Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Utilizatori e-bloc.ro

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
Messsy

Messsy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 23.01.2017
Buna ziua,

Acest topic este dedicat utilizatorilor platformei e-bloc.ro, mai exact a proprietarilor, presedintilor de Asociatie de Proprietari si cenzorilor.

#2
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,266
  • Înscris: 21.03.2020
Pai fa-ne si un rezumat daca tot ai deschis un subiect ... ce vrea, cum merge, cat costa platforma, etc...

#3
Messsy

Messsy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 23.01.2017
As dori sa nu deviem de la acest topic.

Platforma e-bloc.ro este utila pentru blocurile care au asociatie de proprietari.
Exemplu: un proprietar poate sa-si introduca online indexul la apometre, poate sa plateasca online intretinerea, poate sa-si vada istoricul platilor, etc.
Daca intrati pe site-ul e-bloc.ro, exista niste conturi deja create de test cu drept de proprietar, presedinte, cenzor, etc.

Edited by Messsy, 07 June 2020 - 12:17.


#4
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Am incercat acum 2 luni sa platesc intretinerea pe ebloc si...nicio sansa...In plus, multi administratori/prsedinti de asociatie, nu se pricep la calculatoare si nu stiu ce trebuie sa faca...asa ca, platesc in continyare, la caseria asociatiei...fara taxe suplimentare (5 lei sau cat o mai fi) :)

#5
Messsy

Messsy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 23.01.2017

 danpet, on 07 iunie 2020 - 12:37, said:

Am incercat acum 2 luni sa platesc intretinerea pe ebloc si...nicio sansa...In plus, multi administratori/prsedinti de asociatie, nu se pricep la calculatoare si nu stiu ce trebuie sa faca...asa ca, platesc in continyare, la caseria asociatiei...fara taxe suplimentare (5 lei sau cat o mai fi) Posted Image

1. Nici eu nu sunt de acord cu comisionele exagerate si inutile ale platformei e-bloc.ro(firma XiSoft).

2. Se pot face plati cu cardul pe platforma e-bloc.ro sau se poate plati cash, cu cartela XiSoft cu cod de bare, la magazinele care au sistemul SelfPay, PayPoint si Un-Doi.

3. Prezentare comisioane in functie de tipul de plata:

Un-Doi, comision fix 1.59 RON

Pay-Point, comision fix 1.49 RON

Self-Pay, comision fix 2.10 RON

Direct cu cardul pe platforma e-bloc.ro este un comision variabil, in jur de 0.9% din suma platita. Ex: Daca platesti cu cardul 330 RON, vei avea comision 3 RON.

Offtopic: se poate plati si online, prin transfer bancar, catre contul bancar al Asociatiei de Proprietari.

4. La noi in bloc s-a desfiintat casieria de cand a fost integrata platforma e-bloc.ro.
Locatarii platesc ori prin banca, ori pe site-ul e-bloc.ro, ori cu cartela XiSoft si nu au fost niciun fel de probleme.
Toate datele apar instant in conturile online ale fiecarui proprietar.

5. Ce problema ai avut mai exact ?

Edited by Messsy, 07 June 2020 - 12:59.


#6
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.10.2006
Eu folosesc aplicatia de vre-o 2 ani sa platesc intretinerea. Nu am avut nici o problema cu ea si este mai ieftin decat sa transfer direct in contul asociatiei de propietari.

#7
Messsy

Messsy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 23.01.2017

 baribalu, on 07 iunie 2020 - 13:04, said:

Eu folosesc aplicatia de vre-o 2 ani sa platesc intretinerea. Nu am avut nici o problema cu ea si este mai ieftin decat sa transfer direct in contul asociatiei de propietari.

La dumneavoastra se transmite, lunar, vreun email automat cu cat aveti de plata + detalierea fiecarui cost ?

#8
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.10.2006
Exact.. Si primesc si confirmarea platii tot pe mail.

#9
Messsy

Messsy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 23.01.2017

 baribalu, on 07 iunie 2020 - 13:10, said:

Exact.. Si primesc si confirmarea platii tot pe mail.

Acel email sem-automat cu intretinerea este trimis, lunar, de catre firma de administrare, dupa ce face lista de intretinere si este avizata de cenzor.

Totusi, exista o problema cu aceste emailuri:
- XiSoft nu a luat in calcul faptul ca exista si firme de administrare care poate nu se deranjeaza sa trimita acele email-uri sau trimit abia daca se roaga, de fiecare data, Presedintele Asociatiei de Proprietari si astfel, email-ul cu intretinerea este trimis mult mai tarziu.
- Nu inteleg cum de XiSoft nu a luat in calcul o astfel de situatie, practic lasa Asociatia dependenta de firma de administrare.

Edited by Messsy, 07 June 2020 - 13:31.


#10
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,266
  • Înscris: 21.03.2020

 Messsy, on 07 iunie 2020 - 12:58, said:

1. Nici eu nu sunt de acord cu comisionele exagerate si inutile ale platformei e-bloc.ro(firma XiSoft).

2. Se pot face plati cu cardul pe platforma e-bloc.ro sau se poate plati cash, cu cartela XiSoft cu cod de bare, la magazinele care au sistemul SelfPay, PayPoint si Un-Doi.

3. Prezentare comisioane in functie de tipul de plata:

Un-Doi, comision fix 1.59 RON

Pay-Point, comision fix 1.49 RON

Self-Pay, comision fix 2.10 RON

Direct cu cardul pe platforma e-bloc.ro este un comision variabil, in jur de 0.9% din suma platita. Ex: Daca platesti cu cardul 330 RON, vei avea comision 3 RON.

Offtopic: se poate plati si online, prin transfer bancar, catre contul bancar al Asociatiei de Proprietari.

4. La noi in bloc s-a desfiintat casieria de cand a fost integrata platforma e-bloc.ro.
Locatarii platesc ori prin banca, ori pe site-ul e-bloc.ro, ori cu cartela XiSoft si nu au fost niciun fel de probleme.
Toate datele apar instant in conturile online ale fiecarui proprietar.

5. Ce problema ai avut mai exact ?
0.9% este mult si apoi mai trebuie platit si comisiunul de retragere al asociatiei, care ghici unde se va deconta... tot la proprietar luna urmatoare!
daca mai pui si un bloc cu pensionari majoritatea poti sa iti iei adio de la ebloc - in plus administratorul trebuie sa stie si ala cu calculatorul! Prea multe probleme, deci nu se poate - asta merge doar intr-un bloc nou cu proprietari tineri

#11
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.10.2006
La mine functioneaza intr-un bloc din '54, este adevarat ca sunt si persoane care prefera sa plateasca direct la administratie...

#12
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,266
  • Înscris: 21.03.2020
daca nu e administrator vreo babaciune anti5G... asa cum spuneam :)

#13
Messsy

Messsy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 23.01.2017

 GlCA_Contras, on 07 iunie 2020 - 13:42, said:

0.9% este mult si apoi mai trebuie platit si comisiunul de retragere al asociatiei, care ghici unde se va deconta... tot la proprietar luna urmatoare!
daca mai pui si un bloc cu pensionari majoritatea poti sa iti iei adio de la ebloc - in plus administratorul trebuie sa stie si ala cu calculatorul! Prea multe probleme, deci nu se poate - asta merge doar intr-un bloc nou cu proprietari tineri

1. Cum am spus mai sus, nici eu nu sunt de acord cu acest comision inutil si exagerat de mult de 0.9% pentru plata cu cardul pe e-bloc.ro.
    Chiar mi-as dori ca un reprezentant XiSoft, sa vada acest topic si sa raspunda la cat mai multe intrebari/situatii spuse de noi.
    S-a incercat sa se intrebe diverse situatii direct pe forumul celor de la XiSoft, dar ei stiu doar sa stearga mesajul si sa inactiveze contul. Din ce cauza ? Probabil ii deranjeaza realitatea.
    Pe acest forum nu mai au cum sa stearga realitatile.

2. Depinde ce traditie are Asociatia de Proprietari.
    La noi, Asociatia de Proprietari plateste toate facturile online. Nu se mai face nicio plata cash.
    Astfel, toti banii raman in contul bancar al Asociatiei, fara sa mai fie nevoie de vreo retragere cash de la bancomat.

3. Chiar daca este vreun bloc cu multe persoane in varsta, tot exista si tineri care pot sa foloseasca orice platforma online(precum e-bloc.ro).
    Fiecare foloseste ce vrea.
    La mine, persoanele in varsta platesc intretinerea cash, cu ajutorul cartelei XiSoft cu cod de bare, direct la magazinele Un-Doi, SelfPay, PayPoint.
    Deci se poate si la blocurile vechi.

#14
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,266
  • Înscris: 21.03.2020
Da asta mai lipseste sa trimiti pensionerii senili la paypoint... In multe blocuri administratorul/casierul se duce la ei la usa Posted Image

Edited by GlCA_Contras, 07 June 2020 - 14:25.


#15
Messsy

Messsy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 23.01.2017

 GlCA_Contras, on 07 iunie 2020 - 14:25, said:

Da asta mai lipseste sa trimiti pensionerii senili la paypoint... In multe blocuri administratorul/casierul se duce la ei la usa Posted Image

Acele persoane in varsta se duc la magazinul Un-Doi, unde este o vanzatoare care scaneaza cartela XiSoft a proprietarei si incaseaza banii cash de la proprietara, apoi ii da bonul.
Nu credeti ca este acelasi lucru cu a te duce la casierul care vine in bloc ?
Pana la urma, fiecare face ce vrea.
Cum am spus mai sus, la noi, desi este un bloc vechi, s-a renuntat la casieria clasica, deoarece toti platesc online pe e-bloc.ro, la banca sau cash cu cartela XiSoft.

 baribalu, on 07 iunie 2020 - 13:49, said:

La mine functioneaza intr-un bloc din '54, este adevarat ca sunt si persoane care prefera sa plateasca direct la administratie...

Exact. Se poate si asa.

Edited by Messsy, 07 June 2020 - 14:33.


#16
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,266
  • Înscris: 21.03.2020
Daca vine cu idei din astea, administratorul nostru va fi linsat de zombies... Posted Image

#17
Messsy

Messsy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 23.01.2017

 GlCA_Contras, on 07 iunie 2020 - 14:34, said:

Daca vine cu idei din astea, administratorul nostru va fi linsat de zombies... Posted Image

Am inteles punctul dvs. de vedere, insa aici vorbim doar de cazul celor care folosesc platforma e-bloc.ro.

#18
Messsy

Messsy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 23.01.2017
Ce functionalitati noi sau imbunatatiri ale celor existente ati vrea sa fie la platforma e-bloc.ro ?

Edited by Messsy, 09 June 2020 - 12:02.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate