Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Nu stiu cum sa gestionez situația!

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
SunShinne1

SunShinne1

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 11.04.2020
Situația mea este următoarea. Sunt in Anglia de aproape 1 an de zile, am venit aici dupa ce am terminat facultatea la părinții mei. Am luat această decizie si in urma unei separari, crezând că aici imi voi gasi locul si liniștea, dar și la insistențele lor care îmi spuneau mereu sa vin ca aici voi avea alte posibilitati si alta viață. După aproape 1 an de zile mi-am dat seama ca viata de aici nu este pentru mine, ca nu ma simt in largul meu aici, ca nu sunt fericită, ca nu îmi place ceea ce fac si ca mi-aș dori să mă întorc în țară. Faza este ca ei au investit aici înainte de a veni eu si sunt oarecum "blocată" aici, pentru ca mereu imi zic ca ei au facut ceea ce au facut pentru mine, sa am eu de toate si tot așa. As vrea sa vorbesc cu ei si sa ii fac sa inteleaga ca asta este alegerea mea, ca nu ma poti tine aici doar pentru simplu fapt ca au cheltuit bani, ca aici "nu mori de foame ca in tara", ca doar aici te poti realiza, ca in tara nu ai ce face. Am o varsta si cred ca pot lua decizii de una singură si sa aleg sa fac ceea ce simt, chiar de este bine sau rau. Ei sunt învățați cu viata de aici, sunt de câțiva ani in Anglia si traiesc cu speranța că îmi voi face si eu o viață aici. Nu știu cum sa fac si ce sa fac in asa fel incat sa nu se supere pe mine, cu toate că stiu ca imi vor reproșa că au investit si muncit pentru mine, ma simt prost dar totusi imi doresc sa am din nou viata dinainte. Este o situație dificilă pentru mine cu care nu credeam ca o sa ma confrunt inainte de a veni aici. Probabil fac parte din categoria celor care au vrut sa vada cum este in afară. Sfaturile sunt binevenite!

#2
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,287
  • Înscris: 13.01.2011
Iei un rucsac în spate și străbați lumea, cînd te liniștești mai vezi ce hotărăști.

#3
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 23.10.2015
Du-te si uita-te in oglinda: "Am devenit un adult? Sunt in stare sa ma intretin singura?"

Sa zici mersi ca te ajuta in continuare. Trezeste-te la realitate, cat mai vrei sa stai in carca lor? Viata dinainte nu mai este. Era misto pe banii babacilor in facultate: ei departe, tu libertate si distractie.

Cum naiba sa nu vrei "viata dinainte"? Tu si tot restul adultilor.

Daca tu in UK nu te descurci cu ajutorul parintilor, ai impresia ca in Romania o sa fie mai usor singura? Pfff...

Edited by LukRo, 07 June 2020 - 14:04.


#4
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,890
  • Înscris: 27.01.2016
Stai acolo și învață și tu sa suporți puțin.  Dacă nu vino în România și vei suporta mult. Nu crezi ca-i asa? Încearcă , dar va fi prea târziu sa schimbi situația.

Edited by Testosteron, 07 June 2020 - 14:09.


#5
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
daca te certi cu ei cu ce bani mai traiesti tu in Romania? gandeste-te!

#6
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,806
  • Înscris: 10.12.2006
Daca esti independenta financiar le transmiti ca nu mai ai nevoie de sustinerea lor pe planul asta si ca esti capabila si singura sa-ti planifici viata.

Daca traiesti tot din banii lor e normal sa fie deranjati de deciziile tale.

Care o fi problema cu Anglia, nu baga destule manele in cluburi?

#7
SunShinne1

SunShinne1

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 11.04.2020

 LukRo, on 07 iunie 2020 - 14:03, said:

Du-te si uita-te in oglinda: "Am devenit un adult? Sunt in stare sa ma intretin singura?"

Sa zici mersi ca te ajuta in continuare. Trezeste-te la realitate, cat mai vrei sa stai in carca lor? Viata dinainte nu mai este. Era misto pe banii babacilor in facultate: ei departe, tu libertate si distractie.

Cum naiba sa nu vrei "viata dinainte"? Tu si tot restul adultilor.

Daca tu in UK nu te descurci cu ajutorul parintilor, ai impresia ca in Romania o sa fie mai usor singura? Pfff...

Sa inteleg domnule ca daca nu suntem pregătiți să ne intretinem singuri nu trebuie Sa facem niciodată acest pas? Trebuie să rămânem mereu langa părinți? De asta sunt si la 30 de ani care tot de la mami mănâncă si tot mami ii pune farfuria in față,ca nu sunt încă  adulti si pregătiți să se întrețină singuri.

Si de unde ati tras dvs.concluzia ca nu ma descurc nici cu ajutorul părinților aici?

#8
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,881
  • Înscris: 15.04.2007
Punct si de la capat.Inca o facultate.In 5 ani poate se schimba ceva in UK,RO,in viata ta.Bafta !

#9
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,890
  • Înscris: 27.01.2016

 SunShinne1, on 07 iunie 2020 - 14:29, said:


Trebuie să rămânem mereu langa părinți?
Nu! Trebuie sa rămânem în Anglia, în SUA sau în Germania. Dacă nu, ne întoarcem în România și dam la sapă.

#10
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,287
  • Înscris: 13.01.2011

 SunShinne1, on 07 iunie 2020 - 14:29, said:

Sa inteleg domnule ca daca nu suntem pregătiți să ne intretinem singuri nu trebuie Sa facem niciodată acest pas? Trebuie să rămânem mereu langa părinți? De asta sunt si la 30 de ani care tot de la mami mănâncă si tot mami ii pune farfuria in față,ca nu sunt încă  adulti si pregătiți să se întrețină singuri.

Si de unde ati tras dvs.concluzia ca nu ma descurc nici cu ajutorul părinților aici?

Deeci, nu :ewwpu:
Din postarea asta vedem toți că nu ai de fapt probleme.
Ai idee exact despre ce vrei să faci.
Atunci?! :habarnam:

Că se supără părinții, asta este discuția?

L.E. Moam, dar ce contradicții în logică, ce schimbări de sens în text!!! :D

Edited by crisstonne, 07 June 2020 - 14:49.


#11
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014

 SunShinne1, on 07 iunie 2020 - 12:27, said:

Am o varsta si cred ca pot lua decizii de una singură si sa aleg sa fac ceea ce simt, chiar de este bine sau rau.
nu poti sa iei decizii financiare pe banii altora
teoretic, ei trebuie sa te intretina pana te pui pe picioare, dar asta unde vor ei, nu unde vrei tu. poate ai noroc si ai altfel de parinti
parerea mea

#12
havefunwithus

havefunwithus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 29.03.2013
Poti dormi la mine daca vi.

#13
marian_nic65

marian_nic65

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 03.11.2012
Daca ceri sfaturi de la necunoscuti(care poate te indruma de bine cit credem noi) si nu le iei de bune a mamei care tia dat viata ,protejat,scolit sa sacrificat a plecat din tara pentru binele tau  eu nu te inteleg.prea mult bine si protectie  din partea parintilor strica.Sincer doresc tot binele pentru tine asa cum il doresc copiilor nostri,o viata sanatoasa si buna.

#14
dionenina424

dionenina424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 21.04.2020
Cauta-ti ceva de munca si vino inapoi in tara.

#15
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,881
  • Înscris: 15.04.2007
Ce te face atat de nefericita in Anglia ? Descrie o zi din viata ta acolo (la cat te trezesti,cat faci pana la munca,ce muncesti) din astea.

#16
SunShinne1

SunShinne1

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 11.04.2020
Ti-as recomanda sa vii si tu sa muncești o perioadă aici si pe urma ai sa vezi cum e viata aici.

Din cate observ, raspunsurile la această postarea sunt de la aceeași oameni care cred ca înafară totul e roz, iar banii cresc in copaci, aceeași frustrați care in urma cu cateva luni huleau diaspora de frica sa nu le fure painea de la gură.

Edited by Dany_Darke, 07 June 2020 - 15:27.


#17
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,795
  • Înscris: 20.10.2015

 SunShinne1, on 07 iunie 2020 - 12:27, said:

După aproape 1 an de zile mi-am dat seama ca viata de aici nu este pentru mine, ca nu ma simt in largul meu aici, ca nu sunt fericită, ca nu îmi place ceea ce fac si ca mi-aș dori să mă întorc în țară.

Cu ce bani vei trai in tara?
La asta se reduce totul.

La parinti le spui: "Pa!" in momentul in care devii independenta financiar.
Daca esti dependenta de ei, traiesti DUPA LEGILE LOR.

Asta e si o veste buna si una proasta.
Vestea proasta daca depinzi de ei, este ca trebuie sa mai stai acolo
Veste buna este ca de acum incolo te vei gandi si iti vei place un plan, in asa fel incat sa traiesti independenta in Romania.

Deci, in locul tau, m-as perfectiona in Anglia, as strange banul pentru un apartament si o masina in Romania si as cauta de munca din Anglia.
In momentul in care ai infaptuit planul, apartamentul cumparat in Romania, slujba in Romania, urmeaza partea ce mai frumoasa.
Flori pentru mama ta, si biletul de avion.

Ce atata drama?
Ce facultate ai terminat? Nu te-au invatat asa ceva la scoala?
Scop - plan - actiune

Sensei Tsunami,
Cineva care nu crede ca in afara e totul roz

#18
Romi_

Romi_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 01.05.2020
Buna Sunshinne
.
Cred ca lucrul cel mai important este sa intelegi ce poti/vrei tu sa faci si unde. Parintii o sa te ajute intotdeauna.
Poate cel mai bine ar fi sa-ti iei liber un an 'gap year' si eventual sa faci citeva excursii in alte tari.
Situatia din Romania cred ca s-a ameliorat mult fata de acu 10-20 ani. Avem avantaje si dezavantaje fata de alte zone din Europa.
Plus ca situatia mondiala este imprevizibila in noul context de Corona.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate