Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Interactive Brokers

- - - - -
  • Please log in to reply
1185 replies to this topic

#667
daddypuff

daddypuff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,329
  • Înscris: 07.01.2014
Exact.

#668
Marcony201

Marcony201

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 16.02.2019
Mi-am facut recent cont la IB si am o mica intrebare.

Am cerut acele permisiuni de trading pentru stocks pentru USA / Central-Europe / USA-fractionary / Hong-Kong. Si am primit.

Fiind si Central-Europe inclus acolo, am presupus ca asta include si ETF-urile listate la bursele europene.

Dar, cand incerc sa cumpar astfel de ETF-uri, imi zice ca nu am permisiune si sa cer din control-panel. Doar ca... in acel control panel, nu este nimic legat de ETF-uri.

Cele mai apropiate sunt "stocks" si "mutual funds". Sa cer permisiune pentru "mutual funds" ca sa pot tranzactiona ETF-uri? Aia e categoria corecta?

Mersi.

#669
axl07

axl07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 22.02.2017
Ca si cetatean UE nu poti cumpara ETF-uri din SUA, la noi se pot cumpara doar ETF-uri UCITS, pe care le gasesti de obicei la bursele din Londra, Frankfurt, Paris.... Nu stiu daca sunt ceva ETF-uri tranzactionabile in Europa centrala. Eu mi-am pus la permisiuni toate bursele din Europa si de acolo pot cumpara unu numar de ETF-uri disponibile pentru noi europenii.

#670
Marcony201

Marcony201

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 16.02.2019
Hmmm, deci atunci probabil intra in categoria "Stocks". O sa cer permisiuni atunci pentru toate/majoritatea burselor europene.

Nu vroiam sa iau ETF-uri din USA, stiu ca nu se poate. Doar ca am fost super surprins cand am vazut ca nici cele europene nu ma lasa (listate la LSE, Xetra etc.)

#671
C0Bu

C0Bu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 25.01.2006
M-am tot uitat pe interfata de la IBKR si nu am reusit sa gasesc, poate ma ajutati voi.

La unele actiuni am facut dca, deci am cumparat in mai multe randuri actiuni. Existata o setare sa vad ordinele de cumparare in ordinea executiei sa vad p&l pe fiecare si sa inchid actiunile intr-o anumita ordine ?

Din ce vad, daca apas sell, imi apare doar numarul de actiuni si average price pentru pachet.

#672
hyp3rion

hyp3rion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 18.03.2006
Logheaza-te pe portal -> Reports->Statement->Activity-> selectezi perioada, -> Trades. Acolo ai tot.
Când inchizi partial o pozitie, iti inchide automat in ordinea datei achiztionarii. Adica iti inchide primele cumparate si tot asa, iar average se recalculeaza automat. Nu poti inchide tu intr-o anumită ordine.

#673
c_alecs

c_alecs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 925
  • Înscris: 23.04.2005
Exista ceva ce se numeste Tax Optimizer in IBKR unde poti vedea loturile si selecta metoda de vanzare FIFO, LIFO si altele. Nu stiu cum functioneaza si nu pot da mai multe detalii. Daca stie cineva poate ne face un tutorial Posted Image

#674
rwdFn

rwdFn

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.01.2022
Stie cineva daca se pot pune in aplicare acordurile de dubla taxare pt dividende venite de la companii europene?
De ex pt dividende date de o companie din Italia, IBKR opreste astazi "standard-ul pt Italia" de 26%.

Daca da, cum se face acest lucru in IBKR?
Daca nu, este din cauza faptului ca actiunile sunt detinute "in street name" si nu direct de noi?

Multumesc frumos anticipat.

#675
bassu42

bassu42

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 05.04.2021

View PostrwdFn, on 15 ianuarie 2022 - 10:34, said:

Stie cineva daca se pot pune in aplicare acordurile de dubla taxare pt dividende venite de la companii europene?
De ex pt dividende date de o companie din Italia, IBKR opreste astazi "standard-ul pt Italia" de 26%.

Daca da, cum se face acest lucru in IBKR?
Daca nu, este din cauza faptului ca actiunile sunt detinute "in street name" si nu direct de noi?

Multumesc frumos anticipat.
Salut,
Am intrebat eu la un moment dat (prin 2018), si asta e ce mi-au raspuns (era referitor la witholding tax in Belgia si Germania, m-au taxat 30% in loc de cat era in conventia cu Romania). Raspunsul e de la suportul Lynx care e introducing broker pentru IBKR, si cu care eu trebuie sa tin legatura in caz de intrebari. In orice caz, procesul mi s-a parut complicat si costurile prohibitive asa ca am lasat-o balta.

If you’ve paid too much taxes, you can charge a claim with the tax autority of the country that received the taxes, in this case Belgium and Germany. Please be aware that a couple of tax autorities expect you to bring a tax voucher. For as far as I know, Belgium does not ask for a tax voucher. However, the German tax autorities do. LYNX charges 30,- EUR per line (1 fund per year) for a German Tax Voucher (Einzelsteuerbescheinigung). If you would like to receive a tax voucher, you will need to send a ticket (Dutch manual) to our backoffice via Account Management.

#676
C0Bu

C0Bu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 25.01.2006

View Posthyp3rion, on 14 ianuarie 2022 - 11:01, said:

Logheaza-te pe portal -> Reports->Statement->Activity-> selectezi perioada, -> Trades. Acolo ai tot.
Când inchizi partial o pozitie, iti inchide automat in ordinea datei achiztionarii. Adica iti inchide primele cumparate si tot asa, iar average se recalculeaza automat. Nu poti inchide tu intr-o anumită ordine.
Am inteles. Multumesc de explicatie. Speram din toata inima sa nu fie FIFO ca la XTB, ca si acolo am aceeasi problema, cumpar in DCA si cand vreau sa vand trebuie sa astept sa se duca si pozitiile mai putin bune pe plus ca sa pot inchide.
In final pentru chestii speculative tot Etorro ramane o optiune mai buna, poti inchide mai usor ce ai pe profit.

Edited by C0Bu, 16 January 2022 - 07:49.


#677
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,441
  • Înscris: 21.05.2017
Care-i faza cu actiunile date bonus IBKR?
Cum pot sa scap de ele sau sa le refuz? N-am chef sa-mi bat  capul cu ANAF pentru dividende de $0.000.

#678
pumbacu90

pumbacu90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,178
  • Înscris: 02.03.2020

View PostHybr1d, on 22 ianuarie 2022 - 18:51, said:

Care-i faza cu actiunile date bonus IBKR?
Cum pot sa scap de ele sau sa le refuz? N-am chef sa-mi bat  capul cu ANAF pentru dividende de $0.000.

Dat fiind ca-s impozitate la sursa, n-ai nimic de platit la ANAF (daca esti sub pragul de 12 salarii minime, in jur de 28000 lei / an).

Nu stiu 100% daca asta inseamna ca poti si sa nu declari, dar in practica cunosc cazuri (exemplu concret, un amic avea ceva dividende -cateva sute de lei- de pe BVB anul trecut, impozitate la sursa, si o reprezentanta ANAF i-a spus ca nu trebuie neaparat declarate).

Acum, daca oricum faci declaratie fiindca ai capital gains, chiar nu e deloc greu de introdus la sectiunea pt dividende, ia 2 min (probabil mai mult iau rapoartele de la Interactive Brokers care arata ce dividende ai primit)

Edited by pumbacu90, 23 January 2022 - 08:55.


#679
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,441
  • Înscris: 21.05.2017
Ok, mersi frumos.
Am dat și eu un mesaj la anaf azi noapte, sa vad ce zice :)

Edited by Hybr1d, 23 January 2022 - 09:55.


#680
flc

flc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 18.03.2008
Unde vezi la ibrk ter-ul pentru un etf, ca vad ca la Fees & Expenses nu imi apare nimic?

#681
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,441
  • Înscris: 21.05.2017
Eu ma uit direct pe justetf.com

#682
flc

flc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 18.03.2008
Da, dar pot fi diferente intre ce e acolo si broker, la xtb exista aceasta diferenta la unele active. La altele, nu

#683
Nicholas_G

Nicholas_G

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 29.01.2022
Salut.
Am descoperit o chestie interesanta cu IB.
Dupa ce am vandut o parte dintr-o companie, m-am trezit ca pretul mediu pentru aceasta pozitie mi-a crescut ))
A mai observat cineva chestia asta? ))

#684
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 30.01.2008
este normal. pozițiile se închid în ordinea în care au fost deschise. probabil cele vechi aveau prețul mai mic, asa ca ai rămas cu cele mai noi care au preț mai mare => media mai mare.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate