Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Nu stiu cum sa gestionez situația!

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#37
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,501
  • Înscris: 20.10.2015

 SunShinne1, on 07 iunie 2020 - 19:44, said:

Pentru ca marea majoritate inca traiesc cu mentalitatea care era acum ceva timpuri, unde copilul trebuia sa faca ce le place părinților și ce cred ei ca e bine.

Cat timp sta pe banii mei face ce-i spun eu, daca vrea libertate, e alegerea lui ca si copil
Dar n-as fi de acord sa plece si sa-i sponsorizez eu cluburile, hainele, mancarea..

Daca esti pe banii tai, daca ai slujba in Romania, ce rost are intrebarea?
Ii ANUNTI pe parinti nu le ceri voie

Daca nu joci pe melodia lor pana cand poti deveni independenta, si ii anunti atunci

#38
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,374
  • Înscris: 16.03.2007
baby, daca esti bela iti gasesti pe acolo un mosulet cu marafet pe el, nu-ti mai trebuie munca toata viata :) gen cheeky girls.

#39
u2019

u2019

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 06.02.2019

 SunShinne1, on 07 iunie 2020 - 12:27, said:

...
După aproape 1 an de zile mi-am dat seama ca viata de aici nu este pentru mine, ca nu ma simt in largul meu aici, ca nu sunt fericită, ca nu îmi place ceea ce fac si ca mi-aș dori să mă întorc în țară.
...
As vrea sa vorbesc cu ei si sa ii fac sa inteleaga ca asta este alegerea mea,
...
Am o varsta si cred ca pot lua decizii de una singură si sa aleg sa fac ceea ce simt, chiar de este bine sau rau.
...
Ei sunt învățați cu viata de aici, sunt de câțiva ani in Anglia si traiesc cu speranța că îmi voi face si eu o viață aici.
...
imi doresc sa am din nou viata dinainte.
...

Parintii tai, cand au plecat, ti-au cerut acordul? Ei au viata lor, tu ai viata ta.
Cine te opreste sa pleci, sa vorbesti direct cu parintii tai?
Daca e cum spui, esti majora si poti lua deciziile pe cont propriu, just do it.

#40
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006

 SunShinne1, on 07 iunie 2020 - 12:27, said:

Situația mea este următoarea. Sunt in Anglia de aproape 1 an de zile, am venit aici dupa ce am terminat facultatea la părinții mei. Am luat această decizie si in urma unei separari, crezând că aici imi voi gasi locul si liniștea, ..............După aproape 1 an de zile mi-am dat seama ca viata de aici nu este pentru mine, .....................mereu imi zic ca ei au facut ceea ce au facut pentru mine, sa am eu de toate si tot așa. As vrea sa vorbesc cu ei si sa ii fac sa inteleaga ......................

Oamenii se simt bine atunci când au un scop. În cadrul unei familii există mai multe scopuri - să se distreze în concedii, familia să dureze în timp, să aibă unde să locuiască, să se înțeleagă, copii să fie sănătoși etc. Pe măsură ce părinții îmbătrânesc ei au din ce în ce mai puține lucruri relevante - în jurul vârstei de 40 - 50 de ani ai cam fost în concediile în care ai vrut, ți-ai cumpărat apartament/casă, ți le-ai renovat, ți-ai schimbat mobila de mai multe ori, ai văzut nenumărate seriale, meciuri, ai fost la petreceri etc.
Doar că în jurul acestei vârste copii cresc și atunci, pentru unii dintre părinți, scopul lor ajunge să fie majoritar găsirea fericirii copiilor. În unele cazuri poate să fie bine, în alte cazuri poate să fie rău, pentru că fericirea nu este ca o prăjitură fermecată pe care o cumperi, muști o dată și totul este bine - iar unii dintre părinți încep să impună  propriile păreri copiilor, crezând că astfel le va fi bine.

Este complicat de gestionat situația - pe de o parte venirea ta în Anglia și faptul că locuiești cu părinții tăi acolo le oferă părinților tăi un scop, o bucurie dacă vrei să îi spui așa, că te-au ajutat să ajungi mai bine, iar plecarea ta în România le va crea probabil senzația că au eșuat și îi va lăsa fără o preocupare deci nu prea au cum să fie de acord cu asta.
Pe de altă parte poate ceea ce au făcut ei este perfect justificat - tu nu spui prea multe despre tine, poate în România tăiai frunze la câini ca să zic așa, poate ai făcut o facultate doar ca să fie și de fapt la școală ai fost un elev foarte slab iar ei nu mai au chef să muncească să îți dea bani ca tu să nu faci nimic și atunci preferă să fii în Anglia unde să muncești, unde te pot supraveghea și pot să te aducă pe o linie de viață normală.

Edited by spider8, 08 June 2020 - 09:22.


#41
honeybee

honeybee

    tougher than the rest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,347
  • Înscris: 21.04.2014
Iti faci bagajul si pleci. Ce e asa de complicat ?
Iti suni parintii imediat ce ai ajuns in tara, ca sa nu alerteze politia si sa te caute de pomana prin Anglia.
Daca tu crezi ca ai sa fii in largul tau la sosirea in Romania, vei avea o deceptie. 14 zile trebuie sa stai in carantina. Ba mai mult decit atit ! Nu te asteapta nimeni de la AJOFM cu bratele deschise la vama sa-ti ofere un serviciu. Prin urmare vei avea fericirea sa traiesti din banii cistigati in Anglia. Ma rog, daca ai reusit sa pui ceva deoparte. Daca nu, descurca-te si fara parinti ! Alegerea a fost a ta. :)

#42
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,501
  • Înscris: 20.10.2015

 spider8, on 08 iunie 2020 - 09:19, said:

Pe măsură ce părinții îmbătrânesc ei au din ce în ce mai puține lucruri relevante - în jurul vârstei de 40 - 50 de ani ai cam fost în concediile în care ai vrut, ți-ai cumpărat apartament/casă, ți le-ai renovat, ți-ai schimbat mobila de mai multe ori, ai văzut nenumărate seriale, meciuri, ai fost la petreceri etc.

:lol:
:lol: :lol: :lol:

Ce vrajeala ieftina

 spider8, on 08 iunie 2020 - 09:19, said:

faptul că locuiești cu părinții tăi acolo le oferă părinților tăi un scop, o bucurie dacă vrei să îi spui așa, că te-au ajutat să ajungi mai bine, iar plecarea ta în România le va crea probabil senzația că au eșuat și îi va lăsa fără o preocupare deci nu prea au cum să fie de acord cu asta.

..si pentru faptul ca trebuie sa-si mentina scopul (LEGAT DE ALTA PERSOANA), e indicat s-o oblige "p-asta mica" sa traiasca unde nu-i place.
Pentru scopul lor de a se simti impliniti?
:lol:

Absolut valabil.

Mi se pare mai probabil motivul de a nu face "asta mica", alte prostii, de a nu trebui sa o mai "sponsorizeze"

Ea inca habar n-are cum se castiga banii

Eu i-as zice:
"Bravo tata, ia-ti viata in mana, baga marea, uite iti dau si €3,000 sa ai d-o prajitura!", SI GATA
Fara "pensie din Anglia"
Apoi, dac-o da-n bara si revine in Anglia, CHIRIE la tatucu + cei €3,000 datorie.

Pai ce facem? Ori copil ori matur.
COpilul face ce zic parintii. NU ARE ALTA CALE

#43
clara1

clara1

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 393
  • Înscris: 07.12.2020
Pentru a reuși în viață necesită efort și sacrificiu din partea ta. Depinde doar de tine ce îți dorești cu adevărat și nu părinții. Ei ți-au deschis drumul, mai departe tu hotărăști.

#44
clara1

clara1

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 393
  • Înscris: 07.12.2020
În momentul când devii adult și îți asumi responsabilități o faci 100% și nu doar pe jumătate trăind din banii părinților.Nu poți scăpa de hotărârile lor în orice privință atâta timp cât depinzi de ei financiar.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate