Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Lucrarea mea pe internet fara acordul meu

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,423
  • Înscris: 10.08.2005

 markusschulz, on 03 iunie 2020 - 22:04, said:

Gasesc zilele trecute o lucrare destul de vasta de-a mea pe internet, pagina cu pagina, pe un site destul de "cu pretentii" cred, desigur fara acordul meu. Lucrul acesta s-a mai repetat in urma cu ceva timp cand am gasit aceeasi lucrare, din scoarta in scoarta, poate pe un alt site, din pacate nu mai tin bine minte, daca era acelasi sau un altul. Stiu ca am retinut atunci ceva imagini de pe site-ul respectiv dar nu dau de ele deocamdata in arhivele virtuale. Am anuntat atunci pe mail site-ul respectiv despre prezenta lucrarii mele acolo fara acordul meu si la cateva zile am constatat ca disparuse lucrarea. Daca ar fi fost vorba despre o pagina - doua, sapte - noua, nu m-ar fi deranjat deloc. Fiind insa vorba despre o lucrare de sute de pagini, clare frumoase si drepte de parca ar fi fost luate chiar dupa documentul meu original, nicidecum cu aspect de poze mai clare sau mai putin, mai drepte sau mai putin, ma gandesc ca treaba asta nu e in regula deloc. Mie, cel putin, nu imi place. Ce imi recomandati? As vrea sa ii rog deja de acum pe cei inclinati spre "sfaturi" sau comentarii neserioase sa se abtina! Va multumesc
Instiintari, plangeri, scrisori; eventual trimise de un avocat.

Edited by MarianG, 04 June 2020 - 07:23.


#20
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001
Daca e pe un site aiurea, free, pus de un "prieten", cui să trimită scrisorile?
E pe un blog, pagina de fb, etc.
Nu are pe cine contacta.
Face un raport, poate îl închide. Nu sigur.
Dar poate fi pus în alte 10 site-uri zilnic.


#21
disturbed

disturbed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 12.01.2007
Centrele de listare, mai ales cele de pe langa campusuri au colectii impresionante de cursuri, lucrari de diploma, proiecte etc. Deci daca te duci sa iti printezi lucrarea oriunde cel mai probabil isi pastreaza si ei o copie.

#22
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 dexterash, on 03 iunie 2020 - 22:25, said:

Drepturile de autor sunt implicite la orice opera - nu trebuiesc "detinute" in mod special.

Din cate stiu eu pentru a fi protejata lucrarea trebuie inregistrata. Nu e obligatoriu dar e necesar mai ales in Ro ....
https://europa.eu/yo...ht/index_ro.htm

Edited by bumpocbum, 04 June 2020 - 07:49.


#23
probabil15

probabil15

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,362
  • Înscris: 30.05.2010

 pufonel, on 03 iunie 2020 - 22:29, said:

Scrie-le si ameninta-i ca-i dai in judecata daca nu retrag lucrarea.

Daca e o lucrare de licenta/doctorat, vorbeste si la universitate, spune-le ca daca mai apare odata pe net, ii dai si pe ei in judecata.

Lucrarile de doctorat sunt publice.

#24
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006
Poate,mai mult ca sigur,este lucrarea lui pe care a cumparat-o/imprumutat-o/copiat-o de pe internet la vremea respectiva.

#25
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,032
  • Înscris: 09.08.2005

 YalFa, on 04 iunie 2020 - 00:29, said:

Dovedeste ca este opera ta.Cum dovedesti ?
Daca cel c are a facut publica lucrarea este chiar conducatorul sau licenta, lucrurile se termina aici.
Daca lucrarea nu contine inventii (de oricare fel) si trateaza generalist un subiect generalis, cu informatii generaliste luate din alte carti, lucrarea este publica.
Eu pot sa ma duc la orice Arhiva si sa consult o astfel de lucrare fara sa cer nimanui voie.
Simplu. A fost făcută publică la un moment dat ceea ce implică martori - umani (publicul, comisia de evaluare etc.) sau tehnologici (site-ul pe care a fost publicată știe cînd și de pe ce IP și care utilizator a pus-o acolo). Cine o face publică prima oară e considerat autor, cel puțin în România.
Conducătorul de licență/doctorat nu are niciun drept asupra lucrării.
Consultat e una, publicat e alta.

 Friskey, on 04 iunie 2020 - 02:08, said:

Aia de la facultate vor cadea pe jos de ras. Si daca ii da in judecata ce? Crezi ca le e greu sa ridice din umeri in fata instantei si sa spuna "nu stiu dom'le, demonstreaza ca noi am postat-o!".
Poate sa ameninte si sa dea un judecata pe oricine vrea el. Dar ca sa castige trebuie sa si dovedeasca ca are drepturi de autor/patent, sau cum vrei sa o numiti. Altfel isi va cheltui banii prin tribunale degeaba.
Din cîte știu eu cînd încarci ceva pe un site, e reținut IP-ul de pe care provine documentul. Dacă e unul din IP-urile facultății, e dovadă suficientă. Facultatea plătește ce e de plătit și după aia caută intern persoana de la care recuperează paguba.
Pentru drepturile de autor vezi mai sus.

 dorin_2k, on 04 iunie 2020 - 07:43, said:

Daca e pe un site aiurea, free, pus de un "prieten", cui să trimită scrisorile?
E pe un blog, pagina de fb, etc.
FB n-are nicio jenă să șteargă documente reclamate ca fiind puse fără drept. Că documentul pus pe net o să apară din nou pe un alt site, asta e partea a doua...

 bumpocbum, on 04 iunie 2020 - 07:46, said:

Din cate stiu eu pentru a fi protejata lucrarea trebuie inregistrata. Nu e obligatoriu dar e necesar mai ales in Ro ....
Nu trebuie. E protejată automat.

#26
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,229
  • Înscris: 27.10.2007
si totusi despre ce lucrare si despre ce site este vorba ? ca sa discutam in concret.

#27
YalFa

YalFa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 02.05.2020

 dexterash, on 04 iunie 2020 - 01:31, said:

Din ce stiu eu, eu nu trebuie sa dovedesc ca este a mea, ci altii trebuie sa dovedeasca opusul. Dar e ok, se gasesc metode de dovedit ca este a mea. Si nu putine.
Aici este cu dus intors. Cat la suta este a ta si cat la suta ai copiat din alte surse ?

Quote

Da' cumva miros ca tu esti nitel user mai vechi certat cu drepturile de autor/proprietatea intelectuala(nu, nu e jignire la adresa ta) si ai doar chef de scandal. Ca orice alt ciordales-mo. Ai ceva concret de spus pe tema asta sau doar te plictisesti de nebun?
Da, orice lucrare de licenta este publica atat timp cand nu are surse bibliografice pt care se cere certificat ORNISS.
Din moment ce este publica atunci pot s-o accesez fara a cere voie si pot sa copiez din ea fara a cere voie in masura de 30-40 %. Insa am obligatia s-o trec
la resurse bibliografice.Atata tot.

Quote

Poate in visele tale. Dar, in realitate, nu prea poti. Ca mai intai tre' careva sa isi dea acordul ca acea lucrare sa fie in "orice" arhiva (ZIP/RAR/etc).
Nicidecum. Cartile sunt facute din carti asa cum lucrarile de licenta sunt facute din alte lucrari de licenta.

Si asa este peste tot.Sunt lucrari publice care folosesc date publice din alte lucrari  publice.
Tu cand ti-ai facut lucrarea de licenta te-ai dus pe la fiecare autor din biblliografie sa-i ceri permisiunea in scris ? Revino pe pamant.

#28
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,032
  • Înscris: 09.08.2005
Chiar nu vă mai învață nimic în școală...
1. Copiat e una, citat e alta.
2. Accesare e una, publicare e alta.
3. În continuare ești pe alături - omul are probleme cu publicarea fără permisiune, nu cu altceva.

#29
mihand75

mihand75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 575
  • Înscris: 27.09.2016
1. De obicei lumea se bucura cand apare lucrarea publicata in diverse locuri (publicitate gratis) Posted Image

2. Daca e vorba de o carte din care scoti bani vanzand-o, atunci sunt sanse foarte mari sa fii unul din profesorii care ii obliga pe studenti sa cumpere o anumita carte (ceea ce e imoral) sau un mare autor roman (aici ma opresc din scris ca am inceput sa rad prea tare Posted Image)

3. Daca totusi din varii motive vrei ca lucrarea sa nu mai apara online, faci o sesizare catre site-ul respectiv si o vor scoate (daca nu mai ai tu drepturile de publicare ci editura, ii instiintezi pe ei, ei vor anunta site-ul, cei de la site o vor scoate).

4. Cum a ajuns "manuscrisul original" pe internet, aici doar tu stii cui i l-ai trimis in format electronic - vei fi surprins cat de multi oameni care par seriosi vor sa downloadeze ceva de pe scridb si incarca la schimb ce aveau pe calculator; iar din momentul in care a ajuns documentul online este imposibil sa regasesti toate copiile si sa eviti sa il mai publice cineva altadata.

Pe viitor, mai multa atentie ce / cui trimiti pe email sau pe cine lasi sa utilizeze computerul personal Posted Image

Cu partea juridica, procese despagubiri, nu prea sunt in tema, dar parerea mea e ca pierzi timpul. Ca sa ceri prejudicii trebuie sa demonstrezi prejudiciul. Adica tu, ca mare autor de succes roman (scuze, iar m-a apucat rasul Posted Image ) ai fi vandut carti din care ai fi castigat $$$$$ si exact din cauza site-ului respectiv nu ai castigat decat $$. Deci prejudiciu. Nu suntem in America sa dea oricine in judecata pe oricine pentru orice si sa ceara despagubiri uriase si sa mai si castige (uneori).

#30
markusschulz

markusschulz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 19.10.2011

 adisz, on 04 iunie 2020 - 09:16, said:

Poate,mai mult ca sigur,este lucrarea lui pe care a cumparat-o/imprumutat-o/copiat-o de pe internet la vremea respectiva.
nu, nu e lucrarea mea pe care am cumparat-o, copiat-o, de pe net... e o lucrare pe care am muncit-o din scoarta in scoarta cuvant cu cuvant pret de niste sute de pagini. e importanta si valoroasa nu numai in prezent ci si pentru posteritate, de aia tin la ea. ca dealtfel la fiecare din lucrarile mele (nu foarte multe), caci am scris atunci cand am crezut ca am a spune ceva...
radunic
Va multumesc, in mod special, nu mai e nevoie sa spun de ce, sunt convins ca ma intelegeti! Cum as putea afla IP-ul (si ulterior persoana) de pe care provine documentul? Lucrarea apare pe academia.edu, impreuna cu un nume, care nu stiu cat de real e, cu foarte (foarte!) multi Followers,  Following si Total Views. banuiala mea ar fi ca materialul ar putea proveni de la editura unde am tiparit-o pt ca doar la ei a ajuns in format word doc. In rest nu a avut nimeni acces la computerul meu sau la documentele mele daca fac abstractie de un eventual hacker pe care sa il fi interesat informatiile din comp unui oarecare ca mine. chiar cred ca la editura a fost cineva interesat si a luat si doc pt sine acasa. Drepturile de autor trebuie sa imi apartina firesc caci nu am cedat drepturile editurii. ca sa fiu bine inteles (pentru altii - nu e cazul dvs.)nu ma deranjeaza ca ia cineva o pag - doua, 7-9 din lucrare sa le puna in ce lucrare vrea el, fara sa ma mentioneze, dar apare pe net din coperta in coperta chiar!
strongsss
lucrarea nu vreau sa o mentionez dar am dat ceva info aici mai sus.
mihand75
1. da, de obicei, insa daca intr-o lume ce vine cartile nu vor disparea, atunci prefer ca lucrarea asta a mea sa nu fie in fiecare laptop, gata luata de pe net.
2. din fericire nu sunt unul "din(tre!) profesorii care ii obliga pe studenti sa cumpere o anumita carte (ceea ce e imoral) sau un mare autor roman (aici ma opresc din scris ca am inceput sa rad prea tare Posted Image)" - sunt doar un mic autor roman, deocamdata. (tocmai de aceea nu vreau sa devin mare autor pe internet prin postarile facute de catre altii cu lucrarile mele din coperta in coperta!). posteritatea va judeca restul.
3. multumesc, cred ca o sesizare catre site-ul respectiv voi face si sper sa o scoata,
4. intr-adevar, am zis mai sus cum banuiesc ca a ajuns in format electronic pe alte comp si da, cred ca voi fi surprins sa aflu cat de multi neoameni care par seriosi vor sa downloadeze ceva de pe scridb si incarca la schimb ce aveau pe calculator (ma intreb cum mama naibii sa ai tupeul sa incarci opera altcuiva in totalitate sute de pagini fara acord?!"?); "iar din momentul in care a ajuns documentul online este imposibil sa regasesti toate copiile si sa eviti sa il mai publice cineva altadata." - de aceea intrebam aici ce se poate face...
5. "Pe viitor, mai multa atentie ce / cui trimiti pe email sau pe cine lasi sa utilizeze computerul personal Posted Image" - am fost intotdeauna foarte atent cu toate documentele mele si nu am trimis nimanui decat cui am fost obligat sa trimit, spre publicare. chiar niciodata nu lucrez la documente pe comp conectat la internet. am comp separat pentru lucrarile mai vechi sau in lucru, pe care nu intra nimeni in afara de mine. Problema insa e ca atunci cand vrei sa publici ti se cere documentul in format word ca sa il poata prelucra editura cum vor ei, cred ei! trebuie sa il dai ca sa ti se publice. asa a fost si atunci si asa mi se cere si acum pt o alta lucrare ce urmeaza sa fie data spre publicare.
6. "Cu partea juridica, procese despagubiri, parerea mea e ca pierzi timpul." - cam asa ma gandesc si eu... nu asta m-ar interesa. ma gandeam poate exista o institutie care sa se ocupe de astfel de treburi sau ceva... la care sa pot afla identitatea celui care a incarcat documentul ca sa pot afla de unde il are si poate as gasi sursa ca sa pot opri aparitii ulterioare ale lucrarii pe net. In ce priveste rasul tau pe motiv ca eu as fi nus ce mare autor roman, poate ai putea fi surprins intr-o buna zi, cine stie...

#31
smddms

smddms

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 16.12.2018

 slai, on 04 iunie 2020 - 06:58, said:

Io totuși nu înțeleg ce soluție cauta autorul.
Nu intelegi dar tot te bagi in seama sa scrii prostii ? Nu te poti abtine nu ?

#32
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,781
  • Înscris: 02.06.2006

 markusschulz, on 10 iunie 2020 - 23:22, said:

ma gandeam poate exista o institutie care sa se ocupe de astfel de treburi sau ceva...
ORDA

 markusschulz, on 10 iunie 2020 - 23:22, said:

In ce priveste rasul tau pe motiv ca eu as fi nus ce mare autor roman, poate ai putea fi surprins intr-o buna zi, cine stie...
La cît de îngrijit scrii, îndoi-m-aș!

#33
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,032
  • Înscris: 09.08.2005

 mihand75, on 10 iunie 2020 - 14:58, said:

1. De obicei lumea se bucura cand apare lucrarea publicata in diverse locuri (publicitate gratis) Posted Image

2. Daca e vorba de o carte din care scoti bani vanzand-o, atunci sunt sanse foarte mari sa fii unul din profesorii care ii obliga pe studenti sa cumpere o anumita carte (ceea ce e imoral) sau un mare autor roman (aici ma opresc din scris ca am inceput sa rad prea tare Posted Image)

3. Daca totusi din varii motive vrei ca lucrarea sa nu mai apara online, faci o sesizare catre site-ul respectiv si o vor scoate (daca nu mai ai tu drepturile de publicare ci editura, ii instiintezi pe ei, ei vor anunta site-ul, cei de la site o vor scoate).

4. Cum a ajuns "manuscrisul original" pe internet, aici doar tu stii cui i l-ai trimis in format electronic - vei fi surprins cat de multi oameni care par seriosi vor sa downloadeze ceva de pe scridb si incarca la schimb ce aveau pe calculator; iar din momentul in care a ajuns documentul online este imposibil sa regasesti toate copiile si sa eviti sa il mai publice cineva altadata.

Pe viitor, mai multa atentie ce / cui trimiti pe email sau pe cine lasi sa utilizeze computerul personal Posted Image

Cu partea juridica, procese despagubiri, nu prea sunt in tema, dar parerea mea e ca pierzi timpul. Ca sa ceri prejudicii trebuie sa demonstrezi prejudiciul. Adica tu, ca mare autor de succes roman (scuze, iar m-a apucat rasul Posted Image ) ai fi vandut carti din care ai fi castigat $$$$$ si exact din cauza site-ului respectiv nu ai castigat decat $$. Deci prejudiciu. Nu suntem in America sa dea oricine in judecata pe oricine pentru orice si sa ceara despagubiri uriase si sa mai si castige (uneori).
1. doar fraierii se bucură la așa ceva.
2. cam multe presupuneri fără suport, comentariu perfect inutil...
3. corect
4. corect
Cu prejudiciul iarăși corect, mai puțin bășcălia gratuită...

#34
markusschulz

markusschulz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 19.10.2011

 Iocan, on 10 iunie 2020 - 23:36, said:

ORDA
La cît de îngrijit scrii, îndoi-m-aș!
1. multumesc!
2. aveti desigur dreptul sa va indoiti, dar faptul ca l-ati scris pe indoi-m-as asa, ma face sa va raspund la reverenta!

#35
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 strongsss, on 04 iunie 2020 - 13:39, said:

si totusi despre ce lucrare si despre ce site este vorba ? ca sa discutam in concret.
nu cred că are importanță.
Ce vrei să discutăm concret?

#36
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019

 dorin_2k, on 04 iunie 2020 - 06:02, said:

Gândește-te cui ai dat-o in format electronic.
Nu trebuia să o "scapi" Word sau export PDF.
Cel mai safe, cu un export PDF cu watermark. Însă exportul sa fie din imagini jpeg la rezoluție mica, nu direct din docx sau alt editor.

Daca lucrarea este suficent de valoroasa ca sa merite efortul tot se poate copia cu OCR sau chiar copia prin rescrierea integrala de la tastatura + redesenarea schitelor de un desenator...
D.p.d.v. legal iti poti apara drepturile de autor.... d.p.d.v. real in practica nu este posibil.
Chiar daca o scoti de pe 100 de site-uri daca este suficent de valoroasa tot o sa apara pe alte site-uri sau torente.

Crezi ca industria de muzica si film a reusit sa impiedice copiile piratate ? :)
Au cheltuit sume imense cu tot felul de protectii iar rezultatul il puteti vedea pe site-urile de torente.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate