Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Cum sa cumpar actiuni pe piata din Romania

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
jimmyy

jimmyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 21.04.2008
Salut,

Am un cont la banca la BT si vreau sa cumpar actiunile celor de la Medlife pe termen lung, sa le tin 3-10 ani.
Ma gandesc sa incep cu 1000-5000 EUR.


Am cateva intrebari de incepator.
1) M-am uitat in internet bankingul meu de la BT se pare ca nu pot sa cumpar actiuni direct de la ei.
Ce broker imi recomandati?  sau sa raman cu BT?
Presupun ca nu o sa fiu eu propietarul actiunilor adica in registrul actionarilor o sa fie brokerul sau un intermediar. Cum vreau sa investesc pe termen lung ma intereseaza si cum as putea sa fiu eu inregistrat ca propietar. E in functie de volumul actiunilor cumparat, sau e o optiune pentru care pot sa platesc in plus. Ideea e ca in 10 ani daca da faliment brokerul sa imi ramana actiuniile mie, nu celor care ar prelua brokerul falimentar.


2) Comisioanele la cumparare sunt ele asa de importante, pentru un one-off sau cumparat in 2-3 reprize sa-mi fac griji? nu prea imi fac griji?
3) Actiunile se cumpara presupun nu cate una ci mai multe, e o limita minima? e.g. in grupuri de 100?
4) Cand ma uit la graficul de mai jos, volumurile transactionate par mici, dar habar n-am, ma uit asa un pic din avion, sa-mi fac griji? si anume Medlife, m-am uitat un pic pe structura actionarilor 56% sunt alti actionari, deci ar trebui sa fie suficient de multi care sa detina actiuni care ar putea sa fie interesati sa cumpere/vinda...
5) Medlife din pacate nu dau dividende, in cazul asta trebuie sa mai raportez la fisc ceva? ca detin cateva actiuni?

Multumesc

Attached Files



#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Nu poti cumpara actiuni pe persoana fizica ci numai prin intermediul unui broker
Tot ce trebuie sa faci este sa contactezi unul si - garantat 100% - iti va raspunde la toate intrebarile

P.S. - 1000-5000 EUR e peanuts / mai mare daraua decat ocaua

Edited by Naijax, 01 June 2020 - 17:44.


#3
evilbars

evilbars

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 29.04.2020
In ultimii 3 ani Medlife nu a crescut pretul per actiune. In ultimii 5 ani a crescut ceva dar slabut. Leul mereu va fi in pierdere.

De la 10000 USD in sus iesi pe profit cu brokeri seriosi. Iti recomand Saxo Bank din Danemarca. Cont personal pe numele tau, pe persoana fizica. Suma necesara pentru deschiderea contului e de vreo USD2000.

#4
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Investitiile de genul asta se fac de la 40-50.000 de euro/dolari in sus.
In jos, e asa, de sanchi.

#5
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,565
  • Înscris: 16.03.2014
ssif Tradeville
Ii mai bine sa-ti plasezi economiile pe bursa decat in depozite bancare. Bafta!

#6
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Lol ...
Pai doar pentru deschiderea contului la Tradeville ai nevoie de 10000 lei
Adica vreo 2000 EUR
Fara suma asta nu discuti cu ei

#7
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

 Naijax, on 01 iunie 2020 - 17:44, said:

Nu poti cumpara actiuni pe persoana fizica ci numai prin intermediul unui broker


Scuze, daca am cont la o banca, intrare in contul meu pe internet, banca nu are si un capitol "bursa"
care sa-mi permita sa cumpar si vand actiuni sau ?

sau - poti deschide un cont de cont de brokeraj -  alegi cum vrei să alimentezi contul,  transfer bancar sau  online cu cardul.
Asta pentru ca stii deja ce vrei sa cumperi....

#8
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,565
  • Înscris: 16.03.2014

 vio69a, on 01 iunie 2020 - 18:00, said:

Scuze, daca am cont la o banca, intrare in contul meu pe internet, banca nu are si un capitol "bursa"
care sa-mi permita sa cumpar si vand actiuni sau ?

sau - poti deschide un cont de cont de brokeraj -  alegi cum vrei să alimentezi contul,  transfer bancar sau  online cu cardul.
Asta pentru ca stii deja ce vrei sa cumperi....

Are BT divizie de brokeraj, ma tem ca trebuie cont separat.

#9
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
@ vio69a
NU
Doar un broker autorizat are voie sa faca tranzactii pe bursa - persoanele fizice nu - indiferent de cati bani au in cont
Tu nu poti cumpara actiuni direct de pe bursa dar, un broker o poate face in numele tau si cu banii tai
Desigur, pentru asta percepe un comision ca de ... nu se agita degeaba

#10
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,565
  • Înscris: 16.03.2014
In sensul ca tu plasezi ordinele: cumparare/vanzare dar pe platforma unei societati de brokeraj.

#11
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

 jimmyy, on 01 iunie 2020 - 17:35, said:

Am cateva intrebari de incepator.
1) M-am uitat in internet bankingul meu de la BT se pare ca nu pot sa cumpar actiuni direct de la ei.
Ce broker imi recomandati?  sau sa raman cu BT?
Faci o comparație a comisioanelor. Și BT are firmă de brokeraj.

 jimmyy, on 01 iunie 2020 - 17:35, said:

Presupun ca nu o sa fiu eu propietarul actiunilor adica in registrul actionarilor o sa fie brokerul sau un intermediar. Cum vreau sa investesc pe termen lung ma intereseaza si cum as putea sa fiu eu inregistrat ca propietar. E in functie de volumul actiunilor cumparat, sau e o optiune pentru care pot sa platesc in plus. Ideea e ca in 10 ani daca da faliment brokerul sa imi ramana actiuniile mie, nu celor care ar prelua brokerul falimentar.
Ești înregistrat ca proprietar, nu brokerul.


 jimmyy, on 01 iunie 2020 - 17:35, said:

2) Comisioanele la cumparare sunt ele asa de importante, pentru un one-off sau cumparat in 2-3 reprize sa-mi fac griji? nu prea imi fac griji?
Nu sunt importante pentru planuri pe ani de zile, dar totuși nu e cazul să dai mai mult decât "la ăilalți".

 jimmyy, on 01 iunie 2020 - 17:35, said:

3) Actiunile se cumpara presupun nu cate una ci mai multe, e o limita minima? e.g. in grupuri de 100?
Câte una.

 jimmyy, on 01 iunie 2020 - 17:35, said:

4) Cand ma uit la graficul de mai jos, volumurile transactionate par mici, dar habar n-am, ma uit asa un pic din avion, sa-mi fac griji? si anume Medlife, m-am uitat un pic pe structura actionarilor 56% sunt alti actionari, deci ar trebui sa fie suficient de multi care sa detina actiuni care ar putea sa fie interesati sa cumpere/vinda...
5) Medlife din pacate nu dau dividende, in cazul asta trebuie sa mai raportez la fisc ceva? ca detin cateva actiuni?
Sunt volume mici. Medlife nu e o mare vedetă a bursei. Chiar și când primești dividende, nu ai de raportat nimic, se ocupă firma care ți le plătește, iar brokerul ți le distribuie direct în contul de tranzacționare.

#12
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018

 evilbars, on 01 iunie 2020 - 17:47, said:

In ultimii 3 ani Medlife nu a crescut pretul per actiune. In ultimii 5 ani a crescut ceva dar slabut. Leul mereu va fi in pierdere.

De la 10000 USD in sus iesi pe profit cu brokeri seriosi. Iti recomand Saxo Bank din Danemarca. Cont personal pe numele tau, pe persoana fizica. Suma necesara pentru deschiderea contului e de vreo USD2000.
dar la BTCP pute sa-si faca cont?cauta pe net
https://btcapitalpartners.ro/

brokerul este doar un intermediar.actiunile sunt dupa 3 zile ale tale odata ce se face transferul banilor
ma mir de ce ai inceput tocmai cu M

 ioana1973, on 01 iunie 2020 - 18:06, said:

Are BT divizie de brokeraj, ma tem ca trebuie cont separat.
Nu trebuie cont separat.din contul tau transferi banii la BTCP in cont si ei fac repartizarea lor

#13
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
Eu am cont la Tradeville de vreo 2 ani.
L-am rezolvat rapid. Am trimis/primit contractele prin curier, iar acum actele aditionale imi vin direct pe mail.
Valoare minima era 10.000 lei.
Comisionul era 0.7%, acum am impresia ca e 0.6%.
Nu exista alte comisioane.
Eu sunt foarte multumit de ei.
La momentul respectiv am mai studiat vreo 3 firme de brokeraj, si am ramas la Tradeville.

Interfata e foarte light, si user friendly. Aplicatia de telefon e foarte ok. Pe chat raspund rapid.
Eu fac cam 10% profit pe an (inclusiv dividende), dar tranzactione rar. Sunt cal de cursa lunga :)

Nu cumpara doar Medlife. Cumpara actiuni bancare (TLV, BRD) si energie (TEL, TGN, SNG, SNP), care sunt destul de constante. Daca mergem bine Romania, merg bine si actiunile astea.

#14
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Si eu sunt foarte multumita de Tradeville. Sunt de acord cu antevorbitorii care au zis ca Medlife nu e mare scofala. Nici dividende nu da macar. Subscriu la ce zice luci_flash despre TLV, BRD, TEL, TGN, SNG, SNP. As adauga si EL la energie. Si Fondul Proprietatea (FP) poate fi atragator, si SIF-urile, pana si ETF-ul BET Tradeville e mai interesant decat Medlife. Ai putea sa replici indicele BET chiar singur, ca nu sunt decat 17 companii.

#15
evilbars

evilbars

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 29.04.2020

 EMPP, on 01 iunie 2020 - 19:47, said:

dar la BTCP pute sa-si faca cont?cauta pe net
https://btcapitalpartners.ro/

BT are vreo 0.8% comision pentru companii din Romania. Saxo Bank are USD10/tranzactie pentru Nasdaq si NYSE indiferent de suma investita.

#16
adizbang_tv

adizbang_tv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 18.09.2006

 Naijax, on 01 iunie 2020 - 17:53, said:

Lol ...
Pai doar pentru deschiderea contului la Tradeville ai nevoie de 10000 lei
Adica vreo 2000 EUR
Fara suma asta nu discuti cu ei

Au modificat. Acum ai nevoie doar de 3000lei la deschiderea contului.

#17
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,569
  • Înscris: 14.08.2007
Tradeville nu au suma minima de 10.000 de lei ci de 3.000 de lei. Si pana la urma nu te opreste nimeni sa pui 3.000 si sa scoti 2.000 inapoi daca vrei. Comisionul pentru rulaje mici e 0.65%, iar pentru intraday scade undeva la jumate. Eu sunt multumit de ei si lucrez cu ei de peste 15 ani.

Dar da, si BT au firma lor de brokeraj.

- la registrul actionarilor vei aparea tu, nu firma de brokeraj
- actiunile se cumpara de obicei in pachete, cat de mare e acel pachet depinde de valoarea actiunii, o actiune de valoare mare se poate vinde si la bucata. Dar se pot vinde/cumpara si in alt numar (sunt mici diferente in cazul respectiv, dar se poate)
- la Fisc nu trebuie sa faci declaratie decat daca vinzi ... daca cumperi acum si nu vinzi nimic pana in 2025, prima data cand va trebui sa declari ceva la Fisc va fi in 2026 (vei primi o fisa de portofoliu unde se vede ce profit/pierdere ai avut si completezi acele sume in declaratie). Nu ii intereseaza ce actiuni ai avut, ci doar cat profit/pierdere ai avut ... daca ai avut pierderi nu datorezi impozit
- comisioanele sunt importante daca faci multe tranzactii (dar in cazul ala se pot schimba, cum e la cele intra-day) ... pentru investitii pe termen lung nu sunt foarte importante (eventual pe termen lung trebuie sa te asiguri ca nu ai un comision lunar)
- MedLife nu e o actiune prea lichida, adica nu se fac multe tranzactii ... adica iti trebuie mai multa rabdare cand cumperi/vinzi
- politica de dividende difera de la an la an de multe ori ... dar companiile consacrate deja au anumite "standarde", de exemplu Banca Transilvania da actiuni gratuite actionarilor, altii dau bani, altii nu dau nimic ... faptul ca nu primesti dividende nu e neaparat un lucru rau, daca banii respectivi sunt reinvestiti in cresterea companiei, teoretic ar trebui sa creasca actiunea odata cu compania ... daca insa compania nu prea creste si nici dividende nu da, e cam aiurea sa iei actiuni


PS: Sper va BT Pay sau ING sa fure modelul Revolut si sa-si puna in viitor cumparare de actiuni direct din aplicatie, ar fi fain. Pentru ca la Revolut poti cumpara doar actiuni pe piata americana ...

Edited by utopium, 02 June 2020 - 07:35.


#18
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,998
  • Înscris: 09.08.2005

 Naijax, on 01 iunie 2020 - 17:44, said:

P.S. - 1000-5000 EUR e peanuts / mai mare daraua decat ocaua
Ba e o sumă foarte bună pentru început.

 evilbars, on 01 iunie 2020 - 17:47, said:

De la 10000 USD in sus iesi pe profit cu brokeri seriosi. Iti recomand Saxo Bank din Danemarca. Cont personal pe numele tau, pe persoana fizica.
Brokerul serios nu îți aduce cîștig. Tu decizi ce cumperi și dacă iei decizia greșită pierzi bani indiferent cît de serios e brokerul.
Cumva confunzi brokerul cu consultantul de investiții?

 Friskey, on 01 iunie 2020 - 17:50, said:

Investitiile de genul asta se fac de la 40-50.000 de euro/dolari in sus.
In jos, e asa, de sanchi.
Unu - e de exercițiu, nu de sanchi
și
doi - orice bani investiți bine aduc alți bani. Nu e musai să începi cu zeci de mii, important e să începi, să înveți și să investești în continuare. Sumele se adună în timp. Dacă stai pînă aduni 50 - 100.000 s-ar putea să nu mai ai timp să investești... Cercetează noțiunea de dobîndă compusă, se aplică și la acțiuni.

 Naijax, on 01 iunie 2020 - 17:53, said:

Lol ...
Pai doar pentru deschiderea contului la Tradeville ai nevoie de 10000 lei
Adica vreo 2000 EUR
Fara suma asta nu discuti cu ei
Pentru piețele externe. Intern 3.000.

Inițiator - folosesc Tradeville. E ușor de utilizat, funcționează bine, singura chestie de care m-am lovit și care ar putea fi îmbunătățită e alimentarea prin card pentru activarea căreia trebuie făcută hîrțogărie și un drum la bancă, drept pentru care trimit bani prin transfer bancar.
Și ține minte cînd stabilești suma investiției
- investești doar banii de care te poți lipsi. Dacă cei 5.000 sînt toate economiile tale actuale, nu-i investi pe toți.
- e bine să ai o rezervă pentru neprevăzute. Asta nu se investește.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate