Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Drum Germania- România cu o camionetă 3,5 t (eventual mai mare) +remorcă de 3,5 t cumpărate de persoană fizică. Ce acte ai nevoie la drum?

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
lkwfahrer13

lkwfahrer13

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.06.2020
Salut! Vreau să achiziționez din Germania o utilitară de 3,5 t sau eventual mai mare până în 7,5 t plus o remorca de 3.5 t.Sunt persoană fizic și transportul o sa fie privat(câteva lucruri pe care le am cumpărat în Germania pentru scop propriu). Am carnetele C+E, card digital. Am nevoie de tahograf?  Trebuie respectat timpul de conducere, odihnă, etc?

#2
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
din cate stiu eu  da la toate trei punctele. plus acte doveditoare despre sursa fondurilor si chitantele pentru lucrurile cumparate.

#3
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
legea spune ca transporturile necomerciale pana la 7,5 t nu sunt supuse regulilor AETR
cu camioneta de 3,5 plus remorca de 3,5 daca nu esti incarcat cu 2-3 masini sau paleti de marfa pt terti, nu ai nevoie de taho sau licenta
cu camioneta de 7,5+remorca iti trebuie tahograf.
atentie la camioneta de 3,5 sa aiba remorcabil legal 3,5 t (destul de putine au atat pe carlig)

#4
Augustus1978

Augustus1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 934
  • Înscris: 01.02.2019
Nu le iei mai ieftine din Germania decat din Romania. Sunt povesti. In plus e un mit cum ca masinile vandute pentru germani sunt diferite de cele vandute la romani.
Asta daca nu cumva intentionezi sa cumperi SH, acolo nu stiu, nu cumpar SH.

#5
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
fals
o iei cu minim 19% mai ieftin pt ca nu platesti tva-ul
asta doar de dragul discutiei
am convingerea ca initiatorul e interesat de sh .


#6
lkwfahrer13

lkwfahrer13

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.06.2020
Trebuie să-mi cumpăr pentru a-mi putea aduce lucrurile acasă în România. Din câte știu eu îți trebuie tahograf pentru tot ce depășește 3,5t.Trebuie folosit în modul Out of scope. Ce nu știu sigur dacă totuși trebuie să respecți unele lucruri, de exemplu nu cred ca poți avea mai mult de 15 ore de activitate. Nu sunt sigur de aceste lucruri, din cauza asta am întrebat. E prima data când vin cu mașina peste 3,5 t și remorca


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate