu mai distribuie corect zaharul in sânge. Ca atare un diabetic trebuie sa consume zahar în cantități mici.
     Persoanele care consumă zahar în exces pot avea diabet fără să știe.

#17
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
unii spun ca, mai mare problema decat zaharul, ar fi uleiul vegetal. eu inclin sa le dau dreptate.

#18
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
Ambele sunt o problema mascata de care nici un doctor, institutie de stat sau organizatie a sanatatii nu tine cont, cu toate ca s-au facut teste destl de concludente care sa ne spuna cat de aiurea sunt cele doua uleiul rafinat si zaharul pt organism. Industriile astea doua pur si simplu sunt prea profitabile ca cienva sa nu inchida ochiu la problemele ce le provoaca.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate