Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Un fel de deja vu?

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
sasalut

sasalut

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 22.05.2020
Atunci cind nimic nu te mai mira, totul ti se pare ca se repeta, nu te mai atrage nici o informatie
se cheama ca ai devenit intelept ? caci depresie nu simt ca am, pot sa admir in continuu natura
si am dorinta de a fi mijlocul celor care mai mult tac
dar stiu sa zimbeasca si sa  vorbeasca doar din priviri

#2
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003

View Postsasalut, on 26 mai 2020 - 07:54, said:

si am dorinta de a fi mijlocul celor care mai mult tac

[ https://media.realitatea.net/multimedia/image/201811/w728/cimitir_15666800.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Daca zici tu ...

#3
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postsasalut, on 26 mai 2020 - 07:54, said:

Atunci cind nimic nu te mai mira, totul ti se pare ca se repeta, nu te mai atrage nici o informatie
se cheama ca ai devenit intelept ? caci depresie nu simt ca am, pot sa admir in continuu natura
si am dorinta de a fi mijlocul celor care mai mult tac
dar stiu sa zimbeasca si sa  vorbeasca doar din priviri

Subiectul nu are legatura cu aria de paranormal. O sa ma gandesc unde sa il mut.

Nu este Deja-Vu.

Ce este intelepciunea? Grea intrebare... Multe raspunsuri...
https://forum.softpe...-intelepciunea/

#4
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,110
  • Înscris: 05.06.2002
ai atins iluminarea.... la olteni se numeste deja fu.

#5
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,829
  • Înscris: 28.11.2006
Nu ai devenit intelept. Dimportiva, as putea spune. Inteleptul se mira de absolut tot ce vede, gaseste intelesuri noi acolo unde credea ca stie tot.

Tu probabil esti doar plictisit. Incearca sa-ti gasesti un hobby sau, mai bine, o prietena.

#6
sasalut

sasalut

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 22.05.2020
Culmea este ca aici l-am postat initial, la parapsihologie si voiam acum sa explic de ce aici este locul lui


View Post_-_, on 26 mai 2020 - 09:18, said:

Subiectul nu are legatura cu aria de paranormal. O sa ma gandesc unde sa il mut.

Nu este Deja-Vu.

Ce este intelepciunea? Grea intrebare... Multe raspunsuri...
https://forum.softpe...-intelepciunea/

Daca ar fi vorba despre despre intelepciune, asa cum afirmi in linkul respesctiv, este vorba cu siguranta despre suflet
voi citi si acolo mai departe..


View Postpufonel, on 26 mai 2020 - 10:19, said:

Nu ai devenit intelept. Dimportiva, as putea spune. Inteleptul se mira de absolut tot ce vede, gaseste intelesuri noi acolo unde credea ca stie tot.

Tu probabil esti doar plictisit. Incearca sa-ti gasesti un hobby sau, mai bine, o prietena.

Mi-au placut si m-au amuzat toate raspunsurile, insa @pufonel atinge aici alta latura importanta
s-ar putea sa fie plictis, dar si acesta pe care il simt vine iarasi din cunoasterea multor prieteni

#7
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postsasalut, on 26 mai 2020 - 07:54, said:

Atunci cind nimic nu te mai mira, totul ti se pare ca se repeta, nu te mai atrage nici o informatie
se cheama ca ai devenit intelept ?

Blazaj.
Sau spleen.

N-are treabă cu înțelepciunea.

Sau s-a umplut hardu.

#8
sasalut

sasalut

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 22.05.2020

View Postwaterman, on 26 mai 2020 - 10:50, said:

Blazaj.
Sau spleen.

N-are treabă cu înțelepciunea.

Sau s-a umplut hardu.


Si aici ar mai fi o intrebare...conteaza viteza de procesare a hardului?

#9
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postsasalut, on 26 mai 2020 - 10:32, said:

Culmea este ca aici l-am postat initial, la parapsihologie si voiam acum sa explic de ce aici este locul lui

Deci, de ce?

View Postsasalut, on 26 mai 2020 - 10:32, said:

Daca ar fi vorba despre despre intelepciune, asa cum afirmi in linkul respesctiv, este vorba cu siguranta despre suflet

Care este relatia dintre suflet (ca existenta supranaturala) si intelepciune (mai curand un ideal mereu supus redefinirii, decat o realitate)?

Intelepciunea o asociem cu varsta inaintata care lasa in urma numeroase experiente din care au fost trase invataminte, ceea ce implica si o capacitate superioara de prelucrare a informatiilor, de intelegere, discriminare, judecare a lucrurilor, faptelor in baza unor principii etice recunoscute de catre o anumita comunitate etc. si presupune o conduita bazata pe echilibru, armonie, calm, simt estetic etc. Desigur ca lucrurile nu se opresc neaparat aici si nici macar nu este necesar sa fie indeplinite toate aceste conditii pentru a putea fi denumit "intelept". Un "intelept" nu este neaparat un "intelept" tot timpul, deoarece si un intelept poate da dovada de "intelepciune" in majoritatea cazurilor, iar in altele sa nu procedeze cu "intelepciune". Un intelept poate gresi si, de regula, recunoaste aceasta posibilitate (de a gresi), recunoaste ca nu este omniscient. Un intelept care este, in general, calm isi poate iesi si el din fire (de exemplu, despre Socrate se spune ca a alergat-o cu batul pe nevasta-sa pana in piata publica). Si atunci, intelepciunea ramane mai curand un ideal de care te poti apropia mai mutl sau mai putin, decat o realitate practica.

#10
sasalut

sasalut

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 22.05.2020
La prima intrebare voi raspunde mai tirziu.

La a doua, tot mai tirziu cu amanunte, cert imi este ca intre suflet si intelepciune nu este prea mare diferenta
si sufletul are intelpciunea lui predefinita

Edited by Dany_Darke, 26 May 2020 - 14:57.


#11
sasalut

sasalut

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 22.05.2020
Intelepciunea nu este doar un ideal.
Asa consider eu, desi se pare ca toti cei care s-au crezut a fi sau au fost considerati asa, au demonstrat si multe slabiciuni.

Orice ideal poate fi indeplinit.

  Indeplinirea este un contract cu tine insuti. N-ai pe cine insela decit pe tine insuti.


Ori, crezi ca in lumea noastra mica asa ceva pare imposibil?
Intelepciunea vine de la sat. Ca si vesnicia, vorba poetului nostru Blaga.
Crezi ca acolo ar fi vorba despre experienta sau capacitatea superioara de prelucrare a informatiilor?

Sau vine din ancestral, ...in primul rind?

#12
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postsasalut, on 26 mai 2020 - 22:12, said:

Intelepciunea nu este doar un ideal.
Asa consider eu, desi se pare ca toti cei care s-au crezut a fi sau au fost considerati asa, au demonstrat si multe slabiciuni.

Orice ideal poate fi indeplinit.

Un obiectiv poate fi indeplinit.
Un scop, termen care poate fi considerat cu sens mai general fata de obiectiv (uneori se accepta ca sinonim) poate fi si el implinit.
Idealul reprezinta finalitatea cea mai inalta si se impleteste cu ideea de perfectiune. Or perfectiunea este ceva de care te poti apropia, dar pe care nu o vei atinge niciodata. Este doar o idee.
Ca sa intelegi mai bine, ma voi referi la Platon. Platon facea distinctia intre reprezentarea mentala a unei cupe si ideea de cupa, cupa abstractizata, cupa perfecta care nu poate face parte din lumea aceasta, ci doar din planul ideilor care la Platon avea conotatii supranaturale (era planul in care spiritul ajunge dupa moarte si de unde revine intr-o noua intrupare, prin metempsihoza).
In filosofia socratica isi are originea notiunea de ideal, asa cum a fost inteles de-a lungul timpului. Doar filosofii materialisti moderni au concretizat notiunea de ideal, considerandu-l ca pe un scop mai greu de atins. Insa aceasta acceptiune a ramas restransa (practic a desfiintat termenul).

Edited by _-_, 27 May 2020 - 16:25.


#13
FlyMe2

FlyMe2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 30.01.2019

View Postsasalut, on 26 mai 2020 - 07:54, said:

Atunci cind nimic nu te mai mira, totul ti se pare ca se repeta, nu te mai atrage nici o informatie
se cheama ca ai devenit intelept ? caci depresie nu simt ca am, pot sa admir in continuu natura
si am dorinta de a fi mijlocul celor care mai mult tac
dar stiu sa zimbeasca si sa  vorbeasca doar din priviri
Asta cred ca se intampla cand iti moare un vis important si nu mai ai nimic de sperat. Nu mai ai forta de viata a anticiparii, de aici si lipsa de interes pt.orice altceva. Nu este neaparat depresie, este nevoia de liniste care ramane dupa ce ai terminat ceva important sau din contra, dupa o dezamagire profunda si definitiva.


#14
sasalut

sasalut

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 22.05.2020

View Post_-_, on 27 mai 2020 - 16:24, said:




Eu sint mai aproape de pragmatism. Nu-mi place sa despic firul in paispe.

Tocmai, ca idee, nu vad nici o diferenta intre un ideal, un obiectiv si un scop.
Ca, - din punct de vedere teoretic -, nuantele exista, practic este acelasi lucru si nici una nu tinde catre perfectiune.

Tendinta concreta finala este de a aduce idealul in planul real, cel al echilibrului (armoniei) si pe care il consider adevarata perfectiune.
Tocmai din aceasta cauza am afirmat ca idealul este de atins,il poti implini.

De ce m-as complica sa rezum un ideal in planul proiectiei lui de sine-statator, ca intr-o bula intangibila, neintegrata unui sistem real?

Reprezentarea mentala a unei cupe si ideea de cupa nu-i totuna?

View PostFlyMe2, on 27 mai 2020 - 16:37, said:

Asta cred ca se intampla cand iti moare un vis important si nu mai ai nimic de sperat. Nu mai ai forta de viata a anticiparii, de aici si lipsa de interes pt.orice altceva. Nu este neaparat depresie, este nevoia de liniste care ramane dupa ce ai terminat ceva important sau din contra, dupa o dezamagire profunda si definitiva.


Ba dimpotriva as zice, ca nu mi-a murit visul, speranta. Doresc si altceva decit ce se intimpla si de unde reiese acel sentiment de repetativitate.

Daca ar fi fost vorba despre nevoia de liniste nu mai puneam intrebarea ci, afisam starea ca pe o certitudine definitiva.

#15
belemistul

belemistul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,485
  • Înscris: 03.06.2020

View Postwaterman, on 26 mai 2020 - 10:50, said:

Sau s-a umplut hardu.
sau hăul

#16
FlyMe2

FlyMe2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 30.01.2019

View Postsasalut, on 29 mai 2020 - 06:13, said:

Daca ar fi fost vorba despre nevoia de liniste nu mai puneam intrebarea ci, afisam starea ca pe o certitudine definitiva.
Chiar e o certitudine, dar nu iti dai seama :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate