Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Cum sa cumpar actiuni pe piata din Romania

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008
recomand o căutare pe google:
"financial independence/retire early" ...... in special pe reddit

#20
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

 Naijax, on 01 iunie 2020 - 18:08, said:

@ vio69a
NU
Doar un broker autorizat are voie sa faca tranzactii pe bursa - persoanele fizice nu - indiferent de cati bani au in cont
Tu nu poti cumpara actiuni direct de pe bursa


Mersi, nu am stiut....
eu imi contruiesc singur pachetul, vand, cumpar sau ies o perioada direct pe internet, in contul meu bancar care are legatura directa on line cu bursa, cu banii mei si cu singurul comision de cumpararae-vanzare aferent actiunii respective.
Plus ca periodic si automat se face si regulatia impozitului ce il datorez daca castig sau mi se cuvine daca pierd
In plus si  banca are un functionar consilier pe probleme de bursa, care si el poate sa te indrumeze - gratis...

Multumesc pentru informatie

Edited by vio69a, 02 June 2020 - 09:30.


#21
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003

 quantico2708, on 02 iunie 2020 - 09:22, said:

recomand o căutare pe google:
"financial independence/retire early" ...... in special pe reddit
Sunt comunitati online FIRE si in Romania.

#22
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010
Ți s-a răspuns la cam toate întrebările. Ca opinii personale:
1)
- BT Capital Partners este un broker OK, am cont la ei - avantajul față de Tradeville este că iei mai ușor credit pentru achiziții de acțiuni - dacă ești interesat de așa ceva
- Tradeville este cel mai bun broker pentru acțiuni românești. Spun asta deși m-au gonit cu indiferența lor după ce le-am fost client 12 ani. Platforma lor de trading este mult mai bună decât orice altceva există pe piața din România.

Chiar dacă vei cumpăra prin broker, acțiunile rămân în proprietatea ta. Majoritatea acțiunilor sunt înregistrate la Depozitarul Central și poți obține de acolo oricând un extras care să îți arate câte acțiuni ai și să compari cu ceea ce îți spune brokerul. Tot prin Depozitarul Central poți muta acțiunile de la un broker la altul, dacă unul intră în insolvență/faliment. Poți de asemenea să retragi dreptul brokerului de a tranzacționa acțiunile tale prin Depozitarul Central. Dar evident atunci nu vei mai putea să îți vinzi acțiunile.

2) Dacă nu faci tranzacții foarte des comisioanele trebuie să fie sub 1%, restul sunt detalii.

3) In unele cazuri exista limita minima a numarului de actiuni ce pot fi cumparate, in alte cazuri nu exista. Din 2015, Bursa de Valori Bucuresti a eliminat blocurile de tranzactionare, deci se pot cumpara actiune cu actiune. Pe unele piete internationale se pot cumpara si fractii de actiuni, dar acolo exista un intermediar care detine actiunile intregi si prin care trebuie facuta tranzactiile.

4) Da, lichiditatea este mica pe piata din Romania, inclusiv pentru MedLife. In luna mai s-au tranzactionat intre 100 - 9000 actiuni pe zi. In teorie ar trebui sa te gandesti sa iti limitezi expunerea cand treci peste 50% din lichiditatea zilnica.   In practica unii se uita la lichiditatea saptamnala, lunara, anuala. 50% din lichiditatea saptamanala inseamna ca iti trebuie cam o saptamana sa vinzi actiunile pe care le ai. Ce mai poti face este sa te uiti la ofertele de cumparare de la orice moment pe un titlu. De exemplu acum sunt ordine de cumparare pentru 12000 actiuni MedLife.

5) Raportezi la fisc doar cand vinzi actiunile si calculezi profitul sau pierderea. Raportarea se face in primul trimestru al anului urmator pentru tot anul curent.

#23
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,871
  • Înscris: 14.08.2007

 yndy, on 02 iunie 2020 - 09:58, said:

3) In unele cazuri exista limita minima a numarului de actiuni ce pot fi cumparate, in alte cazuri nu exista. Din 2015, Bursa de Valori Bucuresti a eliminat blocurile de tranzactionare, deci se pot cumpara actiune cu actiune. Pe unele piete internationale se pot cumpara si fractii de actiuni, dar acolo exista un intermediar care detine actiunile intregi si prin care trebuie facuta tranzactiile.
Am avut cativa ani in care n-am tranzactionat si nu mai stiam de limitele minime actuale la pachetele de actiuni, desi acum parca imi amintesc de miscarea asta. Ca idee insa, de obicei exista un comision minim per ordin (1.9 lei la Tradeville de exemplu), deci nu iti convine sa cumperi actiuni putine de valoare mica pe un singur ordin. Dar orice ordin de peste 300-500 de lei ar trebui sa fie ok, adica acel comision minim pe ordin devine mai mic decat comisionul procentual.

#24
pumbacu90

pumbacu90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,178
  • Înscris: 02.03.2020
@OP eu am cont la Tradeville pt piata din RO si sunt multumit. Comisioane destul de ok, interfata user-friendly, suport rapid pe chat.

Am vazut ca cineva scria mai sus ca sub 10.000 eur (altul 40-50 mii $, gee thanks) n-ai ce discuta. Mi se pare aiurea, poti foarte bine sa "discuti" de pe la >2 mii de euro in opinia mea, nu sunt chiar bani degeaba si n-ai de ce sa ii tii in banca daca nu-ti trebuie prea curand (desi poti sa-ti deschizi contul chiar si cu 3000 lei, cred ca ar fi bine sa ai totusi macar vreo 10 mii de lei). Nu e o chestie vezi doamne rezervata pt elita de sus care are milioane de $ si nu stie ce sa faca cu ei.

Cum au scris si altii mai sus, sugerez sa nu te limitezi doar la Medlife.

#25
daquinot

daquinot

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 09.07.2013
Eu recomand XTB ca si broker pt ca are comisioane mai mici ca Tradeville. (0.12% per tranzactie vs 0.5% per tranzactie ultima oara cand m-am uitat)

Edited by daquinot, 02 June 2020 - 15:36.


#26
pumbacu90

pumbacu90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,178
  • Înscris: 02.03.2020

 daquinot, on 02 iunie 2020 - 15:32, said:

Eu recomand XTB ca si broker pt ca are comisioane mai mici ca Tradeville.

Cred ca nu ai citit titlul topicului

#27
belemistul

belemistul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,485
  • Înscris: 03.06.2020

 pumbacu90, on 02 iunie 2020 - 12:07, said:

@OP eu am cont la Tradeville pt piata din RO si sunt multumit.
cam cat faci pe an in procentaje?

#28
pumbacu90

pumbacu90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,178
  • Înscris: 02.03.2020

 belemistul, on 23 iunie 2020 - 21:05, said:


cam cat faci pe an in procentaje?

Am contul doar de  vreo 3 luni deci inca nu pot raspunde concret (a fost si perioada asta atipica)

#29
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003

 belemistul, on 23 iunie 2020 - 21:05, said:

cam cat faci pe an in procentaje?
Pai ce treaba are brokerul cu randamentul? Cu ce il poate influenta?

#30
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,948
  • Înscris: 15.04.2019

 luci_flash, on 01 iunie 2020 - 21:01, said:

Eu fac cam 10% profit pe an (inclusiv dividende), dar tranzactione rar. Sunt cal de cursa lunga Posted Image

Profitul ala e in euro sau lei? Ca in cazul leilor avem si o inflatie (aia oficiala e de 3-4% pe an, real e mai rau).

#31
Balaboit

Balaboit

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 01.07.2018
Salut!

As vrea si eu sa incep sa investesc in actiuni, insa am o nelamurire.

Eu tranzactionez de multi ani pe piata forex. Nu stiu exact cum e treaba cu actiunile, dar la forex daca pretul se duce in cealalta directie fata de cea aleasa de tine, iti mananca din banii pe care ii ai in cont. Daca iti ajunge contul la zero, degeaba  se duce  pretul mai tarziu in directia corecta, ca tu esti deja pe zero, ai peirdut toti banii. Dar la actiuni, daca eu intru pe pozitie buy la un index gen BET BVB, insa actiunile scad, poate ajunge contul meu la zero? Si daca da, cand pretul actiunilor o ia din noum in directia corecta, eu tot pe zero raman, sau imi creste inapoi contul?

Cu alte cuvinte, daca am cont de 10 000 si cumpar actiuni BET BVB de 5 000, cand indezul se duce imn jos, eu raman cu 5 000, sau imi scade suma? Ca daca tot scade si ajunge la zero, am pierdut tot, ca la forex? La forex ai functia stop loss, nu pierzi asa usor banii din cont, insa am descris situatia asa pentru a intelege mai bine care e diferenta dintre deschiderea unei poziti la forex si cumpararea de actiuni.

Multumesc pentru raspunsuri!

#32
pumbacu90

pumbacu90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,178
  • Înscris: 02.03.2020
Nu e ca la Forex, daca nu folosesti margin / cfd-uri, in exemplul dat de tine, ai ramane cu 5000.



#33
Balaboit

Balaboit

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 01.07.2018

 pumbacu90, on 02 septembrie 2021 - 18:38, said:

Nu e ca la Forex, daca nu folosesti margin / cfd-uri, in exemplul dat de tine, ai ramane cu 5000.


Mersi.
Sa inteleg ca am optiunea de a folosi sau nu margin, sau ca la actiuni nu exista margin?

#34
pumbacu90

pumbacu90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,178
  • Înscris: 02.03.2020

 Balaboit, on 03 septembrie 2021 - 09:52, said:


Mersi.
Sa inteleg ca am optiunea de a folosi sau nu margin, sau ca la actiuni nu exista margin?

Exista, depinde de broker. Dar in general cele mai frecvente in Romania sunt cfd-urile, unde poti sa pierzi mai mult decat banii pusi pe o pozitie, dupa cum descriai tu. Acum, daca doar cumperi actiunea (underlying asset-ul, sa spunem asa), nu ai nicio problema de gen.

#35
Balaboit

Balaboit

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 01.07.2018

 pumbacu90, on 03 septembrie 2021 - 13:54, said:

Exista, depinde de broker. Dar in general cele mai frecvente in Romania sunt cfd-urile, unde poti sa pierzi mai mult decat banii pusi pe o pozitie, dupa cum descriai tu. Acum, daca doar cumperi actiunea (underlying asset-ul, sa spunem asa), nu ai nicio problema de gen.

Mersi inca o data pentru lamurire.

#36
hyp3rion

hyp3rion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 18.03.2006
Știe cineva care e treaba cu FRB. I-am luat alaltăieri de nervi c-am ratat M, si văd c-au explodat în 2 zile ( +27%)

Attached Files

  • Attached File  FRB.jpg   56.03K   55 downloads


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate