Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Viata pe alte planete

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#37
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View Postkarax, on 12 iunie 2020 - 07:34, said:

vom reusi probabil sa construim de la  organe , corpuri noi , vom edita adn-ul , deja exista tehnici de manipulare a informatiei in cazul celulelor copiilor  nenascuti
se vor face algoritmi de asa natura incat sa fim rezistenti la boli, sa apara noi tipuri de anticorpi , sa fie pielea selectiva etc etc


terminatori din  metal lichid e greu sa apara. ar trebui sa fie cu adn care sa se adapteze la orice situatie si sa fie cu combinatii multe pentru ca creierul lui sa poata procesa. spre exemplu cand terminatorul se strange la loc pentru a forma corpul , ar insemna ca toate acele baltiri de metal lichid sa fie cu propriul procesor, sa isi caute corpul, sa formeze detectoare si etc. ori in cazul in care e topit , cum poate sa formeze din  nou corp complex avand in vedere ca trebuie sa proceseze extrem de multa informatie si sa foloseasca aparate de masura si etc? pur si simplu terminatorul din metal lichid e posibil doar in forme primitive sau doar in cazul in care procesoarele din el nu sunt arse. o simpla grenada il putea distruge cu tot cu procesorul intern. plauzibil este robotul normal , cel cu cadru metalic

Pot fi structuri rigide, rezistente, dar cu o densitate foarte mica, de exemplu formate din fire microscopice.

De asemenea la dimensiunea microscopica a unui acarian tardigrad de tipul ursuletului de apa ...

#38
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
nu zic din ce sunt facute , zic ca nu pot exista ca si "programabilitate". oarecum felul cum se formeaza compusii poate fi numita materie programabila insa asta e o singura chestie. ca sa fie ceva complex trebuie miliarde de posibilitati de programare, incepand de la adn-ul respectiv care da programabilitatea

#39
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
Foarte corect ce spui, eu faceam referire in special la forme robotice.

In mediul natural sunt greu de imaginat probabil similare unor meduze abisale ori ceva similar.

In filmele Jupiter Ascending, Aliens Covenant-Prometheus, Star Gate SG1, samd se indica spre un scenariu in care alienii teraformeaza si insamanteaza planetele nu doar cu semintele vietii ori cu oameni ci cu intreaga biosfera, astfel totul ramane organizat si sustenabil, in plus totul pare un lant evolutiv logic si indigen, in realitate intregul lant trofic poate fi alogen de import inclusiv dinamica evolutiei.

#40
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
nu cred ca pe viitor vor fi razboaie pentru nu stiu ce celule ale oamenilor, posibil creati de o super-civilizatie, pentru simplul fapt ca in viitor vom putea avea editarea genetica si imprimanta genetica , ce vor construi oameni de la 0 si tehnicile de editare genetica vor putea sa ne faca nemuritori

#41
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,790
  • Înscris: 16.01.2017

View Postkarax, on 15 iunie 2020 - 21:36, said:

vor putea sa ne faca nemuritori
N-o sa va faca nimeni nemuritori. Are destule probleme planeta si cu muritori.

#42
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
vorbim ce se intampla pe  viitor

#43
Turnatoriu_de_orza

Turnatoriu_de_orza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 14.10.2010

View Postpacopaco1967, on 28 mai 2020 - 07:30, said:

Mi-as dori ca toate geniile astea din Romania sa se uneasca si sa creeze acumulatori de inalta capacitate, fiabil, compact, de lunga utilizare si fara periculozitate . . . .  insa ei se ocupa cu cai verzi pe pereti .
Stiinta lu peste prajit in care filozofia desarta e numita stiinta.

Daca vrei capacitate mai mare la baterii  atunci pune+le in paralel.
Daca stii sa le protejezi ele vor fi fiabile. Am avit o baterie auto care m-a tinut 8 ani plus 11 luni. O mai puteam tine dara venise iarna...
Daca stii sa le protejezi(sa nu le pui in scurt, de exemplu) ele sunt chiar prietenoase...

Stiinta NU se face la comanda.
Institutele de cercetare fac cercetari fundamentale conform proprilor capabilitati(oameni&echipamente).
Tehnologii din fabrici lucreaza la imbunatatiri conform intereselor firmei.
Mi-au trebuit ani buni ca sa-mi dau seama ca fabricile de baterii fac doua calitati: una pentru masini noi si alta ca piesa de schimbPosted Image Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate