Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

eSata DELL E4200 - Posibila conectarea unui HDD bootabil?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
hvos

hvos

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 05.02.2020
Va salut! Am primit una bucata laptop Dell E4200 fara SSD. Are un conector mai "exotic" numit uSata, iar SSD-urile se gasesc foarte greu pentru el si sunt foarte scumpe.
Daca am un HDD cu Windows si cumpar un cablu adaptor pentru portul extern eSata. E posibil sa imi recunoasca HDD-ul cu Windows instalat si sa il pot folosi normal?
Nu vreau sa ma arunc sa dau banii de pomana. Ar mai fi varianta folosirii unui Linux pe stick dar vreau neaparat Windows.
Pe care din variante ar functiona ceea ce imi doresc eu? Sa cumpar adaptor eSata la Sata sau USB-SATA? Nu vreau sa risc si sa nu imi functioneze.
Va multumesc anticipat

#2
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,393
  • Înscris: 25.10.2008
mu merge sa bootezi prin esata

#3
hvos

hvos

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 05.02.2020
Ce varianta as avea sa pot face boot in cazul acesta?

#4
dionenina424

dionenina424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 21.04.2020

View Postkopilu_198, on 04 iunie 2020 - 09:10, said:

mu merge sa bootezi prin esata
Nu merge in general sa bootezi eSATA sau nu merge fix la modelul asta ?!
Aici, primul raspuns, merge lacrima: https://superuser.co...not-supported-i
Aici da o procedura de la Dell: https://www.dell.com...ht/true#M329773

Eu sint de parere 90% ca merge.
eSATA corespunde intern cu SATA obisnuit.
Asta este combo USB, probabil merge boot de pe USB, deci merge si eSATA.
Cumpara un cablu online, daca nu merge faci retur.

Sau asta: https://www.ebay.co....dezV8G#shpCntId
20 lire produs + 22 lire transport

Edited by dionenina424, 04 June 2020 - 09:36.


#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,537
  • Înscris: 15.06.2004
Am avut placa cu eSata.
Mergea Bootat pe ea

Practic e SATA + Alimentare pe ea.

#6
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,939
  • Înscris: 24.04.2013
Un cablu eSATAp la SATA 22 pini, de exemplu Delock 84402 (de preferat) sau 84416 (nu are conexiunea pentru alimentarea de 12V), e vreo 40 de lei deci nu asa scump. Cumpara unul si incearca. Testeaza cu un hdd SATA normal de 2,5", ca unul de 3,5" are nevoie de 12V si nu stiu daca laptop-ul tau furnizeaza si acea tensiune.

#7
hvos

hvos

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 05.02.2020
Am contactat pe cineva care vinde cablu si a spus ca nu poate boota de pe esata. A incercat cineva sa booteze de pe USB2.0? Ma intereseaza sa fie Windows "full" instalat si utilizabil

#8
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,939
  • Înscris: 24.04.2013
Nu pe acel model de laptop ci pe un HP fabricatie 2009, am folosit Windows 10 instalat 100% pe un stick USB de 32GB (odata am instalat cu WinToUSB poza aici alta data cu Rufus vezi aici); pe un hdd cu atat mai mult ar trebui sa mearga. Totusi m-ar mira sa nu mearga de pe sSATAp, la 40LEI+transport (plus ceva asteptare, ca acolo de unde iau de obicei elemente de conectica zice ca urmeaza sa soseasca in stoc in 10-15 zile) eu as incerca…

#9
dionenina424

dionenina424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 21.04.2020

View Posthvos, on 04 iunie 2020 - 12:52, said:

Am contactat pe cineva care vinde cablu si a spus ca nu poate boota de pe esata. A incercat cineva sa booteze de pe USB2.0? Ma intereseaza sa fie Windows "full" instalat si utilizabil
Exact cum am intrebat mai sus: nu poate boota de pe eSATA in general sau FIX pe modelul acesta de laptop ?
Deoarece google il contrazice: se poate boota de pe eSATA bine mersi !!!

Cum ziceam, fa rost de cablu, prin orice metoda care accepta proba sau retur - te vei lamuri in 10 secunde.

Da, se poate boota si instala Windows 10 pe USB (stick - nu ai specificat dispozitivul, ci doar mufa), dar probabil merge mai greu decit un HDD/SSD.
Deci, fa rost de un adaptor SATA > USB - folosesti un HDD sau SSD, in loc de stick.
Din nou, exact aceiasi problema: booteza un HDD/SSD conectat cu adaptor SATA>USB ?! ;)
Deja stii raspunsul, deci bafta !!!

#10
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,939
  • Înscris: 24.04.2013
Se pare ce boot de pe eSATAp nu e la fel de raspandit/universal ca boot de pe USB. Recent am luat si eu un cablu si, la laptopul de care am pomenit deja (HP, 2009), nu imi da discul extern conectat la portul eSATAp ca disponibil pentru boot, in schimb de pe portul USB poate boot-a. (Nu inseamna deloc ca in general nu se poate boot de pe eSATAp.)

#11
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,939
  • Înscris: 24.04.2013
Scriu aici, chiar daca topicul acesta e vechi, ca o completare pentru cei care cauta informatii pe acest subiect si ajung in aceasta pagina.

Zilele trecute am avut ocazia de am mai facut inca un test cu acelasi laptop ca mai sus. Nu poate face face boot de pe eSATAp nici daca scot discul intern. Discul conectat pe eSATAp nu poate fi selectat pentru boot nici in BIOS nici ocazional (‘one time’) cu F9. Desi, cum am zis, acel laptop poate boot-a de pe USB, chiar mai mult conectorul eSATAp este unul combinat care poate fi folosit si ca USB (alimentarea pentru dispozitivul eSATA vine de la pinii USB) si booteaza de pe acel port daca e folosit in mod USB.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate