Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Chestionar ecoturism Delta Dunarii

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Laura55

Laura55

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 20.03.2019
Bună tuturor! Ma numesc Laura si sunt studenta la Facultatea de Stiinte Umaniste din Târgoviște, specializarea Geografia Turismului si am avut de realizat un chestionar pentru licenta despre ecoturismul din Delta Dunarii. Prin urmare, va rog mult de tot sa imi acordati 5 minute pentru a il completa. Mentionez faptul ca acesta este realizat cu Google Forms, este anonim, folosit in scop didactic, iar informatiile vor fi folosite in analize statistice. Mulțumesc anticipat! Link: https://forms.gle/FYBmNkr6Fpek9GeS7

#2
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,520
  • Înscris: 13.10.2010
succes!

#3
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
poti exemplifica putin, te rog, ceva din prefixul "eco" al cuvantului "ecoturism"

Mai precis, care e diferenta intre un turist si un eco turist?

Eco turistul mulge vaca? taie gaini? merge la pescuit cu gazda? cazare la localnici?

jur, nu se intelege, si nu ma acuzati pe mine, ci tot discursul retardat din ultimii ani in care s-a abuzat de prefixul "eco".

Apple are "ecosistemul" de aplicatii. Evident, nu e nimic "eco" in povestea respectiva.

As vrea mai intai sa cadem de acord cat de goale de continut sunt cuvintele la care ne raportam, si abia apoi sa raspundem, considerand ca abia atunci intelegem intrebarea.

Asta doar in cazul nu ai nevoie de o mana de prosti care sa-ti valideze chestionarul. Cum se practica.

Edited by cattavencu, 27 May 2020 - 16:27.


#4
alexanrusso

alexanrusso

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 02.12.2016
done!

#5
eStev

eStev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 06.09.2012
Succes! Posted Image

#6
dionenina424

dionenina424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 21.04.2020

View Postcattavencu, on 27 mai 2020 - 16:19, said:

poti exemplifica putin, te rog, ceva din prefixul "eco" al cuvantului "ecoturism"

Daca nu stii, bifezi NU si gata, clar nu e de tine.

#7
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
pai lumineaza-ma si pe mine, e tot ce am cerut.

Nu pot sa bifez NU ca berbecul - vreau sa inteleg termenii spre a sti ce sa bifez.

Edited by cattavencu, 27 May 2020 - 18:06.


#8
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,598
  • Înscris: 15.01.2017
Am completat.

#9
iplesanu

iplesanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 23.10.2014
Sper să ajung și eu prin Deltă !!!!!!!!!!!

#10
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 27.10.2007
am incercat sa-l fac, dar ma depaseste. sunt 17 referiri la ecoturism, fara ca termenul sa fie explicitat.
mergea macar o referire la inceput, ce intelege autorul prin ecoturism.

#11
Laura55

Laura55

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 20.03.2019

View Postcattavencu, on 27 mai 2020 - 16:19, said:

poti exemplifica putin, te rog, ceva din prefixul "eco" al cuvantului "ecoturism"

Mai precis, care e diferenta intre un turist si un eco turist?

Eco turistul mulge vaca? taie gaini? merge la pescuit cu gazda? cazare la localnici?

jur, nu se intelege, si nu ma acuzati pe mine, ci tot discursul retardat din ultimii ani in care s-a abuzat de prefixul "eco".

Apple are "ecosistemul" de aplicatii. Evident, nu e nimic "eco" in povestea respectiva.

As vrea mai intai sa cadem de acord cat de goale de continut sunt cuvintele la care ne raportam, si abia apoi sa raspundem, considerand ca abia atunci intelegem intrebarea.

Asta doar in cazul nu ai nevoie de o mana de prosti care sa-ti valideze chestionarul. Cum se practica.
Bună, ecoturismul grupează o gamă largă de activități bazate pe natura sau pe cultura locală (cele enumerate in chestionar) din zone situate în interiorul sau în apropierea ariilor naturale protejate (in cazul acesta "Rezervația biosferei Delta Dunării"). Sper ca te-am lămurit si mulțumesc pentru interes.


View Poststrongsss, on 27 mai 2020 - 19:07, said:

am incercat sa-l fac, dar ma depaseste. sunt 17 referiri la ecoturism, fara ca termenul sa fie explicitat.
mergea macar o referire la inceput, ce intelege autorul prin ecoturism.
Bună, ecoturismul grupează o gamă largă de activități bazate pe natura sau pe cultura locală (cele enumerate in chestionar) din zone situate în interiorul sau în apropierea ariilor naturale protejate (in cazul acesta "Rezervația biosferei Delta Dunării"). Nu am explicat acest lucru in chestionar deoarece consider ca nu este necesar, in ideea ca vreau sa aflu cate persoane stiu despre ecoturism ca sa vad cat de valorificat este. Sper ca te-am lămurit si mulțumesc pentru interes.

View Postcanarel, on 27 mai 2020 - 16:00, said:

succes!
Mulțumesc mult!

View Postalexanrusso, on 27 mai 2020 - 16:24, said:

done!
Mulțumesc mult!

View PosteStev, on 27 mai 2020 - 17:38, said:

Succes! Posted Image
Mulțumesc mult!

View Postdionenina424, on 27 mai 2020 - 18:01, said:



Daca nu stii, bifezi NU si gata, clar nu e de tine.
Mulțumesc mult!

View PostEpdm, on 27 mai 2020 - 18:26, said:

Am completat.
Mulțumesc mult!

View Postiplesanu, on 27 mai 2020 - 18:51, said:

Sper să ajung și eu prin Deltă !!!!!!!!!!!
Mulțumesc mult!

#12
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,860
  • Înscris: 25.01.2007
Io am sărit direct la întrebarea 28, ca am fost turist obișnuit, nu din ala eco. Am mers cu nava, nu cu barca cu vâsle, am stat la pensiune cu cam toate facilitățile, nu am mâncat doar pește cât am stat.

#13
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,361
  • Înscris: 06.02.2008
Am completat și eu.

#14
Laura55

Laura55

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 20.03.2019

View Postslai, on 27 mai 2020 - 22:06, said:

Io am sărit direct la întrebarea 28, ca am fost turist obișnuit, nu din ala eco. Am mers cu nava, nu cu barca cu vâsle, am stat la pensiune cu cam toate facilitățile, nu am mâncat doar pește cât am stat.
Multumesc mult!

View Postcaiuscorneliu, on 27 mai 2020 - 22:11, said:

Am completat și eu.
Multumesc mult!

#15
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Eu am stat o noapte in Gorgova, plecati din Tulcea cu bicicletele pe bratul Sulina, a doua zi dupa micul dejun am luat un vaporas pana undeva aproape de bratul Chilia, apoi ne-am intors pe langa el pana inapoi la Tulcea. A fost o tura organizata de un amic, am fost vreo 20-30 in tura aceea, a fost frumos insa nu deosebit. A fost frumos cu vaporasul insa traseul de biciclete nu a fost asa o grozavie, delta e frumoasa din barca. Banuiesc ca asta e ecoturism, adica nu am venit la hotel cu pensiune completa si mancat si baut toata ziua.

#16
jozefin

jozefin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 24.10.2006
Completat, succes!

#17
Laura55

Laura55

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 20.03.2019

View Postspooky51, on 28 mai 2020 - 08:02, said:

Eu am stat o noapte in Gorgova, plecati din Tulcea cu bicicletele pe bratul Sulina, a doua zi dupa micul dejun am luat un vaporas pana undeva aproape de bratul Chilia, apoi ne-am intors pe langa el pana inapoi la Tulcea. A fost o tura organizata de un amic, am fost vreo 20-30 in tura aceea, a fost frumos insa nu deosebit. A fost frumos cu vaporasul insa traseul de biciclete nu a fost asa o grozavie, delta e frumoasa din barca. Banuiesc ca asta e ecoturism, adica nu am venit la hotel cu pensiune completa si mancat si baut toata ziua.
Ok, mulțumesc!

#18
Laura55

Laura55

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 20.03.2019

View Postjozefin, on 28 mai 2020 - 10:46, said:

Completat, succes!
Mulțumesc mult!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate