Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

Merita sa cumpar, o licenta de taxi, in comuna Floresti, judetul Cluj?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
baiatulsimplu2019

baiatulsimplu2019

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 15.09.2019
Salutari.
Ce parere aveti, merita sa cumpar o licenta de taxi, in comuna Floresti, judetul Cluj? Licenta ar costa in jur de 10 mii de euro, plus-minus, pretul fiind mai mic sau mai mare, in fuctie de cat de noua sau veche e masina.
Momentan, sunt angajat in alt oras, si platesc 2000 de lei chirie/ luna, pentru taxi. Si, din cate m-am gandit eu, trec anii, si tot "sclav" raman, in loc sa am scula mea.
Care sunteti de prin zona Cluj-Floresti, ce ziceti, merge treaba acolo? Merita investitia?
Eu lucrez in orasul Dej, insa, aici, o licenta costa in jur de 20 de mii de euro. Nici nu dispun de atatia bani, si consider ca e si prea mult, pentru un oras atat de mic.
Totusi, Floresti este langa Cluj, avand tangenta, si ar trebui sa fie ok treaba, dupa parerea mea.
Voi ce ma sfatuiti, ce ati face in locul meu?
Multumesc anticipat.

#2
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020
1. In cat timp amortizezi aia 10.000 de euro?
2. Ce faci daca se reglementeaza peste noapte accesul masinilor cu licenta de ilfov (sau unde-o fi Floresti ala) in Bucuresti (Cluj)? Adica ce faci daca nu ai voie sa stai in oras mai mult decat 30 de minute de la terminarea cursei in care ai adus clientul?

#3
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,850
  • Înscris: 20.10.2015
Cum adica sa cumperi o licenta? Asta e pretul la primarie?
Care e mecanismul?

Care e legea?

#4
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020
Iti dai seama ca la primarie e cateva sute de lei. Doar ca licentele fiind limitate, cererea bate cu mult oferta. Drept pentru care preturi de peste 20k de euro pentru o licenta pe Bucuresti. Pentru comune limitrofe pretul e cam la jumatate. E interesant ca inca mai rezista preturile astea cu toate companiile de ride hailing.

#5
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Ai voie cu licenta de floresti sa transporti persoane in oras ?

#6
baiatulsimplu2019

baiatulsimplu2019

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 15.09.2019

 murdar, on 07 iunie 2020 - 16:11, said:

1. In cat timp amortizezi aia 10.000 de euro?
2. Ce faci daca se reglementeaza peste noapte accesul masinilor cu licenta de ilfov (sau unde-o fi Floresti ala) in Bucuresti (Cluj)? Adica ce faci daca nu ai voie sa stai in oras mai mult decat 30 de minute de la terminarea cursei in care ai adus clientul?
In 2-3 ani maxim, teoretic, ar cam fi scosi acei 10 mii de euro. Da, e o chestie ceea ce zici tu. Din cate am auzit, taxiurile de Floresti, nu au voie sa stea in statiile din Cluj (logic), insa, prin aplicatie, poti lua comenzi, atat din Cluj, cat si din Floresti.

#7
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,850
  • Înscris: 20.10.2015

 baiatulsimplu2019, on 07 iunie 2020 - 16:39, said:

Nu, nu de la primarie o cumperi, fiindca nu ai cum. Primaria nu mai emite autorizatii. O poti cumpara de la cei care le au deja.

Sa inteleg asa:
Sa poti face taxi iti trebuie licenta
Asta trebuie sa fie reglementata de primarie.
Ai conditii pe care trebuie sa le indeplinesti si ti se da licenta.
Sau politia?

Atunci, de ce trebuie sa dai atat?

#8
baiatulsimplu2019

baiatulsimplu2019

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 15.09.2019
Treaba e asa: primariile nu mai emit autorizatii, cel putin cele din Floresti sau Cluj. Si, daca doresti sa ai taxiul tau, trebuie sa "cumperi" taxiul de la altcineva, care il are deja. Acea persoana iti cesioneaza firma, fiindca, in acte, ea nu poate fi vanduta. Adica, eu daca ii dau la acea persoana banii, intru si eu in firma respectiva, si, intr-o luna, el poate renunta la firma, si raman eu administrator. Cam despre asta ar fi vorba. Insa, astea sunt doar formalitati.

Edited by althea, 07 June 2020 - 18:19.


#9
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 baiatulsimplu2019, on 07 iunie 2020 - 16:39, said:

Cum adica? Poti sa transporti persoane oriunde, si in Constanta. Duci clientul oriunde vrea sa mearga.

Da, dar apoi cum preiei alti clienti din oras daca n-ai licenta ? Posted Image Ca nu ii duci si te intorci gol inapoi ca sa astepti o minune sa te cheme altul din floresti ...

#10
Bernard77

Bernard77

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 14.04.2017
Greu de spus.

Eu zic ca merge, daca ai nervi tari, la ce trafic e.

Acuma, daca o sa intrebi taximetristii, o sa zica toti ca nu merge si e foarte nasol. Partea buna e ca anul trecut dupa 6 ani au crescut tarifele la 2,95, dupa multe scandaluri si scalambaieli ale taximetristilor. Noaptea e peste 3 lei/km, si e mai convenabil, daca poti lucra noaptea sa o faci noaptea.

Edited by Bernard77, 07 June 2020 - 17:11.


#11
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
in Cluj cat costa o licenta pentru taximetrie?
din cat stiu eu, ai clienti daca stai la gara, aeroport, autogara si mall
are Florestiul macar 2 dintre cele enumerate?

#12
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,900
  • Înscris: 24.12.2010
la cine ai gasit licenta de taxi cu 10k euro ? cand am cautat anul trecut nu am gasit nici una sub 20k
eu zic ca merita, daca stai si lucrezi pe cont propriu. pai numai daca faci un calcul cat dadeai pe chirie, scoti banii aia in 2 ani. numai avut grija ca o sa bagi bani in masina. de la cine stiu eu, o masina noua dupa 5 ani iti mananca o gramada de bani in regim de taxi. iar masina nu trebuie sa fie mai veche de 10 ani.

fa-ti un calcul si vezi ce iese. nu uita sa pui in balanta si contextul actual cu pandemia. tragi linie si hotarasti singur.

#13
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
O sa dai faliment intrun an.Daca nu ai voie sa stai "la panda" in Cluj pe locurile cu taxiuri,atunci nu ai voie sa iei din Cluj numai pe cine iti face cu mana sau stai la parcarile din Malluri .Si cu Covidul asta si acum pe deasupra.

#14
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Acum e topic curat, da? Așa să rămână.

#15
baiatulsimplu2019

baiatulsimplu2019

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 15.09.2019

 persona695, on 07 iunie 2020 - 17:36, said:

in Cluj cat costa o licenta pentru taximetrie?
din cat stiu eu, ai clienti daca stai la gara, aeroport, autogara si mall
are Florestiul macar 2 dintre cele enumerate?
Florestiul are doar Vivo.  O licenta in Cluj, fara masina, e vreo 15 mii de euro, si, cu masina, 20-25 mii de euro, depinde de masina.

 mikaell, on 07 iunie 2020 - 17:37, said:

la cine ai gasit licenta de taxi cu 10k euro ? cand am cautat anul trecut nu am gasit nici una sub 20k
eu zic ca merita, daca stai si lucrezi pe cont propriu. pai numai daca faci un calcul cat dadeai pe chirie, scoti banii aia in 2 ani. numai avut grija ca o sa bagi bani in masina. de la cine stiu eu, o masina noua dupa 5 ani iti mananca o gramada de bani in regim de taxi. iar masina nu trebuie sa fie mai veche de 10 ani.

fa-ti un calcul si vezi ce iese. nu uita sa pui in balanta si contextul actual cu pandemia. tragi linie si hotarasti singur.
Pe Floresti ai cautat? Pe floresti am vazut si cu 8500 de euro, cu masina care mai mergea 1 an. Am vazut si cu 12-13 mii de euro, cu masina din 2017. Eu pe Floresti ma refeream ca am gasit licenta cu 10 mii de euro. Pe Cluj sunt scumpe, cam 20 de mii de euro, cu tot cu masina.

#16
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

 baiatulsimplu2019, on 07 iunie 2020 - 18:38, said:

Există Uber în Cluj? Dacă da, de ce nu te bagi la ei?

#17
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,501
  • Înscris: 02.09.2006

 persona695, on 07 iunie 2020 - 17:36, said:

in Cluj cat costa o licenta pentru taximetrie?
din cat stiu eu, ai clienti daca stai la gara, aeroport, autogara si mall
are Florestiul macar 2 dintre cele enumerate?
Aia de la ''gara, aeroport, autogara si mall'' au nevoie si sa ajunga acolo, se circula in ambele sensuri!

#18
Bingo

Bingo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,455
  • Înscris: 13.04.2006
Sa dai 10k euro pe ceva neclar ..... este dovada de .....minte de copil .
Un sclav strange foarte greu 10k si ii cheltuie foarte usor .

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate