Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Medicatie tensiune necesara ?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#37
Dr_Alin_Iliescu

Dr_Alin_Iliescu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.07.2020
Sunt bune analizele si valorile TA. Nu e necesar tratament medicamentos

In linkul de mai jos este ghidul de tratament al HTA al Societății Europene de Cardiologie
https://academic.oup...33/3021/5079119

La orice hipertensiv nou diagnosticat ar trebui sa procedam cam așa:
1. Depistam/excludem factorii de risc CV asociați (in documentul PDF sunt in tabelul 4 / pag 3031)
2. Încadram pacientul hipertensiv intr-o clasa de risc cardiovascular (figura 1 / pag 3034)
3. Tratam ținând cont de clasa de risc CV (figura 3 / pag 3050)

Ideea e sa reducem riscul cardiovascular, adică riscul viitor de evenimente ca infarct miocardic, accident vascular cerebral etc

#38
cardiocj

cardiocj

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 28.05.2020
Va multumesc pentru informatiile detaliate, Dr Alin Iliescu !

#39
Turnatoriu_de_orza

Turnatoriu_de_orza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,864
  • Înscris: 14.10.2010

View Postcardiocj, on 28 mai 2020 - 12:09, said:

Buna, sunt barbat la 42 ani, 184, 74 kg.
Am facut recent un control inima cu test efort si aveam tensiune 13/9 (whitecoat, dovedit ulterior), cu cresteri la 160/110 la efort maxim.
Dr mi-a recomandat sa iau peridonpril 5 mg.
Eu am facut un log de masurare de 3x/zi, in aceleasi momente ale zilei. Doua saptamani fara medicament, doua cu. Il atasez mai jos  Ce credeti, aveam nevoie de medicament in primul rand ?
Tin sa spun ca ma simt bine, si nu am nici un efect secundar de la medicament.

Logul atasat

NU esti clar.
De ce ai facut controlul?
De ce ai facut testul de efort? Cine ti l-a recomandat?
Ai trecut testul de efort? Te-ai oprit inainte de a-ti spune doctorul?
Care a fost concluzia doctorului?
Tensiunea de 16 dupa test este fireasca; la orice efort se ridica tensiunea.

Testul de efort se face doar daca ai angina pectorala(dureri in piept).

Am auzit un doctor spunand; cand ai dubii asupra diagnosticului sau a tratamentului atunci sa apelezi la un alt medic.

View PostKean, on 28 mai 2020 - 12:45, said:

.Alea electronice se decalibreaza periodic =
Gresesti!!! Eu am unul de peste 10 ani. In plus este muuuuult mai usor de luat tensiunea si este destul de precis. Deseori l-am comparat cu unul clasic si
nu au fost diferente.  O eventuala unitate in plus sau minus NU este relevanta.

#40
Turnatoriu_de_orza

Turnatoriu_de_orza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,864
  • Înscris: 14.10.2010

View PostKarhu, on 28 mai 2020 - 13:48, said:

trebui sa ti-o faca medicul de familie,
Poate ca in Fi medicul de familie este si un bun medic generalist(asa cum era odata in Romania).

#41
Turnatoriu_de_orza

Turnatoriu_de_orza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,864
  • Înscris: 14.10.2010

View Postflorinel, on 28 mai 2020 - 14:37, said:

. Sper ca ai folosit macar un tensiometru de brat, nu de incheietura(astea au erori mari).
NU duce lumea in eroare. Folosesc de multi ani un aparat electronic de brat si masoara corect. Periodic il compar cu cu cel clasic si nu sunt diferente semnificative.
Apoi, chiar si cel clasic trebuie sa stii bine sa-l citesti!
Medicii(cu tot respectul) nu-l recomanda pentru ca si-ar pierde...ecusonul!

#42
Turnatoriu_de_orza

Turnatoriu_de_orza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,864
  • Înscris: 14.10.2010

View Postrich1974, on 29 mai 2020 - 18:29, said:

Frate, erice chestie nenaturala are reactii adverse, eu de aia privesc cu rezerva tratamentul asta luat ani de zile.
asa e ci cu poluarea electromagnetica, nu stie nimeni ce efecte pe ermen lung va avea, .... Cine sustine ca sie efectele, e arogant.
Si apropo de medicamente, mama mea lua enalapril, la un moment dat a inceput sa tuseasca sec. Vreo cateva luni i-au trebuit ca sa isi dea seama ca enalaprilul usuca mucoasele si provoaca tuse.
NU vreau sa fiu suparator si nici....arogant: vad ca in afara de politica te intereseaza din plin si problemele medicale...

Si produsele naturale au reactii adverse!!! Fa o cura de ceai de matraguna si apoi sa ne spui cum a fost...
Am cunoscut persoane care au spus ca dupa ce nu au luat tratamentul contra tensiunii erau sa o pateasca, asa ca au fost NEVOITI  sa-l reia.
C'est la vie! In viata, omul este "bombardat" cu cerintele ei; adica, el este obligat, in mod continuu, sa aleaga. Si in functie de alegere ii va fi bine ori ba.
Deh! NIMENI nu-ti va garanta buna alegere. Apoi, cu niscaiva efecte secundare am fi...datori: o tusa, un junghi, etc.

Apropo de poluarea electromagnetica. Cu ani in urma, cineva(imi scapa numele) a spus: "Masura, majestate, masura"! Carevasazica, este important nivelul de
iradiere!  Da, se cam stiu efectele. Ca un exemplu: la statia de transformare de la Isaccea(pe partea dreapta a sosele mergand spre Tulcea) 750 kV NU se angajeaza decat barbati avand minim doi copii!!!

#43
Turnatoriu_de_orza

Turnatoriu_de_orza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,864
  • Înscris: 14.10.2010

View PostDr_Alin_Iliescu, on 25 iulie 2020 - 09:28, said:

Ideea e sa reducem riscul cardiovascular, adică riscul viitor de evenimente ca infarct miocardic, accident vascular cerebral etc

Domnule doctor,
FELICITARI! Multe si sincere felicitari! Sunteti printre foarte putinii doctori pe care i-am intalnit in  social media.

Am trecut de 22 de ani decand am fost diagnosticat cu hipertensiune arteriala si angina pectorala. In tot acest rastimp am trecut prin multe emotii(sa nu
spun peripetii...):pusee de tensiune(maxima 22/11), pierdere de cunostinta(chiar in fata spitalului!) din cauza unei caderi de tensiune(partial, vina imi
apartine), tahicardie, dus cu salvarea de 3 ori, "acuzat" de depresie(din cauza unor dureri pricinuite de refluxul gastro-esofagian(esofagita)) cu tratament inutil, etc.

Am fost, si sunt, un pacient constiincios, respectand tratamentele prescrise precum si indicatiile primite. Mai putin cele privind greutatea..., in ultimii 5-6 ani.
As putea scrie multe zeci de pagini despre aceste probleme. Cu atat mai mult cu cat am avut si alte probleme de natura medicala(dermatologice, ginocomastie, ...).

Toate acestea le-am scris, mai degraba, pentru "cunoscatorii" din preajma care sunt impotriva tratamentului medicamentos! Adevarat, am tras ponoase
din cauza unor reactii adverse dar, de ar fi sa o iau de la inceput, NU as face altfel.

Numai de bine tuturor!

#44
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
in primul rand, adevarata medicina trebuie sa descopere cauza bolilor.
apoi, fiecare e liber sa se trateze sau nu.

Edited by rich1974, 09 January 2021 - 22:34.


#45
johnysibiu

johnysibiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 07.04.2013
Adica sti dar , la ce - ti foloseste ca sti.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate