Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

facultate mate-info fara cunostinte mate-info?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
leonte55675

leonte55675

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.06.2020
hey lume , am o intrebare , exista facultati de informatica in bucuresti unde nu ai nevoie de cunostinte in programare si matematica avansata ? mi-am ales profilul liceului gresit si ma gandeam daca ma pot orienta pe o facultate mate-info unde sa ma invete ei ce si cum ...care sunt facultatile care fac asa ceva in bucuresti ? multumesc anticipat

#2
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,068
  • Înscris: 06.01.2007
E aia de la Dimitrie Cantemir. Te primesc daca stii sa scrii si vad ca stii binisor. Nu perfect, dar binisor.
E universitate crestina (ortodoxa banuiesc) care se ocupa de stiinta.

#3
GoldMasters

GoldMasters

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 19.08.2012

View Postmaccip, on 07 iunie 2020 - 00:34, said:

E aia de la Dimitrie Cantemir. Te primesc daca stii sa scrii si vad ca stii binisor. Nu perfect, dar binisor.
E universitate crestina (ortodoxa banuiesc) care se ocupa de stiinta.
Tu ai terminat la Yale de iti arde de ironii?

ps: nu ma refer la yale si usi :)

#4
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,068
  • Înscris: 06.01.2007
Raspunde-i baiatului la intrebare si lasa ce am terminat eu.

#5
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Scoala generală e ..., generală.
La liceu incepe specializarea. Facultatea e strict specializare.
In mod normal, cu examen de admitere, cum ar trebui, n ai avea cum sa intri si n ai mai avea dileme de astea.
Asa..., plm, profesorul de clasa a 5 a îl învață pe ala tabla înmulțirii, ca nu a invatat o de la învățător.

#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,571
  • Înscris: 30.07.2003

View Postleonte55675, on 06 iunie 2020 - 21:32, said:

mi-am ales profilul liceului gresit si ma gandeam daca ma pot orienta pe o facultate mate-info unde sa ma invete ei ce si cum
Programa de invatamant e in mare la fel in toate facultatile pentru aceeasi specializare in tara, ca atare nu exista exceptii. Tu trebuie sa suplinesti diferenta de cunostinte de la uman la real in ce priveste matematica.
Informatica o vei pricepe in facultate daca ai menirea asta, se reia de la inceput dar pe repede inainte cat a fost cea de liceu. Dar la cursurile de matematica si tangentiale (sunt destule cu alte denumiri insa bazate pe ea) va trebui sa depui munca suplimentara in raport cu altcineva de la real si care n-a avut dificultati majore in timpul liceului.

Mai ai o sansa la facultatile de economie la specializarea informatica-economica, unde mai diminuezi din matematica si inlocuiesti cu economie.

Edited by neagu_laurentiu, 07 June 2020 - 05:36.


#7
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006
Mi se pare extraordinar de tare întrebarea, pe care o putem de fapt reformula așa :
Hei, nu știu nici matematica nici informatica, nu vreau să învăț pentru admitere, dar mi-am dat seama că vreau sa fiu informatician. Ce facultate mă primește fara să știu nimic ????

Să fim realiști, profilul liceului nu contează, poți foarte ușor să faci pregătire la informatica ori matematică pentru a ajunge la un nivel de cunoștințe multumitor.

#8
halflife

halflife

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 31.05.2015
La facultate nu mai e dadaceala din liceu. Tu esti in centrul atentiei si trebuie sa studiezi mai mult decat ti se preda daca vrei sa ai succes. Citesti ce ti se da in bibliografie si nu numai. Documentatie gasesti cata frunza si iarba pe internet.

#9
dionenina424

dionenina424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 21.04.2020
Ce clasa esti acum, Leonte ?!

#10
leonte55675

leonte55675

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.06.2020

View Postdionenina424, on 07 iunie 2020 - 13:06, said:

Ce clasa esti acum, Leonte ?!
a 11-a

#11
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,068
  • Înscris: 06.01.2007

View Posthalflife, on 07 iunie 2020 - 10:47, said:

La facultate nu mai e dadaceala din liceu. Tu esti in centrul atentiei si trebuie sa studiezi mai mult decat ti se preda daca vrei sa ai succes. Citesti ce ti se da in bibliografie si nu numai. Documentatie gasesti cata frunza si iarba pe internet.
Ma uimesti!

Posted Image

#12
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,022
  • Înscris: 03.02.2014
de intrat la facultate e relativ simplu. Sa treci toate examenele si sa termini facultate, acolo poate fi o problema pt tine. matematica din facultate e cam de 2-3 ori mai grea decat ce se face la mate-info in liceu, iar la informatica, faci intr-un semestru cam cata informatica faci in tot liceul (tot la mate-info). daca ai materii care implica analiza matematica, nu sta nimeni dupa tine ca tu nu stii derovate sau integrale, e treaba ta sa le inveti acasa singur si sa le intelegi; la fel si la informatica.

#13
gheruza

gheruza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 07.09.2012

 spider8, on 07 iunie 2020 - 06:09, said:

Mi se pare extraordinar de tare întrebarea, pe care o putem de fapt reformula așa :
Hei, nu știu nici matematica nici informatica, nu vreau să învăț pentru admitere, dar mi-am dat seama că vreau sa fiu informatician. Ce facultate mă primește fara să știu nimic ????

Să fim realiști, profilul liceului nu contează, poți foarte ușor să faci pregătire la informatica ori matematică pentru a ajunge la un nivel de cunoștințe multumitor.
Conteaza si profilul liceului, in caz contrar ai foarte mult de recuperat individual. Se presupune ca ajungi la facultate cu o anumită baza de cunoștințe si de acolo se continua predarea materiilor. E cam greu de recuperat si nu prea dispui de timpul necesar.

 Soulstream, on 07 iunie 2020 - 18:49, said:

de intrat la facultate e relativ simplu. Sa treci toate examenele si sa termini facultate, acolo poate fi o problema pt tine. matematica din facultate e cam de 2-3 ori mai grea decat ce se face la mate-info in liceu, iar la informatica, faci intr-un semestru cam cata informatica faci in tot liceul (tot la mate-info). daca ai materii care implica analiza matematica, nu sta nimeni dupa tine ca tu nu stii derovate sau integrale, e treaba ta sa le inveti acasa singur si sa le intelegi; la fel si la informatica.
Ai mare dreptate! Multi intra viteji, dar dupa primul semestru renunța...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate