Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Investitie imobiliara in strainat...

Plita inducție gorenje IC340...

info schimbare buletin sectorul 4

Aplicație nivel scazut baterie
 Importul de cod extern avantaje v...

Alegere sistem usi glisante\...

Am primit credit in avans desi op...

Restituire prima casco dupa instr...
 3 ani dobanda fixa vs 5 ani fixa?

Sfaturi recuperare cont facebook

Piese pentru trenul de rulare Meyle

o masina legendara, Moskvitch 408
 Problema Service - Preturi diferite

IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...

Facultate de Drept - Cum sa ma pregatesc?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

skywolf3r

skywolf3r

New Member

• Grup: Candidate Members
Buna ziua! Anul acesta vreau sa dau la Facultatea de Drept din Iasi. As avea nevoie de cateva sfaturi in legatura cu pregatirea pentru aceasta facultate, ce ar trebui sa fac, peste ce ar trebui sa ma uit si ce ar trebui sa documentez, pentru a anticipa problemele legate de inceputul anului universitar, de acomodare. Multumesc!

Augustus1978

Augustus1978

Member

• Grup: Members

skywolf3r, on 25 mai 2020 - 12:38, said:

Buna ziua! Anul acesta vreau sa dau la Facultatea de Drept din Iasi. As avea nevoie de cateva sfaturi in legatura cu pregatirea pentru aceasta facultate, ce ar trebui sa fac, peste ce ar trebui sa ma uit si ce ar trebui sa documentez, pentru a anticipa problemele legate de inceputul anului universitar, de acomodare. Multumesc!
Fa dreptul la Spiru Haret. Faci scoala doar sambata si doar 1-2 ani in loc de 4 sau 3 cat o fi acum. In timpul ala lucrezi pe langa un avocat si iti cultivi relatiile sa ajungi magistrat. Pe cand ceilalti termina dreptul la stat tu esti cu experienta. In plus cei cu Spiru Haret sunt avantajati cand vine vorba de angajari la stat - cca 40-60% au diplome de la Siru Haret inclusiv consilieri si secretari de stat, primari si parlamentari.

malu021

malu021

Junior Member

Ai renuntat la contabilitate/finante? Te-ai hotarat sa dai totusi la drept? Pregateste-te pentru anul universitar bucurandu-te de vacanta. Cauta-ti cazare, daca e cazul, sau intereseaza-te de camin etc. Vezi cum e cu bursele, cu asociatiile studentesti, cu mobilitatile Erasmus. Nu are rost sa te agiti cu parcursul materiilor inainte de 1 octombrie (sau cand o incepe anul universitar anul acesta).

rim80

rim80

Senior Member

• Grup: Senior Members

skywolf3r, on 25 mai 2020 - 12:38, said:

Pentru inceput sa frecventezi in mod regulat cursurile si mai putin cluburile. Ar fi un debut incurajator pentru o cariera de viitor jurist.

GoldMasters

GoldMasters

Active Member

Augustus1978, on 25 mai 2020 - 13:34, said:

Fa dreptul la Spiru Haret. Faci scoala doar sambata si doar 1-2 ani in loc de 4 sau 3 cat o fi acum. In timpul ala lucrezi pe langa un avocat si iti cultivi relatiile sa ajungi magistrat. Pe cand ceilalti termina dreptul la stat tu esti cu experienta. In plus cei cu Spiru Haret sunt avantajati cand vine vorba de angajari la stat - cca 40-60% au diplome de la Siru Haret inclusiv consilieri si secretari de stat, primari si parlamentari.
Sigur ca nu compar Spiru cu Universitatea din Bucuresti sau alte facultati.Dar nu poti generaliza,poate exista oameni pregatiti si acolo,care au invatat singuri acasa.Nu ai de unde sa cunosti,nu mai judecati aiurea.Vedeti ce poate un om , nu ce diploma are.

Thuraya_123

Thuraya_123

Active Member

rim80, on 25 mai 2020 - 14:05, said:

Pentru inceput sa frecventezi in mod regulat cursurile si mai putin cluburile. Ar fi un debut incurajator pentru o cariera de viitor jurist.

Si o ciudatenie, in general, pentru studentii de la drept.

GoldMasters, on 25 mai 2020 - 16:05, said:

Sigur ca nu compar Spiru cu Universitatea din Bucuresti sau alte facultati.Dar nu poti generaliza,poate exista oameni pregatiti si acolo,care au invatat singuri acasa.Nu ai de unde sa cunosti,nu mai judecati aiurea.Vedeti ce poate un om , nu ce diploma are.

Lasa-i in pace. Asa iti dai seama cat de "mult" a avansat un om in cariera. Iti spune bancuri din liceu si rade de diploma de licenta a altora.

KafkaDemizeu

KafkaDemizeu

Junior Member

• Grup: Junior Members
Salut!

Sunt la finalul anului II la facultatea cu pricina din cadrul UAIC Iași.

Îți dau eu un sfat bun: fii calm și disciplinat.

De ce calm? Semestrul I, anul I e cel mai ușor. Sunt niște profesori foarte de treabă, iar materia e una de natură introductivă. Trebuie să înțelegi puținele concepte de la drept civil, iar la restul e toceală. Chiar și așa, tu poți să o faci interesantă dacă încerci cu adevărat să îți placă.

De ce disciplinat? Pentru că ăsta e efectiv singurul lucru pe care trebuie să-l ai ca să iei bursă în prima sesiune: disciplina. 3-4 ore de învățat pe zi(în fiecare zi!!) și ești patron. Floare la ureche!

Ai de ales între două asociații: ASD și ELSA. Ambele sunt mișto, da' eu-s în ASD. Neapărat trebuie să intri în una pentru că îți facilitează înțelegerea vieții de facultate. Plus că îți cunoști colegii din an cu tine și câteva bunăciuni mai mari. Win-win situation.

Ce zice primul reply mi se pare bășcălie. Ar fi păcat să vii la facultate în al doilea cel mai mare oraș din România și să nu te distrezi în fiecare weekend până la sesiune: fie în cluburi, fie în cămin. Oricum, stai liniștit. Anul I, semestrul I a fost cel mai frumos pentru mine, da' m-am prins cam greu că trebuie să învăț seminar de seminar ca să faci parte din ăia deștepți.

Hai ne auzim prin facultate!

Thuraya_123

Thuraya_123

Active Member

KafkaDemizeu, on 26 mai 2020 - 17:12, said:

Semestrul I, anul I e cel mai ușor ...  iar la restul e toceală.

Ce ziceai ca vrei sa te faci? Cine zice usor = toceala are in general un viitor stralucit in masterat si doctorat, iar apoi la coada la somaj sau pe o pozitie de ra*at intr-o multinationala, de obicei total pe langa domeniul facultatii.

KafkaDemizeu, on 26 mai 2020 - 17:12, said:

Ce zice primul reply mi se pare bășcălie. Ar fi păcat să vii la facultate în al doilea cel mai mare oraș din România și să nu te distrezi în fiecare weekend până la sesiune: fie în cluburi, fie în cămin. Oricum, stai liniștit. Anul I, semestrul I a fost cel mai frumos pentru mine, da' m-am prins cam greu că trebuie să învăț seminar de seminar ca să faci parte din ăia deștepți.

Dar de teatru ati auzit? "Aia destepti" asa se nasc si se dezvolta, nicidecum nu primesc intelepciunea cu lingurita la seminar.

KafkaDemizeu

KafkaDemizeu

Junior Member

• Grup: Junior Members

Thuraya_123, on 27 mai 2020 - 02:02, said:

Ce ziceai ca vrei sa te faci? Cine zice usor = toceala are in general un viitor stralucit in masterat si doctorat, iar apoi la coada la somaj sau pe o pozitie de ra*at intr-o multinationala, de obicei total pe langa domeniul facultatii.

Dar de teatru ati auzit? "Aia destepti" asa se nasc si se dezvolta, nicidecum nu primesc intelepciunea cu lingurita la seminar.

Toceală=ușor în sensul că pentru a toci tot ce trebuie să faci este să investești o anumită perioadă de timp în ceea ce vrei să memorezi, atât. Nu ai nevoie de capacitate de înțelegere a conceptelor ori de gândire critică.

Referitor la al doilea quote: eu am zis de cluburi pentru că al treilea reply de la topic îi spune cum s-o lase mai ușor cu cluburile. Iaca nu, că sem I anul I e atât de simplu încât cu puțină disciplină faci față și distracției, dar și învățatului. Eu n-am sugerat că a merge în cluburi e singura modalitate de distracție, ci doar făceam referire la conținutul reply-ului. Dar noi am înțeles unde bați: că tu mergi la teatru, că ești superior și că "ăia deștepți" merg la teatru și nu în cluburi.

Mersi de sfaturi, chiar dacă n-o fost spuse prea elegant pentru un om deștept. Hai să ne vedem fiecare de-ale noastre și să răspundem topicului.

skywolf3r

skywolf3r

New Member

• Grup: Candidate Members

KafkaDemizeu, on 27 mai 2020 - 07:48, said:

Toceală=ușor în sensul că pentru a toci tot ce trebuie să faci este să investești o anumită perioadă de timp în ceea ce vrei să memorezi, atât. Nu ai nevoie de capacitate de înțelegere a conceptelor ori de gândire critică.

Referitor la al doilea quote: eu am zis de cluburi pentru că al treilea reply de la topic îi spune cum s-o lase mai ușor cu cluburile. Iaca nu, că sem I anul I e atât de simplu încât cu puțină disciplină faci față și distracției, dar și învățatului. Eu n-am sugerat că a merge în cluburi e singura modalitate de distracție, ci doar făceam referire la conținutul reply-ului. Dar noi am înțeles unde bați: că tu mergi la teatru, că ești superior și că "ăia deștepți" merg la teatru și nu în cluburi.

Mersi de sfaturi, chiar dacă n-o fost spuse prea elegant pentru un om deștept. Hai să ne vedem fiecare de-ale noastre și să răspundem topicului.
Mi-ai putea lasa ceva de contact, gen facebook sau altceva, sa te mai intreb una alta?

stormlord

stormlord

Senior Member

• Grup: Senior Members

View PostAugustus1978, on 25 mai 2020 - 13:34, said:

In plus cei cu Spiru Haret sunt avantajati cand vine vorba de angajari la stat - cca 40-60% au diplome de la Siru Haret inclusiv consilieri si secretari de stat, primari si parlamentari.
Acele  diplome de la Spiru au fost obtinute pe parcurs, cand respectivii incepusera sa-si faca o situatie. Nu diplomele de la Spiru, simple hartii de altfel, i-au facut oameni.
Si oricum, daca nu era Spiru, tot se gaseau alte universitati/ facultati. Au mai fost de altfel si altele, controlate de politisti, Artifex, Gheorghe Cristea. Spiru a fost controlata de fosti securisti, de aceea a ajuns o fabrica serioasa de diplome.
Acest sistem, cu diplome luate pe sestache, cand deja erai in campul muncii, este destul de vechi, are radacini inainte de 90, cu toate ca in acele timpuri era mult mai greu. Intrai insa pe locuri rezervate, in timp ce altii erau in concurenta de 20 pe loc, examenele si licenta erau mai usoare, dar cotizai constant.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate