Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Am fost la tuns si am avut un cos in cap care mi l-a spart

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 17.09.2003
Buna dimineata,

Am fost ieri la tuns , nu la orice frizerie ci la una respectata. Nu am fost atent, am avut un cos in cap. Cand am ajuns acasa, aveam putin sange pe el. Baiatul a folosit un aparat de ras, nu lama. Acum am o frica groaznica. Se pot lua boli ca Hepatita C sau altceva in acest mod ? Am vazut ca dupa ce folosesc aparatele, dau cu un gel dezinfectant pe ele. Ar trebui sa imi fac griji ?

#2
Darkman48

Darkman48

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 24.05.2009
Teoretic nu. Practic...putin probabil, nu cred ca e prima oara in viata cand ai o rana la nivelul pielii.

#3
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 17.09.2003

 Darkman48, on 27 mai 2020 - 07:49, said:

Teoretic nu. Practic...putin probabil, nu cred ca e prima oara in viata cand ai o rana la nivelul pielii.
Multumesc de raspuns. Pai aparatul ala de tuns merge de la persoana la persoana totusi. Nu exista risc de transmitere ?

#4
Darkman48

Darkman48

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 24.05.2009
Daca zici ca folosesc gel dezinfectant dupa fiecare client, nu exista risc de transmitere, e foarte mic si chiar nu e motiv de panica. Altfel da, daca nu-s dezinfectate corespunzator, exista un risc insa iarasi, putin probabil de boli din astea grave.

#5
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 17.09.2003
Eu stiam ca mai ales la tuns se poate lua o Hepatita, etc. Nu stiu cat de bine sunt dezinfectate.

Credeti-ma ca nu am dormit toata noaptea . Am o frica in mine de mor.

#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Zici că nu e orice frizerie? E una respectată? Crezi că la "orice frizerie" îți luau scalpul?
De +15 ani nu am fost la nicio frizerie.
Acasă. Nevasta. In pandemie am incercat chiar și singur să mă tund. ;)

Ce aparat de ras? Daca e de unică folosință, nu e niciun pericol.

#7
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 17.09.2003
Aparat de tuns ma refer.

#8
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,597
  • Înscris: 29.12.2016
Stai linistit, mai ales cu pandemia asta, nu-si permite niciun salon sa-si imbolnaveasca clientii ca sa sperie si putinul de clienti pe care ii mai are. De aceea se dezinfecteaza fiecare aparat / ustensila foarte atent. Eu nu mi-as face probleme.

#9
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,769
  • Înscris: 06.09.2004

 OClaudiu, on 27 mai 2020 - 08:04, said:

Eu stiam ca mai ales la tuns se poate lua o Hepatita, etc. Nu stiu cat de bine sunt dezinfectate.

Credeti-ma ca nu am dormit toata noaptea . Am o frica in mine de mor.

daca toti care au fost ciupiti putin la tuns vreodata ar fi luat hepatita, am fi o tara de bolnavi. du-te si culca-te, e pacat ca ai pierdut noaptea.

#10
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,266
  • Înscris: 21.03.2020

 Darkman48, on 27 mai 2020 - 07:57, said:

Daca zici ca folosesc gel dezinfectant dupa fiecare client, nu exista risc de transmitere, e foarte mic si chiar nu e motiv de panica. Altfel da, daca nu-s dezinfectate corespunzator, exista un risc insa iarasi, putin probabil de boli din astea grave.
Nu am vazut sa dezinfecteze aparatele electrice...

#11
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 17.09.2003
Multumesc de raspunsuri, dar multe persoane sustin ca s-au imbolnavit la tuns de hepatita. Totusi vorbim de un cos rupt care mi-a sangerat. De aici imi fac probleme Posted Image . Si tocmai, aparatele electrice nu prea sunt dezinfectate.

Edited by OClaudiu, 27 May 2020 - 08:13.


#12
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,169
  • Înscris: 06.04.2020
Aplica si tu putin dezinfectant acolo.

#13
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Mai repede poti face hepatita la dentist in Romania decat la o frizerie.Fii linistit,n-ai nimic.

#14
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,146
  • Înscris: 27.06.2007

 Kean, on 27 mai 2020 - 08:15, said:

Mai repede poti face hepatita la dentist in Romania decat la o frizerie.Fii linistit,n-ai nimic.
de fapt, mai repede te infectezi in spitalele din Romania decat la un frizer

Edited by STARTREK1, 27 May 2020 - 08:17.


#15
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,875
  • Înscris: 06.04.2013
Sunt niste reguli sanitare ca aparatele de tuns profesionale sa aiba un capat detasabil, frizerul are mai multe capete pe care le tine intr-un recipient cu dezinfectant, de regula spirt, cand incepe la un client nou, ia de acolo capul, il ataseaza la masina si incepe.
Nu ai de ce te teme. Dar, daca nu ai incredere, fa un drum pana la frizerie si uite-te discret ce face frizerul cand ia un client nou. Eventual, chiar poti discuta cu ei.

Edited by draculescu, 27 May 2020 - 08:20.


#16
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 17.09.2003
Va multumesc de raspunsuri. Tot nu ma pot linisti. Imi este si acum foarte frica Posted Image . A mai patit cineva la frizer sa se infecteze sau sa se raneasca de la cosuri, etc. ?

Edited by OClaudiu, 27 May 2020 - 08:23.


#17
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Frica? Și crezi că îți trece frica pe SP?
Deci nu era aparat de ras cum ai scris inițial? Aparat de tuns.
Daca ai fost azi dimineață și ai fost primul client: ai scăpat.
Daca ai fost după alții și nu a dezinfectat aparatul: ramai cu frica până îți faci analizele. Nu îți iese azi la analize nimic. Peste ceva timp.

#18
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,875
  • Înscris: 06.04.2013

 OClaudiu, on 27 mai 2020 - 08:18, said:

Va multumesc de raspunsuri. Tot nu ma pot linisti. Imi este si acum foarte frica Posted Image . A mai patit cineva la frizer sa se infecteze sau sa se raneasca de la cosuri, etc. ?

Mie un frizer mi-a taiat o alunita si n-am avut nimic.

Uite aici un link ca n-am stat prea mult sa caut https://lege5.ro/Gra...etare-corporala

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate