Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Avansare in cariera, de la senior developer la ?

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#19
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,189
  • Înscris: 24.02.2007
SUA != Romania (sau chiar Europa).

#20
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,865
  • Înscris: 30.07.2006
Pai asta i-am zis, e stress mult mai mare ca PM decat la palmasul de rand.
Esti la mijloc, intre aia care executa si business-ul care iti cere si marea si sarea, la costuri minime.

Si banii nu cred ca acopera, dar na, e o parere personala.


Mai degraba ar incerca Release Management & DevOps, QA Automation poate o sa ii placa

Edited by marius.bunu, 26 May 2020 - 15:05.


#21
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postcristik112, on 26 mai 2020 - 12:57, said:



Sunt la o firma cu produse proprii. Doar ca sunt zeci de produse proprii cu zeci de tehnologii. Nu stiu neaparat daca tehnologiile sunt problema, mai degraba senzatia ca nu iese nimic folositor din munca mea. Motivatia sa tin pasul din punct de vedere tehnic cu tot e aproape 0.

Cum adică aveți zeci de produse? Sunteți un fel de google?

Mi se pare că aveți un leadership tehnic slab, dacă fiecare poate introduce noi tehnologii după cum îl taie capul, de aveți atâta fragmentare tehnică.

Problema e cu organizația în care lucrezi, nu cu tine.

Fa rost de o ofertă la o altă firmă, confruntă firma actuală cu problema și cere un proiect de lider precum "coagularea stackului tehnologic", și crearea unei noi poziții cu suficientă putere de decizie pentru a face asta, și dacă nu vor, dă-ți demisia.

La 27 de ani nu ai cum să fii plictisit. Abia acum începe distracția.

#22
cristik112

cristik112

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 17.02.2011
Mersi de sfaturi, o sa tin cont de ele.

Legat de modul de lucru din prezent, sunt si avataje si dezavantaje. Intr-adevar avem fragmentare mare din punct de vedere tehnologii, dar asta nu inseamna ca e un leadearship slab, din contra, suntem lasati sa venim cu propunerile noastre si ne asumam rezultatul.
Idea de baza nu este tehnologia folosita ci solutia aleasa, tot departamentul in care lucrez incearca sa nu fie legat de anumite tehnologii. Desigur ca nu deviem de la C# la Java peste noapte.. ci in cateva nopti Posted Image.

Edited by cristik112, 26 May 2020 - 16:06.


#23
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,571
  • Înscris: 10.05.2008

View Postcristik112, on 26 mai 2020 - 12:57, said:

.......mai degraba senzatia ca nu iese nimic folositor din munca mea. Motivatia sa tin pasul din punct de vedere tehnic cu tot e aproape 0.

Am 27 de ani si cam spre acelasi mod de gandire ma indrept si eu Posted Image. Doar ca acele activitati de care zici nu ma intretin, iar liber profesionist imi este cam greu sa devin acum. Nu am relatii si nici timpul necesar sa ma reapuc de freelancing si sa si mearga treaba. Ma gandesc sa ma apuc de tamplarie Posted Image.

Posibil sa fii foarte bun in ceea ce faci, ai talent asta este aproape sigur, mai mult talent decat munca. Ti-ai ales jobul pe alte criterii ce vin din exterior catre tine si nu din interiorul tau catre exterior, chiar si asa poti trece interviuri cu brio insa ce te faci cand trebuie sa vii zi de zi tot in acelasi loc, pasiunea o ai sau nu, este simplu.

Firma te tine pentru skills-urile tale actuale nu pentru eventualele alte calitati, sa avansezi ai nevoie de alte calitati, faptul ca stii programare nu inseamna ca o sa fii un as in management sau stiu eu ce calitate de leadership, daca aveai calitatile respective in prezent nu aveai dubii acum.
Tu acum te informezi, aceasi poveste din exterior spre tine, IT-ul ofera oportunitati de conducere este drept totusi acolo este o trecere, te asteapta alti rechini si nu esti pe strada ta.

Ce ti-ar placea sa faci insa sincer?

Edited by iulian_1976, 26 May 2020 - 16:55.


#24
FREESH

FREESH

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,886
  • Înscris: 23.02.2007
Eu lucrez pe partea de it support tehnic si iti cam prajeste creierul.. nu stiu cum de rezista astia cu anii aici
Nu e un job sa stai cu gandu la el ca de-abea astept sa intru.. asa ca tu ca developer senior nu stiu cum de-ti recomanda astia TL in support.
E primul tau job?

#25
cristik112

cristik112

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 17.02.2011

View Postiulian_1976, on 26 mai 2020 - 16:44, said:

Posibil sa fii foarte bun in ceea ce faci, ai talent asta este aproape sigur, mai mult talent decat munca. Ti-ai ales jobul pe alte criterii ce vin din exterior catre tine si nu din interiorul tau catre exterior, chiar si asa poti trece interviuri cu brio insa ce te faci cand trebuie sa vii zi de zi tot in acelasi loc, pasiunea o ai sau nu, este simplu.

Firma te tine pentru skills-urile tale actuale nu pentru eventualele alte calitati, sa avansezi ai nevoie de alte calitati, faptul ca stii programare nu inseamna ca o sa fii un as in management sau stiu eu ce calitate de leadership, daca aveai calitatile respective in prezent nu aveai dubii acum.
Tu acum te informezi, aceasi poveste din exterior spre tine, IT-ul ofera oportunitati de conducere este drept totusi acolo este o trecere, te asteapta alti rechini si nu esti pe strada ta.

Ce ti-ar placea sa faci insa sincer?

A fost pasiune si inca este, dar mai putin. Sincer, as renunta la tot ce tine de IT, m-as intoarce la tara si as face ceva pe plan local, cum am zis mai sus tamplarie, nu am glumit, fiind cumva mostenire de familie, pierduta o generatie. Dar nu asta e important, ce vreau eu sa fac nu se prea poate momentan asa ca o sa raman in domeniu cel putin inca 5 ani, din considerente financiare mai mult, nu neaparat ca mor daca nu pun degetele pe taste.
O sa incerc in viitorul apropiat sa trec pe partea de arhitectura, asta fiind zona in care am lucrat mai mult iar in firma actuala asta presupune si management cel putin la inceputul proiectelor.


View PostFREESH, on 26 mai 2020 - 16:57, said:

Eu lucrez pe partea de it support tehnic si iti cam prajeste creierul.. nu stiu cum de rezista astia cu anii aici
Nu e un job sa stai cu gandu la el ca de-abea astept sa intru.. asa ca tu ca developer senior nu stiu cum de-ti recomanda astia TL in support.
E primul tau job?

Nu e primul job, am mai lucrat ca "omul care face de toate" la o firma mai mica.
Treaba cu TL cam in orice domeniu e ca in majoritatea firmelor ai alocat doar 30%-40% pentru zona tehnica, in rest te ocupi de management, cel putin asa am vazut eu. TL-ul meu habar nu are noile tehnologii, a ramas undeva in 2010 si nu are de gand sa mai invete ceva, se ocupa de management, sedinte si sfaturi ce nu tin de o tehnologie anume.

#26
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View Postcristik112, on 26 mai 2020 - 18:53, said:

tamplarie
Asta o face o masinarie acum. Tu proiecteaza, ai soft de asa ceva, scoate produse din mintea ta ca de executat are cine.

Edited by neagu_laurentiu, 26 May 2020 - 19:01.


#27
dexter_lab

dexter_lab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,390
  • Înscris: 31.10.2007
27 de ani si deja esti plictisit. ar trebui sa te bucuri de viata la varsta asta. ai un job care iti asigura mijloacele financiare, nu ai responsabilitati familiale, nu inteleg care e problema.
mergi la munca 8 ore si dupa incearca sa studiezi ceva nou. nu cred ca nu mai ai de invatat nimic, ca le stii pe toate. AI, ML, big data, IoT ... sunt multe de studiat, de invatat.

#28
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,819
  • Înscris: 18.12.2007
Problema e ca nu ii (mai) place ce face. Daca are de unde sa aleaga, de ce sa nu faca asta? Ce sens are sa se complaca intr-un loc cu care nu se mai potriveste?

#29
dexter_lab

dexter_lab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,390
  • Înscris: 31.10.2007
pana sa alegem sa facem doar ce ne place ar trebui sa mai privim si lumea din jurul nostru. o sa vedem ca situatia nu e chiar roz, iar un post bine platit in ziua de azi e o mina de aur.
la 27 de ani ai impresia ca totul va fi bine, ca viitorul poate fi doar minunat, ca poti sa renunti la ce ai azi, ca toate se vor rezolva usor. nu e chiar asa.
daca la 27 de ani te-ai plictisit de un domeniu atat de vast, de un domeniu care iti ofera atat de multe posibilitati, atatea de invatat/studiat, care are atat de multe necunoscute, atunci nu vad ce il va putea pasiona. va sari de la o meserie la alta timp de 10-15 ani si la 45 de ani, cu nevasta si 2 copii se va intreba de ce nu il angajeaza nimeni.
dar, cum am spus si mai devreme, ii recomand o pauza de 1-2 ani, sa se angajaze la un restaurant, la un magazin alimentar sau de imbracaminte ca vanzator si dupa poate va realiza ca ceea ce facea inainte e (aproape) raiul pe pamant.
sa coordonezi o echipa poate parea usor, dar lucrul cu oamenii, coordonarea lor e cel mai dificil lucru posibil intr-o firma. si nu mai zic daca ai de a face si cu clientii.

#30
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Stii cum e, cand ti s-a pus pata, nu vezi/auzi nimic pana nu dai singur cu capul de prag, asa inveti si-ti ramane pe viata Posted Image

Edited by neagu_laurentiu, 26 May 2020 - 21:22.


#31
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
La cat de mare e IT-ul e imposibil sa nu iti gasesti o ramura care sa iti placa.
Daca nu, atunci ia o pauza (preferabil concediu), du-te voluntar ca asistent/infirmier la un spital. In maxim o saptamana o sa te smiorcai la sefi sa iti redea luxul si onoarea de a fi un senior developer sictirit.

#32
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,374
  • Înscris: 16.03.2007
ai bunici la tara? le sapi un sant sa le faci canalizare, dai la tarnacop o luna.. si ai sa vezi lucrurile altfel.

eu asa m-am tratat. la fel ca tine.. pe la 26, dupa 11 ani de programare, simteam cum se ducea vana si as trage macazul.. mi-am pastrat pozitia dar mi-am luat o casa veche in oras si am inceput s-o renovez. am dat la tarnacop, am turnat betoane, tencuieli, finisaje, instalatii, bataturi in palme, taiaturi, julituri... toata treaba e sa ai ceva activitate care sa te tina ocupat/interesat dupa program.

dupa aproape 5 ani sunt inca ok.

Edited by laffin, 26 May 2020 - 21:52.


#33
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,945
  • Înscris: 17.01.2012
sunt uimit câtă asemănare există între sportul de performață și domeniul it :)
observ că până-n 30 de ani ești „consumat”, că vrei să devii antrenor/maseur/etc, numai să nu mai alergi :(

zici că nu mai poți? la 27? oops, brain damage? sau nu mai poți de bine?
zici că știi multe? dar nu mai vrei/poți?
oki-doki: fă-ți firmă și acolo vei ocupa ce post vrei, ba chiar le vei schimba după cum vrea mușchiul tău de patron!

(vezi că zise bine cineva mai sus: „suprasuficiența” distruge viitorul!)

#34
bulangea

bulangea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.08.2012

View Postgushpi, on 27 mai 2020 - 13:00, said:

observ că până-n 30 de ani ești „consumat”, că vrei să devii antrenor/maseur/etc, numai să nu mai alergi Posted Image

De la aia care zic ca programarea nu-i pentru oricine, ca trebuie sa iti placa, pleaca. De mult ce le place se lasa de programare la 30 de ani.

Edited by bulangea, 27 May 2020 - 23:34.


#35
YalFa

YalFa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 02.05.2020

View Postgushpi, on 27 mai 2020 - 13:00, said:

sunt uimit câtă asemănare există între sportul de performață și domeniul it Posted Image
Adica ?

#36
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,945
  • Înscris: 17.01.2012

View PostYalFa, on 27 mai 2020 - 23:44, said:

Adica ?

adică în ambele domenii sunt mulți care-s terminați la 30 de ani :P

OFF-TOPIC: nu vi se pare că-s extrem de mulți sportivi de performanță care mor în jurul vârstei de 60 de ani? :o

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate