Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Compilare AOSP-> ROM

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Salut all

Am reusit sa-mi creez cu succes mediul de compilare pentru Android SO mai exact AOSP si am reusit sa-l compilez cu succes sa obtin un ROM AOSP.
Ca sa si functioneze ROM-urile compilate inainte de compilare trebuie sa adaug "proprietary binaries" specifice pentru fiecare marca/model... care inteleg ca sunt diverse drivere/firmware in format binar pentru putea accesa hardware-ul mobilului.
Din recomandarile de pe site https://source.andro...ild/downloading am cautat cu adb in /vedors in mobil unde am gasit mai multe lucruri... insa nu stiu sigur care este sunt drivere si care nu... de asemenea nu stiu daca ce se gaseste acolo sunt toate cele necesare... sau mai trebuie sa le descarc si din alta parte... daca da, de unde ?

Mentionez ca incerc sa compilez un AOSP ROM functional pentru un Samsung S4... pe care pot face teste.

Mai sunt aici utilizatori care au compilat AOSP ROM cu driverele specifice marca/model (exceptie cele de la google la care am gasit link-uri) ?

Alte sfaturi ?

Mersi.

#2
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Rog un moderator mutarea topicului in:
https://forum.softpe...bedding-kernel/
Presupun ca are mai mare legatura cu kernelul de linux si dependinte decat cu aria curenta.
Multumesc.

#3
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,870
  • Înscris: 03.02.2005
Avand in vedere ca te referi la compilarea unui ROM si nu a unui kernel, nu cred ca e oportuna mutarea acestei discutii pe aria respectiva.
Acolo eventual poti posta o intrebare stricta legate de compilarea kernelurilor.
Ti-as recomanda sa studiezi si alte formuri legate de ROM-uri.

#4
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Dupa cum observi aici nu raspunde nimeni... ori nu exista interes pentru subiect, ori nu exista experienta necesara...aici...
Eventual sugereaza alta arie.
Mersi.

#5
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,870
  • Înscris: 03.02.2005
Acesta e un forum generalist, nu gasesti, din pacate persoane care sa fie pasionate de asa ceva.
Iti propun sa te uiti pe forumul de pe xda pentru mai multe sanse in ceea ce doresti tu.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate