Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Puterea mintii de a conduce totul

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
sasalut

sasalut

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 22.05.2020
I-as spune mentalul metafizic si plecam de la definitia urmatoare:

Explozia tehnologica din secolul XXI ne ofera nenumarate instrumente de lucru si oportunitati. In prezent, practic orice pare posibil. Insa inovatiile pozitive au venit la pachet cu consecinte periculoase, care ne priveaza de un drept din nastere: puterea mintii de a gandi liber

https://www.elefant....c4-5ae018b36953

Intreb daca este vreo contradictie din ce am expus in subict, vis-a-vis de titlul topicului
Nu stiu, intreb.

#2
vladutgm

vladutgm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,165
  • Înscris: 19.01.2008
Mintea este un instrument foarte puternic.
Este evident ca programarea mentala este necesara sa reusim in viata, insa un intelept a spus asa: "Putere fara minte si minte fara inima conduc spre ..."
Adica mintea trebuie sa fie programata prin iubire pentru a nu face rau celorlalti.

Sa ne gandim ce s-ar intampla daca toti oamenii ne-am programa viitorul comun cu mintea: nu ne-am mai lasa manipulati, am alege cei mai buni leaderi si omenirea s-ar indrepta spre iluminare, nu spre materialism.

Pentru asta ar trebui studiate si intelese stiintele sufletului.

#3
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,986
  • Înscris: 14.03.2013

View Postsasalut, on 27 mai 2020 - 00:39, said:

I-as spune mentalul metafizic si plecam de la definitia urmatoare:

Explozia tehnologica din secolul XXI ne ofera nenumarate instrumente de lucru si oportunitati. In prezent, practic orice pare posibil. Insa inovatiile pozitive au venit la pachet cu consecinte periculoase, care ne priveaza de un drept din nastere: puterea mintii de a gandi liber

https://www.elefant....c4-5ae018b36953

Intreb daca este vreo contradictie din ce am expus in subict, vis-a-vis de titlul topicului
Nu stiu, intreb.
Nimeni nu te opreste sa gandesti liber. Problema este ca multi (prea multi) mai deschid si gura si atunci lumea is da seama cata prostie este in acea minte. Daca ar avea cep la gura...cui ii pasa cat de liber gandesc?
Edit: eram practic nu filozof.

Edited by jm2010, 27 May 2020 - 07:26.


#4
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

View Postvladutgm, on 27 mai 2020 - 07:18, said:

insa un intelept a spus asa: "Putere fara minte si minte fara inima conduc spre ..."
Iar alții mai înțelepți au spus Mens sana in corpore sano... adica si corpul trebuie sa fie sanatos. ;)
Peste ani, oamenii "moderni" au rastalmacit-o si azi a ajuns Mens sana in "corpo barosana"?, adica s-a umplut lumea de obezi, care numai normali la cap nu mai sunt. Posted Image

#5
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

View Postsasalut, on 27 mai 2020 - 00:39, said:

Intreb daca este vreo contradictie din ce am expus in subict, vis-a-vis de titlul topicului
Nu stiu, intreb.
Puterea minții de a controla mințile altora... Ar putea fi o legătură...

#6
sasalut

sasalut

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 22.05.2020

View Postvladutgm, on 27 mai 2020 - 07:18, said:

Mintea este un instrument foarte puternic.
Este evident ca programarea mentala este necesara sa reusim in viata, insa un intelept a spus asa: "Putere fara minte si minte fara inima conduc spre ..."
Adica mintea trebuie sa fie programata prin iubire pentru a nu face rau celorlalti.

Sa ne gandim ce s-ar intampla daca toti oamenii ne-am programa viitorul comun cu mintea: nu ne-am mai lasa manipulati, am alege cei mai buni leaderi si omenirea s-ar indrepta spre iluminare, nu spre materialism.

Pentru asta ar trebui studiate si intelese stiintele sufletului.


Depinde de minte!Posted Image Nu orice mental poate conduce totul...
Corpul sanatos este condus de o minte sanatoasa si niciodata invers. Nu poti avea in primul rind un corp (organism) sanatos fara indeplinirea primei conditii.

Cine este insa arbitrul care declara ca ai sanatate mentala e o intrebare capcana!

Mintea este de la natura programata sa conduca totul si aici ma refer la functiile obisnuite (normale) pe care le detine un creier sanatos fiziologic.

Vorbind despre mintea metafizica intram desigur in acea parte nevazuta a corpului uman care adauga sufletul.

Iluminarea implica sufletul si mintea in aceeasi masura calitativa.

....

Gindirea libera cred ca nu mai tine cont nici de una, nici de cealalta

#7
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

 sasalut, on 27 mai 2020 - 00:39, said:


https://www.elefant....c4-5ae018b36953

Intreb daca este vreo contradictie din ce am expus in subict, vis-a-vis de titlul topicului
Nu stiu, intreb.
Așa am aflat că mai există o carte pe subiect. (Publicitate mascată)


Cunoscătorii zic că duhurile controlează gândurile.

#8
belemistul

belemistul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,485
  • Înscris: 03.06.2020

 sasalut, on 27 mai 2020 - 00:39, said:

Intreb daca este vreo contradictie din ce am expus in subict, vis-a-vis de titlul topicului
Nu stiu, intreb.
poti sa repeti?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate