Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Mobilier gradina

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
raduors

raduors

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,108
  • Înscris: 13.07.2008
Cred că ar ajuta sa ne ajutați cu ce mobila aveți sau ați avut, să știm ce să cumpărăm sau sa evităm.

#20
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,509
  • Înscris: 11.03.2006
As vrea sa iau masa asta, sau ceva asemanator.
https://www.bricodep...90-x-75-cm.html
Problema este ca trebuie sa stea afara, sub pergola, care nu are acoperis, chiar si iarna. Oare rezista daca ii fac o husa?

#21
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,748
  • Înscris: 29.11.2007
Foarte frumoasa! Bafta! Spun asta fiindca, anul trecut, tot ce-am vreut sa cumpar de la bricodepot aveau ... doar la prezentare, nu si la vanzare. N-am inteles de ce.

Hai sa-ti spun ce "husa" am folosit eu: perdea de dus (din plastic), prinsa, de masa, cu clesti de genu':
https://mastertools....-lemn-yato.html

Combinatia asta i-a lasat si loc sa respire (deci n-a fost dictata de lene, da? Posted Image ), sa se aeriseasca. Iarna e foarte buna pentru tinut, la rece, platourile pentru Craciun Posted Image Posted Image ; pana vin musafirii.

Primavara o stergeam bine cu un pic de diluant si gata.

Uneori cerea un tratament mai complex, de revitalizare, si atunci aplicam, suplimentar, un amestec de 50% diluant (terebentina) + 50% ulei de in, fiert. Solutia asta a fost aplicata cu larghete si lasata pana ce lemnul a tras cat a vrut el. Dupa aceea am sters cu o carpa. Am avut-o vreo zece ani, daca nu mai bine, si nu am tratat, vreodata, si picioarele; doar tablia.

LE: 1. In caz ca lemnul este nuantat, inainte de a o curata cu diluant, trebuie sa faci o proba, intr-un loc putin vizibil Posted Image
  2. Mie mi-a placut cum se ducea nuantatorul, de la un an, la altul. Parea mai veche ... Ce-i drept, a mea a fost, initial, si foarte inchisa la culoare. Cam asa arata in ultima vara in care am (mai) folosit-o.

Attached Files


Edited by DIY, 05 June 2020 - 18:47.


#22
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,509
  • Înscris: 11.03.2006
Sincer, nu ma asteptam sa ma incurajeze cineva.Posted Image
Buna idee cu clestii aia. Asta este, se pare ca am rezolvat cu masa.

#23
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,748
  • Înscris: 29.11.2007

View Postcumparator, on 05 iunie 2020 - 18:54, said:

Sincer, nu ma asteptam sa ma incurajeze cineva.Posted Image

De ce?!

#24
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,509
  • Înscris: 11.03.2006
Credeam ca o sa mi se spuna ca lemnul putrezeste sub cerul liber.

#25
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,748
  • Înscris: 29.11.2007
Sigur ca da! Putrezeste! Lemnul, lasat la voia furiilor naturii, va putrezi. Lemnul iubit, ingrijit si protejat va rezista ani si ani si ani de zile.

#26
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,509
  • Înscris: 11.03.2006
Am inteles bine, perdeaua de dus statea numai pe blat? Si vara, sau numai iarna?

#27
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,748
  • Înscris: 29.11.2007
Da, cam asa. Fiind mai mare decat tablia mesei, atrana in jos, asa ca am "fixat-o" cu clestii aceia, de picioarele mesei. Am avut grija sa fac 'faldurile" astfel incat apa sa se scurga, fara probleme.
Numai iarna si in perioada ploioasa. Vara, dupa ploaie, daca veam chef, o stergeam de apa. Daca nu aveam chef, nu Posted Image

#28
danwd

danwd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 05.03.2018

View Postcumparator, on 05 iunie 2020 - 12:59, said:

As vrea sa iau masa asta, sau ceva asemanator.
https://www.bricodep...90-x-75-cm.html
Problema este ca trebuie sa stea afara, sub pergola, care nu are acoperis, chiar si iarna. Oare rezista daca ii fac o husa?

Rezista si fara husa, va cere doar sa reimprospatezi stratul de finisare mai des.Normal ca e mai bine sa fie protejata.  Masa din link este speciala pentru exterior dupa cum vezi nu este cu blat deasupra ci din stinghii alaturate cu spatiu de dilatare intre ele tocmai pentru a trece mai usor peste procesele dese de umezire-uscare. In plus lemnul folosit este unul exotic rezistent la exterior.

#29
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009
Vad ca si picioarele sunt de lemn. Nici astea nu se strica daca stau in ploaie? Daca ziceți că nu, mi-am gasit masa de terasa :) Mersi Cumpărător :)

Edited by puisor, 06 June 2020 - 04:47.


#30
danwd

danwd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 05.03.2018
Daca este pusa undeva unde apa nu sta rezista. Daca este pe terasa eu as lipi ceva cauciuc cat mai inalt sub toata sectiunea piciorului pentru ca lemnul tinde sa absoarba apa pe lungul fibrei si, ca prim efect, o sa se pateze piciorul dupa care incet incet putrezeste. Si fara aceste masuri 8-10 ani rezista pe o terasa fara probleme.

#31
dell99

dell99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,998
  • Înscris: 29.09.2008
Eu am set din ala de ratan de plastic sau cum ii zice, arata bine dupa 3 ani (iarna le bag in garaj sau in casuta de gradina). Sfatul e sa iei huse la tot ce tii afara pt ca se umplu de praf, paienjeni, tot felul de gainati de pasari si insecte. Eu am luat din alea ieftine pt scaune, gratar, dureaza mult mai putin sa le curat cand am nevoie de ele fata de perioada cand stau neacoperite. O sa vezi ca e incredibil cat praf si chestii sunt pe afara si toate isi fac aparitia cand iesi cu un pahar de ceva sau o prajitura pe tersa :).

#32
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,748
  • Înscris: 29.11.2007

View Postpuisor, on 06 iunie 2020 - 04:46, said:

Vad ca si picioarele sunt de lemn. Nici astea nu se strica daca stau in ploaie? Daca ziceți că nu, mi-am gasit masa de terasa Posted Image Mersi Cumpărător Posted Image

Se vede in poza, din link, ca masa de mai sus, despre care vorbim, are niste picioruse Posted Image  din alt material. Pe acele picioruse (sau cum s-or numi)  sunt "ridicate" picioarele din lemn. Asa sunt, de fapt, construite mesele din lemn, pentru exterior.

Edited by DIY, 06 June 2020 - 18:49.


#33
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009
Am cumparat ieri masa de la Brico, varianta mai mica si plianta. In ideea in care asa, o duc iarna in magazie. Si e suficienta pt o cafea sau mic dejun. Picioarele sunt de lemn deci voi lipi ceva pe "tălpi. Si bineinteles ca acum nu se mai potrivesc scaunele ce le aveam si trebuie schimbate.

În weekend am primit un firepit foarte frumos. Pt el o sa improvizam probabil ceva mobilier din paleti.

#34
raduors

raduors

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,108
  • Înscris: 13.07.2008
Și fratele meu are ceva masa și banca asemănătoare. Ieri am povestit cu el, și mi-a zis că cam o data la 3-4 ani le-a recondiționat: dat cu șmirghel, lăcuit, strâns șuruburile...ideea e că el le-a ținut afara tot timpul.

#35
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,509
  • Înscris: 11.03.2006

View Postpuisor, on 09 iunie 2020 - 06:21, said:

Am cumparat ieri masa de la Brico, varianta mai mica si plianta. In ideea in care asa, o duc iarna in magazie. Si e suficienta pt o cafea sau mic dejun. Picioarele sunt de lemn deci voi lipi ceva pe "tălpi. Si bineinteles ca acum nu se mai potrivesc scaunele ce le aveam si trebuie schimbate.

În weekend am primit un firepit foarte frumos. Pt el o sa improvizam probabil ceva mobilier din paleti.

Ce scaune vreti sa luati?

#36
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009

View Postcumparator, on 11 iunie 2020 - 18:30, said:



Ce scaune vreti sa luati?

Încă mai caut. As vrea ceva cu brate laterale si sa fie comode. Sunt unele la Brico dar cam scumpe, 185 bucata :(

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate