Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

LG-ul,smart-cam si imagine sacadata

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
avakum

avakum

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 19.03.2017
Salut,tuturor! Dupa un an si jumatate fara probleme,imaginea LG-ului  model 43UK6470PLC  https://www.emag.ro/...c/pd/D3TRVFBBM/  incepe brusc sa sacadeze.La modul ca imaginea ingheata 3-4 sec.,merge alte 2-3 si tot asa.Pe toate canalele codate ori nu. Netflix,HBO-GO,Youtube merg normal. Cablul de RDS este ok,restul tv-urilor din casa merg fara probleme. Observ inca ca imaginea revine la normal daca scot camul -e din cel vechi,adica cu cartela. Cartela nu conteaza,scoasa ori nu imaginea tot sacadeaza daca este bagat smartcamul. Duc camul la RDS,il verifica-este ok. Pentru siguranta schimba insa smartcamul-nu si cartela.Acasa problema persista.Verific camul pe un Samsung-merge beton.LG-ul arata ca si-a facut actualizare de soft acum 2 luni.Ceva idei?

#2
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,178
  • Înscris: 27.06.2007
posibil modul CAM al televizorului sa fie problema;
incearca de la altcineva un alt cam (cel fara cartela) - daca problema persista duci tv-ul la garantie

Edited by STARTREK1, 29 May 2020 - 23:47.


#3
avakum

avakum

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 19.03.2017

 STARTREK1, on 29 mai 2020 - 23:38, said:

posibil modul CAM al televizorului sa fie problema;
Adica fanta in care intra smartcam-ul de la RDS?Asa,scurt,fara preaviz,fara a fi atinsa,miscata?

#4
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,178
  • Înscris: 27.06.2007
nu fanta e problema, placa de baza pe care vine fanta - nu mai "citeste" cam-ul DIGI

Attached File  43uk6470plc.jpeg   200.62K   36 downloads

Edited by STARTREK1, 29 May 2020 - 23:56.


#5
avakum

avakum

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 19.03.2017

 STARTREK1, on 29 mai 2020 - 23:53, said:

nu fanta e problema, placa de baza pe care vine fanta - nu mai "citeste" cam-ul DIGI

43uk6470plc.jpeg
Prin ''fanta'' intelegeam subansamblul raspunzator de smarcam.Cred ca este o veste proasta...Adica service..  Posted Image  Multumesc mult,@STARTREK1!

#6
GTDONE

GTDONE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 21.06.2012
Daca este defect modulul care contine slotul CI are cod LG EBU64627502 .Problema este faptul ca costa cat televizorul. Mergi oricum la un service autorizat LG pentru o diagnoza sau la garantie daca mai are.

#7
oliver44

oliver44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 04.04.2014

View Postavakum, on 29 mai 2020 - 23:32, said:

Salut,tuturor! Dupa un an si jumatate fara probleme,imaginea LG-ului  model 43UK6470PLC  https://www.emag.ro/...c/pd/D3TRVFBBM/  incepe brusc sa sacadeze.La modul ca imaginea ingheata 3-4 sec.,merge alte 2-3 si tot asa.Pe toate canalele codate ori nu. Netflix,HBO-GO,Youtube merg normal. Cablul de RDS este ok,restul tv-urilor din casa merg fara probleme. Observ inca ca imaginea revine la normal daca scot camul -e din cel vechi,adica cu cartela. Cartela nu conteaza,scoasa ori nu imaginea tot sacadeaza daca este bagat smartcamul. Duc camul la RDS,il verifica-este ok. Pentru siguranta schimba insa smartcamul-nu si cartela.Acasa problema persista.Verific camul pe un Samsung-merge beton.LG-ul arata ca si-a facut actualizare de soft acum 2 luni.Ceva idei?

Am si eu aceasta problema la rds cu camul, doar ca sunt macroblocuri temporare si asta de cand m am ales cu ONT ul in apartament!
Tv 43LH541V si cu aceasta cartela am aceiasi problema si la alt tv Lg!
Incearca sa schimbi camul sa vezi daca nu este defect el, eu asta o sa incerc sa fac..
Poti urmarii si acest post, in ultima vreme la RDS am vazut mai multa lume care are probleme cu macroblocurile https://forum.softpe...7711-artefacte/

Edited by oliver44, 07 September 2020 - 22:00.


#8
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,052
  • Înscris: 20.06.2009
Ai încercat și fără CAM și face la fel? În mod normal CAM-ul nu are nimic de-a face cu macroblocurile, el doar deblochează canalele criptate, nu are nici în clin și nici în mînecă cu puterea sau calitatea semnalului!

#9
oliver44

oliver44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 04.04.2014
@crislacor daca ai urmarit postul meu ai toate detaliile acolo, dupa ce am scos CAM-ul nu am mai avut probleme , cum il conectez imi apar problemele cu macroblocuri (nu sunt vizibile des dar apar pe anumite posturi cand folosesc acest CAM)!
Ce ii drept am observat ca pe site la LG este o actualizare ce trebuie sa o fac pentru acest TV 43LH541V, trebuie sa mai specific ca am luat acest CAM si l am imperecheat cu un alt tv tot Lg si problema se manifesta si aici!

Edited by oliver44, 08 September 2020 - 10:01.


#10
oliver44

oliver44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 04.04.2014
Azi am reusit sa fac si actualizarea de soft pentru 43LH541V si problema cu macroblocurile a disparut, pana la aceasta ora nu mi au semnalt probleme!

Edited by oliver44, 08 September 2020 - 18:51.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate