Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 

Amenda totala calculata gresit

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
ivsalex

ivsalex

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 16.05.2020
Buna ziua. In data de 30.05.2020 am fost surprins cu viteza de 75 km/h in localitate, fiind oprit de politie. Agentul constatator mi-a aplicat 4 puncte de amenda, punctul de amenda fiind 145 lei, iar la amenda totala este scris 870 lei. Mai jos la total amenda scrie : 4 x 145 = 870 lei, ceea ce este gresit. Cum se poate contesta procesul verbal? Am vreo sansa sa castig in instanta? Multumesc

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,367
  • Înscris: 01.12.2001
Ți-a socotit 6 puncte.
Șansă de anulare pt asta: NU.
Pune o foto

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Sunt toate sansele sa obtii recalcularea corecta.

#4
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,662
  • Înscris: 21.03.2020
Viciu de proves verbal - Puteti solicita anularea PV daca constatati incalcarea disp art 16,17 din OG nr 2/2001

Articolul 16
(1) Procesul-verbal de constatare a contravenției va cuprinde în mod obligatoriu: data și locul unde este încheiat; numele, prenumele, calitatea și instituția din care face parte agentul constatator; numele, prenumele, domiciliul și codul numeric personal ale contravenientului, descrierea faptei contravenționale cu indicarea datei, orei și locului în care a fost săvârșită, precum și arătarea împrejurărilor care pot servi la aprecierea gravității faptei și la evaluarea eventualelor pagube pricinuite; indicarea actului normativ prin care se stabilește și se sancționează contravenția; indicarea societății de asigurări, în situația în care fapta a avut ca urmare producerea unui accident de circulație; posibilitatea achitării, în termen de 15 zile de la data înmânării sau comunicării procesului-verbal, a jumătate din minimul amenzii prevăzute de actul normativ; termenul de exercitare a căii de atac și instanța la care se depune plângerea.
(la 24-08-2018, Alineatul (1) din Articolul 16 , Capitolul II a fost modificat de Punctul 4, Articolul 20, Capitolul V din LEGEA nr. 203 din 20 iulie 2018, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 647 din 25 iulie 2018 )
(1^1) În cazul contravenienților cetățeni străini, persoane fără cetățenie sau cetățeni români cu domiciliul în străinătate, în procesul-verbal vor fi cuprinse și următoarele date: seria și numărul pașaportului ori ale altui document de trecere a frontierei de stat, data eliberării acestuia și statul emitent.
(la 09-12-2004, Alin. (1^1) al art. 16 a fost introdus de pct. 3 al articolului unic din LEGEA nr. 526 din 25 noiembrie 2004, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 1.149 din 6 decembrie 2004. )
(2) Abrogat.
(la 25-07-2003, Alin. (2) al art. 16 a fost abrogat de art. II din LEGEA nr. 357 din 11 iulie 2003, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 537 din 25 iulie 2003. )
(3) Abrogat.
(la 25-07-2003, Alin. (3) al art. 16 a fost abrogat de art. II din LEGEA nr. 357 din 11 iulie 2003, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 537 din 25 iulie 2003. )
(4) Abrogat.
(la 25-07-2003, Alin. (4) al art. 16 a fost abrogat de art. II din LEGEA nr. 357 din 11 iulie 2003, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 537 din 25 iulie 2003. )
(5) În cazul în care contravenientul este minor procesul-verbal va cuprinde și numele, prenumele și domiciliul părinților sau ale altor reprezentanți ori ocrotitori legali ai acestuia.
(6) În situația în care contravenientul este persoana juridică în procesul-verbal se vor face mențiuni cu privire la denumirea, sediul, numărul de înmatriculare în registrul comerțului și codul fiscal ale acesteia, precum și datele de identificare a persoanei care o reprezintă.
(7) În momentul încheierii procesului-verbal agentul constatator este obligat să aducă la cunoștință contravenientului dreptul de a face obiecțiuni cu privire la conținutul actului de constatare. Obiecțiunile sunt consemnate distinct în procesul-verbal la rubrica "Alte mențiuni", sub sancțiunea nulității procesului-verbal.
Articolul 17
Lipsa uneia dintre mențiunile privind numele și prenumele agentului constatator, numele și prenumele contravenientului, codul numeric personal pentru persoanele care au atribuit un asemenea cod, iar, în cazul persoanei juridice, lipsa denumirii și a sediului acesteia, a faptei săvârșite și a datei comiterii acesteia sau a semnăturii agentului constatator atrage nulitatea procesului-verbal. Nulitatea se constată și din oficiu.
(la 24-08-2018, Articolul 17 din Capitolul II a fost modificat de Punctul 5, Articolul 20, Capitolul V din LEGEA nr. 203 din 20 iulie 2018, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 647 din 25 iulie 2018 )

#5
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
Numai in instanta se poate constata eroarea, agentul sau altcineva nu mai au dreptul sa modifice PV.
Eventual motiv de anulare...
Asa ca spor la depus hartiile la tribunalul pe raza caruia s-a petrecut depasirea vitezei legale.

Edited by claudiu1, 31 May 2020 - 13:09.


#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,367
  • Înscris: 01.12.2001
4-5 puncte amendă și 3 penalizare.
Pt 21-30 km/h peste.

Mai jos ce scrie? Cât poți plati in 15 zile?
Daca scrie 290 e ok.

Deci iar se certifica bancul cu ei: 4*145=870. ;))

Edited by dorin_2k, 31 May 2020 - 13:11.


#7
ivsalex

ivsalex

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 16.05.2020
Scrie ca pot plati in 15 zile 435 de lei, adica pentru 6 puncte, si eu am primit doar 4.

Attached Files



#8
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 ivsalex, on 31 mai 2020 - 12:39, said:

4 x 145 = 870 lei

Pentru un politist, calculul de sus e corect.

#9
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,367
  • Înscris: 01.12.2001
Plătești 20 lei și faci contestație.
Posibil sa anuleze pv, posibil sa recalculeze.

#10
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 dorin_2k, on 31 mai 2020 - 13:12, said:



Deci iar se certifica bancul cu ei: 4*145=870. ;))

     Deci am calculat eu.
      4x100 face 400
       4x40 face 160
       4x5 face 20
       Total 580.
       Mai ai si alte probleme de genul asta ? Nu de alta dar intepenim aici în pandemie.

#11
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 06.04.2020
Recalculare da, anulare ba.

#12
malu021

malu021

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 11.04.2010

 ivsalex, on 31 mai 2020 - 12:39, said:

Buna ziua. In data de 30.05.2020 am fost surprins cu viteza de 75 km/h in localitate, fiind oprit de politie. Agentul constatator mi-a aplicat 4 puncte de amenda, punctul de amenda fiind 145 lei, iar la amenda totala este scris 870 lei. Mai jos la total amenda scrie : 4 x 145 = 870 lei, ceea ce este gresit. Cum se poate contesta procesul verbal? Am vreo sansa sa castig in instanta? Multumesc

Depinde si ce noroc de judecator ai, daca mergi in instanta. Poti sa mergi pe ideea ca ti s-a cauzat o vatamare prin calculul gresit al amenzii, raportat la cele 4 puncte amenda si sa soliciti anularea p.v. Tipului din dosarul de mai jos i s-a calculat gresit, raportat la valoarea punctului amenda (9 puncte x 100 lei, fata de 9 puncte x 90 lei, cat era corect), ajungand sa fie obligat prin p.v. sa plateasca mai mult decat ar fi trebuit daca agentul calcula corect.

Procedând la verificarea legalității procesului verbal de constatare și sancționare a contravenției contestat de către petent, instanța constată că acesta a fost întocmit cu respectarea dispozițiilor O.G. nr. 2/2001, în cuprinsul actului constatator regăsindu-se toate elementele obligatorii prevăzute de art. 17 din O.G. nr. 2/2001.
Cu toate acestea, procesul verbal de contravenție este lovit de un viciu de legalitate, respectiv s-au încălcat prevederile privind aplicarea sancțiunii contravenționale raportate la calculul amenzii contravenționale.
Astfel,  în cuprinsul procesului-verbal contestat,  s-a precizat că la data de 04.09.2014 orele 21.07, pe DN 25, în localitatea H___ C______, jud. G_____,  a condus autoturismul  marca „BMW X5” cu nr. de înmatriculare XXXXXXXXXXX  cu viteza de 105  km/h înregistrată de aparatul radar.
Așadar, a fost indicată  amenda contravențională aplicată în cuantum de 900 de lei, 9 puncte amendă, 7 puncte penalizare, precum și mențiunea achitării jumătate din minimul special al acesteia respectiv 405 lei.

În consecință, sancțiunea amenzii contravenționale în mod corect calculată, raportată la cele 9 puncte amendă aplicate, ar fi fost de 9 X 90 lei= 810 lei.
Instanța constată că organul constatator a calculat greșit amenda contravențională, ceea ce atrage nulitatea relativă a procesului-verbal, petentul dovedind vătămarea care i s-a adus prin aplicarea sancțiunii contravenționale de 900 lei, cu încălcarea dispozițiilor legale în materie anterior menționate.
Față de considerentele prezentate,  instanța urmează a admite plângerea contravențională formulată de petentul L______ D____-I_____ , CNP xxxxxxxxxxxxx, cu domiciliul în municipiul B_____, ________________________, ______________, _____________________________, în contradictoriu cu intimata I____________ de Poliție al Județului G_____, cu sediul în municipiul G_____, _______________________, județul G_____ și în consecință va anula procesul verbal de constatare a contravenției ________ nr. xxxxxxx/04.09.2014  întocmit de  intimata I____________ de Poliție al Județului G_____ –Serviciul Poliției Rutiere și va exonera  pe petentul L______ D____-I_____ de la executarea sancțiunilor aplicate.

#13
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,855
  • Înscris: 20.10.2015

 cspot, on 31 mai 2020 - 14:25, said:

Deci am calculat eu.
  4x100 face 400
   4x40 face 160
   4x5 face 20
   Total 580.
   Mai ai si alte probleme de genul asta ? Nu de alta dar intepenim aici în pandemie.

Calculul lui Dorin este corect

 rim80, on 31 mai 2020 - 14:31, said:

Recalculare da, anulare ba.

???????

Eu as contesta PV pentru ca ESTE FALS. Atat si nimic mai mult.
Parerea mea este ca are sanse mari sa fie anulat.

#14
ivsalex

ivsalex

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 16.05.2020
Va multumesc pentru raspunsuri. Ce ma sfatuiti sa fac, sa platesc amenda acum jumatate? Daca o sa fac contestatie si nu imi anuleaza, va trebui sa platesc toata suma.

#15
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013
Dar viteza de 75 km/h in localitate nu este prea mare?Posted Image
Intreb pentru  un prieten....

#16
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Fapta e constatata, cetateanul se deplasa cu 25 km/h peste limita de viteza, politistul probabil poate prezenta proba in instanta pt asta altfel toti ar contesta radarul.
Eu zic ca instanta o sa i-o recalculeze, atata doar.

 xmanyacs77, on 31 mai 2020 - 16:50, said:

Dar viteza de 75 km/h in localitate nu este prea mare?
Intreb pentru  un prieten....
Nu nu, 75 in localitate e absolut inocent, minuscul, nimic. Depinde de localitate totusi.

Edited by SpeedDemon, 31 May 2020 - 16:53.


#17
ammaus

ammaus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,213
  • Înscris: 05.04.2008
Eu cunosc localitati ce sunt la drum doar cu numele. Mergi nene 3-4 kilometri prin camp fara nici o casa si limita este de 50... la fel cunosc drumuri cu 2 benzi cu treceri de pietoni neiluminate corespunzator si fara semafor dar limita este de 70 km/h unde nu este an in care sa nu moara 2-3 pietoni secerati de masini...
Cat despre pv, contestatie, pierzi 20 de lei in cel mai rau caz...

#18
ivsalex

ivsalex

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 16.05.2020

 xmanyacs77, on 31 mai 2020 - 16:50, said:

Dar viteza de 75 km/h in localitate nu este prea mare?Posted Image
Intreb pentru  un prieten....
Este mare pentru localitate, dar DN1 pe aici trece prin localitati si nu e vreun pericol atat de mare cum este in orase.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate