Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 

PFA programator fara diploma

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#37
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,978
  • Înscris: 13.03.2005
Dar pasul concret, l-ai făcut?
Să mergi sa intre intrebi la  Oficiul registrului Comerțului?

Sau apelezi la firmele de intermedieri și contra unei sume îți fac ei demersurile necesare pentru înființarea PFA.

#38
qudatheo

qudatheo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 06.12.2004
Da, am fost la OC - vor "diploma recunoscuta". Period. Posted Image
Intermediari nu merci.

#39
saloman

saloman

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 07.04.2022

View Postqudatheo, on 30 iulie 2022 - 10:21, said:

Salut,

Redeschid topicul... ma situez intr-o situatie asemanatoare: am 20 ani de experienta in IT si vreau sa trec la freelancing cu PFA. Insa nu am absolvit nimic legat de IT. Am o diploma de inginerie dar pe complet alt domeniu (hidro). Credeti ca ar merge ?
Chiar nu am timp sa obtin orice diploma/certificat/curs absolvire pentru ca asta dureaza, iar clientul meu nu asteapta, trebuie sa incep proiectul la 1 sept. Da stiu... m-am trezit cam tarziu astea au fost circumstantele, iar se pare ca e imputita treaba cu PFA-ul in Ro, credeam ca se poate deschide online, peste noapte (ca in tarile normale - in Belgia dureaza exact 3 zile, ai nevoie doar de CI) Posted Image Aici nici nu stiu de unde sa o apuc, informatii contradictorii peste tot. Am vb cu un avocat: mi-a zis sa nu imi fac pb cu diploma, e o hartie, nu se uita nimeni, am vb cu un contabil : mi-a zis ca e groasa, nu am nicio sansa sa imi deschid anul asta.

se poate deschide cu o adeverinta de la unul dintre fostii angajatori (daca exista). adeverinta respectiva, in mod normal, este eliberata la plecarea din companie.

#40
qudatheo

qudatheo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 06.12.2004

View Postsaloman, on 12 august 2022 - 18:50, said:

se poate deschide cu o adeverinta de la unul dintre fostii angajatori (daca exista). adeverinta respectiva, in mod normal, este eliberata la plecarea din companie.
Nope. Mi-au zis ca nu (la RC jud. MH). Cica singura solutie : Intreprindere individuala.

PS: La Timisoara se paote. Se pare ca legea este interpretata diferit de la un judet la altu. Deh...Romanica.Posted Image

Edited by qudatheo, 15 August 2022 - 17:44.


#41
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,978
  • Înscris: 13.03.2005
Păi la II, e în avantajul tau...

#42
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View Postqudatheo, on 15 august 2022 - 17:42, said:

Se pare ca legea este interpretata diferit de la un judet la altu.
Cere raspuns in scris sa vezi motivatia bazata pe lege. Apoi ai dovada negru pe alb sa castigi in justitie pentru ca legea e clara, nu trebuie conditionat pentru IT.

#43
qudatheo

qudatheo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 06.12.2004

View Postwertyck, on 15 august 2022 - 17:43, said:

Păi la II, e în avantajul tau...
De ce ar fi ?
Nu cred, avocatul mi-a explicat ca cu II platesc impozitul intreg ca la srl .

View Postneagu_laurentiu, on 15 august 2022 - 18:36, said:

Cere raspuns in scris sa vezi motivatia bazata pe lege. Apoi ai dovada negru pe alb sa castigi in justitie pentru ca legea e clara, nu trebuie conditionat pentru IT.
Nu am nici timp, nici bani, nici nervi de mers prin tribunale.
Iar asta cu castigatul "sigur" in justitie cu dreptatea in mana nu o mai cred, sunt patit o data.

Edited by qudatheo, 15 August 2022 - 22:44.


#44
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,978
  • Înscris: 13.03.2005
Și ți se pare mult să plătești pe microintreprindere, taxele respective?


#45
qudatheo

qudatheo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 06.12.2004

View Postwertyck, on 16 august 2022 - 08:36, said:

Și ți se pare mult să plătești pe microintreprindere, taxele respective?
Poftim ?
Cand toti colegii i mei au PFA pe IT si sunt scutiti de impozit. Eu sunt mai prost sau ce? Ma dau banii afara din casa sau ce?

#46
qudatheo

qudatheo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 06.12.2004
Hadeti sa revenim la subiect ca vad ca intram in balarii.
Am scris aici ca sa aflu informatii nu ca sa intram in discutii sterile despre motive si justificari personale.

#47
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View Postqudatheo, on 17 august 2022 - 00:15, said:

Cand toti colegii i mei au PFA pe IT si sunt scutiti de impozit.
Nu sunt scutiți cu PFA, legea da scutirea doar la angajați.

#48
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,978
  • Înscris: 13.03.2005
Am așteptat să îi spună lucrul asta altcineva, să nu creadă că am eu ceva cu PFA lui....

#49
qudatheo

qudatheo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 06.12.2004

View Postneagu_laurentiu, on 18 august 2022 - 17:58, said:

Nu sunt scutiți cu PFA, legea da scutirea doar la angajați.
Ba sunt! Pana acum. Cei care au activitate de dezvoltare de software.
Ideea e ca recent s-ar fi schimbat ceva in legi si de la 1 ian nu se mai aplica scutirea.

Edited by qudatheo, 20 August 2022 - 11:14.


#50
krtyna

krtyna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 07.04.2021

View Postqudatheo, on 30 iulie 2022 - 10:21, said:

Salut,

Redeschid topicul... ma situez intr-o situatie asemanatoare: am 20 ani de experienta in IT si vreau sa trec la freelancing cu PFA. Insa nu am absolvit nimic legat de IT. Am o diploma de inginerie dar pe complet alt domeniu (hidro). Credeti ca ar merge ?
Chiar nu am timp sa obtin orice diploma/certificat/curs absolvire pentru ca asta dureaza, iar clientul meu nu asteapta, trebuie sa incep proiectul la 1 sept. Da stiu... m-am trezit cam tarziu astea au fost circumstantele, iar se pare ca e imputita treaba cu PFA-ul in Ro, credeam ca se poate deschide online, peste noapte (ca in tarile normale - in Belgia dureaza exact 3 zile, ai nevoie doar de CI) Posted Image Aici nici nu stiu de unde sa o apuc, informatii contradictorii peste tot. Am vb cu un avocat: mi-a zis sa nu imi fac pb cu diploma, e o hartie, nu se uita nimeni, am vb cu un contabil : mi-a zis ca e groasa, nu am nicio sansa sa imi deschid anul asta.

Vezi ca NU ITI TREBUIE NICI UN FEL DE DIPLOMA SAU STUDII !!
Ai grija cu cine vorbesti.
Si eu am patit la fel.
Daca mergi la primarie, functionarii o sa ceara tot felul de hartii pentru autorizare printre care si diplome etc.
DAR NU AI NEVOIE DE AUTORIZARE.
Tu vrei doar PFA, deci trebuie doar inregistrare la registrul comertului atat. Te inregistrezi pe cod caen 6202 - consultanta IT.
Si nici de contabil nu ai nevoie.
Nu te lua dupa tot felul de oameni care au interes sa te incarce cu hartii si obligatii.
Pe mine din pacate m-au pacalit prima oara cu autorizatia, aveam diploma si tot ce trebuie dar m-au pus pe drumuri si in final am ajuns sa platesc taxe si impozite mai mari decat trebuia.
Dar a 2a oara m-am informat si am facut doar strictul necesar, adica inregistrarea la registrul comertului, anaf si inregistrarea in scopuri de tva.

View Postqudatheo, on 05 august 2022 - 21:55, said:

Da, am fost la OC - vor "diploma recunoscuta". Period. Posted Image
Intermediari nu merci.
Recomand intermediar.
Am platit 300 de lei si in 2 zile aveam pfa inregistrat la registrul comertului!
Ei asta fac toata ziua, si cunosc bine legile si nu pot fi pacaliti de functionari!

Ai nevoie doar de buletin si sa le zici adresa unde vrei sediu pfa. Pune o adresa de la sat ca sunt normele putin mai mici la sate.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate