Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

S-a furat statuia! Topic cu supereroi

* * - - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
24 replies to this topic

#1
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

Quote

O grupare de hoţi români din Belgia a furat un monument din centrul oraşului belgian Bruges, după care l-au topit şi l-au vândut la fier vechi.

Numeroşii localnici din Bruges aflaţi cu treburi în centrul oraşului, în piaţa Zand, în dimineaţa zilei de 1 iunie 2018, au suferit un adevărat şoc. Peste noapte, din zonă dispăruse fără urmă un întreg grup staturar, un monument ce cântărea nu mai puţin de 5 tone. Nici cei care locuiau chiar în zonă, şi nici poliţiştii nu au reuşit să înţeleagă cum, în decursul a doar câteva ore, la adăpostul întunericului, cineva furase un întreg grup statuar. Potrivit presei din Belgia, monumentul urma să fie mutat în zilele următoare în parcul King Albert I, abia renovat.

Copiii autoarei monumentului, Livia Canestraro - Frederik şi Livia - cer o despăgubire de un milion de euro. FOTO nieuwsblad.be
https://adevarul.ro/...165c/index.html

Acestia sunt adevaratii eroi ai tarii, muncitorii din linia I !

Acum am o nelamurire, de la cine cer despagubire copiii autoarei?
De fapt doua nelamuriri. Cum au topit statuia?
Hai trei. Cum au transportat "topitura"?
Intreb pentru un prieten.


Alti eroi mai putin cunoscuti:  
Man sentenced after church lead thefts spanning four counties
A man who stole lead from six churches - causing criminal damage of more than £186,000 and leaving communities ‘significantly out of pocket’ – was snared thanks to phone data, ANPR and DNA from a cigarette end.




'S*** COMPANY!' Moment unpaid builder filmed himself trashing 5 new homes worth £4m

Edited by gumball3000, 05 June 2020 - 20:44.


#2
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,745
  • Înscris: 26.08.2008

View Postgumball3000, on 05 iunie 2020 - 20:31, said:

Acum am o nelamurire, de la cine cer despagubire copiii autoarei?

Eu nu inteleg de ce cer despagubiri copiii autoarei - nu a fost platita pentru proiectarea si / sau executia lucrarii?
Pa si pupu... paguba e a administratiei locale / regionale / nationale (cine avea treaba ei).

"Nici cei care locuiau chiar în zonă, şi nici poliţiştii nu au reuşit să înţeleagă cum, în decursul a doar câteva ore, la adăpostul întunericului, cineva furase un întreg grup statuar."

Nu stiu cum sa zic, dar astia isi si merita soarta.
Parca ii si vad cum stau ei asa in prostratie de dimineata si se mira ce alieni au operat peste noapte, "la adapostul intunericului".
Dracu', bine ca nu li s-a intamplat si altceva mai rau la adapostul intunericului.
Ce intuneric a fost ala, intunericul evului mediu, bezna unei zone crepusculare???

Edited by BlueKing-69, 05 June 2020 - 20:43.


#3
StefanRO

StefanRO

    Hai noroc straine

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,756
  • Înscris: 06.03.2018
în dimineaţa zilei de 1 iunie 2018,  suntem in 2020 ... vii cu stirea de acum 2 ani..

#4
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View PostStefanRO, on 05 iunie 2020 - 20:38, said:

în dimineaţa zilei de 1 iunie 2018,  suntem in 2020 ... vii cu stirea de acum 2 ani..

pai daca abia acum i-au prins, meseriasi oamenii

#5
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View Postgumball3000, on 05 iunie 2020 - 20:31, said:



Acestia sunt adevaratii eroi ai tarii, muncitorii din linia I !


Comorra si Gomora

#6
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View Postgumball3000, on 05 iunie 2020 - 20:31, said:

,
Acum am o nelamurire, de la cine cer despagubire copiii autoarei?

De la statul roman,ca de obicei.S-au mai platit si alte amenzi date prin CEDO.

#7
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View PostBlueKing-69, on 05 iunie 2020 - 20:38, said:

Eu nu inteleg de ce cer despagubiri copiii autoarei - nu a fost platita pentru proiectarea si / sau executia lucrarii?


poate familia a inchiriat-o primariei sau poate este o clauza care prevede securitatea si integritatea monumentului....

Edited by vio69a, 05 June 2020 - 20:45.


#8
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,745
  • Înscris: 26.08.2008

View Postvio69a, on 05 iunie 2020 - 20:43, said:

Comorra si Gomora
Pardon, Camorra!   Posted Image

#9
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Tu iti dai seama ce furnal aveau aia de or reusit sa topeasca atata fer?

Edited by I2O, 05 June 2020 - 20:48.


#10
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,745
  • Înscris: 26.08.2008

View Postvio69a, on 05 iunie 2020 - 20:45, said:

poate familia a inchiriat-o primariei sau poate este o clauza care prevede securitatea si integritatea monumentului....

Paguba reala:

"De asemenea, Primăria Bruges, proprietara statuilor solicită daune de 125.000 de euro şi intenţionează să ridice alte statui în acel plasament."

#11
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,212
  • Înscris: 23.08.2014

View PostBlueKing-69, on 05 iunie 2020 - 20:38, said:

Eu nu inteleg de ce cer despagubiri copiii autoarei - nu a fost platita pentru proiectarea si / sau executia lucrarii?
Pa si pupu... paguba e a administratiei locale / regionale / nationale (cine avea treaba ei).

"Nici cei care locuiau chiar în zonă, şi nici poliţiştii nu au reuşit să înţeleagă cum, în decursul a doar câteva ore, la adăpostul întunericului, cineva furase un întreg grup statuar."

Nu stiu cum sa zic, dar astia isi si merita soarta.
Parca ii si vad cum stau ei asa in prostratie de dimineata si se mira ce alieni au operat peste noapte, "la adapostul intunericului".
Dracu', bine ca nu li s-a intamplat si altceva mai rau la adapostul intunericului.
Ce intuneric a fost ala, intunericul evului mediu, bezna unei zone crepusculare???
Aia sint obisnuiti sa traiasca civilizat, nu sa li se goleasca casa peste noapte, si sa stea cu dulai, camere si firma de paza mai ceva ca la banca.Si la noi au fost vremuri cand la sat mai ales punea omul doar matura in usa, si atat, si aia e normalitatea, nu ce crezi tu!

#12
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
125k ioro e o nimica toata

pe ala de a demolat un cartier intreg pt ca nu si-a primit salariul l-ati scapat
4.000.000 lire paguba

Not all superheroes wear capes.

Nu am vazut in viata mea roman mai fericit ca nu si-a primit salariul:
[ https://i.imgur.com/0ZbK51L.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by gumball3000, 05 June 2020 - 20:55.


#13
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,212
  • Înscris: 23.08.2014

View PostI2O, on 05 iunie 2020 - 20:48, said:

Tu iti dai seama ce furnal aveau aia de or reusit sa topeasca atata fer?
crezi ca era prima statuie pe care o topeau, sau crezi ca erau doar 2-3 indivizi cu 2 clase? Aia era retea specializata pe asa ceva.

#14
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postgumball3000, on 05 iunie 2020 - 20:52, said:

125k ioro e o nimica toata

pe ala de a demolat un cartier intreg pt ca nu si-a primit salariul l-ati scapat
4.000.000 lire paguba


Not all superheroes wear capes.

Nu am vazut in viata mea roman mai fericit ca nu si-a primit salariul:
[ https://i.imgur.com/0ZbK51L.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image
Am auzit de el

View Postfqx, on 05 iunie 2020 - 20:53, said:

crezi ca era prima statuie pe care o topeau, sau crezi ca erau doar 2-3 indivizi cu 2 clase? Aia era retea specializata pe asa ceva.

Foarte posibil

#15
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,745
  • Înscris: 26.08.2008

View Postfqx, on 05 iunie 2020 - 20:51, said:

Aia sint obisnuiti sa traiasca civilizat, nu sa li se goleasca casa peste noapte, si sa stea cu dulai, camere si firma de paza mai ceva ca la banca.Si la noi au fost vremuri cand la sat mai ales punea omul doar matura in usa, si atat, si aia e normalitatea, nu ce crezi tu!
Normalitatea ar fi ca tu sa nu iti dai cu parerea despre ceea ce cred eu.
Pentru ca nu conteaza ce cred eu.

Aia daca traiesc in bula lor ca niste zane si zani au o mare proiblema.
Nu mai exista ce zici tu de mult timp - asta DACA a existat vreodata.
Bine ca doar au furat unii statui (multe ale dracu) si ca nu le-a luat foc orasul, ca ardeau ca nebunii pana dimineata cand se trezeau sa se mire.

Tu gandesti?

Hai, nu te induiosa cu chestii ridicole... cum ca aia nu au nimic in statistica de infractionalitate (furturi, infractiuni contra vietii persoanei, terorism, trafic de droguri / persoane...).

#16
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Supereroii ninja cu baros


Romanian jewel thieves rampage with sledgehammers in high street shops

A new TV documentary has revealed how a Midlands “crime academy” gang were jailed for almost 50 years for plundering more than £3 million-worth of jewellery in a massive series of heists .
The six-man gang struck across the country and took £400,000 of watches in just one raid on a Beaverbrooks branch in Stoke-on-Trent.
https://www.birmingh...cademy-13658000

Edited by gumball3000, 05 June 2020 - 21:06.


#17
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,212
  • Înscris: 23.08.2014

View PostBlueKing-69, on 05 iunie 2020 - 21:04, said:

Normalitatea ar fi ca tu sa nu iti dai cu parerea despre ceea ce cred eu.
Pentru ca nu conteaza ce cred eu.

Aia daca traiesc in bula lor ca niste zane si zani au o mare proiblema.
Nu mai exista ce zici tu de mult timp - asta DACA a existat vreodata.
Bine ca doar au furat unii statui (multe ale dracu) si ca nu le-a luat foc orasul, ca ardeau ca nebunii pana dimineata cand se trezeau sa se mire.

Tu gandesti?

Hai, nu te induiosa cu chestii ridicole... cum ca aia nu au nimic in statistica de infractionalitate (furturi, infractiuni contra vietii persoanei, terorism, trafic de droguri / persoane...).
Sa furi o statuie in grup organizat e o nimica toata.Ce ia dat pe spate au fost ca au topito si astfel nu s-a putur recupera paguba.Nu ma induiosez, insa nu e normal sa ii condamni, de condamnat sint cei care au furat oricum, indiferent de circumstante.

#18
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,745
  • Înscris: 26.08.2008

View Postfqx, on 05 iunie 2020 - 21:12, said:

Sa furi o statuie in grup organizat e o nimica toata.

"O grupare de hoţi români din Belgia a furat un monument din centrul oraşului belgian Bruges"

Mie nu mi se pare absolut deloc o nimica toata.
Cetatenii aia chiar au dormit - si aici ma refer in primul rand la institutii care mai au treaba cu ceea ce se numeste ordine publica, paza de noapte... dar ma refer si la oameni care viermuiesc printr-un oras la orice ora din noapte sau la cei care traiesc efectiv prin zona.

Eu nu as trece chiar usor peste asta.

Edited by BlueKing-69, 05 June 2020 - 21:29.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate