Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Nu stiu cum sa gestionez situația!

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,501
  • Înscris: 20.10.2015
Apropo, mai am o veste buna:
Faptul ca atata timp cat te pregatesti sa devi independenta mananci de la ei.
Eu n-am luxul asta.
N-am mai avut luxul asta de la 18 ani, si am inceput munca la 16 ani cand parintii tai se jucau pe strada la 10AM, eu aveam pauza de masa in fabrica

#20
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020
In principiu si daca te loveste camionul ai tai ai pierdut banii cheltuiti ca sa te trimita in UK.

Si eu zic sa tragi linie si sa faci cu viata ta ce vrei. Ai doar una.

#21
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014

View PostSunShinne1, on 07 iunie 2020 - 15:19, said:

Ti-as recomanda sa vii si tu sa muncești o perioadă aici si pe urma ai sa vezi cum e viata aici.
Din cate observ, raspunsurile la această postarea sunt de la aceeași oameni care cred ca înafară totul e roz, iar banii cresc in copaci, aceeași frustrați care in urma cu cateva luni huleau diaspora de frica sa nu le fure painea de la gură.
e grea viata in Anglia, te bati cu alte natii(polonezi, bulgari, cehi, basarabeni) pe niste joburi de 2 lire pe care englezii nu vor sa le mai presteze, asta daca nu ai o calificare cautata
dar cum tu ai spus ca ai o facultate terminata ai sanse mai mari
ce vrei sa faci in Romania daca revii?

#22
PiccolaStella

PiccolaStella

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 04.07.2015
Eu te inteleg. Am facut acelasi lucru dupa facultate. Doar ca eu am stat 2 ani. Nicioadata nu mi-am gasit locul acolo( Italia, in cazul meu). Plus ca locuiam in orasel turistic si nu aveam cum sa aspir la mai mult decat un job de ospatara. M-am intors acasa, desi si ai mei au fost dezamagiti, dar parintele e parinte si probabil ca o sa iti ofere sprijin in continuare pana decizi ce drum vrei sa urmezi. Eu am schimbat cateva joburi pana am gasit domeniul care mi se potriveste, castig destul cat sa ma intretin singura. Cei care zic sa ramai acolo, ca e altfel de viata, probabil au dreptate. Ceea ce multi nu inteleg, ca nu toti suntem la fel si sunt oameni care nu se adapteaza asa usor la anumite locuri, poate chiar niciodata. Eu zic sa faci ce simti. Te intorci in tara si pana la urma daca se dovedeste un fail, ai tot timpul optiunea sa te intorci la ai tai, nu?
Nu o sa stii pana nu incerci.

#23
SunShinne1

SunShinne1

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 11.04.2020
Da, poate ca viata e altfel aici,cum ai zis si tu, dar oare merita sa stai într-un loc în care nu te simti bine?

Edited by Dany_Darke, 07 June 2020 - 18:08.


#24
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Ești majoră. Poți lua propriile decizii. Nu este ca și cum trăiești pentru părinți și cum vor ei. Este viața ta și ei ar fi trebuit să știe asta și să vorbiți și să vă consultați înainte că ei să îți aranjeze viața în Anglia. Îmi vine în cap acea întrebare (ce vrei să te faci când ești mare?), în care părinții știu deja răspunsul încă de dinainte că urmașul să fie proiectat.

#25
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostSunShinne1, on 07 iunie 2020 - 15:19, said:

Ti-as recomanda sa vii si tu sa muncești o perioadă aici si pe urma ai sa vezi cum e viata aici.

Din cate observ, raspunsurile la această postarea sunt de la aceeași oameni care cred ca înafară totul e roz, iar banii cresc in copaci, aceeași frustrați care in urma cu cateva luni huleau diaspora de frica sa nu le fure painea de la gură.
Urât din partea ta.
Nu te-au întrebat frustrații ăia de sănătate, ci tu ai deschis topicul ăsta plângăcios.
Altă dată fă ce te taie capul și nu mai cere sfaturi necunoscuților, că s-ar putea să nu-ți placă răspunsurile.

Fii sigură că sunt destui români în UK care muncesc în condiții nu tocmai ușoare, dar nu fac fițe și nici nazuri.
Baftă.

#26
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Eu înțeleg ce spune initiatoarea.
     Primul an de viață în străinătate e greu.
     Al doilea an e si mai greu.
     Până înveți limba, obiceiurile e complicat.
     Viața în Anglia nu e simpla si costurile sunt mari.



#27
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,332
  • Înscris: 22.10.2007
E mai simpla decat in ro, cam pe toate planurile, plus statul e mult mai dispus sa te ajute, plus sistem de sanatate, plus altele, iar cu costurile e discutabil, mie ro mi se pare mai scumpa, mai ales raportat la venituri.

Dar nu toti reusesc sau sunt dispusi sa se adapteze.

@initiator: cea mai buna combinatie pe care poti s-o faci e sa-ti gasesti un job care sa te trimita ca expat in ro, o sa fii unde vrei si o sa fii platita ca in uk, o treaba mai slaba e sa pleci si sa iti gasesti ceva de munca si o chirie ca toti romanii, cand ti se acreste de tara aia ai o plasa de siguranta in uk.

Edited by _-livio-_, 07 June 2020 - 19:34.


#28
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,843
  • Înscris: 23.10.2015
Toata viata te-ai intrebat de ce naiba te-ai nascut in Romania, esti generatie de sacrificiu, te chinui prin tranzitie, in sfarsit poti sa scapi de saracie, iti faci un rost intr-o tara civilizata, reusesti sa oferi un alt start copiilor tai... si ei miorlaie dupa viata de student in Romania.  

Fata asta are nevoie de doua palme sa se trezeasca la realitate.

Evident, este nevoie de o discutie si cu parintii. Trebuie sa inteleaga ca fata tatii va zbura in curand, printul pe cal alb (aka araboiul cu mertzan) o va duce departe de ei si nu are rost sa faca investitii aiurea.

#29
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
De ce nu intelegeti unii ca socoteala de-acasa nu se potriveste cu cea din targ? Degeaba vrea mama sa isi faca copilul inginer naval, daca el are aspiratie spre mecanica auto.

#30
SunShinne1

SunShinne1

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 11.04.2020
Pentru ca marea majoritate inca traiesc cu mentalitatea care era acum ceva timpuri, unde copilul trebuia sa faca ce le place părinților și ce cred ei ca e bine.

Edited by althea, 08 June 2020 - 03:04.
nu mai cita mesajul imediat anterior + ai scris în interiorul citatului


#31
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

View PostRomi_, on 07 iunie 2020 - 15:52, said:

eventual sa faci citeva excursii in alte tari.

Pe banii cui, tot ai parintilor... :)?!

#32
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
treaba e destul de simpla. am avut in scoala doi frati, unu' in clasa cu mine, altu' cu un an mai mic. dupa ce-au terminat amandoi liceu' s-au carabanit in state, unde ii astepta tac-su. unu' s-a adaptat foarte bine, e si acum acolo, altu' nu, a venit acasa de f multi ani. unii se adapteaza unde pleaca, altii nu. nu exista Romania si restu'. exista Romania si fiecare stat in parte. nu spune nimeni ca daca nu iti place in anglia iti place automat DOAR in Romania. poa' sa iti placa la nebunie in chile, doar ca n-ai ajuns inca acolo.
eu stiu clar ca stau sa-mi fac suma si apoi ma intorc. fiecare cantareste in functie de proriile nevoi.

intrebarea relevanta e doar una: vrei un job care sa te duca prin locuri sau vrei un loc care sa te treaca prin joburi? vanzatoare la hipermarket poti fi si in Romania si in congo. cercetator in nanotehnologie poti fi doar in cateva locuri de pe planeta. sau si mai simplu: ce te intereseaza acum sa faci cu viata ta?

#33
SunShinne1

SunShinne1

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 11.04.2020

View PostPiscopescu, on 07 iunie 2020 - 19:52, said:

Pe banii cui, tot ai parintilor... Posted Image?!
Dar de unde stiti dvs. stimate domn ca stau pe bani părinților?

Edited by althea, 08 June 2020 - 03:05.
nu mai scrie în interiorul citatelor!


#34
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,850
  • Înscris: 27.01.2016

View PostSunShinne1, on 07 iunie 2020 - 17:19, said:

Da, poate ca viata e altfel aici,cum ai zis si tu, dar oare merita sa stai într-un loc în care nu te simti bine?
Învață să te simți bine în orice loc altfel viata te va învăța,  dar există un preț.  E preferabil sa înveți tu singură.

#35
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013
Daca nu ai bani, sau nu ai abilitati sa faci bani, alegerile tale sunt si vor fi limitate. Da teoretic esti majora, dar nu esti independenta. Primul pas e independenta financiara fata de parinti. Dupa aceea poti sa faci ce vrei tu.
Also "Life is pain, highness.  Anyone who tells you differently is selling something."
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rzO-sv0mtZ4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by ccdsah, 07 June 2020 - 22:00.


#36
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,739
  • Înscris: 30.07.2006
Oriunde ai ajunge in lumea asta si ce ai alege,nu uita doua lucruri: de unde ai plecat si cine te-a crescut!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate