Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

Amenda totala calculata gresit

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
wagmich

wagmich

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 05.10.2015
Asa e, legea  nu e si pentru aceste localitati.

#20
ivsalex

ivsalex

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 16.05.2020
Stiu ca am incalcat legea, dar eu am intrebat altceva.

#21
Thuraya_123

Thuraya_123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 18.10.2017
Contesta-l in instanta si solicita anularea.
Instanta judeca doar asupra faptului cerut. Adica daca tu soliciti anularea, iar intimatul (politia) solicita sa respinga cererea ta, instanta nu poate de capul ei sa decida recalcularea.

Articolul 397 NCPC
Soluționarea cauzei
(1) Instanța este obligată să se pronunțe asupra tuturor cererilor deduse judecății. Ea nu poate acorda mai mult sau altceva decât s-a cerut, dacă legea nu prevede altfel.

Sper ca e clar acum.

LE: Redacteaza cererea de chemare in instanta cat mai succinta si scurta. Nici dracu' nu sta sa citeasca mii de foi la o contestatie de anulare PV.

Edited by Thuraya_123, 31 May 2020 - 22:31.


#22
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,801
  • Înscris: 20.10.2015

View Postivsalex, on 31 mai 2020 - 15:06, said:

Va multumesc pentru raspunsuri. Ce ma sfatuiti sa fac, sa platesc amenda acum jumatate? Daca o sa fac contestatie si nu imi anuleaza, va trebui sa platesc toata suma.

Eu nu as plati-o pentru ca... nu stiu cat.

Daca pe PV scria 25,000? Plateai?
L-as contesta ca fals, si.. vezi tu

E posibil sa ti-l recalculeze dar eu zic ca ai acveleasi sanse sa ti-l anuleze.

Da, 75 e mult, dar nu indecent.

#23
wagmich

wagmich

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 05.10.2015
Indecent, nu indecent, e ilegal. Si cred ca asta e destul ca sa fie "rasplatit"  ca atare. Indiferent de cat de "bine" sta "organul" cu "hartimetica".

#24
geutz

geutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 692
  • Înscris: 14.04.2007

View Postwagmich, on 01 iunie 2020 - 07:03, said:

Indecent, nu indecent, e ilegal. Si cred ca asta e destul ca sa fie "rasplatit"  ca atare. Indiferent de cat de "bine" sta "organul" cu "hartimetica".

Ce vrei sa spui? Dar spune cu cuvintele tale, de preferat cat mai putine.

Din ce ai zis tu mai sus, eu inteleg ca tu consideri normal sa se aplice orice sanctiune aberanta ar decide organul, fara sa aiba nici o legatura cu prevederile legii? Ia zi, in opinia ta, ce alte santiuni ar mai merge, in afara de amenzile date pe baza unei inmultiri pentru care ai lua nota 4 in scoala primara? Suspendarea permisului? Confiscarea masinii? Impuscarea in cap?

#25
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,558
  • Înscris: 21.03.2020
Organul poate gresi si aplica amenzi/pedepse ilegale ca el e legea...

Edited by GlCA_Contras, 01 June 2020 - 13:05.


#26
shmecherul

shmecherul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,866
  • Înscris: 22.11.2006
Daca organul este  legea este grav, daca organul crede ca cica el crede ce e legea e si mai grav. De fapt gravitatea este enorma in ambele situatii.  Nu apar pe nimeni, dar daca noua ni se cere respectarea literii legii atunci sa o faca autoritatile primele.

Apropo: Asa pentru exemplu, fumatul, bautul de alcool, nerespectarea distantarii fizice sau , gresit spus, sociale, nepurtatul de masca in cladire publica de catre onor autoritati, cei care au impus regulile si care ne-au dat amenzi prin organele de represiune de am ajuns campionii Europei in acest domeniu, nu ar trebui sa isi dea demisia, asa ca exemplu? Intreb si eu pentru un prieten.

Si ca sa elimin speculatiile, nu sunt psd-ist. Spre deosebire de multi de aici, votez de mult timp si am votat Ion Ratiu, Radu Campeanu, chiar si Vadim Tudor cand am avut de ales intre el si Ilici Ion.

Imi pare rau ca nu ti-am dat quote, intre timp ai editat si reformulat. Dar era ultima postare.

Edited by shmecherul, 01 June 2020 - 13:23.


#27
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,558
  • Înscris: 21.03.2020
eram ironic... vad ca avem gusturi comune in politica - am votat USR ultima data :)
In afara de cetatenii suverani imi mai sunt simpatici si politistii suverani - doar ca ultimii sunt cam multi la hectar ;)

#28
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,801
  • Înscris: 20.10.2015

View Postwagmich, on 01 iunie 2020 - 07:03, said:

Indecent, nu indecent, e ilegal. Si cred ca asta e destul ca sa fie "rasplatit"  ca atare. Indiferent de cat de "bine" sta "organul" cu "hartimetica".

Nope, daca nu e in stare sa faca un calcul artimetic, uite ce s-a intamplat?
A eliberat un act pentru pedeapsa care este ilegal.
Ghini.

#29
Thuraya_123

Thuraya_123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 18.10.2017
De ce ar plati autorul o amenda calculata prost? De unde tampenia asta ca mai intai o platesti si apoi o contesti?
Eu nu am sa inteleg niciodata cum puteti plati, dar contesta o amenda. Ori platesti, ori contesti!

#30
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,558
  • Înscris: 21.03.2020
Daca nu o platesti in alea 2 saptamani si dupa proces uiti/incurci termenul de plata vei plati suma intreaga (in caz ca pierzi procesul) - atfel ii poti recupera: cu decizia definitiva mergi la locale si ceri rambursarea.

#31
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,801
  • Înscris: 20.10.2015

View PostGlCA_Contras, on 02 iunie 2020 - 08:36, said:

Daca nu o platesti in alea 2 saptamani si dupa proces uiti/incurci termenul de plata vei plati suma intreaga (in caz ca pierzi procesul) - atfel ii poti recupera: cu decizia definitiva mergi la locale si ceri rambursarea.
Nope.

Si daca amenda e de 20,000 lei, o platesti sau cum faci?
Dar de 200,000 lei? (Greseala de tiparire)

#32
ivsalex

ivsalex

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 16.05.2020
In instanta ori imi recalculeaza, ori anuleaza pv-ul. Daca imi va recalcula, voi fi nevoit sa platesc toata amenda, adica 580 de lei, sau se suspenda termenul de executare si pot plati tot jumatate? adica 290

#33
Thuraya_123

Thuraya_123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 18.10.2017

View PostGlCA_Contras, on 02 iunie 2020 - 08:36, said:

Daca nu o platesti in alea 2 saptamani si dupa proces uiti/incurci termenul de plata vei plati suma intreaga (in caz ca pierzi procesul) - atfel ii poti recupera: cu decizia definitiva mergi la locale si ceri rambursarea.

Asta mi se pare cea mai mare actiune de tip oaie in tarc cand vine vorba de amenzi. Contesti, dar in acelasi timp achiti amenda, ca sa nu platesti mai mult daca pierzi.
Daca tot esti constient ca pierzi (ca pentru asta ai platit), atunci de ce mai contesti?

Si daca initiatorul cere recalcularea si i se recalculeaza, sa vezi atunci circ si procese cu DITL sa-ti iei diferenta achitata pe degeaba.


View Postivsalex, on 02 iunie 2020 - 13:16, said:

In instanta ori imi recalculeaza, ori anuleaza pv-ul. Daca imi va recalcula, voi fi nevoit sa platesc toata amenda, adica 580 de lei, sau se suspenda termenul de executare si pot plati tot jumatate? adica 290

In instanta judeca ceea ce se cere. Daca nici tu si nici ipj nu cere recalcularea, instanta nu poate decide ca vrea ea recalcularea.
Legat de termen, e foarte discutabil. Ai termen de 15 zile sa achiti 1/2, dar daca contesti amenda in 8 zile, iti mai raman 7 zile suspendate. Aici e discutabil, deoarece normal, judecata fiind suspensiva, in caz ca pierzi, dupa pronuntarea hotararii definitive, te bucuri de cele 7 zile ramase. Dar explica tu asta celor de la DITL, fiindca nimeni nu va intelege si vor urma alte procese. Ei iti vor imputa mereu suma de 1/2 ramasa si te vei judeca la infinit cu DITL.

Edited by Thuraya_123, 02 June 2020 - 15:16.


#34
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Dar de ce nu ii spui direct că, practic, dacă pierzi contestația, va trebui să plătești intreaga sumă, nu doar jumatate din minim ? :)
Ăsta fiind si motivul pt care 99,99 % plătesc jumatate din minim si apoi contestă. Dacă câștigă, au de primit, li se reduce din ce au de plătit anual tot pe la impozite si taxe locale.

Acel calcul greșit nu e un motiv absolut de anulare al pv. Nu există o practică unitară pt problema asta, e la noroc.
Dacă ești aproape de judecatorie, daca poti sa te prezinți la toate termenele, ai sanse sa se anuleze.

#35
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,801
  • Înscris: 20.10.2015

View PostThuraya_123, on 02 iunie 2020 - 15:15, said:

In instanta judeca ceea ce se cere. Daca nici tu si nici ipj nu cere recalcularea, instanta nu poate decide ca vrea ea recalcularea.
Legat de termen, e foarte discutabil. Ai termen de 15 zile sa achiti 1/2, dar daca contesti amenda in 8 zile, iti mai raman 7 zile suspendate. Aici e discutabil, deoarece normal, judecata fiind suspensiva, in caz ca pierzi, dupa pronuntarea hotararii definitive, te bucuri de cele 7 zile ramase. Dar explica tu asta celor de la DITL, fiindca nimeni nu va intelege si vor urma alte procese. Ei iti vor imputa mereu suma de 1/2 ramasa si te vei judeca la infinit cu DITL.

In instanta face plangere ca PV nu este legal.

Daca pe hartie ii treceau 200,000, plateai $100,000?

#36
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,558
  • Înscris: 21.03.2020
Unii vin cu ilegalu, altii cu imoralu, altii cu amenzi de 200000... ce intreaba omu asta nu conteaza ! :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate