Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Sfat achizitie laptop Second Hand

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#37
MindMachine-

MindMachine-

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 24.05.2020
Nu-ti lua laptop de banii aia pentru ca va ajunge sa fie mizerabil. Orice e mai mic de generatia a 6-7a in materie de procesoare laptop e varza cu S mare de la suprema.
Ia-ti mai bine o tableta samsung sau lenovo si n-o sa ai probleme cu ce vrei tu sa faci pe ele.
Sub nicio forma sa nu-ti iei Apple i-pad, au cel mai tampit ecosistem in ceea ce priveste compatibilitatea cu societatea si gandirea est europeana (in special cu buzunarul est european).

Motive pentru care nu-ti recomand nimic sub 2000 de lei, sau mai vechi (laptop): Sunt slabe, au fost de cand au iesit din fabrica. Am mai spus intr-un post pe undeva, laptop-urile SH nu-si merita banii indiferent cat ar costa. I-am cumparat mai demult un laptop sh prietenei mele (i5 Gen 5, placa video dedicata de 2gb, 8gb ram, etc) si comparandu-l cu unul nou, nu e bun de nimic, tehnologie invechita, slaba si neconforma cu standardele actuale.
Daca vrei sa te mai si joci ocazional pe el, ia-ti gandul, n-o sa se intample. Nu pe mx520 sau echivalent. Nici macar pe mx 920 nu te joci jocuri simple, pe 520 te uiti cel mult la 2k pe youtube).

Un alt argument in favoarea unei tablete: Daca ai orice TV smart, te-ai scos pentru ca poti pune pe TV ce ai pe tableta/telefon, integrare mai buna (wireless) a transmisiei de date video/audio decat in ceea ce priveste un laptop. Am 4 televizoare smart si oriunde am chef sa stau sa ma uit pe youtube, sau alte prostii, ma duc direct cu telefonul si la o apasare de buton ma uit pe tv si ascult muzica sau ce mai am eu chef sa fac. Lumea s-a schimbat, pentru un utilizator light care vrea mobilitate, o tableta este de 10 ori mai buna decat un laptop. Pui o tastatura wireless si te-ai scos. Ai mobilitate, ai ergonomie, ai autonomie si performante.

Toate argumentele astea sunt valabile daca mai scoti cateva sute de lei din buzunar, gasesti solutii optime pana in 1000 de lei, SH daca nu noi.
Daca tot ce poti in viitorul apropiat e 600 de lei, mai strange sau ia-ti ce te sfatuiesc tovarasii pe aici, oricum o sa ai regrete.

#38
dionenina424

dionenina424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 21.04.2020

 dionenina424, on 04 iunie 2020 - 18:52, said:

Nu exista full hd 1440p Posted Image

 pateu_98, on 04 iunie 2020 - 19:35, said:

eu  intrebat daca un procesor Sandy Bridge de laptop e ingenuncheat de formatul video Full HD 1440p.
Eu incercam sa te invat ceva ce are legatura cu problema ta.
Daca nu vrei, nu e problema mea.
Si nu ca nu rei, dar ai inceput sa te incapatinezi, sa o faci intentionat.
Adica fix imediat dupa ce eu spun ca nu exista un lucru, tu spui idn nou exact acel lucru !!!
Asta e cu intentie, nu mai poti sa spui ca e greseala sau necunostinta.

 pateu_98, on 04 iunie 2020 - 19:35, said:

Am cautat cum ai spus tu @dionenina424 si gasesc numai teste cu jocuri. Uite aici un video cu Intel i5-2410 Sandy Bridge
CE / CITE cautari diferite ai facut ?
Nu exista i5-2410.
Eu cred ca am reusit Posted Image sa gasesc ceva: https://www.google.c...0 4k video play
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/XGEK-mQTiMw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
https://www.dpreview.../thread/3792453
https://www.dpreview.../thread/3951797

Edited by dionenina424, 05 June 2020 - 07:04.


#39
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,491
  • Înscris: 22.12.2015

 MindMachine-, on 04 iunie 2020 - 21:54, said:

Nu-ti lua laptop de banii aia pentru ca va ajunge sa fie mizerabil. Orice e mai mic de generatia a 6-7a in materie de procesoare laptop e varza cu S mare de la suprema.
Ia-ti mai bine o tableta samsung sau lenovo si n-o sa ai probleme cu ce vrei tu sa faci pe ele.
Sub nicio forma sa nu-ti iei Apple i-pad, au cel mai tampit ecosistem in ceea ce priveste compatibilitatea cu societatea si gandirea est europeana (in special cu buzunarul est european).

Motive pentru care nu-ti recomand nimic sub 2000 de lei, sau mai vechi (laptop): Sunt slabe, au fost de cand au iesit din fabrica. Am mai spus intr-un post pe undeva, laptop-urile SH nu-si merita banii indiferent cat ar costa. I-am cumparat mai demult un laptop sh prietenei mele (i5 Gen 5, placa video dedicata de 2gb, 8gb ram, etc) si comparandu-l cu unul nou, nu e bun de nimic, tehnologie invechita, slaba si neconforma cu standardele actuale.
Daca vrei sa te mai si joci ocazional pe el, ia-ti gandul, n-o sa se intample. Nu pe mx520 sau echivalent. Nici macar pe mx 920 nu te joci jocuri simple, pe 520 te uiti cel mult la 2k pe youtube).

Un alt argument in favoarea unei tablete: Daca ai orice TV smart, te-ai scos pentru ca poti pune pe TV ce ai pe tableta/telefon, integrare mai buna (wireless) a transmisiei de date video/audio decat in ceea ce priveste un laptop. Am 4 televizoare smart si oriunde am chef sa stau sa ma uit pe youtube, sau alte prostii, ma duc direct cu telefonul si la o apasare de buton ma uit pe tv si ascult muzica sau ce mai am eu chef sa fac. Lumea s-a schimbat, pentru un utilizator light care vrea mobilitate, o tableta este de 10 ori mai buna decat un laptop. Pui o tastatura wireless si te-ai scos. Ai mobilitate, ai ergonomie, ai autonomie si performante.

Toate argumentele astea sunt valabile daca mai scoti cateva sute de lei din buzunar, gasesti solutii optime pana in 1000 de lei, SH daca nu noi.
Daca tot ce poti in viitorul apropiat e 600 de lei, mai strange sau ia-ti ce te sfatuiesc tovarasii pe aici, oricum o sa ai regrete.
Un Lenovo Thinkpad din seria T/X din 2011-2014 rupe orice laptop modern mai ieftin de 4000 de lei, il distruge in materie de performanta. Nu mai vorbim de petardele care au celeroane N4000, ce spui tu acolo e o solutie pentru cineva comod...care e limitat doar la netflix si YT.
Mai sunt si useri care vor sa faca chestii serioase cu un computer...

Edited by doxan, 05 June 2020 - 12:51.


#40
calbog

calbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,175
  • Înscris: 22.01.2013
Da dar e peste buget, 750 lei cel m-ai ieftin T520 pe olx și e și folosit rău.
In bugetul lui și la ce vrea să îl folosească nu are rost laptop IMO.

#41
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,885
  • Înscris: 12.11.2012

 dionenina424, on 05 iunie 2020 - 07:03, said:

Eu incercam sa te invat ceva ce are legatura cu problema ta.
Daca nu vrei, nu e problema mea.
Iti multumesc pentru intentie dar mai mult ma derutezi si incepem sa scriem mult si fara rost devenint off topic.
Dar apreciez ajutorul tau sincer.


@MindMachine- eu nu vreau tableta ca nu o sa stau numai pe youtube si netflix la televizor.
O sa ma mai joc si eu jocuri ocazional o fifa, gta, conter strike si alte jocuri mai usoare.

@doxan e buna ideea cu achizitia unui Lenovo Thinkpad ca am gasit pe olx un ThinkPad L440 14"/i5-4300/4 GB RAM /320 ssd/Nou/Garanție! la 900 lei.
Are procesor i5-4300U Haswell din generatia a 4 a si vad ca placa video HD Graphics 4400 poate sa duca 3280x2000@60Hz prin HDMI 1.4 la un televizor sau un monitor cum ai spus tu asa ca o sa strang bani sa cumpar un Lenovo Thinkpad cu procesor Intel din generatia a 4 a sau 5 a.
Mai am o singura intrebare, procesoarele astea dual core cu 4 Threads fac fata la redare full hd 1080 si rezolutia intermediara 1440p ?

#42
calbog

calbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,175
  • Înscris: 22.01.2013

Quote

Mai am o singura intrebare, procesoarele astea dual core cu 4 Threads fac fata la redare full hd 1080 si rezolutia intermediara 1440p ?
NU :) Nu știe decodare hardware a filmului, îl face din procesor. Alea m-ai noi cu procesoare mult m-ai slabe gen atom, Celeron stiu decodare / au separat cip pentru decompresie video. Deci nu știu cum faci :)

Si eu vreau ferrari la preț de căruță.

Edited by calbog, 05 June 2020 - 16:58.


#43
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
Pai decodarea nu o face placa video?

#44
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,712
  • Înscris: 07.02.2011

 pateu_98, on 03 iunie 2020 - 23:30, said:

eu am un monitor LED Full HD de 21 inch cu HDMI ce reda fara sughit 1440p.

 pateu_98, on 05 iunie 2020 - 16:45, said:

redare full hd 1080 si rezolutia intermediara 1440p ?
De unde fixatia asta cu 1440p, si de ce refuzi sa tii cont de recomandarile primite de la colegi?
Ai vre-un "pitic" ce iti tot sufla in ureche 1440p?
Probabil ai luat contact cu informatii si notiuni ce inca nu le poti pune cap la cap, si astfel nu reusesti sa te faci inteles.

Edited by costeld69, 05 June 2020 - 17:25.


#45
mkdan2004

mkdan2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 16.07.2008
Desi, cu cele mai bune intentii s-a incercat sa i se explice initiatorului ce inseamna full-hd si 1440p, acesta nu a explicat sub nici o forma nevoia de 1440p. Totusi, avand in vedere ca a specificat ca vrea latop-ul doar pentru Youtube si filme, ma gandesc ca face o confuzie de la faptul ca Youtube iti permite sa alegi rezolutia de redare a unui film inclusiv 2160p, chiar daca monitorul este full-hd. Deoarece nu a dorit sa asculte sfaturile colegilor, nu a inteles ca daca ecranul are rezolutie full-hd - adica 1080p, nu conteaza ce poate sa proceseze CPU-ul, nu poti sa vezi o rezolutie mai mare.

#46
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,885
  • Înscris: 12.11.2012

 calbog, on 05 iunie 2020 - 16:54, said:

NU Posted Image Nu știe decodare hardware a filmului, îl face din procesor. Alea m-ai noi cu procesoare mult m-ai slabe gen atom, Celeron stiu decodare / au separat cip pentru decompresie video. Deci nu știu cum faci Posted Image

Si eu vreau ferrari la preț de căruță.
vrei sa spui ca procesoarele Intel din generatia a 4 a si a 5 a dual core nu pot sa duca clipuir full hd 1080p pe youtube ? atunciea la ce sa mai cumpar laptop second hand asa vechi daca nu pot sa vad full hd pe youtube sau la dvd ?
mai bine cumpar din magazin un laptop cu intel celeron din asta nou din 2019 2020 daca astea merge.



@costeld69 nu am televizor si monitor 4k ci full hd si vad ca la pc pot sa aleg pana la 1440p pe intel i5-4590 cu Intel HD Graphics 4600.
da ziceam sa pun un laptop mai mic decat calculatorul asta mare si galagios si sa duca fluent 1440p.


@mkdan2004 poate cumpar de la un vecin un tv 4k la mana a doua atunci ce fac ? cumpar laptop vechi cu procesor care nu poate sa duca macae 1080p ? si vreau sa pot juca ocazional jocuri cum am scris mai sus

#47
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
Cred ca merge frate. Eu am eu amd e2-7110 si duce full hd fara greturi.

#48
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,885
  • Înscris: 12.11.2012
unu zice ca nu merge, altu ca merge
pa cine sa mai crezi ?  :(

#49
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,707
  • Înscris: 01.12.2018
Totusi nu am inteles DE CE?? neaparat laptop??
Daca-l folosesti in casa, atunci NU ai nevoie de laptop.

 pateu_98, on 05 iunie 2020 - 17:51, said:

da ziceam sa pun un laptop mai mic decat calculatorul asta mare si galagios si sa duca fluent 1440p.
100 lei un SSD + 200 lei un chromecast + 50 lei un stick WI-FI = 350 lei si ai rezolvat toate problemele

Edited by tioopedi, 05 June 2020 - 19:34.


#50
calbog

calbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,175
  • Înscris: 22.01.2013

 pateu_98, on 05 iunie 2020 - 17:51, said:


vrei sa spui ca procesoarele Intel din generatia a 4 a si a 5 a dual core nu pot sa duca clipuir full hd 1080p pe youtube ? atunciea la ce sa mai cumpar laptop second hand asa vechi daca nu pot sa vad full hd pe youtube sau la dvd ?
mai bine cumpar din magazin un laptop cu intel celeron din asta nou din 2019 2020 daca astea merge.

YouTube merge in 1080. Filmele 1080 nu prea merg, tv out in 1080 nu prea. M-ai era un coleg de forum cu problema asta, tu dacă vrei poți să încerci. Ideea e că nu îs optimizate programele pentru laptopuri vechi.
De jocuri nu ai zis ce jocuri vrei sa joci.
Gta vice city de exemplu cred că merge, jocuri m-ai noi nu prea.

Da nu merită laptop second hand, e vechi, are ani in spate și erau pentru Windows 7,8.

Caută un android box sau ia-ți un Nvidia Shield. Iti pui Netflix, youtube si îți merg și jocuri noi prin GeForce Now.

Edited by calbog, 05 June 2020 - 19:49.


#51
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,712
  • Înscris: 07.02.2011

 pateu_98, on 05 iunie 2020 - 18:00, said:

1. unu zice ca nu merge, altu ca merge

 pateu_98, on 05 iunie 2020 - 17:51, said:

2. intel i5-4590 cu Intel HD Graphics 4600. ... calculatorul asta mare si galagios
3. cumpar laptop vechi cu procesor care nu poate sa duca macae 1080p ?
4. poate cumpar de la un vecin un tv 4k la mana a doua atunci ce fac ?
5. si vreau sa pot juca ocazional jocuri cum am scris mai sus
2. schimbi sursa si coolerul si apoi va fi liniste.
3. sunt laptopuri cu procesoare Core 2 Duo, vechi de 12 ani si scot pe hdmi 1920x1080
4. daca vrei sa folosesti rezolutii mai mari de 1920x1080, trebuie sa fii atent la specificatiile laptopului,
cauti info despre iesirele video.
HDMI, DP sunt mai multe versiuni, in functie de versiune sunt sau nu capabile pentru anumite rezolutii si functii.
5. pentru jocuri ramai la pc-ul de mai sus
...
1. Raspunsurile sunt diferite pentru ca implica mai multe variabile.
Uite un laptop cu procesor sandy bridge, T420 - Maximum external resolution: 2560x1600 (DisplayPort)@60Hz  -(nu are hdmi)
- Nu stiu cand au inceput sa puna pe laptopuri HDMI cu versiuni ce suporta mai mult de 1920x1080.
...
Ok, sa presupunem ca te lamuresti care poate scoate min. Full HD,
dar acum mai intervine si codarea video, in ultimul timp se foloseste h265 HEVC,
iar aici s-ar putea sa ai probleme la unele filme.
...
Deci cauta un laptop care se descurca cu HEVC.
Acum ai alta "tema".

Edited by costeld69, 05 June 2020 - 19:56.


#52
ChemTeacher

ChemTeacher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,928
  • Înscris: 26.05.2007

 pateu_98, on 05 iunie 2020 - 16:45, said:

@doxan e buna ideea cu achizitia unui Lenovo Thinkpad ca am gasit pe olx un ThinkPad L440 14"/i5-4300/4 GB RAM /320 ssd/Nou/Garanție! la 900 lei.
Are procesor i5-4300U Haswell din generatia a 4 a si vad ca placa video HD Graphics 4400 poate sa duca 3280x2000@60Hz prin HDMI 1.4 la un televizor sau un monitor cum ai spus tu asa ca o sa strang bani sa cumpar un Lenovo Thinkpad cu procesor Intel din generatia a 4 a sau 5 a.
Mai am o singura intrebare, procesoarele astea dual core cu 4 Threads fac fata la redare full hd 1080 si rezolutia intermediara 1440p ?
3 pagini de dezbateri pentru un ThinkPad L440 14" ?

#53
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,491
  • Înscris: 22.12.2015
I5 Sandy Bridge poate reda fara probleme 1440 p si chiar 2 k pe YT, testat personal de mine prin displayport folosind un monitor HP IPS capabil de asemenea rezolutii.
Pe W10 ltsc, fara blotware si maxed RAM. Prin displayport se poate obtine aceasi calitate video precum cu HDMI, semnalul fiind tot digital.

Edited by doxan, 05 June 2020 - 23:57.


#54
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,885
  • Înscris: 12.11.2012
Am inteles si apreciez informatiile tale @doxan. Ramane problema bugetului ca cu 1000 lei gasesc doar laptop cu procesor sandy bridge sau haswell ce trebuie conectat prin hdmi la un TV sau monitor sa pot beneficia de 1440p sau 2K.
Si degeaba gasesc laptop cu ecran de 17 inch ca sigur nu gasesc si cu rezolutie 1080 x 1920, deci nu conteaza cat are ecranul daca il bag la tv sau monitor.
Ce vreau eu costa putin peste 3000 lei ca laptopul DELL 17.3'' Inspiron 3793 asta
https://www.pcgarage...-black-2yr-cis/
E belea rau laptopul  Posted Image da nu am banii aia si nici nu pot strange banii in timp scurt

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate