Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Lucrarea mea pe internet fara acordul meu

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
markusschulz

markusschulz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 19.10.2011
Gasesc zilele trecute o lucrare destul de vasta de-a mea pe internet, pagina cu pagina, pe un site destul de "cu pretentii" cred, desigur fara acordul meu. Lucrul acesta s-a mai repetat in urma cu ceva timp cand am gasit aceeasi lucrare, din scoarta in scoarta, poate pe un alt site, din pacate nu mai tin bine minte, daca era acelasi sau un altul. Stiu ca am retinut atunci ceva imagini de pe site-ul respectiv dar nu dau de ele deocamdata in arhivele virtuale. Am anuntat atunci pe mail site-ul respectiv despre prezenta lucrarii mele acolo fara acordul meu si la cateva zile am constatat ca disparuse lucrarea. Daca ar fi fost vorba despre o pagina - doua, sapte - noua, nu m-ar fi deranjat deloc. Fiind insa vorba despre o lucrare de sute de pagini, clare frumoase si drepte de parca ar fi fost luate chiar dupa documentul meu original, nicidecum cu aspect de poze mai clare sau mai putin, mai drepte sau mai putin, ma gandesc ca treaba asta nu e in regula deloc. Mie, cel putin, nu imi place. Ce imi recomandati? As vrea sa ii rog deja de acum pe cei inclinati spre "sfaturi" sau comentarii neserioase sa se abtina! Va multumesc

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Despre ce fel de lucrare e vorba ? Unde a fost publicata prima data ?

#3
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Detii drepturi de autor asupra lucrarii?

#4
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View PostFriskey, on 03 iunie 2020 - 22:22, said:

Detii drepturi de autor asupra lucrarii?
Drepturile de autor sunt implicite la orice opera - nu trebuiesc "detinute" in mod special.


Despre ce site este vorba?

#5
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,725
  • Înscris: 08.10.2004
interesant e cum de o au pagina cu pagina asa aranjata. unde ai publicat-o ?

#6
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006
Scrie-le si ameninta-i ca-i dai in judecata daca nu retrag lucrarea.

Daca e o lucrare de licenta/doctorat, vorbeste si la universitate, spune-le ca daca mai apare odata pe net, ii dai si pe ei in judecata.

#7
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
O fi Leana de la secretariat sau profesorul Gigel de au avut nevoie de ceva de pe Scribd. S'atunci au uploadat si ei ce aveau prin calculator - ca, deh, ce se poate intampla naspa?!

#8
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,971
  • Înscris: 02.02.2008
cum a devenit lucrarea publică pe internet dacă nu cumva chiar autorul a făcut posibilă cu acordul său, să fie publică pe net... ceva nu se leagă.

#9
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010

View Postdexterash, on 03 iunie 2020 - 22:32, said:

O fi Leana de la secretariat sau profesorul Gigel de au avut nevoie de ceva de pe Scribd. S'atunci au uploadat si ei ce aveau prin calculator - ca, deh, ce se poate intampla naspa?!
Asta cred si eu. Si daca este asa, nu i-o scot aia, pentru ca nu si-au asumat răspunderea pentru originalitatea documentului urcat.

#10
YalFa

YalFa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 02.05.2020

View Postdexterash, on 03 iunie 2020 - 22:25, said:

Drepturile de autor sunt implicite la orice opera - nu trebuiesc "detinute" in mod special.
Dovedeste ca este opera ta.Cum dovedesti ?

View Postpufonel, on 03 iunie 2020 - 22:29, said:

Scrie-le si ameninta-i ca-i dai in judecata daca nu retrag lucrarea.

Daca e o lucrare de licenta/doctorat, vorbeste si la universitate, spune-le ca daca mai apare odata pe net, ii dai si pe ei in judecata.
Daca cel c are a facut publica lucrarea este chiar conducatorul sau licenta, lucrurile se termina aici.

Daca lucrarea nu contine inventii (de oricare fel) si trateaza generalist un subiect generalis, cu informatii generaliste luate din alte carti, lucrarea este publica.
Eu pot sa ma duc la orice Arhiva si sa consult o astfel de lucrare fara sa cer nimanui voie.

#11
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View PostYalFa, on 04 iunie 2020 - 00:29, said:

Dovedeste ca este opera ta.Cum dovedesti ?
Din ce stiu eu, eu nu trebuie sa dovedesc ca este a mea, ci altii trebuie sa dovedeasca opusul. Dar e ok, se gasesc metode de dovedit ca este a mea. Si nu putine.

Da' cumva miros ca tu esti nitel user mai vechi certat cu drepturile de autor/proprietatea intelectuala(nu, nu e jignire la adresa ta) si ai doar chef de scandal. Ca orice alt ciordales-mo. Ai ceva concret de spus pe tema asta sau doar te plictisesti de nebun?

View PostYalFa, on 04 iunie 2020 - 00:29, said:

Eu pot sa ma duc la orice Arhiva si sa consult o astfel de lucrare fara sa cer nimanui voie.
Poate in visele tale. Dar, in realitate, nu prea poti. Ca mai intai tre' careva sa isi dea acordul ca acea lucrare sa fie in "orice" arhiva (ZIP/RAR/etc).

View PostYOUR_GOD, on 03 iunie 2020 - 23:51, said:

Asta cred si eu. Si daca este asa, nu i-o scot aia, pentru ca nu si-au asumat răspunderea pentru originalitatea documentului urcat.
Mmmm, i-o mai scot. Din cand in gand. Dar depinde de unde vine cererea. Ca una e sa vina de prin USA, unde se lasa cu scandal major, si alta e sa vina din Romania, unde e "free for all/ciordales-mo"*.

*Bine, nu e ca si cum careva si-a pus problema de ce ciordales-mo si de ce toti lucreaza pe minim, in loc sa incerce sa inoveze/sa faca ceva. Dar asta e alta poveste.

View Postzyppster, on 03 iunie 2020 - 22:46, said:

cum a devenit lucrarea publică pe internet dacă nu cumva chiar autorul a făcut posibilă cu acordul său, să fie publică pe net... ceva nu se leagă.
Nu prea esti la curent cum functioneaza Internetul si gratuitatile oferite de el, nu?!

#12
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Dexterase, esti chiar amuzant.


View Postpufonel, on 03 iunie 2020 - 22:29, said:

Scrie-le si ameninta-i ca-i dai in judecata daca nu retrag lucrarea.
Daca e o lucrare de licenta/doctorat, vorbeste si la universitate, spune-le ca daca mai apare odata pe net, ii dai si pe ei in judecata.
Aia de la facultate vor cadea pe jos de ras. Si daca ii da in judecata ce? Crezi ca le e greu sa ridice din umeri in fata instantei si sa spuna "nu stiu dom'le, demonstreaza ca noi am postat-o!".
Poate sa ameninte si sa dea un judecata pe oricine vrea el. Dar ca sa castige trebuie sa si dovedeasca ca are drepturi de autor/patent, sau cum vrei sa o numiti. Altfel isi va cheltui banii prin tribunale degeaba.
Asa si eu pot sa spun ca roata, cuiul, focul, apa calda, gravitatea si mai stiu eu ce, sunt inventiile mele si implicit proprietatea mea. Ba chiar si electricitatea. Si cer ca nimeni sa nu le mai foloseasca ca asa vreau eu. Cine spune ca astea nu sunt proprietatea mea sa demonstreze.

Si acum sa revenim cu picioarele pe pamant: are drepturi de autor au ba?
Daca n-are, pa si pusi, e bun public.
Daca are, sa faca bine se impace cu ideea ca lucrarea lui sa reapara pe ici si pe colo moca pe internet, fara acordul lui. Ceva postat pe internet nu mai dispare niciodata.
Zilele astea tocmai mi-am luat cartea asta (a se vedea cat costa) https://www.amazon.c...ag=afternerd-21 de pe net, moca, in format pdf. Cartea completa, fiecare pagina. Si cartea aia chiar e cu drepturi de autor. In cateva zile autorul isi va uza dreptul de autor pe care il are si va cere site-ului sa stearga pdf-ul. Il va sterge.
Peste cateva zile va aparea pe alt site, torent, etc.

Edited by Friskey, 04 June 2020 - 02:12.


#13
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View PostYalFa, on 04 iunie 2020 - 00:29, said:

Daca lucrarea nu contine inventii (de oricare fel) si trateaza generalist un subiect generalis, cu informatii generaliste luate din alte carti, lucrarea este publica.
Eu pot sa ma duc la orice Arhiva si sa consult o astfel de lucrare fara sa cer nimanui voie.
Dar nu poți să publici acea lucrare ca fiind a ta. Sau să citezi din acea lucrare să so identifici ca sursă.

View PostFriskey, on 04 iunie 2020 - 02:08, said:


Daca are, sa faca bine se impace cu ideea ca lucrarea lui sa reapara pe ici si pe colo moca pe internet, fara acordul lui. Ceva postat pe internet nu mai dispare niciodata.
Zilele astea tocmai mi-am luat cartea asta (a se vedea cat costa) https://www.amazon.c...ag=afternerd-21 de pe net, moca, in format pdf.

Știi, una din diferențele dintre orașele din lumea civilizată și România, care m-au uimit de prima dată când m-am depărtat de plaiurile mioritice e lipsa gardurilor. La propiu și la figurat.
Tu ești explicația pentru gardurile de beton armat cu sârmă ghimpată de la noi.

#14
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View PostFriskey, on 04 iunie 2020 - 02:08, said:

Dexterase, esti chiar amuzant.
Stiu. Da' cumva, nu stiu cum si de ce, sunt amuzant prin tarile alea care se scalda in saracie lucie. Apropos, #BLM sau nu prea?!

View PostFriskey, on 04 iunie 2020 - 02:08, said:

Daca are, sa faca bine se impace cu ideea ca lucrarea lui sa reapara pe ici si pe colo moca pe internet, fara acordul lui. Ceva postat pe internet nu mai dispare niciodata.
Nevasta-ta e de acord? Amica? Amanta? Copiii in puta goala sunt de acord? Putzagram?!

Edited by dexterash, 04 June 2020 - 03:34.


#15
malu021

malu021

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 11.04.2010

View PostFriskey, on 04 iunie 2020 - 02:08, said:

Dexterase, esti chiar amuzant.

Poate sa ameninte si sa dea un judecata pe oricine vrea el. Dar ca sa castige trebuie sa si dovedeasca ca are drepturi de autor/patent, sau cum vrei sa o numiti. Altfel isi va cheltui banii prin tribunale degeaba.
Asa si eu pot sa spun ca roata, cuiul, focul, apa calda, gravitatea si mai stiu eu ce, sunt inventiile mele si implicit proprietatea mea. Ba chiar si electricitatea. Si cer ca nimeni sa nu le mai foloseasca ca asa vreau eu. Cine spune ca astea nu sunt proprietatea mea sa demonstreze.

Si acum sa revenim cu picioarele pe pamant: are drepturi de autor au ba?
Daca n-are, pa si pusi, e bun public.
Daca are, sa faca bine se impace cu ideea ca lucrarea lui sa reapara pe ici si pe colo moca pe internet, fara acordul lui. Ceva postat pe internet nu mai dispare niciodata.
Zilele astea tocmai mi-am luat cartea asta (a se vedea cat costa) https://www.amazon.c...ag=afternerd-21 de pe net, moca, in format pdf. Cartea completa, fiecare pagina. Si cartea aia chiar e cu drepturi de autor. In cateva zile autorul isi va uza dreptul de autor pe care il are si va cere site-ului sa stearga pdf-ul. Il va sterge.
Peste cateva zile va aparea pe alt site, torent, etc.

Atata timp cat e creatia lui, initiatorul detine drepturile de autor. In Romania nu se foloseste termenul de "patent", ci cel de brevet de inventie, termen care oricum e irelevant in cazul de fata. Intre noi fie vorba, ce ai enumerat acolo n-ar putea fi brevetat, fie pentru ca nu e brevetabil, fie pentru ca iti lipseste noutatea. In consecinta, tu poti cere ce vrei, pentru ca oricum nu ti se va da.

Dreptul de autor se naste odata cu crearea operei si se bucura de protectie pe intreaga durata a vietii autorului (plus inca 70 de ani pentru mostenitori). Autorul are anumite drepturi, morale (de a pretinde recunoasterea calitatii de autor, de a decide daca, in ce mod si cand va fi adusa opera la cunostinta publica etc.) si patrimoniale, care sunt exclusiv ale lui, cum ar fi autorizarea sau interzicerea reproducerii, distribuirii sau comunicarii publice a operei.

Daca vorbim despre o opera care a trebuit sa fie depusa fizic sau in format electronic undeva (gen o teza de doctorat), ma gandesc ca initiatorul ar putea sa intrebe acolo ce anume s-a intamplat cu ea.  Reproducerea sau distribuirea operei fara autorizarea sau consimtamantul titularului dreptului de autor este infractiune, cf. Legii nr. 8/1996. Ar putea la fel de bine sa se adreseze instantei pentru recunoasterea drepturilor de autor si pentru constatarea incalcarii acestora, cu plata de despagubiri.
Daca vrea doar sa dispara de pe google, au o pagina pe care o poate accesa: https://support.goog...shooter/1114905

#16
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001
Gândește-te cui ai dat-o in format electronic.
Nu trebuia să o "scapi" Word sau export PDF.
Cel mai safe, cu un export PDF cu watermark. Însă exportul sa fie din imagini jpeg la rezoluție mica, nu direct din docx sau alt editor.

#17
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,231
  • Înscris: 27.10.2007

Quote

Eu pot sa ma duc la orice Arhiva si sa consult o astfel de lucrare fara sa cer nimanui voie.

View Postdexterash, on 04 iunie 2020 - 01:31, said:

Poate in visele tale. Dar, in realitate, nu prea poti. Ca mai intai tre' careva sa isi dea acordul ca acea lucrare sa fie in "orice" arhiva (ZIP/RAR/etc).

Nu prea esti la curent cum functioneaza Internetul si gratuitatile oferite de el, nu?!
Nu prea esti la curent cum functoneaza Arhivele nationale, nu ?

Edited by strongsss, 04 June 2020 - 06:45.


#18
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
Io totuși nu înțeleg ce soluție cauta autorul. Crede ca la întrare în internet e un portar, care  perchezitioneaza tot și dacă găsește lucrarea lui la cineva, nu-l lasă să între cu ea?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate