Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Stropit vita-de-vie

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
0elena1-5

0elena1-5

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.06.2020
Buna! Am stropit astăzi via cu Falcon si Electis, iar la aproximativ o oră după ultima pompa data a venit ploaia. Oare mai are vreun efect stropitura?

#2
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Repeți operatiunea.
     Te asiguri că nu ploua până a 2-a zi.


#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
Daca a plouat chiar si la 1-2 zile dupa tratament, acesta se repeta
De aia e important sa urmaresti prognoza meteo

#4
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014
Ambele sunt produse sistemice. E bine sa treaca 2-3 ore de la stropit fara ploaie, dar si o ora cred ca e suficient. Parerea mea e ca poti sta linistit , tratamentul este eficient daca ai respectat doza specificata de producator,eventual  fa urmatorul tratament recomandat cu cateva zile mai devreme

#5
MariaVoicaneasa

MariaVoicaneasa

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 29.05.2020
"Electis 75 WG nu este spalat de ploaie, datorita penetrarii substantei active in cuticula organului tratat."
"Falcon este un fungicid sistemic cu actiune preventiva si curativa de lunga durata asupra ciupercilor patogene. La scurt timp dupa aplicare el se distribuie uniform în planta prin fenomenul de translocare acropetala."

Ambele intra in planta, nu raman doar la suprafata, ca sa fie spalate de ploaie. Ar trebui sa fie ok o ora pentru asta.

#6
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,563
  • Înscris: 10.01.2019
E limpede ca o astfel de stropire nu e ceva ideal ca fungicidele, inclusiv cele sistemice, au si efect de contact si, cel putin partial, acest efect dispare daca e spalat de ploaie in  timp scurt. Problema este insa ca acum cand ploile s-a cam generalizat intr-o mare parte din tara (inclusiv cu grindina) si via este in perioada critica, nu ai alternativa si e bine sa stropesti chiar si daca ai o  ferestra scurta de cateva ore de timp favorabil

#7
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,470
  • Înscris: 28.12.2010
Asta seara am stropit si eu bolta. La mine strugurii sunt undeva in fenofaza compactat ciorchinii asa ca am zis ca e cazul sa fac o ultima stropire. Am facut eu un amalgam de chimicale care sa ma protejeze de mana, fainare, putregai si molie + Cropmax si pe la ora 21 am dat. Dupa ce am terminat am mai udat 30 de minute tomatele si ardeii si am plecat acasa. Am constatat cu stupoare ca termometrul de la masina arata 29 de grade. Aspectul asta nu l-am luat in consideratie. Oare va avea efect stropeala mea sau am muncit si consumat substantele degeaba ? Precizez ca dupa o ora de la aplicare frunzele erau aproape uscate banuiesc ca din cauza caldurii excesive
Ar trebui sa schimb tactica. Sa ma scol dimineata la 5 la 6 sa fiu la gradina si sa stropesc atunci pentru ca dimineata temperaturile sunt sub 25 de grade undeva in zona 20 - 23

Edited by gabiroa, 05 July 2020 - 23:27.


#8
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,563
  • Înscris: 10.01.2019
Nu are nimic, chiar daca temperatura afara e mare, daca insolatia e mica (ca am inteles ca ai dat seara) temperatura pe frunza e mai mica decat daca afara ar fi fost 25 gr dar ar fi batut soarele, Asta deoarece frunza transpira si prin procesul de transpiratie se raceste si astfel temperatura pe frunza este, sub temperatura ambianta. La asta se adauga si procesul de racire dat de circulatia sevei prin planta. Chiar si in cazul cand este expusa la soare, in miezul zilei,  temperatura pe frunza nu trece de temperatura aerului (la umbra). Doar cu sulf sa nu fi dat ca asta poate sa aiba efect fitotoxic ( sa arda) daca temperatura trece de 32 gr si in timpul zilele urmatoare.

#9
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

View Postgabiroa, on 05 iulie 2020 - 23:15, said:

Asta seara am stropit si eu bolta. La mine strugurii sunt undeva in fenofaza compactat ciorchinii asa ca am zis ca e cazul sa fac o ultima stropire. Am facut eu un amalgam de chimicale care sa ma protejeze de mana, fainare, putregai si molie + Cropmax si pe la ora 21 am dat. Dupa ce am terminat am mai udat 30 de minute tomatele si ardeii si am plecat acasa. Am constatat cu stupoare ca termometrul de la masina arata 29 de grade. Aspectul asta nu l-am luat in consideratie. Oare va avea efect stropeala mea sau am muncit si consumat substantele degeaba ? Precizez ca dupa o ora de la aplicare frunzele erau aproape uscate banuiesc ca din cauza caldurii excesive
Ar trebui sa schimb tactica. Sa ma scol dimineata la 5 la 6 sa fiu la gradina si sa stropesc atunci pentru ca dimineata temperaturile sunt sub 25 de grade undeva in zona 20 - 23

Este corect? Inteleg ca au fost combinate minim 3 fungicide + Cropmax, nu? Intr-o singura stropire. Fungicidele astea nu se dau separat? Ma gandesc ca necesita totusi ceva timp sa intre in vita de vie si sa si ramana pe acolo... Toate 3 se absorb in acelasi timp iar efectele lor se cumuleaza?
Pe de alta parte, ma mai gandesc ca exista zone in care nu apar chiar toate bolile astea, nu? Eu sunt langa Campina. Si stiu sigur ca-s singurul de pe strada care stropeste pomii si vita de vie (asta multumita voua!).
Pe prospectul de la Cropmax scrie ca vara, daca-i cald, se stropeste numai dimineata sau seara. Nu vad de ce-ar fi diferit pentru fungicide.
Am inteles ca dimineata devreme nu trebuie stropit nimic. Trebuie asteptat pana se usuca roua. Ma rog, cine are...

#10
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,470
  • Înscris: 28.12.2010
E drept ca eu am facut un amalgam cam mare de substante. Imi vine cam greu sa stropesc bolta asta. E un pic cam aiurea daca ne raportam la o vie clasica cu spalieri. Am o masa niste scaune alte ciorciobute pe sub bolta asta. Parca nu as vrea sa cada otrava pe le. le iau le mut dupa aia iar le aduc inapoi. Stropeste in sus stropeste la stanga stropeste la dreapta. La pomi treaba e mai simpla.
Probabil am exagerat iar cu substantele dar am vrut sa ma asigur ca nu pierd strugurii pentru ca asta e primul an cand voi putea si eu sa culeg struguri ca lumea. Am amestecat Curzate Manox cu Systhane Forte si cu Teldor. Plus Reldan ca insecticid. Si Cropmax. Cam multe dar eu deja le am pentru ca am exagerat cu cumpararea asa ca fiind ultima stropire am zis sa ma acopar cat mai bine.
La mine dimineata nu e roua mereu. Depinde. Ma scol la 5 si sunt 22 de grade asa ca roua nu e obligatoriu sa fie.Depinde de saracia aia de Dew Point.

Edited by gabiroa, 06 July 2020 - 23:32.


#11
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Salut,
Tot cautand (cam degeaba) un fungicid care sa ma ajute sa scap mai repede de rugina frunzelor de par (nu sa o stopez/limitez), am descoperit Shavit F72 WDG.
Cf. prospectului, la vita de vie: "SHAVIT F 72 WDG se va aplica cu predilectie dupa inflorit pana la compactarea ciorchinilor pentru a asigura o protectie corespunzatoare contra fainarii dar si a manei si in secundar contra infectiilor de putregai cenusiu. in conditii severe de infectie cu mana (ploi frecvente si vreme calda), produsul se va alterna cu produse sistemice specifice impotriva manei."
Pare a fi un fel de 3 in 1, precum plicurile de Jacobs...
Inteleg ca doar in conditii deosebite, trebuie sa fie ajutat cu un fungicid special impotriva manei. Altfel, se descurca singur.
A folosit cineva asa-ceva? Care au fost rezultatele?
Multumesc.

#12
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 07.09.2004
Urmarind discutiile de pe topicul Vita de vie am tras concluzia ca e un fungicid care s-a utilizat pe scara larga in trecut si care acum nu prea isi mai face efectul. Un inlocuitor mai nou ar fi Universalis....

#13
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Practic, au inlocuit triadimenol 20 g/kg + folpet 700 g/kg (SHAVIT F 72 WDG) cu 93.5 g/l azoxistrobin + 500 g/l folpet (Universalis).

Cf. https://www.paradisv...esticide/folpet are potential cancerigen. Poate conteaza si doza...

#14
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 07.09.2004
Bun, si ce sa inteleg de aici, ca nu e bun Universalis cand alti colegi zic ca Shavit nu mai e ce a fost si ca Universalis e mai ok? Poate ca acea inlocuire face diferenta intre ele. Eu ti-am dat o informatie, decizia e a ta. Oricum, cred ca sansa de a primi raspuns e mai mare pe topicul vita de vie pentru ca acel topic e urmarit de mai multi colegi cu experienta.

Edited by cotzi, 13 July 2020 - 15:10.


#15
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Merci.
Dar in niciun caz nu-mi dau cu parerea. Nu ma pricep si de asta intreb. Am scris doar ce-am citit.

Am citit toate comentariile despre Universalis de pe topicul indicat, asa ca o sa urmez parerile celor avizati, care evita substantele cu spectru larg.

#16
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,563
  • Înscris: 10.01.2019
Universalis e un fungicid de tranzitie (eu asa îi zic) adica unul bun ca in acesta perioada, daca ai facut la timp tratamentele anterioare si nu ai mana, sa nu dai inca cu cupru la vita de vie si daca nu e o zona predispusa la fainare e bun si la asta.

#17
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
In principiu, zona nu e predispusa la nimic, nimeni nu stropeste nimic. Nici via, nici pomi.
In ceea ce ma priveste insa, dupa povestea cu ienuparul, rugina si paduchele melifer care mi-a umplut perii, nu mai fac greseala de anul acesta si orice pandemie ar fi nu ma mai las doar in grija stropirii albastre. In anii precedenti am facut vreo 4 etape de stropiri (cam pana iin iulie), dar sincer nu am observat nicio diferenta. Asa ca anul trecut am ramas doar cu stropirea albastra si neagra.
Anul asta, doar cea albastra si acum trag ponoasele.
Chestia e ca avand o livada mica, dar diversificata si un singur butas de vie incerc sa gasesc o schema de tratament identica a.i. sa ma coste mai putin tratamentele. Adica mai putin decat valoarea fructelor rezultate... Anul asta nu am reusit!

#18
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Cred ca a dat mana in Perla de Csaba...
Atacul a fost foarte rapid, ieri frunza era ok, azi vad ca mai sunt si alte frunze un pic afectate.
Am zis sa va cer si voua parerea.
E mana?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate