Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Sfat achizitie laptop Second Hand

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#19
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,716
  • Înscris: 29.02.2004

View Postdoxan, on 03 iunie 2020 - 22:09, said:

cine vrea 4k, il costa
nu mai specifici bugetul
e fara numar Posted Image
ori stabilesti criteriu buget maxim si iei ce poti, ori 4k, dar te costa. Nu poti si ieftin si ultimul racnet.
initiatorul pare sa aiba criteriu bugetul, si inca unul modest. De banii aia iei cel mult full hd.

Edited by odastramosilor, 03 June 2020 - 22:18.


#20
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,886
  • Înscris: 12.11.2012

View Postdoxan, on 03 iunie 2020 - 22:09, said:

in general, 1440 p e considerat un format intermediar intre FHD 1080 p si 4k.
Cu vlc, Sandy Bridge I5 face fata fara probleme la un film in format calitatea 1440p, cu conditia sa ai si un monitor extern FHD sau un TV led.
Probleme de freeze apar doar pe YT, la 1440/60 fps.
Se poate baga RAM pana la maxim, dar asta nu te va ajuta prea mult deoarece intervine o limitare a procesorului (in cazul versiunilor cu doua nuclee si 4 threaduri).
Procesoarele Sandy Bridge dual core sunt limitate software de nu pot sa redea full hd 1440p ?
Dar Sandy Bridge quad-core ? astea trebuie sa poata.
Daca nu o sa mai strang bani sa caut un laptop cu procesor i5 Haswell quad-core si ecran neaparat de 17 inch ca vreau sa fie mare.

Deci m-am lamurit cu laptopurile mentionate de mine in primul mesaj ca e teapa la 500-600 Lei ca nici nu pot sa redea full hd la 1080p.
Intrebarea mea este urmatoarea:
daca cumpar un laptop cu procesor Haswell, astea sunt limitate software ca Sandy Bridge la redarea full hd 1440p ? Sau trebuie si mai nou de atat procesorul ?

#21
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,491
  • Înscris: 22.12.2015
Am specificat, dual core + 4 threads. QC Sandy Bridge nu ai treaba cu dusmanii, daca ai timp si nervi sa conecetezi o placa video externa...duci lejer 4k pe un monitor compatibil. Si gaming FHD desigur.
La 600 de lei iti cumperi x230/T430s care au CPU Ivy Bridge, astea sunt computere excelente de la Lenovo care au putina uzura deoarece au stat ani de zile in docking stations prin birouri de multinationale.
Au ecrane naspa TN/HD+...dar le poti baga in docking station cum fac eu cu al meu T420. Sau chromecast direct din Android/Ios/W10 catre led tv ! Oricum...ecranele laptopurilor sunt mici, nu sunt optime pentru filme sau gaming (chiar daca sunt IPS).

Edited by doxan, 03 June 2020 - 22:56.


#22
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,716
  • Înscris: 29.02.2004

View Postpateu_98, on 03 iunie 2020 - 22:28, said:

daca cumpar un laptop cu procesor Haswell, astea sunt limitate software ca Sandy Bridge la redarea full hd 1440p ? Sau trebuie si mai nou de atat procesorul ?
pe siturile care vand, sunt filtre de poti cauta ce te intereseaza. Selectezi rezolutia pe care o vrei si gata. Dar pt asta iti trebuie dublu bugetul mentionat. Asta pt un 14 inch. Iar daca mai vrei si ecran mare de 17, te va costa in plus. Asta daca vei gasi de 17 cu rezolutia full hd sau peste. Dupa noile criterii, te apropii serios de 1500-1700 lei.

Edited by odastramosilor, 03 June 2020 - 22:47.


#23
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,491
  • Înscris: 22.12.2015
Uite, eu am doua ecrane IPS conectate la T420 si ma doare in basca. Atunci cand am nevoie de  mobilitate maxima, folosesc un X220 care are tot cpu Sandy Bridge.

Attached Files


Edited by doxan, 03 June 2020 - 22:57.


#24
mkdan2004

mkdan2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 16.07.2008

View Postpateu_98, on 03 iunie 2020 - 22:28, said:

Procesoarele Sandy Bridge dual core sunt limitate software de nu pot sa redea full hd 1440p ?
Dar Sandy Bridge quad-core ? astea trebuie sa poata.
Daca nu o sa mai strang bani sa caut un laptop cu procesor i5 Haswell quad-core si ecran neaparat de 17 inch ca vreau sa fie mare.

Deci m-am lamurit cu laptopurile mentionate de mine in primul mesaj ca e teapa la 500-600 Lei ca nici nu pot sa redea full hd la 1080p.
Intrebarea mea este urmatoarea:
daca cumpar un laptop cu procesor Haswell, astea sunt limitate software ca Sandy Bridge la redarea full hd 1440p ? Sau trebuie si mai nou de atat procesorul ?

Cred ca faci o confuzie. Full HD este rezolutia unui ecran (monitor, TV etc) si mai este numita 1080p. 1440p este si ea o rezolutie, semnificativ mai mare si mai este denumita QHD. Deci exprimarea full hd la 1440p este non-sens - full hd este 1080p. Tu vrei sa conectezi laptopul la un display sau vrei sa vezi ceva pe displayul laptop-ului? Ai un monitor cu rezolutia 1440p de intrebi de ea (TV nu cred ca exista cu aceasta rezolutie)? Poate vroiai de fapt sa intrebi de full-hd la 144 de Hz (adica rata de refresh)?

Edited by mkdan2004, 03 June 2020 - 22:49.


#25
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,886
  • Înscris: 12.11.2012
@mkdan2004, nu cunosc bine informatiile cu Full HD, QHD, 2K, 4K, 8K si 16K.
Stiu ca eu vreau sa imi cumpar un laptop la mana a doua cu:
- ecran mare de 17 inch,
- procesor quad-core capabil sa duca 1440p,
- la un pret mic.
Cati bani trebuie sa strang si unde sa caut ?

#26
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,491
  • Înscris: 22.12.2015
17 inch cam intri in sfera de workstations...e mare ca volum si dimensiuni. Daca nu ai masina o sa-ti fie greu sa-l cari dupa tine in rucsac/geanta, etc. Formatul de 13 inch e ideal pentru mobilitate...

https://www.google.c...iw=1920&bih=888

Problema calitatii displayurilor si dimeniunea lor e falsa in contextul actual, deoarece monitoarele externe IPS se vand la niste preturi ridicole. Bagi un docking station si aia e.
1440p duci fara problema cu Ivy Bridge si 8gb DDR3, redarea adica. Posted Image

https://www.it-sh.ro...indows-10-home/

Edited by doxan, 03 June 2020 - 23:17.


#27
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,886
  • Înscris: 12.11.2012
@doxan, eu vreau sa pun laptopul pe un cooler pad sa il mentina rece, si ambele pe o masuta de laptop din aia ieftina sa tin laptopul in pat langa ochii mei.
Tu imi zici acuma ca pot sa folosesc un laptop ca pe o unitate PC conecatnd un monitor la el ? Am vazut pe Youtube pe unu care a facut un clip cu laptop cu partea lipsa cu displayu, el a pus ce a mai ramas din laptop intr-o cutie de carton si a legat un TV 4K.
Nu pare o idee rea, insa eu am un monitor LED Full HD de 21 inch cu HDMI ce reda fara sughit 1440p.
Daca fac cum zici tu e bun procesorul i5 Sandy Bridge dual core cu 4 thread-uri ? eu ma gandeam la cel putin un i5 Haswell quad-core sau ceva mai nou.

#28
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Vezi ca sunt multe laptopuri cu procesoare i5/i7 gen.1 Nehalem, incearca sa te orientezi mai degraba catre un i3/i5 gen.2, Sandy Bridge a fost un salt tehnologic destul de important, si nici gen.3 Ivy nu sunt foarte scumpe.

Uite ceva interesant de la PDMedia, nu stiu cum e firma, nu am luat nimic de la ei, insa laptopul arata ok.

Stiu pe cineva care si-a luat de curand de la Diablos un Lenovo cu i3 gen.2 si SSD de 120, o jucarie cu ecran de 11" de zici ca era tableta, arata ca o bijuterie, bateria tinea bine si se misca excelent.

Edited by spooky51, 04 June 2020 - 07:49.


#29
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
de la pdmedia am luat eu niste memorii ddr2.

#30
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,491
  • Înscris: 22.12.2015
Sunt ok, am cumparat si eu niste placute DDR 3 de la ei, au preturi foarte mici dar cam tot ce vand in materie de laptopuri e SH, nu refurbished.

#31
ChemTeacher

ChemTeacher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,928
  • Înscris: 26.05.2007
exista si refurbished garantie 5 ani, 60 luni, 1825 zile.......

#32
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,886
  • Înscris: 12.11.2012
Unde si la ce pret @ChemTeacher ?
Si intreb din nou procesoarele Sandy Bridge dual core pot sa redea full hd 1440p ?
ca e smecherie sa cumpar un laptop de10 sau 12 inch si sa il montez la monitorul meu de 21 inch

#33
dionenina424

dionenina424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 21.04.2020
Nu exista full hd 1440p ;)
Cauta si tu pe google / youtube: cutare procesor play 4k video

#34
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,886
  • Înscris: 12.11.2012
ce intrebare pun eu si ce raspuns primesc ? @dionenina424, nu ma ajuta informatia ta ca full hd 1440p nu exista.
eu  intrebat daca un procesor Sandy Bridge de laptop e ingenuncheat de formatul video Full HD 1440p.

Am cautat cum ai spus tu @dionenina424 si gasesc numai teste cu jocuri. Uite aici un video cu Intel i5-2410 Sandy Bridge
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Lx1QnLjom_s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Chiar nu e relevanta informatia ca procesorul nu duce jocul GTA V. Sau daca nu duce jocul ala inseamna ca nici clipurile Ful HD 1080p nu poate ?

#35
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,491
  • Înscris: 22.12.2015
Exista, dar e considerata o rezolutie intermediara. Noi tot incercam sa-ti explicam ca una e capacitatea de redare a procesorului si alta e calitatea ecranului. Nu ai sa te poti bucura de 4k chiar daca procesorul duce, la fel si 1440 p &Full Hd 1080 p... daca ecranul laptopului e un mizerabil TN HD+ ( 720 p).
Ecranul si placa video sunt la fel de importante...Si mai intervine si ce tip de ecran e, un LCD TFT se va vedea intotdeauna prost in comparatie cu un IPS sau Amoled, mai ales in privinta redarii culorilor inchise.

View Postpateu_98, on 04 iunie 2020 - 18:40, said:

Unde si la ce pret @ChemTeacher ?
Si intreb din nou procesoarele Sandy Bridge dual core pot sa redea full hd 1440p ?
ca e smecherie sa cumpar un laptop de10 sau 12 inch si sa il montez la monitorul meu de 21 inch
Cu Sandy Bridge poti sa faci cam orice task cotidian, e practic primul procesor cu adevarat revolutionar care l-a inventat omul, a produs un salt tehnologic enrom  la momentul respectiv in 2011. Performantele cpu-urilor moderne destinate notebookurilor nu au mai evoluat semnificativ in comparatie cu Sandy Bridge, s-au obtinut progrese doar in privinta eficentei consumului si a vitezei de lucru in 4 nuclee. Sandy Bridge I5 o sa fie chiar similar cu Whisky Lake in materie de viteza dual core, deoarece consuma 35 W.

2-Core
Avg. Dual Core Mixed Speed  192 Pts +2%  188 Pts

https://cpu.userbenc...0K/m591977vs621

Deci, o sa redea fara probleme 1440p, insa va intra in throttle la 4k daca nu ai 16 GB pe sistem si e un I5 dual core cu 4 threads.
PS: Cu conditia sa ai monitor/led tv compatibil 1440 p & 4K si desigur placa video capabila 4k, daca intentionezi sa te uiti pe un monitor 4k...cea integrata Intel nu cunoaste acele seturi de instructiuni.
Laptopurile cu ecrane Amoled 4k nu sunt accesibile omului de rand, costurile de productie sunt ridicate, asadar o sa mai dureze ani (poate chiar un deceniu) pana cand vor deveni sufcient de ieftine pentru mase. Eu tocmai de aceea am recomandat un led tv 4k, e solutia cea mai ieftina la momentul actual.

Edited by doxan, 04 June 2020 - 20:44.


#36
calbog

calbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,175
  • Înscris: 22.01.2013

Quote

vazut filme si ascultat muzica pe Youtube
Doar atât?
Ia un android box NOU de 200 lei, îl legi prin cablu hdmi la tv-ul (1080p?) care îl ai deja și aia e. Ai Netflix, YouTube etc

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate