Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Ce membrana fonoizolanta sa aleg

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
danybyby

danybyby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 24.05.2014
Salutare, nu am renuntat la ideea antofonarii si am facut mai multe cercetari.
Ma gandesc sa aplic neaparat membrana fonoizolanta+rigips fonic (tavan+pereti) pentru a reduce cu 30-50% nivelul vocii si bubuiturile facute de trantit/alergat ale vecinilor de sus.
Am 2 variante, si am facut acest topic ca sa ma ajutati cu un sfat.
Prima varianta membrana blocktec 70(gasiti specificatii pe net.
Si a2a varianta climapor 3910 (specificatii intr.un pdf pe net)
peste care vreau sa montez rigips Nida acustic 12.5mm
A2a varianta este mai ieftina ambele materiale gasindu.se la mathouse.
Sunt constient ca nu o sa reduca zgomotul definitiv dar ma multumesc cu o reducere cat de cat a zgomotului.
Astept sfaturi.
Multumesc frumos!


#2
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 05.06.2006
La a treia varianta te-ai gandit??
Mutarea la o casa in care sa fi singur in curte.

#3
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Membranele astea sunt ca să nu ajungă muzica de la tine din casa la vecini.
      Invers nu prea merg.

#4
andbozo

andbozo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 25.06.2006
Eu as merge pe vata minerala mai densa sau pluta. Va ajuta la voci, muzica, tv...dar la zgomotele de impact aproape deloc.

#5
dimripper

dimripper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 12.04.2007
Rigips este un brand. Nida Acoustic este un produs al Knauf.

Si acum, on-topic: am facut in urma cu 2 ani o operatiune similara, intr.un living de 17mp.

Am analizat luni de zile toate posibilitatile, pana la urma am ales sa nu mai cumpar si membrana acustica, incarcarea fiind deja foarte mare. Si foarte bine am facut, ca nu as mai fi avut loc sa o desfasor si pe aceea.

Diferenta e ca in loc de profile trasate direct pe tavan, eu am folosit bride acustice Senor (din 40 in 40 pe ambele directii, daca imi aduc bine aminte), rupand astfel orice punte metalica de tavanul de beton. Asta dupa ce am acoperit tavanul cu burete HD Foam Plus. De bride am agatat profilele metalice. Printre ele am umplut cu vata minerala de densitate mare (80-100). Apoi am venit cu 2 (!) straturi de Nida Acoustic, si vopsit cu vopsea normala.

A ajutat? Da.
A fost o diferenta radicala? In nici un caz.
Bonus: phutut parchet nou. Dar reparat destul de bine cu kit de ceara.

Eu luasem o garsoniera la cheie in bloc vechi, avea tavan gol pe structura metalica, parca stateam intr.o cutie de chitara. Dupa ce deasupra s.au mutat niste chiriasi pe care i.am convins cu greu ca sistemul 5.1 nu este pentru apartament de bloc, aveam reteta perfecta de innebunit. Desi o terminasera cu muzica, auzeam tropaituri, scaune, vorbit, telefoane, orice zgomot de impact desigur, pana si sexul. Atunci m.am apucat de reconstructia tavanului. Urmare: totul s.a auzit mai incet si au mai revenit serile la normalitate. Pentru o reteta de succes, trebuia sa fac acelasi lucru cu toti ceilalti 4 pereti. 3 de beton, 1 de zidarie. Cel de zidarie era usor si intra usor in rezonanta, dupa lucrari a ramas principala sursa de zgomot din bloc. Tavanul estimez eu a redus cam la jumatate volumul zgomotelor.
Intre timp m.am mutat din tara, daca ma voi intoarce vreodata primul lucru pe care il voi face va fi sa pun HD Foam cu o foaie de Nida sau macar o rola de tapet si pe acel perete de zidarie. Sper sa nu fie cazul.

Cost: 1000 eur materialele, 200 eur manopera (in regie proprie, cu echipa unui apropiat). Cu necunoscuti m.ar fi costat de vreo 3 ori mai mult, cat i.am zapacit pe muncitori cu pretentiile mele. A ajutat ca lucrez in domeniu si am luat parte la constructia cinematografului din Baneasa. Am vazut acolo niste rezultate spectaculoase (2 oameni care stau lipiti de 2 laturi ale aceluiasi stalp si nu se aud intre ei nici tzipand). Dar ceea ce s.a executat acolo cu greu poate fi reprodus intr.un spatiu de locuit, cu atat mai putin apartament.

Sper sa te ajute ceva din informatiile astea, si pentru o viata mai usoara iti recomand dopuri de ureche de la Honeywell cand dormi (Bilsom pt efect maxim, Laser Lite pentru efect bun si confort maxim), si white noise in timpul zilei (adaptat tipului de zgomot. Cel mai bun pt frecvente joase este Spaceship).

Edited by dimripper, 08 June 2020 - 10:45.


#6
danybyby

danybyby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 24.05.2014
Multumesc frumos de sfaturi, chiar m-a ajutat experienta prin care ai trecut si ma face sa ma gandesc totusi ca 2 straturi de nida acustic + vata +bride senor sa folosesc si eu pentru tavan si dupa ce vad rezultatele sa incep si cu peretii.
Sunt constient ca nu o sa fie wow diferenta si e costisitor dar pentru linistea mea merita investitia.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate