Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 

Facultatea de pompieri ?

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Adelin990

Adelin990

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 17.01.2020
Situatia sta in felul urmator :

Sunt student la Politehnica , Facultatea de Automatica si Calculatoare si de curand m-am hotarat ca vreau sa mi schimb orientarea si sa merg la pompieri
(Dupa ce termin facultatea actuala , daca tot am inceput o..)

Problema mea e ca nu stiu ce sa aleg .

Care e diferenta intre Facultatea de pompieri de la academia de politie si Scoala de subofiteri de pompieri si protectie civila "Pavel Zaganescu"? Unde e mai avantajos sa merg? (eu as prefera a doua optiune , cu toate ca nu cunosc prea bine diferentele)
Am vreun avantaj daca am deja o facultate in informatica terminata sau o termin degeaba?  Ce salariu as putea avea la fiecare din cele 2 optiuni ?
E o alegere buna sa merg la pompieri si sa renunt la partea de IT? (Sunt deja destul de hotarat sa o fac, nu prea vreau sa mi mai schimb alegerea)

Stiu ca sunt multe intrebari , orice raspuns la orice intrebare e binevenit , cat si alte informatii ce m-ar putea ajuta .

#2
Chifteluta

Chifteluta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 03.02.2007
Salariul nu se obține pe baza a ce şcoală ai terminat, ci pe baza funcției prestate. Dacă vrei carieră, vezi cerințele u ui post de conducere şi o să te edifici asupra şcolii. Vezi la MAI ce scoală este recunoscută mai bine.

#3
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,523
  • Înscris: 16.03.2007
tu termina facultatea actuala, ca o sa te mai razgandesti de 3 ori..

#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

View PostAdelin990, on 30 mai 2020 - 01:17, said:

Care e diferenta intre Facultatea de pompieri de la academia de politie si Scoala de subofiteri de pompieri si protectie civila "Pavel Zaganescu"?
De la Facultate iesi ofiter iar de la scoala vei fi subofiter. Nu stii gradele militare si care pe care comanda?!

View PostAdelin990, on 30 mai 2020 - 01:17, said:

Am vreun avantaj daca am deja o facultate in informatica terminata sau o termin degeaba?  Ce salariu as putea avea la fiecare din cele 2 optiuni ?
Nu te ajuta alta diploma. La ofiteri vezi sa nu fi ratat deja partea bugetata a anilor de studiu cu actuala ori varsta. Ai pe net praguri salariale de la institutii militarizate.

Edited by neagu_laurentiu, 30 May 2020 - 06:41.


#5
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,687
  • Înscris: 23.01.2010
Termina facultatea si te inscrii la concursurile organizate periodic de structurile MAI (IGSU), te activeaza ofiter si gata...esti cu haine de pompier dar faci treaba de birou in IT

#6
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
S-au facut o gramada de angajari din sursa externa. Cei cu liceu, subofiteri, cei cu facultate, ofiteri. Am avut o colega, a facut filologie, acum e colonel la pompieri.

#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
In trecut. Cate se mai fac azi cand au scoli pentru mai toate cele necesare/?

#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Poti sa mergi si cu IT-ul la Pompieri.
Ce, crezi ca ei nu au calculatoare /

Apropo, cand naiba s-a infiintat si facultate ptr pompieri ?
Pe vremuri erau din cei ce terminau constructiile si arhitectura care se puteau angaja acolo ....

#9
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Au de ceva vreme si institutiile militarizate studii pt. calculatoare: https://mta.ro/wp-co...licenta-min.pdf
Facultatea actuala de pompieri e de prin 1999.

Edited by neagu_laurentiu, 30 May 2020 - 12:50.


#10
Adelin990

Adelin990

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 17.01.2020

View Postneagu_laurentiu, on 30 mai 2020 - 12:44, said:

Au de ceva vreme si institutiile militarizate studii pt. calculatoare: https://mta.ro/wp-co...licenta-min.pdf
Facultatea actuala de pompieri e de prin 1999.
Stiam ca exista si ramura asta doar ca pe mine ma intereseaza sa merg la pompieri , nu vreau sa continui neaparat in domeniul informaticii
Academia militara cred ca e prea mult pentru mine

View PostXTH, on 30 mai 2020 - 07:59, said:

Termina facultatea si te inscrii la concursurile organizate periodic de structurile MAI (IGSU), te activeaza ofiter si gata...esti cu haine de pompier dar faci treaba de birou in IT

Te referi la concursurile de admitere la facultatea de pompieri ( din cadrul academiei de politie) ?

View Postneagu_laurentiu, on 30 mai 2020 - 06:39, said:

De la Facultate iesi ofiter iar de la scoala vei fi subofiter. Nu stii gradele militare si care pe care comanda?!


Nu sunt foarte informat despre gradele militare si cum functioneaza , stiu cine pe cine conduce in principiu.
Exista posibilitatea ca de exemplu daca termin scoala de pompieri si ies subofiter sa pot fi mai apoi avansat la gradul de ofiter ? e ceva comun sau sunt cazuri mai speciale ?

#11
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

View PostAdelin990, on 30 mai 2020 - 14:04, said:

Te referi la concursurile de admitere la facultatea de pompieri ( din cadrul academiei de politie) ?
Se referea la angajarile din sursa externa, asa se cheama cand iau persoane nescolarizate de institutiile lor. S-a practicat, se mai practica atunci cand sistemul lor nu asigura cele necesare.

View PostAdelin990, on 30 mai 2020 - 14:04, said:

Exista posibilitatea ca de exemplu daca termin scoala de pompieri si ies subofiter sa pot fi mai apoi avansat la gradul de ofiter ?
Poti de la subofiteri la ofiteri dar tot la facultatea in cauza ajungi, doar ca pe la frecventa redusa, cu taxa etc. au intern reguli pt asa ceva.

Edited by neagu_laurentiu, 30 May 2020 - 15:10.


#12
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Da sa mori la datorie si sa fi declarat sublocotenent post mortem. Sau, termini o facultate, la seral sau fara frcventa si sa fi avansat locotenent, cand altii de varsta ta sunt deja sunt generali. :) Pe scurt, esti ofiter, cu salariu mare, pensie speciala, stai la cqldurica, in birou, sau subofiter, tragi de tulumba panana la pensie, ud, la minus 30°, te faci de ras, deodata cu colegii tai retardati, ca ce i din Baia mare, care la apelul unei babe, care a vazut iesind aburi de la  sirocol, Au venit si au distrus o masina cu sculele de descarcerare, sa deschida capota, cand puteau sparge un geam si sa deschida usa, capota, daca nu i-a dus mintea sa sune la politie si sa afle a cui e masina. E plin netul de gafele pompierilor, au i mult sub cel al militienilor lui ceasca, nu degeaba s-a inventat termenul "pompieristic". Chiar asta iti doresti? Sa rada toti cunoscutii tai cand te vad?

#13
Adelin990

Adelin990

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 17.01.2020

View Postrumegus, on 30 mai 2020 - 15:10, said:

tragi de tulumba panana la pensie, ud, la minus 30°, te faci de ras, deodata cu colegii tai retardati,
E plin netul de gafele pompierilor, au i mult sub cel al militienilor lui ceasca, nu degeaba s-a inventat termenul "pompieristic". Chiar asta iti doresti? Sa rada toti cunoscutii tai cand te vad?
Probabil tu vorbesti despre generatiile mai vechi de pompieri care poate nu erau pregatite asa cum trebuia
Din ce stiu eu in prezent pregatirea e mult mai buna si nu isi bate nimeni joc de pompieri .
Cand iti arde casa si chemi pompierii sa ti-o stinga tot retardati sunt si atunci ?
Daca tu ii numesti retardati pe cei care fac o munca grea doar ca sa-ti fie tie bine atunci e problema ta dar eu din contra, aleg sa ii respect.
Daca o sa rada toti cunoscutii de mine sunt liberi sa o faca, inseamna ca sunt din aceiasi categorie cu tine si aleg sa nu iau in seama rasul lor .

#14
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,687
  • Înscris: 23.01.2010
Nu ride nimeni, rid invidiosii care nu au putut ajunge la borcanul cu miere din diferite cauze.
Pericol exista,ca in orice meserie, dar ...asta este.

Termenul"pompieristic", nu vine de la personal fara minte, vine de la viteza de reactie la o nenorocire, pompieristc=imediat, rezolv pompieristic, adica acum, fara un plan dinainte stabilit, ceva adaptat la problema respe tiva.

Mie-mi place expresia de genul:
- pompierii stau degeaba, se uita la tv , stau pe net, etc adica ard gazul...
Si vin si intreb?, ai vrea sa aiba activitate pompierul sa-ti stinga casa ta, masina ta, asta ...asa, ca sa nu stea degeaba?

@adelin, termina-ti facultatea si urmaresti ce posturi se scot la concurs de catre IGSU, si daca intri , te activeaza, devii ofiter,si...spor la treaba pe functia ta, conform pregatirii.

#15
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
https://m.youtube.co...e&v=Ne13JbB5vGA
Vi se pare ca adunatura asta de idioti actioneaza rapid? Daca spargeau geamul de la sofer, in doua secunde deschideau capota, cu pagube minime. Deci ce inseamna pompieristic? Banuiesc ca era si un ofiter pe acolo, sef de echipaj, si nu sunt pompieri pe stil vechi, sunt cei de azi...

#16
Adelin990

Adelin990

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 17.01.2020

View Postrumegus, on 31 mai 2020 - 12:49, said:

https://m.youtube.co...e&v=Ne13JbB5vGA
Vi se pare ca adunatura asta de idioti actioneaza rapid? Daca spargeau geamul de la sofer, in doua secunde deschideau capota, cu pagube minime. Deci ce inseamna pompieristic? Banuiesc ca era si un ofiter pe acolo, sef de echipaj, si nu sunt pompieri pe stil vechi, sunt cei de azi...

Video ul asta nu demonstreaza nimic despre pompieri in sine , poate doar despre respectivul grup de pompieri .
Daca langa tine sunt 2 prosti inseamna ca automat esti si tu unul? Nu poti baga toti pompierii in aceiasi categorie doar din cauza unora .
E o generalizare mult prea mare.
In orice domeniu exista oameni mai pregatiti si oameni mai putin pregatiti
Ceea ce vreau sa subliniez e faptul ca eu o consider o meserie onorabila , care merita respectul tuturor

#17
Albertotanase

Albertotanase

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 10.07.2020
Salut Adelin, da-mi voie sa te ajut.
Nu cred ca are vreo importanta faptul ca tu poti sa termini sau ai terminat deja facultatea de IT.
Eu unul am 17 ani si la anul doresc sa dau la pompieri, mai exact la facultatea de pompieri din cadrul academiei de politie A.I.Cuza din Bucuresti.
Diferenta dintre cele doua este ca daca termini facultatea o sa primesti diploma de pompier si grad de oditer iar pe langa asta mai primesti si diploma de mecanic pentru instalatiile de apa parca, aici nu sunt sigur, dad oricum mai primesti o diploma asemanatoare.
Daca termini scoala de subofiteri oentru protectie civila Pavel Zaganescu de la Boldesti o sa devii Subofiter, asta inseamna ca o sa te aflii in subordinea ofiterilor. Daca ai terminat scoala de la Boldesti, orice ai face nu poti sa devii ofiter.
Diferenta este ca un subofiter este ce care este mult mai expus, este practic persoana care sare in foc prima, iar un ofiter mai mult da ordine si lucruri de genul. Ca subofiter ai salariu mai mic, salariul tau maxim fiind de 1000 de euro, iar ca ofiter 2000.
Facultatea dureaza 4 ani iar scoala de subofiteri 3 ani. Atentie, limita de varsta este de 27 de ani pentru inscriere la facultate respectiv scoala.
Sper ca am fost de ajutor��!

#18
Albertotanase

Albertotanase

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 10.07.2020
Salut, am o intrebate:
Urmatorul an doresc sa aplic la pompieri, mai exact la facultate, si doresc sa aflu dac adupa facultate o sa primeac jobul pe care il vreau eu sau o sa fiu repartizat automat, adica:
Eu doresc sa fiu pompier pe autospeciala de stingere cu apa si spuma. Dupa terminarea facultatii o sa ajung in acel post sau o sa imi spuna cei de la minister/ unitate de post o sa primesc?
De exemplu nu as vrea sa operez pe autospeciala de descarcerare, ci doar pe autospeciala cu autoscara sau de stingere.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate