Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Achiziție 4x4

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,192
  • Înscris: 13.07.2005
Nu pot sa nu fiu de acord cu @flaviuf - un Forester ar bifa toate cerintele tale.
Problema e ca nu gasesti ceva Ok la 4500 Euro.
Si daca gasesti la banii aia, va necesita in mod cert investitii serioase ulterioare, iar daca nu ai la indemana un service priceput la Subaru, va fi o problema !
Daca esti din Bucuresti, Brasov, Cluj, Sibiu, sau din zona de vest unde ai acces faci la service-urile din Ungaria, merita sa cauti un Forester.
Dar, oricum, ar trebui suplimentat bugetul de achizitie ca sa-l reduci pe cel de reparatii si intretinere ulterioara.

PS: Mi se pare extrem de ciudat sa vad ca un Tuareg 3.0 V6 TDI sa fie la acelasi pret sau mai ieftin decat un Forester din acelasi an, cand pretul de achizitie (nou) a fost aproape dublu ...

#20
Shcherbina

Shcherbina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,882
  • Înscris: 27.01.2020
mai e si Outback de la Subaru...

#21
r_a_d_uk

r_a_d_uk

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 02.04.2016

 flaviuf, on 03 iunie 2020 - 19:32, said:

Eu iti recomand sa incerci un Forester. Bifeaza toate punctele tale, ai nevoie de rabdare sa gasesti una OK. In plus, sunt masini greu de vandut, prin urmare poti gasi una OK. Ideal ar fi sa mai suplimentezi putin, in ideea de a gasi ceva bun.
Ce generație de forester? Am văzut multe 2009-2010 in banii ăștia dar inteleg ca au mari probleme motoarele diesel.

 Shcherbina, on 05 iunie 2020 - 00:24, said:

audi allroad mai vechi...

insa eu as merge pe ce a spus colegul... forester... masini foarte fiabile si sistem 4x4 foarte bun.
M-am uitat si la prima generație de a6 allroad. Totusi prețurile sunt mari pentru varsta ei, minim 4000 pentru unul decent. Inteleg ca motoarele "mici" 2.5 tdi respectiv 2.7 benzina biturbo au destule probleme, v8-ul iese din discuție.. si mai e si suspensia pe aer care poate pune probleme la o masina de 15-20 de ani. Cel puțin așa zice lumea.. corectatimă daca gresesc.

Am mai aruncat un ochi si pe la Nissan Xtrail, Mitsubishi Outlander, Jeep compass/patriot. Dar din ce am citit sunt comparabile cu skoda mea in teren.

#22
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,192
  • Înscris: 13.07.2005

 r_a_d_uk, on 06 iunie 2020 - 17:43, said:


Ce generație de forester? Am văzut multe 2009-2010 in banii ăștia dar inteleg ca au mari probleme motoarele diesel.
....
NU Forester diesel la 4000 Euro !!!
Decât dacă mai ai 5-6000 sa-i cumperi un motor nou.
La banii tai, poți eventual găsi un Forester pana in 2008 ( cel mai probabil fabricat in jur de 2006, doar 2.0 benzina NA.
Dar nu-i ușor sa găsești unul bun la 4000-4500 euro.
Un Forester benzina, după 2008, in stare buna nu găsești la banii aia - e mai scump decât dieselul.
Repet, sunt mașini excepționale pentru ce vrei tu - probabil cel mai bun compromis on/Off road - dar bugetul e cam mititel.
Si dacă nu te pricepi, nu-ți place sa surubaresti si nici n-ai prin apropiere un service priceput la mașinile astea, sfatul meu e: caută altceva !

#23
r_a_d_uk

r_a_d_uk

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 02.04.2016
Nu pot sa zic ca ma pricep dar imi place sa surubaresc. De vreo 3 ani nu am mai călcat într-un service si din banii economiștii m-am dotat cu ceva scule. Nu mi-e frică de eventualele probleme care or a apara dar as vrea totusi o masina in care a nu investesc încă odată prețul de achiziție încă din primul an, si pe care sa ma pot baza ca nu mă lasa in drum.

O sa caut mai atent si un Subaru, sa vad ce are de oferit, deși încă nu pot sa-mi iau gândul De la Touareg si Grand Cherokee WJ pe care le vad foarte laudate în ultima vreme ca masini ieftine de offroad/overlanding.

#24
Shcherbina

Shcherbina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,882
  • Înscris: 27.01.2020
sistemul awd de la Subaru e unul din cele de top.

touareg iara e o masina de teren buna.

grand cherokee arata bine , probabil merge bine offroad... insa nu uita ca e americana... e inferioara la fiabilitate prin definitie.

#25
r_a_d_uk

r_a_d_uk

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 02.04.2016
grand cherokee wj pare o varianta din ce in ce mai interesanta. prețurile in afara sunt foarte mici. pentru motorizarea 2.7 de Mercedes cred totusi ca exista solutii ieftine pentru problemele care mai apar, fiind totusi o motorizarea foarte răspândită pe la noi.

as fi foarte curios de niste păreri e la posesorii de wj actualizate pe 2020. pe forumuri am vazut mai mult de rau e cat de bine, dar sunt discuții de pe vremea când masina era mai actuală deci ma gandesc ca si prețul de achiziție si de service era mult mai mare.

#26
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,192
  • Înscris: 13.07.2005
Daca se vorbea de rau despre o masina in urma cu 10 ani, ce te face sa crezi ca acum e mai buna ?
Ca doar nu-i vin, sa fie mai bun pe masura ce se invecheste .....

#27
danamada

danamada

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 08.12.2009
Eu folosesc de ceva timp un Kyron. Motorul este OM664950 si cutia de viteze 722.6, amadoua de origine MB. Cutia de viteze automata este cu 5+2 viteze si cu reductor si este una din cutiile care au facut istorie in off-road fiind montata in afara de gama Mercedes si pe Jeep Wrangler sau Grand Cherokee.
Este o masina decenta in teren, mult peste suv-urile actuale, cu sasiu independent si punte rigida spate. Cu niste cauciucuri bune se descurca decent in teren.
Desi bate pe la 300k km nu a avut probleme majore pana in prezent. Una in stare buna se gaseste pe la 4000 eur.

Edited by danamada, 24 August 2020 - 15:12.


#28
sean70

sean70

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,168
  • Înscris: 20.01.2014
Discovery 2.

#29
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Fiabilitate și o mașină veche sunt lucruri complet diferite. Nu confundați fiabilitatea unei mașini noi, cu a uneia de cel puțin 10 ani vechime și câteva sute de mii de km la bord (reali).

#30
sean70

sean70

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,168
  • Înscris: 20.01.2014
Asa e... Din cauza asta am făcut recomandarea... Dacă e nevoie argumentez.

#31
rue_baree

rue_baree

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,301
  • Înscris: 18.03.2007
Outlander II, 2.0 did.
In centrul tarii sunt aproape la fel de intalnite ca Loganul.
Motor de VW pompe duze: 6.5% la drum, 8.5% in oras cu media 22-25 km/h, 7.5% autostrada la 130 cu clima ON.
Spatiul e suficient in ea si la vremea ei avea cel mai mare portbagaj.
De la Intense si Instyle are si 7 locuri (2 ascunse in podea).
toae au 4wd comutabil si destul de bun.
Totul este sa cauti si sa gasesti o masina cu mintile acasa.
Se gasesc intre 4000 si 5500 eur.

#32
DanielStaicu

DanielStaicu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 02.11.2018
Salutare tuturor, interesante parerile voastre!
r_a_d_uk, ce alegere ai facut?
Caut si eu o masina cu tractiune integrala, cu garda la sol peste 140cm si volum portbagaj minim 500l
De prin 2007 folosesc o Octavia Combi, volum portbagaj 580l, consum bun, exemplul unui traseu parcurs frecvent: Bucuresti - Bran BV si retur aprox 5l/100km, intretinere relativ ieftina, nu ma indur sa o dau, e perfecta ca si masina de familie insa o portiune de drum aproape de destinatia de mai sus, o panta de 300m, ma cam pune in dificultate in anumite perioade ale anului.
Pun greutate in portbagaj iar la urcarea portiunii respective, ridica fata si pierde aderenta.
Cineva de aici, utilizeaza o masinuta cu tractiune integrala, produsa dupa 2017, va rog, imi puteti recomanda ceva?

#33
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,285
  • Înscris: 13.01.2011
Pentru ăia 300 metri schimbi mașina care îți place?!
Urci cu spatele.

#34
Shcherbina

Shcherbina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,882
  • Înscris: 27.01.2020

View PostDanielStaicu, on 04 februarie 2021 - 05:55, said:

Salutare tuturor, interesante parerile voastre!
r_a_d_uk, ce alegere ai facut?
Caut si eu o masina cu tractiune integrala, cu garda la sol peste 140cm si volum portbagaj minim 500l
De prin 2007 folosesc o Octavia Combi, volum portbagaj 580l, consum bun, exemplul unui traseu parcurs frecvent: Bucuresti - Bran BV si retur aprox 5l/100km, intretinere relativ ieftina, nu ma indur sa o dau, e perfecta ca si masina de familie insa o portiune de drum aproape de destinatia de mai sus, o panta de 300m, ma cam pune in dificultate in anumite perioade ale anului.
Pun greutate in portbagaj iar la urcarea portiunii respective, ridica fata si pierde aderenta.
Cineva de aici, utilizeaza o masinuta cu tractiune integrala, produsa dupa 2017, va rog, imi puteti recomanda ceva?

ia o octavia 4x4 combi.

#35
DanielStaicu

DanielStaicu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 02.11.2018
crisstonne, multumesc pentru sugestie dar pentru mine nu-i o rezolvare. 300m sunt cei mai dificili, panta in sine are mai mult iar urcarea cu spatele o faci ocazional, cand drumul e drept, curat, liber. Iarna daca ai putina zapada,. ai nevoie de ajutor la roata spate. Sau cu lanturi cum am urcat in urma cu cateva zile.
Shcherbina, dupa atatia ani de cand folosesc masina asta, parca as vrea sa fac o schimbare de marca. E una din cele mai potrivite modele pentru mine insa si bugetul la cea noua e peste ce am eu. Un Scout de ex. sare bine de 30.000 euro

#36
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,285
  • Înscris: 13.01.2011
Atunci ceva de tipul lui Volvo XC 70, dar nu știu dacă mai produc break-uri 4x4.

https://m.youtube.co...h?v=XECX6Nhb1oc

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate