Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Malaga - Villa Mandolyn - casa de inchiriat

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009

 l_dan, on 12 august 2020 - 11:35, said:

Felicitari, Petre - si sa-ti(va) mearga bine investitia! Din punctul meu de vedere, ar fi interesant sa deschizi un topic gen "jurnalul casei", cu etapele si costurile achizitiei, renovarii, obtinerii permiselor, solutiile low-cost gasite, probleme legislative, solutii ocupados, etc. Mult succes!

-pai sa o iau pe rand
-jurnal cu constructia nu am cum pentru ca nu am fost acolo 100% din timp
-un fel de ocupados am avut, o sarlatanca din anglia care cunoaste legea asta de rahat si nu voia sa plece , dar cand a pus bunurile fostului proprietar pe fb la vanzare(bunuri pe care noi le cumparasem) iam aratat poze cu anunturile date de ea si in 2 zile a taiat-o de acolo , efectiv proprietatea a distrus-o
-lucrarile de renovare totala au durat 14-16 luni , am dus totul inspre lux nu genul de o casa , schimbat mobila si hai la inchiriat
-solutiile legistative si aprobari nu au fost problele in a le obtine pt renovare si bla bla , niciun fel de problema romaneasca intampinata
-cu inscrierea casei in turism iar nici un fel de problema , facut cerere , venit aia de la andalusia turism sa inspecteze daca respectam cerintele minime , si inspectorii au ramas impresionati au zis ca putine case au intalnit asa de bine pregatite si dotate pentru turism in zona malaga
-feed back-ul primit de la turisti pana acum este excelent
-pana acum am avut franta, spania, Romania (inca sunt acolo) si urmeaza o franta (recomandare de la primul) apoi liber din 6 sept pana in 9 oct ,iar pe la sfarsit de oct avem anglia
-eu umbland in multe locuri NU am facut tot ce am detestat in sutele de locatii unde am stat ca turist ( cred ca am reusit sa scot maxim de confort posibil din proprietate
- alta chestie pe care o folosesc e urmatoarea , elementul surpriza pentru turisti si anume
de regula pe booking vezi ceva frumos si cand ajungi acolo de fff multe ori nu se pupa cu pozele , ei bine acolo e cam pe invers , e mult mai ok ce gasesti decat ce vezi in pozele de pe booking + alte chestii de free chestii
- tot de pe booking am avut anulari din anglia,belgia,suedia , covid si asta este
ar mai fi de scris dar dar mai pe alta data ca buricele degetelor cer pauza

Edited by petre69, 18 August 2020 - 10:20.


#20
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.12.2006
Apreciez faptul ca piscina e (pare) imprejmuita, e bine daca sunt copii sub 5-6 ani ca pot fi lasati liberi in curte fara riscul de a cadea in piscina.

O masa umbrita in curte exista?
Edit: am vazut acum uitandu-ma mai bine in primele poze ca exista, in zona acoperita de langa casa.

Edited by mdt, 18 August 2020 - 20:08.


#21
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009

 mdt, on 18 august 2020 - 20:00, said:

Apreciez faptul ca piscina e (pare) imprejmuita, e bine daca sunt copii sub 5-6 ani ca pot fi lasati liberi in curte fara riscul de a cadea in piscina.

O masa umbrita in curte exista?

la piscina am bagat o gramada de chestii, apa sarata deci nu miroase a clor, ph apei controlat automat, si mai este si incalzita , lumini
masa ?.............mese cate vrei la umbra , casa are 2 terase
terasa de la piscina are 2 mese a cate 6 persoane , terasa din fata inca 2 mese , mai e terasa de la gratar cu 2 mese , si mai am inca 4 mese care se pot pune pe unde vrei prin curte , = mai am 2 banci si urmeaza sa mai fac inca vreo 3
deocamdata am un teren de petanche , iar in octombrie voi avea fileu volei/badminton, 2 porti minifotbal care le poti pune pe terenul de nisip sau pe iarba, teren de minigolf pe iarba de app.500mp
in living urmeaza sa bag ceva jocuri de societate si posibil un wii sau playstation

 mdt, on 18 august 2020 - 20:00, said:


Edit: am vazut acum uitandu-ma mai bine in primele poze ca exista, in zona acoperita de langa casa.

am spus mai sus , pozele nu spun tot adevarul , proprietate ofera mai mult decat ce se vede in poze
a si mai urmeaza o terasa o teraza la nivelul acoperisului , doar trebuie sa ii pun ceva flori , mese(le am deja) si scaune

masinile de inchiriat , de fapt una dintre masini va fi schimbata(acum caut) intr-un final vor fi 2 fiat panda , iar pretul va fi undeva la 40 euro/zi pentru ambele dar incerc sa duc pretul la 35 euro

#22
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,945
  • Înscris: 17.01.2012
„* plaje
incepand cu plaja de la Toremolinios care este la 11km, 15 minute de mers cu masina ,si apoi pana jos in Marbela ai o gramada de plaje de te saturi de ele”

de curiozitate: observ că sunt multe locații de băut și mâncat pe plaje, care au și zone cu șezlonguri; știi la ce prețuri se-nchiriază/zi?

#23
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009

 gushpi, on 19 august 2020 - 09:57, said:

de curiozitate: observ că sunt multe locații de băut și mâncat pe plaje, care au și zone cu șezlonguri; știi la ce prețuri se-nchiriază/zi?

nu -dar aflu tot cand se intorc romanii care sunt cazati acum acolo
efectiv nu am amvut timp deloc sa ma interesez de asta , de cate ori am fost am muncit zi lumina pe proprietate
banuiesc ca pana la jumatea lui octombrie voi avea un ghid complet cu preturi pentru sezlonguri inchiriate , plaje , plus multe alte locatii de vizitat (apropo sunt o gramada)
iar recomandarile si sugestiile nu le voi face decat daca ma duc personal in acele locuri ca din poze si povesti nu primesc adevarul absolut
dar stiu ca nu exista plaja unde sa nu poti sa stai gratuit pe shezlongul/scaunul/patura ta ----- e ceva lege
apropo de gratuitatea asta , am de gand sa cumpar scaune dealea pliante de plaja si cine vrea sa mearga fara sa plateasca , doar le pune in masina si gata treaba
ca cel putin pe mine ma scoate din sarite chestia cu hai la mine pe sezlong , cumpara si o bere /cafea sau ce mai am eu de vanzare si iti iau si banul pe sezlong ---------in fine , nu condamn nimic doar ca nu imi place ideea

si da , pe plaje ai cate locuri vrei unde sa mananci si sa bei pana pleznesti

 gushpi, on 19 august 2020 - 09:57, said:

știi la ce prețuri se-nchiriază/zi?

ia ca il sun pe asta de e acolo acum ca chiar sunt curios

nu a raspuns , i-am lasat mesaj pe whapp , probabil conduce

vad ca din 10 septembrie wizz a scazut bine de tot pretul la belete
98 lei tur/returcu wizz discount si
188 lei tur/retur fara wizz discount
la blue nu am verificat

Edited by petre69, 19 August 2020 - 10:52.


#24
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,945
  • Înscris: 17.01.2012
MERCI!

#25
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009
2 sezlonguri+1 umbrela = 12 mai peste tot
sunt si cu 10 euro dar mai rare

#26
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,945
  • Înscris: 17.01.2012
mulțumesc!

#27
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009
am batut in cuie si transferuri to/from aeroport
20 euro / masina/ calatorie pentru 4 persoane
am scazut calatoria de la 25 cu cat a facut transferurile pana acum la 20
in weekend se pare ca e mai scump transferul (nu stiam) ,acum, 20 indiferent de zi si de ora
e de bine ca pot sa anunt clientii din start cat iar costa daca vor sa le aranjez eu transferul iar ei pot sa caute din start variante mai ieftine

Edited by petre69, 22 August 2020 - 09:54.


#28
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009

 petre69, on 22 august 2020 - 09:54, said:


e de bine ca pot sa anunt clientii din start cat iar costa daca vor sa le aranjez eu transferul iar ei pot sa caute din start variante mai ieftine

hai ca am scris de nici eu nu inteleg ce am zis , aste cand revii cu adaugiri in mesaj
in fine sper ca sa inteles ca pot sa anunt clientii cat ii costa transferul iar ei pot sa caute o varianta mai ieftina inainte de a folosi varianta mea

#29
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,321
  • Înscris: 05.09.2006
Cum ai rezolvat cu rezidenta si asigurarea de sanatate?

#30
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009
inca nu am luat rezidenta ca nu am avut timp
in schimb mi-am facut semnatura electronica si m-am trecut pe adresa (patroniamento sau ceva de genul)
urmeaza rezidenta si asigurare si schimbare numar NIE ca am inteles ca e diferit fata de ce am acum ,dar de rezolvat am inteles ca se rezolva usor cu semnatura asta electronica

 petre69, on 22 august 2020 - 12:41, said:

(patroniamento sau ceva de genul)

vad ca tradus inseamna recensamant - drequ stie ce o mai fi si asta, m-au luat la numar

Edited by petre69, 22 August 2020 - 12:49.


#31
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009
deci , in prima postare am pus o lista cu preturi
oarecum aia cade deoarece am schimbat politica de inchiriere directa si nu este corect daca tin lista aia ca pret de baza
de ce ?
-pentru ca am inceput sa ma joc pe booking si ofer tot felul de reduceri last minute si alte balarii, iar daca tin lista postata, aia care incearca inchiriere directa efectiv nu mai prind nici un discount
- imi este greu cand ma intreaba unul altul , ba ,ai liber intre datele cutare si cutare , gasesc liber in luna cutare , etc etc
asa ca noua regula este urmatoarea - presupun ca eu vreau sa inchiriez
1- intru pe booking
2- caut perioada in care vreau sa merg
3- daca casa e disponibila si nu e inchiriata , vad pret si alte alea ( bookingul a facut o optimizare in functie de numarul de ocupanti, pret standard 8 persoane , la mai putine persoane sunt reduceri in procente, iar la peste 8 persoane se iau procente in plus
4- apoi daca se vrea inchiriere directa se ofera reducere de 10%
5- simplu, practic, util, gospodareste , cuvinte putine, treaba rezolvata
PS- in urma unui vot sa hotarat ca masinile sa fie inchiriate la pachet cu 35euro/zi/ambele masini

Edited by petre69, 25 August 2020 - 10:29.


#32
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,952
  • Înscris: 21.01.2013
Ma gandesc la un concediu pe Costa del Sol la anul in octombrie...stiu ca e foarte devreme, dar asa procedez de multi ani si mi-a iesit tot timpul, cu exceptia anului trecut. Am inceput cu biletele de avion bineinteles...achizitionate....urmeaza cazarea. Am dat de topicul asta, foarte frumoasa proprietatea, felicitari.
Am urmat indicatiile de mai sus si m-am uitat pe booking....apare acolo un pret de ~310euro/noapte/vila pentru 8 adulti si pentru 7 nopti. Nu vreau sa comentez daca e mult sau putin, dar fata de pretul afisat in postarea initiala este o diferenta majora.
Deci, pana la a lamuri alte aspecte, va rog sa confirmati daca e corect ce apare pe booking sau poate fi ceva eroare? Multumesc.

#33
the_lion_king

the_lion_king

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 642
  • Înscris: 10.02.2022
Petre daca nu suntem indiscreti, cât a costat întreaga proprietate cu tot cu investiții?

#34
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009

 blackiesasha, on 02 noiembrie 2021 - 11:14, said:

Ma gandesc la un concediu pe Costa del Sol la anul in octombrie...stiu ca e foarte devreme, dar asa procedez de multi ani si mi-a iesit tot timpul, cu exceptia anului trecut. Am inceput cu biletele de avion bineinteles...achizitionate....urmeaza cazarea. Am dat de topicul asta, foarte frumoasa proprietatea, felicitari.
Am urmat indicatiile de mai sus si m-am uitat pe booking....apare acolo un pret de ~310euro/noapte/vila pentru 8 adulti si pentru 7 nopti. Nu vreau sa comentez daca e mult sau putin, dar fata de pretul afisat in postarea initiala este o diferenta majora.
Deci, pana la a lamuri alte aspecte, va rog sa confirmati daca e corect ce apare pe booking sau poate fi ceva eroare? Multumesc.

salut , ce e pe booking.com e corect



 blackiesasha, on 02 noiembrie 2021 - 11:14, said:

Am urmat indicatiile de mai sus si m-am uitat pe booking....apare acolo un pret de ~310euro/noapte/vila pentru 8 adulti si pentru 7 nopti. Nu vreau sa comentez daca e mult sau putin, dar fata de pretul afisat in postarea initiala este o diferenta majora.

da, asa este , dar acolo suntem mai multi asociati si am revizionat preturile impreuna , iar ca sa nu mai existe diferente si ....., am uniformizat preturile
deci ce e pe booking e corect iar daca e sa vrei rezervare directa fara booking se poate rezolva de un 10% discount
ps- am incercat sa sterg postarea initiala cu preturile dar nu am reusit

Edited by petre69, 12 March 2022 - 11:58.


#35
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

 petre69, on 18 august 2020 - 10:18, said:

-un fel de ocupados am avut, o sarlatanca din anglia care cunoaste legea asta de rahat si nu voia sa plece , dar cand a pus bunurile fostului proprietar pe fb la vanzare(bunuri pe care noi le cumparasem) iam aratat poze cu anunturile date de ea si in 2 zile a taiat-o de acolo , efectiv proprietatea a distrus-o

Poti detalia putin? Multumesc.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate